Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
16. marca 2021, 9:30
Čas čítania 7:39
Jakub Paulík

Platil starosta z juhu Slovenska mafiánom za vraždy? Zabijaci z gangu sátorovcov opisujú svoje brutálne praktiky

Platil starosta z juhu Slovenska mafiánom za vraždy? Zabijaci z gangu sátorovcov opisujú svoje brutálne praktiky
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
ZAUJÍMAVOSTI PO STOPÁCH SLOVENSKEJ MAFIE
Uložiť Uložené

Ak by starostu Františka Doru odsúdili, bol by prvým aktívnym politikom na Slovensku, ktorý si objednal mafiánske vraždy.

Žiadna mafiánska skupina v histórii Slovenska nemá na svedomí toľko zmarených ľudských životov ako sátorovci. Ľudí zabíjali bez mihnutia oka kvôli svojim obchodom, ale aj na objednávku. Na vraždy nepohodlných svedkov, bielych koní či dlžníkov si ich najímala nielen zločinecká spodina, no údajne aj dlhoročný regionálny politik a starosta Dolného Chotára František Dora a jeho syn František Dora mladší.

Na súde proti nim vypovedajú viacerí členovia mafiánskeho gangu Lajosa Sátora vrátane tých, ktorí sa na vraždách osobne podieľali. Koľko obetí v roku 2021 ešte skrýva zem na juhu Slovenska, ktorá slúžila mafii ako obrovský cintorín pre obete? Na túto otázku nemáme istú odpoveď. Odhady sa však šplhajú až k číslu 200.

František Dora
František Dora Zdroj: Dávid Barak
V tomto článku si prečítaš:
  • Ako vnímali starostu Františka Doru obyvatelia obce.
  • Ako sa starosta spoznal s mafiánmi z Dunajskej Stredy.
  • Koho na jeho údajnú objednávku zavraždili sátorovci.
  • Prečo sa starosta stretol s pravou rukou Sátora.
  • Z akého dôvodu museli všetci členovia skupiny vraždiť.

Keď obeť škrtíš tak dlho, až ti stŕpne ruka

Zatiaľ čo člen gangu Juraj Bugár kopal hrob, Zsolt Nagy v prezlečení za policajta viezol cieľ objednávky vraždy – bieleho koňa – v aute. Po príchode na miesto činu ho zvalil na zem a škrtil tak dlho, až mu vraj stŕpla ruka. Išlo o jednu z viacerých vrážd, ktorú si údajne objednal dlhoročný starosta Dolného Chotára František Dora.

Zsolt Nagy
Zsolt Nagy Zdroj: Dávid Barak

Koľko stojí ľudský život? Záleží to na množstve faktorov. Kto je cieľ? Aké riziko na seba vrahovia berú? A koľko vôbec môže ponúknuť objednávateľ? Pri jednej z takýchto nájomných vrážd mafiáni údajne inkasovali až 3 milióny slovenských korún (asi 100-tisíc eur).

Odporúčané
Mafiáni sátorovci obesenému mužovi odťali ucho a hromadne znásilnili ženu. Aby zničili dôkazy, do úst jej naliali savo (Rozhovor) Mafiáni sátorovci obesenému mužovi odťali ucho a hromadne znásilnili ženu. Aby zničili dôkazy, do úst jej naliali savo (Rozhovor) 24. februára 2024, 9:30

Členovia gangu na juhu Slovenska so svojím šéfom Lajosom Sátorom zabíjali ľudí ako na páse, čím si vedeli prísť na veľké peniaze. Divoké 90. roky boli preč, no mafiánske vraždy na juhu neustávali.

Odporúčané
Rozhovor: Slovenská mafia na juhu zavraždila 150 až 200 ľudí. Gangstri sa zdravili s políciou a znásilňovali ženy Rozhovor: Slovenská mafia na juhu zavraždila 150 až 200 ľudí. Gangstri sa zdravili s políciou a znásilňovali ženy 1. februára 2021, 15:30

Dovolenka s bosom mafie

Starostu Dolného Chotára Františka Doru a jeho syna Františka Doru mladšieho zadržali príslušníci NAKA v rámci akcie Valentín ešte vo februári 2019. František Dora bol aktívnym regionálnym politikom takmer 30 rokov. Ako starosta obce pôsobí od roku 1991 a naposledy na túto pozíciu úspešne kandidoval v roku 2018 za stranu Most-Híd (predtým bol kandidátom SMK). V nej má však aktuálne pozastavené členstvo.

Funkciu si oficiálne drží do dnešného dňa, no vzhľadom na to, že sa nachádza vo väzbe, zaskakuje ho jeho zástupca, ktorým je podľa webu obce Ladislav Culinka. Medzi poslancov zastupiteľstva patrí momentálne aj druhý starostov syn Nikolas Dora.

Na stránke sa uvádza, že medzi najväčšie úspechy starostu patrí „ocenenie Trnavského samosprávneho kraja“, ktoré mu v roku 2011 venoval vtedajší župan Tibor Mikuš. Malou zaujímavosťou je, že Mikuš ako mnohonásobný majster v karate kedysi trénoval aj mafiánskych bratov Eduarda a Róberta Diničovcov († 1998). 

Starosta František Dora údajne udržiaval s bosom Lajosom Sátorom veľmi dobré vzťahy. Podľa portálu parameter.sk si v roku 2008 dokonca užívali spoločnú dovolenku v Taliansku. Sátora podozrivého z organizácie masakra 10 mafiánov v bare Fontána pritom v tom čase už dlhé roky hľadala polícia. 

Odporúčané
Mafiánske budovy: Kde v Bratislave vybuchovali granáty a nástražné bomby a čo sa tam deje dnes? Mafiánske budovy: Kde v Bratislave vybuchovali granáty a nástražné bomby a čo sa tam deje dnes? 28. septembra 2023, 12:30

Dlhoročnému regionálnemu politikovi neprekážalo, že sa stýka s hľadaným zločincom a šéfom brutálneho gangu. Napojenie na Sátora najprv popieral a dovolenku s mafiánskym bosom potvrdil až pri policajných výsluchoch z rokov 2016 a 2017. František Dora je aj majiteľom pozemku, na ktorom stojí nedokončený dom Lajosa Sátora.

„František Dora sa s viacerými budúcimi mafiánmi zrejme spoznal ešte na škole v Dunajskej Strede, do ktorej chodil aj Milan Sipos (Sipos bol bývalý šéf Lajosa Sátora – pozn. red.) a ďalší zápasníci z mesta,“ povedal pre REFRESHER Dávid Barak, autor knihy o mafii na juhu Slovenska s názvom Zahrabaná pravda. So Sátorom mal starosta podľa neho intenzívny vzťah už od roku 2001.

Okrem toho udržiaval priateľstvo aj so zápasníckymi bratmi Raiszovcami (ich telá vykopala polícia v roku 2011). „Dorovci neboli mafiáni, pretože na to nemali gule. Robili ekonomické podvody, a keď potrebovali niekoho zastrašiť či zavraždiť, kontaktovali sátorovcov,“ povedal o nich na súde jeden z utajených svedkov.

Kontakt s mafiánom môže vzbudzovať podozrenie, no pravdou je, že takýchto spojení by sme na Slovensku našli viac. Obžalovanie z objednávok vrážd je však už extrémne. Starosta František Dora bol vraj vo svojej obci veľmi obľúbený, a tak bolo jeho zadržanie príslušníkmi NAKA pre niektorých ľudí údajne veľkým šokom.

Odporúčané
Mafiánske budovy v Bratislave. Na týchto miestach v 90. rokoch znásilňovalo a vraždilo slovenské podsvetie Mafiánske budovy v Bratislave. Na týchto miestach v 90. rokoch znásilňovalo a vraždilo slovenské podsvetie 1. augusta 2023, 9:30

Zo zadržania starostu bola prekvapená aj predsedníčka okresnej organizácie Mosta-Híd v Galante Zuzana Csadyová. „O Františkovi sme vôbec nepredpokladali nič negatívne. V obci s ním boli spokojní, bol to spoločenský človek, s každým si rozumel, bol obľúbený. Aj preto sú obvinenia, ktoré v súvislosti s ním odzneli, neuveriteľné,“ povedala v čase jeho zadržania pre parameter.sk.

Luxusná hacienda starostu Františka Doru
Luxusná hacienda starostu Františka Doru Zdroj: Paraméter.sk

Starosta so synom ako dlhoroční členovia gangu sátorovcov?

Na súde proti obžalovaným okrem iných vypovedal aj odsúdený vrah Zsolt Nagy, prezývaný Čonty, ktorý bol jedným z hlavných spolupracovníkov Lajosa Sátora. V súčasnosti si odpykáva 22-ročný trest odňatia slobody. Čonty sa vraj s Františkom Dorom starším zoznámil v roku 2001, keď potreboval vybaviť povolenie na legálne nosenie zbrane, s čím mu starosta údajne pomohol.

Čonty na súde rozprával nielen o údajnom spojení Dorovcov s gangom Lajosa Sátora, ale aj o brutálnych činoch, ktoré vykonávali. Tvrdil, že vraždám sa pri členstve v skupine jednoducho nedalo vyhnúť. Odmietnutie takejto „práce“ nepripadalo do úvahy, pretože by bolo vnímané ako zrada. Zo zabíjania ľudí sa teda stala rutina.

Údajné prepojenie Františka Doru staršieho a jeho syna na mafiánsku skupinu bolo podľa Čontyho pevnejšie, než si chcú priznať. Obidvoch považoval za členov gangu sátorovcov, čo však starosta František Dora a jeho syn popierajú. Starosta sa k údajným objednávkam vraždy vyjadril, že bosovi Sátorovi žiadne peniaze nedával a členov jeho gangu si na nájomnú vraždu neobjednal.

František Dora
František Dora Zdroj: FOTO TASR - Jakub Kotian

3 milióny slovenských korún

Podľa obžaloby sa jedným z nepohodlných ľudí pre starostu údajne stal konateľ Imrich Czakó. S ním mal vraj František Dora starší spory o pôdu. Sátorovci v jeho prípade použili taktiku, ktorá sa im už viackrát osvedčila. 

Odporúčané
Deti mafiánov: Syn Černákovho 120-kilogramového zabijaka je hrdý na svojho otca Deti mafiánov: Syn Černákovho 120-kilogramového zabijaka je hrdý na svojho otca 11. júna 2023, 9:30

Aby nalákali svoju obeť „po dobrom“, vydávali sa za policajtov. V policajných uniformách dostali Czakóa do auta a neskôr ho pred vykopaným hrobom zaškrtili šnúrou. Na vražde sa údajne podieľali Juraj Bugár, Roland Szamaranský a Alfréd Nagy. Odmenou za vraždu mali byť 3 milióny slovenských korún. 

Druhú objednávku vraždy pre starostu sátorovci údajne vykonali medzi rokmi 2006 až 2010 (vrahovia si presne nepamätajú, v ktorom roku ho zabili), keď zavraždili Vojtecha Rampáka z Trnavy. Podľa svedkov prebiehala asi takto:

Zatiaľ čo Zsolt Nagy a bos Lajos Sátor išli autom v prezlečení za policajtov po Vojtecha Rampáka, Juraj Bugár pre neho už kopal jamu. Sátor a Nagy ho odviezli na chatu v Orechovej Potôni, kde sa od nich Sátor odpojil. Keď prišiel Čonty s Rampákom na miesto, prikázal mu, aby vystúpil z vozidla. Následne ho zhodil na zem a začal škrtiť.

„V posledných minútach hovoril, že má stŕpnutú ruku. Hovoril mi, nech mu pomôžem,” opisoval vraždu na súde Juraj Bugár, ktorý si odpykáva 21-ročný trest. Jeho telo zakopali medzi obcami Veľké Dvorníky a Ohrady. Kosti po Rampákovi polícia vykopala 19. januára 2019.

Odporúčané
Sátorovci boli brutálni, člena gangu popravili pri močení, rozrezali ho a telo pomleli v mlynčeku na mäso Sátorovci boli brutálni, člena gangu popravili pri močení, rozrezali ho a telo pomleli v mlynčeku na mäso 29. októbra 2019, 10:34

Na poľovačke s Gáborom Gálom

Starosta si podľa obžaloby údajne objednal aj vraždu podnikateľa Jozefa Kertésza, s ktorým sa poznal približne 20 rokov. K tejto vražde, ktorej motívom bol údajne finančný dlh, však nedošlo, pretože členovia gangu medzičasom zabili svojho šéfa Lajosa Sátora. Práve jeho si vraj starosta najal na vraždu.

Podnikateľ Jozef Kertész tvrdí, že mu starosta dlhoval 250 000 až 300 000 eur. To, že si František Dora starší údajne objednal jeho vraždu, ho prekvapilo. „Ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Neskôr sa naša spolupráca vyvŕbila do takého stavu, že sedíme na súde,“ povedal na súdnom pojednávaní vo februári 2021.

Podnikateľ je jedným z majiteľov firmy JOPI TRADE, od ktorej Dora kupoval pohonné hmoty. JOPI TRADE na súde vo veci vymáhania vratiek DPH zastupoval advokát Gábor Gál, ktorý bol medzi rokmi 2018 až 2020 ministrom spravodlivosti za stranu Most-Híd.

Redakcia PLUS 7 dní sa Gála pýtala, či vedel o tom, že si vraždu jeho klienta údajne objednal František Dora, bývalý člen SMK, s ktorým sa vraj poznal. „O finančných záležitostiach obce Dolný Chotár rovnako ani o informácii v súvislosti s objednávkou vraždy nemá pán Gál akékoľvek poznatky. Gábor Gál spoznal pána Doru v roku 2002, keď boli ešte poslanci v SMK, avšak neudržiaval s ním individuálne pracovné ani súkromné kontakty. Na poľovačkách síce stretol pán Gál v minulosti spomínaného pána, ale prirodzene rovnako aj iných predstaviteľov komunálnych štruktúr z regiónu, kde Gábor Gál žije (Galanta),“ povedala vtedy jeho hovorkyňa.

František Dora mladší
František Dora mladší Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Aký otec, taký syn?

Podľa obžaloby bol so skupinou sátorovcov zapletený aj starostov syn František Dora mladší. Ten si údajne objednal vraždu bielych koní Petra Nagya a Martina Žalmánka. Sátorovci ich obidvoch zabili.

Odporúčané
Zákulisie boja proti zločinu na Slovensku: Ako agenti operujú v kriminálnom prostredí? Exkluzívny rozhovor s bývalým agentom Zákulisie boja proti zločinu na Slovensku: Ako agenti operujú v kriminálnom prostredí? Exkluzívny rozhovor s bývalým agentom 24. mája 2023, 18:00

Jeden z členov gangu Juraj Bugár však na súde spomenul aj tretiu údajnú objednávku vraždy bieleho koňa Kristiána Madarásza. Toho vraj Ladislav Alföldi zavraždil medzi rokmi 2012 až 2013. František Dora mladší totiž údajne cez Madarásza prostredníctvom jednej firmy poberal vratky DPH. „Nechcel som do toho ísť, ale keďže sa František Dora mladší skoro rozplakal, že ho inak zatvoria, tak sme sa dohodli,“ povedal na súde Bugár.

Podľa Bugára bol pri vražde dokonca aj starostov syn. „Zrazu som počul výstrel, o chvíľu odtiaľ vychádzal Mercedes triedy G, pozrel som do auta, sedel v ňom František Dora mladší,“ tvrdí. Zastreleného bieleho koňa podľa Bugára zabalili do fólie a položili do prívesného vozíka, ktorý pripojili k autu. Telo následne zahrabali na pozemku sátorovcov. Za podiel na vražde vraj Bugár dostal 3 000 až 4 000 eur.

Bugár sa vyjadril aj k vražde Petra Nagya. „Povedal, že by niekoho bolo treba ‚dať dole‘. Keďže on vedel, že už som takúto vec robil, myslím si, že ma preto oslovil. Keď som sa pýtal, kto to je, čo to je, tak mi povedal, že je to bezdomovec, ktorý nemá nikoho,“ opisoval pred súdom objednanie vraždy Petra Nagya mafián Juraj Bugár. Zabili ho údajne v roku 2012.

František Dora mladší
František Dora mladší Zdroj: András Á. Cséfalvay - Parameter.sk

Na vražde Nagya sa vraj podieľali Ladislav Alföldi a Juraj Bugár. Podľa Bugára Alföldi bieleho koňa Nagya po vystúpení z auta objal a krátko nato ho pištoľou strelil do hlavy. Peter Nagy sa pred tým, ako mu vrah prehnal cez hlavu guľku, zmohol už len na krátky prekvapený výraz.

Odporúčané
Kto sú najhľadanejší Slováci, po ktorých pátra aj Interpol? Vrahovia, mafiáni aj terorista Kto sú najhľadanejší Slováci, po ktorých pátra aj Interpol? Vrahovia, mafiáni aj terorista 17. júna 2022, 9:30

10. marca 2021 na súde vypovedal utajený svedok číslo jeden a číslo dva. Druhý z nich hovoril o vražde podnikateľa Žalmánka. „Nemám informácie, ako konkrétne došlo k jeho usmrteniu. Viackrát mi bolo povedané zo strany Františka Doru mladšieho, že ho dal odstrániť a jeho telo nikto nenájde,“ povedal. Podľa svedka stál za vraždou Ladislav Alföldi. Ten podľa neho robil pre Františka Doru mladšieho „špinavú prácu“.

Podľa utajeného svedka číslo dva skupina okolo Františka Doru a jeho syna stála za väčším množstvom objednávok vrážd, než sa pojednáva na súde. „Domnievam sa vzhľadom na to, čo som počul, že zavraždených podnikateľov je oveľa viac, ako prejednáva súd,“ povedal. S Františkom Dorom mladším sa vraj utajený svedok číslo dva poznal od roku 2012 a údajne sa spolupodieľali na daňových podvodoch.

Svedok vraj pracoval pre zavraždeného Žalmánka. Podieľal sa na krátení dane a podvodoch s DPH. Pre skupinu predával meď do Česka – za týždeň jazdili 3 až 4 kamióny s meďou, pričom za jeden kamión mali obrat 8 000 až 12 000 eur.

Svedok číslo dva vie, že svoju identitu pred Františkom Dorom mladším nemôže skryť, a preto má strach. „Napriek tomu, že som utajený svedok, určite vie, kto som. Bol som jediný, kto takú prácu s meďou do Českej republiky pre neho robil. Bojím sa o svoj život. Je mi šialene ľúto, čo som robil. Vypovedám, čo som počul a zažil,“ uviedol na súde.

František Dora mladší však jeho výpoveď na súde poprel. „Svedok povedal len to, čo počul, a nie, čo videl. Svedok si nevedel spomenúť ani na jednu konkrétnu skutočnosť. Ja sa mám naháňať, že ja mám pravdu. Nehovorí pravdu, je falošný ako odtlačená bankovka. 

Odporúčané
10 záberov z histórie slovenskej mafie. Mikuláš Černák sa z koňa vysmieval policajtom a Žaluď poslal na novinára gorilu 10 záberov z histórie slovenskej mafie. Mikuláš Černák sa z koňa vysmieval policajtom a Žaluď poslal na novinára gorilu 10. mája 2022, 12:30

Žalmánek pre mňa robotu nevykonával. Neviem, z akého dôvodu by som dal odstrániť nejakého bieleho koňa, ktorého nepoznám, a toho, ktorého poznám, teda utajeného svedka, nechám nažive,“ povedal. Syn starostu poukázal aj na to, že utajenému svedkovi hrozil 12-ročný trest, no pretože spolupracuje s políciou, skrátili mu ho na trojročnú podmienku. 

František Dora starší a jeho syn František Dora čelia obžalobe z viacerých objednávok vrážd, z členstva v zločineckej skupine, z drogovej trestnej činnosti a z faktoringového podvodu. V procese ako obžalovaní vystupujú aj Ladislav Alföldi a Roland Szamaranský.
Domov
Zdieľať
Diskusia