Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 29. 11. 2021 meniny má Vratko

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton…
Juhoafrická lekárka popisuje príznaky Omikronu. Príznaky sú podľa nej veľmi mierne Juhoafrická lekárka popisuje príznaky Omikronu. Príznaky sú…
10 párov zimnej obuvi, v ktorých zvládneš mínusové teploty, sneh aj dážď   10 párov zimnej obuvi, v ktorých zvládneš mínusové teploty, sneh…
Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou supermodelkou. Jej srdce ho stálo 700-tisíc eur Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou…
Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali oficiálny cover Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali…
Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí. Proti rúškam bojoval na protestoch, na súde aj pred políciou Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí.…
Zaujímavosti

Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)

Slovák Roman Haluška žije na Srí Lanke, riadi luxusný dovolenkový rezort a vo svojich začiatkoch o tomto ostrove v Indickom oceáne ani nesníval.

johnnybravo
5. september 2015, 14:37 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti
13
johnnybravo
5. september 2015, 14:37

Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)

Slovák Roman Haluška žije na Srí Lanke, riadi luxusný dovolenkový rezort a vo svojich začiatkoch o tomto ostrove v Indickom oceáne ani nesníval.

johnnybravo
5. september 2015, 14:37
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Ako sa môže človek zo Slovenska v priebehu niekoľkých týždňov dostať na Srí Lanku? Príbeh Romana Halušku spočiatku vyzeral podobe, ako príbehy mnohých slovenských či českých študentov. Vybral sa na vysokú školu, nakoniec ju nedokončil v poslednom ročníku a skúsil šťastie vo Veľkej Británii. Miloval cestovanie, a tak zarobené peniaze míňal najmä na výlety po Európe, ale keď sa mu naskytla príležitosť odletieť na Srí Lanku a stať sa zo dňa na deň šéfom dovolenkových víl, neváhal, zbalil sa a až dodnes žije na vzdialenom ostrove v Indickom oceáne. Nám sa s ním podarilo spojiť a Roman sa ochotne rozrozprával nielen o svojich začiatkoch, ale aj o srílanskej kultúre, svojej práci či o vyhliadkach do budúcnosti.

 

Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)

 

Ahoj Roman, môžeš sa nám na začiatok v krátkosti predstaviť?

Mladý, zdravý a plný optimizmu. Rád cestujem a spoznávam nových ľudí, nové kraje a zvyklosti, pretože si myslím, že každá nová skúsenosť z cestovania nás posúva v našom živote ak nie vyššie, tak minimálne ďalej.

 

Kde si študoval, pracoval, aké si mal skúsenosti pred odchodom do zahraničia?

Moje štúdium prešlo rôznymi krokmi. Započal som ho na osemročnom Gymnáziu Antona Prídavka v Sabinove, kde ma aj vďaka odboru, cudzie jazyky, výborne pripravili na moje budúce smerovanie. Škrípanie zubami, trhanie vlasov, strach a panika, aj to boli pocity pred hodinami angličtiny na tejto škole. Ale staré známe ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku sa potvrdilo. Boli to veľmi pekné roky štúdia, na ktoré s radosťou spomínam.

 

Nasledoval krátkodobý pocit, že by som mohol študovať 2 vysoké školy naraz. Jednou bolo denné štúdium na UPJŠ v Košiciach v odbore Šport a rekreácia a druhým bolo externé štúdium na Masarykovej univerzite v Brne, odbor Právo a verejná správa. Po polroku (m)učenia a cestovania som sa rozhodol štúdium na brnenskej univerzite ukončiť a pokračovať len na dennom  štúdiu. Po skončení bakalárskeho štúdia som chcel vyskúšať nové veci. A preto som začal ďalšiu kapitolu magisterského štúdia na Karlovej univerzite v Prahe. V poslednom ročníku mi však nebola uznaná opakovaná skúška a sám som sa rozhodol štúdium ukončiť. Naše cesty sú nevypočítateľné a s odstupom času si myslím, že to bolo to najlepšie rozhodnutie v mojom živote. Myslím si, že práve toto rozhodnutie mi v konečnom dôsledku pomohlo dostať sa tam, kde sa práve nachádzam.

 

Pôsobil si pred Srí Lankou ešte niekde inde?

Pred Srí Lankou som pôsobil v UK, kde som sa odrážal tak povediac od dna. Mojou  prácou bola práca v sklade. Nič zaujímavé ani tvorivé, avšak výplata vždy potešila moje cestovateľské srdce. Vďaka tejto práci som spoznal mnoho zaujímavych ľudí a precestoval značnú časť Európy. Táto práca ma nakoniec priviedla ku známej, ktorá mala podobné srdce cestovateľa. Ona má markantný podiel na tom, že sa mi podarilo dostať na Srí Lanku.  

 

Ako sa ti vlastne podarilo dostať na Srí Lanku?

Tento príbeh je ako novodobý príbeh Popolvára. Bolo to úplne jednoduché.  Spomínaná známa mi začala rozprávať o jej pracovnom pobyte na Srí Lanke a jej rozprávanie a fotky ma očarili. Len tak zo žartu som nadhodil, že raz by som niečo podobné chcel zažiť. Ona, ako žena činu, to zobrala doslovne. Zohnala mi kontakty na ľudí, ktorí pracujú v cestovnom ruchu a ja som jedného z nich kontaktoval. Tento človek mi bez akýchkoľvek problémov sprostredkoval kontakt s majiteľom dvoch luxusných turistických víl. Majiteľ mal jedinú požiadavku, a to, aby som mu preposlal svoje CV. V priebehu dvoch dní som ešte absolvoval interview prostredníctvom skype a v jeho závere mi majiteľ povedal, aby som si kúpil letenku do Colomba v čo najkratšom čase. Bolo to niečo, čo by som ani v rozprávke nečakal. Len tak medzi rečou som sa ho opýtal, aký post potrebuje obsadiť a on mi bez mihnutia oka povedal: „Post generálneho manažéra.“ Najprv som myslel, že žartuje, ale po čase, keď som to rozdýchal, som zistil, že nevtipkuje. Vysvetlil mi, že vo mne vidí veľký potenciál. Verím, že mu to ostalo doteraz. 

 

Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)

 

Ako by si porovnal atmosféru Srí Lanky a Slovenska?

Srí  Lanka je svojou atmosférou rajom na zemi, ale vie to byť aj poriadne drsná krajina na prežitie. Hlavným rozdielom je tu spôsob života. U nás na Slovenku je to taký pocit harmónie. Ľudia sa síce náhlia a život beží celkom rýchlo, ale v porovnaní so Srí Lankou je náš život takým ladným tanečným krokom. Na Srí Lanke sa tancuje v duchu rock and rollu. Všetko je tu rýchle. Ľudia, doprava, obchod, len tá byrokracia je tu rovnako "rozvážne" pomalá a komplikovaná ako u nás. 

Atmosféra vo veľkomestách je pre mňa, milovníka prírody, ubíjajúca. Veľkomestá sú ako veľké mraveniská plné ruchu, áut, ľudí. Pre mňa je to jeden veľký chaos. Veľa zahraničných turistov si na to len veľmi ťažko zvyká. Mne to robilo zo začiatku tiež problém. Avšak, po čase si človek, tvor prispôsobivý, nájde na všetko nejaký vylepšovák. Ľudí na uliciach som sa naučil vypínať, zvuky tlmiť ako ovládačom na televízore a zápchy v hlavnom meste Colombo už riešime so šoférom hraním kariet. Po novom ho chcem naučiť šach. 

 

Čo sa týka ľudí, tí sú tu všelijakí. Nájde sa tu hromada ľudí, ktorých ešte nezačala požierať tá príšera menom cestovný ruch a ktorých ešte nezmenila mamona peňazí. Títo ľudia by nám svojím správaním a životom mohli ísť príkladom. Sú to dobrosrdeční ľudia vyznávajúci budhizmus alebo hinduizmus a rozhovory s nimi mi vždy dajú niečo, nad čím by som mal rozmýšľať a riadiť sa tým. Mnoho ľudí tu ešte verí na horoskopy a riadi svoje životy podľa horoskopov, veštcov. Priznám sa, ja som už tiež jedno veštenie z ruky absolvoval. Bolo to také európske nutkanie vyskúšať niečo a musím povedať, bolo to pre mňa zo začiatku brané ako žart. Avšak, to sa veľmi rýchlo zmenilo, keď mi pani porozprávala môj životný príbeh takmer do bodky. Neviem, ako to títo ľudia robia, ale táto osoba zo mňa čítala ako z knihy. Verím, že aj to, čo mi povedala o mojej budúcnosti, bude pravda.

Druhú skupinu ľudí tvoria ľudia, ktorí majú svoje vlastné vierovyznanie. Ja som ho nazval Moneymakers. Sú to ľudia, s ktorými sa stretávam bežne vo svojej pracovnej praxi. Charakteristickými znakmi týchto ľudí je, že pracujú v cestovnom ruchu a majú široký úsmev na tvári, keď sa s vami bavia. Ale v tejto rovnici je to čím väčší úsmev, tým viac peňazí od vás budú chcieť vymámiť. Títo ľudia nás "bielych", ako nás tu volajú, vidia len ako bezodné hracie automaty. Niekedy je to veľmi komplikované jednať s týmto náboženstvom. Gringos tu proste platia.  

 

Balzamom na dušu je tu príroda. Tá je na Srí Lanke úžasná. Nájdete ju tu v rôznych variáciách. Na pobrežiach v podobe krásnych pláží, ktoré su obľúbenými destináciami turistov. V stredozemí je to množstvo pohorí vhodných na nezabudnuteľný trek. Flóra a fauna sa tu s tou našou nedajú porovnávať. Srí Lanka určite nie je vhodným miestom pre arachnofobikov. Tí by tu, pri pohľade na pavúkov, ktorých ja volám Pítr Parker a ktorí tu dosahujú veľkosť našej dlane, zažívali asi trošičku krušné chvile. (smiech) Špecifikom srílanskej prírody sú bezpochyby čajovníkové plantáže. Miesta položené vysoko v horách majú svojské čaro. Človek sa tu cíti veľmi spätý s prírodou a zabúda na každodenné stresy, ktoré musí prežívať v bežnom živote. Cítite sa tu doslova nahý. Myšlienkovo.

    

Dá sa porovnávať životná úroveň u nás a tam?

Oblasti cestovného ruchu a veľkomestá sa veľmi pomalým krokom blížia k životnej úrovni u nás. Je to ešte veľmi dlhá trať na to, aby dosiahli našu úroveň. V cestovnom ruchu tu na Srí Lanke pracuje veľa cudzincov. Tí sa snažia tunajších ľudí  naučiť zmýšľat perspektívne. Učia ich mnoho nových vecí, ktoré su u nás samozrejmosťou. V cestovnom ruchu je to hlavne čistota a poriadok izieb, kuchýň a komunikácia s hosťom. Platy na Srí Lanke a u nás sú diametrálne odlišné. Myslím si, že ak porovnám príjmy a základné výdaje na Srí Lanke, ľudia na Slovensku sa nemajú na čo sťažovať. Tu je to pre ľudí niekedy naozaj štýl z rúk do úst. Každodenný boj o prežitie. Život sa tu s ľuďmi naozaj nemazná.   

 

Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)

 

Ako sa miestni obyvatelia správajú k cudzincom, respektíve ako sa správali k tebe?

Ešte stále tu na niektorých miestach funguje alebo doznieva systém kást. Domáci berú turistov, a teda aj mňa, ako niečo viac. Mne trvalo asi mesiac pokým som svoj staff naučil, že nie som Sir a podľa všetkého tento titul ani nikdy v živote nedosiahnem. (smiech)

 

Väčšina domácich ľudí sa tu na turistov usmieva na každom kroku. Ľudia sú veľmi spoločenskí, chcú sa socializovať a pomôcť, ak je potreba. Na druhej strane na trhoch, v obchodoch a celkovo aj pri návšteve turistických atrakcií pocítime, že sme cudzinci. Ceny sú tu totiž dvojakého charakteru. Pre miestnych a pre turistov. Nie každý turista má pochopenie pre niečo podobné, a preto niektoré turistické atrakcie radšej obíde. Mňa už v našom meste dobre poznajú, a preto dostávam miestne ceny. Turisti preto chodia veľmi radi nakupovať v mojej spoločnosti. (smiech)

 

Na akej presnej pozícii momentálnej pôsobíš?

Momentálne pôsobím na pozícii generálneho manažéra dvoch luxusných víl na južnom pobreží Srí Lanky v meste Dikwella. Naše vily sa nachádzajú na pobreží Indického oceánu. Krásna pobrežná podkova nám tu vytvorila úžasné podmienky na surfing. Ešte stále je to tu neobjavený raj a verím, že to aj nasledujúce roky takto ostane. Najlepším produktom, ktorý ponúkame, je práve to, že ponúkame pokojné  prostredie, relax, oddych. Žiadne turistické centrá, žiadne preplnené pláže. Žiadne veľké atrakcie a zábavné parky. My v podstate profitujeme z toho, že ponúkame NIČ (netreba to brať až tak vážne). A verte mi, prepracovaní manažéri či majitelia miliónových korporácií bažia práve po tom.   

 

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Môj bežný deň začína s ranným úsmevom na perách a emailmi z noci. Majiteľ pôsobí v USA a časový posun je medzi nami 10,5 hodiny. Naša komunikácia je preto počas dňa značne obmedzená a niekedy naše telefonáty prebiehajú v nočných hodinách, pretože čert nikdy nespí.

 

Po vyriešení emailov nastupuje Roman diktátor, a to preto, aby boli raňajky na čas a aby boli hostia spokojní. V našich vilách vieme poskytnúť ubytovanie pre maximálne 12 ľudí, a preto aj prístup k nim je individuálny. Úplne odlišný od prístupu k hosťom vo veľkých letoviskách. Snažíme sa im čo najviac vychádzať v ústrety a zniesť ako sa vraví modré z neba. Potom spoločne s hosťami vyberáme vhodné menu, ktoré by splnilo ich gastro očakávania. Nasleduje nákup surovín, rozdelenie práce pre staff a hurá marketing. Kontrola sociálnych sietí, odpovede na sociálnych sieťach, komunikácia s reklamnými partnermi, produkcia a úprava nových fotografií pre naše web stránky, vybavovanie bookingov a komunikácia s potenciálnymi hosťami, vymýšľanie nových marketingových plánov a možnosti ich dosiahnutia, mapovanie trhu a už vás asi nudím, tak tu by som to radšej zastavil… a okrem iného som sa po novom chtiac-nechtiac stal aj stavebným dozorom pre naše nové stavby.   

 

Kontrola prípravy a servírovanie obedu je ďalším krokom. Po tomto na rad prichádza moja obľúbená polhodinka pokoja. Využívam ju na to, aby som sa mohol hodiť do oceánu a na tých 30 minút zabudnúť na prácu a kompletne zrelaxovať. Slaná voda naozaj hojí telo aj myseľ. Zázvorové pivo na pláži s majiteľom ďalšej vily a naspäť do práce. Organizácia a plánovanie výletov pre nasledujúci deň, to je ďalšou aktivitou, ktorá ma zamestnáva počas dňa. Účtovníctvo, kontrola financií, finančné plány, to je mojou úlohou v druhej časti dňa. Poprípade nákupy potrebných vecí pre vily. Tesne pred večerou si chodievam zabehať a pokochať sa západom slnka. Príroda nám tu skoro každý deň (ak nie je obdobie dažďov) vytvára neskutočné dielo. Za tieto farby by sa nemusel hanbiť ani Van Gogh. Západ slnka, krásne farby, palmy, zvuk oceánu, čo viac si môže človek priať (možno už len nejaký soundtrack od Hansa Zimmera). Romantika ako vystrihnutá z filmov Daniele Steelovej. Po večeri mám niekedy na starosti program pre hostí. Niekedy je to organizácia narodeninovej oslavy, niekedy je to organizácia párty, inokedy len posedenie pri stolových hrách alebo debaty o ich živote a skúsenostiach. Každý z hostí si vyžaduje niečo iné.   

 

Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)

 

Čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Čo je to voľný čas? (smiech)

Spánku.

 

Ale nie, vo voľnom čase veľmi rád cestujem. Srí Lanku som už prešiel, autom, autobusom, vlakom, loďou, motorkou, bicyklom, pešo krížom-krážom. Najnebezpečnejšie je to na slonovi. (smiech) Najbezpečnejšie vlakom, aj keď miestami človek aj tam pochybuje. Cesta autom je jeden krásny adrenalín. Aj keď idete 40 km/h, aj tak máte na tunajších cestách smrť v očiach a pud sebazáchovy pracuje na stodesať percent. Ak sa na vás rúti trúbiaci autobus v rýchlosti ďalších 40 km/h cez dve plné čiary, pripadáte si strašne malý. Autobus vás míňa len o niekoľko centimetrov a vy si uvedomíte, aký je ten život krásny. Ak aj po týchto skúsenostiach máte málo adrenalínu vyberiete sa precestovať  Srí Lanku na mopedoch. Od juhu na sever. Dvakrát. A pritom viete, že najvačšou zábavou autobusárov, ktorí vodičský preukaz snáď vyhrali v kolese šťastia, je vytláčať motocyklistov z cesty so širokým úsmevom na tvári.

 

Na svojich cestách po Srí Lanke som zažil naozaj krásne chvíle. Cestovanie je niečo, za čo si platíte, ale robí vás to aj napriek tomu bohatšími. Spoznal som úžasných, ľudí, videl hádam všetky krásy Srí Lanky. Ale rovnako tak som zažil aj smutné chvíle. Nahliadol som aj do smutnej kuchyne, ktorú dokáže servírovať príroda. Bol som svedkom toho, čo spôsobila tsunami hlavne na východnom pobreží krajiny, videl som zosuvy pôdy v centrálnych hornatých oblastiach krajiny. Navštívil som sever krajiny, ktorý bol 26 rokov zmietaný v občianskej vojne. Výsledky konfliktu je ešte stále možné pozorovať. Či už je to všadeprítomnými ruinami budov, ale čo je horšie a smutnejšie, na ľuďoch. Málo úsmevov a málo mužov je v mestách ako Jaffna, Mannar Island, Kilinochchi (hlavné centrum teroristickej organizácie LTT – Liberation Tigers of Tamil). Ak mám čas venujem sa doučovaniu angličtiny pre miestnych  ľudí a oni ma na oplátku učia ich jazyk. Je to taká vzájomná pomoc.

 

Rozbieham projekt dovolenka pre celebrity, ktorej myšlienkou je pomôcť deťom v neďalekom sirotinci. Zatiaľ je to ešte len v plienkach, ale verím, že sa projektu bude v budúcnosti dariť a že naše, ale možno aj svetové hviezdy a hviezdičky prídu pobudnúť na Srí Lanke a rôznymi aktivitami pomôžu deťom v sirotincoch začať plnohodnotný život. S kamošom rozbiehame ďalší project s názvom Wonderlust – Lost in the world. Tento projekt by mal nakopnúť ľudí, aby mali radšej samých seba a začali viac cestovať a zažívať. Život je príliš krátky na to, aby sme ho strávili v práci a na gauči s "jablkom" v ruke. Ďalšou vecou, na ktorú si rád nájdem čas, je šport. Volejbal na pláži, futbal na pláži, to je pre mňa perfektný relax. Dokonca už viem, ako sa hrá kriket (bez toho by som tu nebol právoplatným členom). Kriket, to je tu na Srí Lanke náboženstvo. No a ďalšou záľubou je vyložiť si lehátko na okraj útesu, zapnúť power saving mode a užívať si tento pocit s dobrou knihou v ruke.

      

Ako je to s turistami, chodí ich do tvojho rezortu dostatok?

Na nedostatok turistov sa určite nemôžeme sťažovať. Hlavnú sezónu, ktorá je december – január už máme teraz plnú. Dokonca máme hostí aj počas Low season a kopec ďalších záujemcov na stole. Ľudia sa k nám dokonca veľmi radi vracajú. Pre dvoma dňami som dostal mail od ženy z Dubaja, ktorá chce v septembri prísť tohto roku už tretíkrát.

 

Stretol si na ostrove už aj nejakého Slováka či Čecha?

Stretol som tu mnoho Slovákov aj Čechov. S Poliakom som tu dokonca strávil 2 týždne na dovolenke, cca 2677 km na mopede a 14 nocí v jednej izbe, a stále ho mám rád. (smiech) Ďalším Slovákom som dopomohol splniť si ich sen a kúpiť si tu na Srí Lanke pozemok. Veľmi sa teším, že budem mať neďaleko seba kuchára, ktorý mi kedy len budem chcieť uvarí halušky. Pretože Haluška rád halušky. Čechov bolo určite viac ako Slovákov. V našom rezorte sme ale mali viac Slovákov. Dokonca kopec známych aj neznámych mi len takto napíše, že idú okolo a prídu sa zastaviť na kus reči a návšteva z rodnej hrudy ma vždy poteší. Veď nie je nad to vtipkovať vo svojom vlastnom jazyku.   

  

Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)

 

Aký je tvoj najzábavnejší zážitok zo Srí Lanky?

Teraz naozaj neviem či viem, ktorý bol najzábavnejší. Po dvoch dňoch pobytu som sa ocitol na pódiu s politikmi Srí Lanky a spoločne sme otvárali festival. Predstavený som bol ako Loman from Rovnakia. Vtipné určite bolo, ako som svoju priateľku pozýval prvýkrát na rande. Ja, osoba veľmi ostýchavá, som si prisadol k pultu, kde práve pracovala a začal vetou. Máš rada čaj? Nechápavo na mňa pozrela a ja som si v tú sekundu uvedomil, čo za inteligentná veta zo mňa vyšla. Okrem nej sa mi smiali ešte aj moje vlastné myšlienky. Si na Srí Lanke, v krajine čajovníka a pýtaš sa či niekto má rád čaj, inteligentné. Čuduj sa svete zabralo to. Oprava trojkolesovej bridžky tuk tuku, ako to tu miestni volajú, v centre mesta Matara a hlavne v strede hlavnej cesty za povzbudzovania klaksónov všetkých vodičov a za pomoci len vlastnej sily, kedy sme ruky používali ako zdvihák stojí tiež za spomenutie.

 

Narodeninová akcia pre 30 významných pohlavárov z radov polície, ktorých vidíte v televízii s tvárami vážnymi ako hradná stráž a vy ich máte na vile tancujúcich kačacie tance a odzemky vám tiež vyvolá úsmev na perách. Najzábavnejšie však asi bolo, keď ma miestni pozvali na zábavu. Mala to byť párty, kde sa má tancovať a zabávať. Ja osoba vtedy ešte veľmi málo vzdelaná v ich tradíciách som sa nechal presvedčiť. Veď bude sranda. Bola. U nich totižto na párty chodia výhradne muži. Bola to veľmi zábavná párty. Znalosti angličtiny, to je ďalší vyrábač grotesiek. Išiel som kúpiť Air condition. A na otázku: ,,Do you have Air condition?”, odpovedá protiotázkou:  You need to buy Airport? 

Alebo teda na otázku: ,,Aký je tvoj obľúbený kriketový hráč?”, bežne dostávam odpoveď: ,,Yes”

 

Keby si mohol vrátiť čas, zmenil by si niečo vo svojom živote?

Nie, ja svoje kroky neľutujem a myslím si, že ani nikdy nebudem. Naše rozhodnutia nás robia silnejšími. Či už nám pomôžu, ak sú správne alebo posilnia a niečo naučia, ak sa mýlime. Ak by som sa len raz mohol vrátiť v čase, určite by som sa vrátil do doby, kedy sem na Srí Lanku Portugalci na svojich lodiach prvýkrát viezli chilli papričky a snažil by som sa tieto lode potopiť. (smiech)

 

Existujú aj momenty, kedy by si sa najradšej vrátil a na Srí Lanku nikdy neodletel?

Je Srí Lanka naozaj rajom na Zemi, kde si človek vychutnáva nádherné pláže, relaxuje? Aký denný režim majú domáci obyvatelia? Skôr oddychový alebo sú pracovití?

Srí Lanka, ako som už spomenul, má svoje plusy aj mínusy. Ale je to naozaj raj na Zemi. Srí Lanka je niečo ako návrat v čase. Síce tu tie technológie nie sú na takej úrovni ako u nás, ale na čo? Krásna pláž s Indickým oceánom nepotrebuje technológie. Dažďový prales so svojou flórou a faunou nepotrebuje technológie. Západ slnka na čajovníkovej plantáži nepotrebuje technológie. Všetko to má svoju svojsky krásnu atmosféru, ktorá je rovnaká už stáročia a ktorá sa nepotrebuje meniť a zdokonaľovať, pretože na nej nie je čo zdokonaliť. Je krásna a dokonalá taká, aká je. Tu človek naozaj prichádza na iné myšlienky a čiastočne si začne klásť otázky. Čo je podstatou šťastného života? Žijem ja šťastný život v tej svojej uponáhľanej dobe? Sú peniaze naozaj všetko? Veľa zahraničných turistov práve tu na Srí Lanke hľadá útočisko pred uponáhľanou dobou, ktorú žijeme. Potrebujú spomaliť a niektorí dokonca prežiť zvyšok svojho života.

Čo sa týka domácich ľudí, sú pracovití. Tak hodinu denne. Radi relaxujú. Nerobia si z vecí veľkú hlavu. Problémy skôr obchádzjú ako riešia. Veľká časť sa riadi heslom, nejako bolo nejako bude.              

 

Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)

 

Čo by si poradil mladým ľuďom, ktorí by chceli skúsiť život v zahraničí, ale boja sa, že to sami nezvládnu?

Neviem, či by som chcel radiť. To človek musí mať. Ak cítiš, že chceš cestovať a chceš pracovať v zahraničí, nič zlé sa nestane - budú ťa sprevádzať len pozitívne veci na tvojich cestách. Ale ak cítiš strach a vkuse myslíš na to, že sa niečo stane, tak to na seba privoláš. Preto radím cestovať len s pozitívnymi myšlienkami. Ak je človek pozitívne naladený, tak vysiela pozitívne vlny do sveta. O to je spúšťačom pozitívnych reakcií okolia, či už sú to ľudia alebo okolnosti, ktoré sa prihodia. A ak by sa aj náhodou niečo stalo, s úsmevom na perách a pozitívnym myslením sa lepšie znášajú negatívne veci, ktoré sa môžu prihodiť. Rovnako s úsmevom na perách sa lepšie posielajú neprajníci na bližšie nešpecifikované miesto. (smiech)

 

Určite treba vo svojej mysli niečo, čo chceme. Bez tohto nutkania nemáme plán a bez plánu nemáme činnosť. Bez činnosti sa nudíme a považujeme svoj život za nezmyselný. Preto moja najhlavnejšia rada je vytýčiť si cestovateľský cieľ, naplánovať si, ako ho dosiahnuť a ísť si za ním. Ako hovorí môj známy, ktorého som spoznal tu na Srí Lanke, ak splníš to, čo si si vytýčil, ber to ako dosiahnutý míľnik, nie cieľ, pretože cieľ môžeš chápať ako niečo konečné. Sami sme strojcami svojho šťastia (alebo nešťastia).

 

Romanovi ďakujeme za rozhovor a prajeme mu ešte veľa úspechov a pohody na ďalekej Srí Lanke.

 

Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)
Znenazdajky sa dostal na Srí Lanku, kde dnes šéfuje luxusným vilám. Roman nám porozprával o začiatkoch, kultúre a práci (Rozhovor)

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal…
Juhoafrická lekárka popisuje príznaky Omikronu. Príznaky sú podľa nej veľmi mierne Juhoafrická lekárka popisuje príznaky Omikronu. Príznaky sú podľa nej…
10 párov zimnej obuvi, v ktorých zvládneš mínusové teploty, sneh aj dážď   10 párov zimnej obuvi, v ktorých zvládneš mínusové teploty, sneh aj…
Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou supermodelkou. Jej srdce ho stálo 700-tisíc eur Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou…
Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali oficiálny cover Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali…
Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí. Proti rúškam bojoval na protestoch, na súde aj pred políciou Harabin si nasadil respirátor, keď si myslel, že ho nik nevidí. Proti…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť