Zvláštny nános na zuboch, prudký nárast a pokles energie či sústavný hlad. Ak sú ti tieto príznaky známe a pravidelne piješ ovocné šťavy a džúsy, potom možno stojí za to zvážiť, či je všetko v poriadku.
„Ovocné šťavy z koncentrátu, ktoré nie sú 100-percentné, sú v podstate iba zmes prísad a určitého množstva koncentrovanej šťavy. K dobrej kvalite alebo čerstvej šťave sa vôbec nepribližujú,“ hovorí výživový poradca a osobný tréner Dávid Hmeľár.
V Refresheri sme sa tentoraz rozhodli pozrieť sa na to, aký vplyv majú na ľudský organizmus obľúbené ovocné šťavy. V článku si prečítaš, ako sa rozdeľujú, dôležité informácie, o ich dosahu na zdravie aj vyjadrenie výživového poradcu a osobného trénera Dávida Hmeľára.
Každý deň ti prinášame kvalitný content, ktorý vieme tvoriť najmä vďaka našim predplatiteľom. Ak sa ti naša tvorba páči a chceš podporiť redakčný tím, staň sa aj ty členom klubu Refresher+.
100 % alebo 40 % šťava z koncentrátu?
Každý si pod ovocnou šťavou predstavuje niečo iné. Dávid Hmeľár preto hneď v úvode vysvetľuje ich rozdelenie. „Ovocné šťavy by som rozdelil na čerstvé z ovocia, 100-percentné koncentráty a rôzne nápoje, ktoré obsahujú len určité množstvo ovocnej šťavy, napríklad 40 percent,“ hovorí Dávid.
To, po ktorej z týchto štiav siahneš, predstavuje zásadný rozdiel.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo nie sú zdravé šťavy z koncentrátu.
- Prečo ti ani odšťavené ovocie nenahradí jeho konzumáciu.
- Aké zdravotné ťažkosti ti môže priniesť pravidelné pitie džúsov a ovocných štiav.
- 10 tipov na zdravú konzumáciu džúsov a ovocných štiav.