Predstava, že na severe Afriky žije komunita ľudí s maďarskými koreňmi, sa môže zdať ako námet na solídny dobrodružný film. V tomto prípade však vôbec nemusí ísť len o predstavu, keďže Magyarabovia sú skutoční.
Africký kontinent bol v minulosti pod silnou kolonialistickou nadvládou rôznych štátov. Väčšinu územia mali pod správou Briti, Francúzi, Nemci či Portugalci. Aj keď sa tieto časy už dávno skončili, v niektorých afrických štátoch stále cítiť silný vplyv bývalých kolonizátorov, či už ide o jazyk, alebo niektoré tradície, píše Slovenská politologická revue.
Je teda bežné, že v rámci slobodných afrických štátov počujete okrem lokálnych jazykov aj jeden z európskych. Turistu neprekvapí anglický či francúzsky jazyk. Ale počuť na severe Afriky rozprávať tamojších ľudí po arabsky v kombinácii s náznakom maďarčiny, to je skutočný unikát komunity, ktorá je pomenovaná ako Magyarabovia.
Ako sa dostali Maďari do Afriky?
V Egypte a Sudáne žije niekoľko tisíc ľudí, ktorí síce vyzerajú podobne ako ostatní miestni, no zároveň ich niečo odlišuje. Je to predovšetkým jazyk a história. Otázka tak znie, ako sa na území severnej Afriky ocitli kmene s maďarskými koreňmi a ako veľmi sú podobní európskym Maďarom, našim južným susedom.
História komunity Magyarabov siaha ešte do 16. storočia a Osmanskej ríše. Ich pomenovanie môže evokovať jednoduché spojenie národnostnej príslušnosti Magyar + Arab, no v skutočnosti má iný význam. Magyarabovia sa nachádzajú primárne v oblasti Núbie, čo je územie pozdĺž rieky Níl na hranici južného Egypta a severného Sudánu.
Práve tamojší jazyk prekladá slovo „ab“ ako kmeň, čiže ide o spojenie slov Magyar + ab. O vzniku, histórii a zaujímavostiach Magyarabov píše aj portál Hungarian Conservative, ktorý spomína primárne Osmanskú ríšu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa dostali maďarské korene k Nílu.
- Kto a kedy tento kmeň objavil.
- V čom sú podobní s európskymi Maďarmi.
- V čom sú rozdielni.
- Aký je ich jazyk.
- Kde všade v rámci Afriky sa nachádzajú.
- Aká je maďarská stopa v Afrike.