Niektoré pomníky vyzerali úplne nenápadne, iné jednoznačne vyčnievali z davu.
Časti jeho tela sa rozleteli na všetky svetové strany. Zabijak, ktorý nastražil niekoľko kilogramov trhaviny, sa postaral o pekelne krvavé divadlo. Na mieste, kde pred chvíľou kráčal mafián Eduard Dinič, zostal len obrovský kráter. Kusy roztrhaného gangstrovho tela museli policajti zbierať z neďalekých tenisových kurtov na Zlatých pieskoch.
Od jeho zavraždenia prešlo takmer 23 rokov, po ktorých sme sa vybrali do urnového hája pri krematóriu v Záhorskej Bystrici. Práve tam pochovali Eduarda Diniča aj jeho mladšieho brata Róberta. Toho mafiáni rozstrieľali devätnástimi dobre mierenými ranami o niekoľko mesiacov neskôr. Zanechal po sebe tri dcéry.
- Ktoré dva hroby bratislavských mafiánov pôsobia najhonosnejšie.
- Čím nás prekvapil hrob Vladimíra Daniša alias Tutiho.
- Za ktorý z mafiánskych hrobov ako za jediný nie je zaplatený nájom.
- Na ktorých hroboch sme našli čerstvé kvety.
- Aká historka sa spája so zdrogovaným mafiánom, ktorý nútil podnikateľa kvočať pri hrobe.
Urnový háj v Záhorskej Bystrici určite patrí medzi najimpozantnejšie cintoríny v Bratislave. Z miesta pri krematóriu cítiť dôstojnosť a harmóniu. Na svahoch, po ktorých vedú schody, sa nachádzajú malé, veľmi decentné a skromné pomníky s menami zosnulých, dátumami ich úmrtia a krátkymi vetami typu Tu odpočíva náš milovaný. Na väčšine z nich sme dokonca nenašli ani fotografie.
V sekcii 3 tvoria výnimku hroby dvoch mužov, ktorých tváre sú vyryté na pomníkoch. Jeden z nich mal podľa vyobrazenia nahladko vyholenú hlavu, druhý krátky zostrih „na ježka“. Aj keby na hroboch neboli napísané mená, každý si ľahko domyslí, že sú tu pochovaní bratia. Starší z dvojice Eduard sa narodil v roku 1965, dva roky nato prišiel na svet Róbert. Oboch však zavraždili v roku 1998.
Ide o mafiánov Diničovcov, ktorí začínali v Bratislave ako vyhadzovači. Ich zločinecká kariéra sa naplno rozbehla v období malej privatizácie, počas ktorej získali aj Hotel Junior pri Štrkoveckom jazere. Zo sveta ich zniesol konkurenčný gang sýkorovcov na čele s Róbertom Lališom. Eduarda Diniča 9. mája 1998 roztrhala nástražná výbušnina a mladšieho Róberta o niekoľko mesiacov nato zastrelili v jeho aute.
Napriek tomu, že zomreli pred vyše dvadsiatimi rokmi, o ich hroby je dobre postarané. Okrem umelej výzdoby Eduardovi niekto priniesol k pomníku aj živý kvet, zrejme rododendron.
Cestou z urnového hája sme na jeho začiatku po pravej strane našli hrob Jozefa Surovčíka, vplyvného bratislavského podnikateľa z 90. rokov, ktorého meno sa spájalo s podsvetím. V rámci biznisu spolupracoval najmä s gangom takáčovcov; predstavoval akéhosi financmajstra skupiny.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kde sme našli čokoládového zajaca.
- Ktorý z mŕtvych mafiánov balil neplnoleté dievčatá.
- Akú bizarnosť pri hrobe požadoval zdrogovaný mafián od uneseného podnikateľa.
- Ktorý hrob vyzerá opustene.
- K čiemu hrobu vedie vlastný chodník.