- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Organizovaný gang Pápayovcov sa postaral o smrť niekoľkých desiatok bielych koní.
Mafián Tibor Pápay vládol Dunajskej Strede v 90. rokoch výnimočne brutálnymi praktikami. Zakročiť sa proti nemu svojho času bála aj polícia. A i keď sa niektorí odvážlivci v polícii rozhodli konať, ich vedúci neraz spolupracovali s organizovaným zločinom, a tak prípady viedli do slepej uličky.
Čo Pápayovi chýbalo na intelekte, doháňal neskrývanou agresivitou. V spolupráci s Mikulášom Černákom sa mu dokonca podarilo z územia Dunajskej Stredy vytlačiť svojho bývalého šéfa Milana Siposa. Tomu nechal Pápay dolámať ruky a neskôr ho v spojení s Černákom tiež zavraždili. Prečo strážcovia zákona proti Pápayovcom prakticky vôbec nezasahovali a kedy v tomto ohľade nastal zlom? A ako vyzeralo miesto činu masakry Pápayovcov?
S týmito a mnohými ďalšími otázkami sme sa obrátili na bývalého prezidenta Policajného zboru Slovenskej republiky Jaroslava Spišiaka, ktorý v Dunajskej Strede pôsobil ako hliadkový policajt, no taktiež ako okresný riaditeľ. O ďalších mafiánskych prípadoch z divokých 90. rokov sa dočítaš v nasledujúcom vlákne.
- O mafii v Dunajskej Strede a o prebratí moci Tiborom Pápayom
- Prečo policajti proti zločinu na ulici takmer vôbec nezakročili
- Ako postupoval pri zásahoch Jaroslav Spišiak
- Prečo sa nahlásené prípady vydierania Pápayovcami neriešili
- O tom, ako sa niektorí policajti na ulici zdravili s mafiánmi
- Ako si Jaroslav Spišiak spomína na miesto masakru Pápayovcov
Pápay pre svoj prospech spravil prakticky čokoľvek
Brutálny gangster Tibor Pápay, prezývaný aj Papa Joe, patril medzi kriminálnikov, ktorí sa po amnestiách prezidenta Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR) dostal na začiatku 90. rokov na slobodu.
„Bol to zločinec najhrubšieho zrna, ktorý sa neštítil ani tej najzávažnejšej kriminality. Vôbec si nevážil ľudský život. Jedinou hodnotou pre neho boli peniaze a dobrý život. A aby si to zadovážil, bol ochotný vykonať čokoľvek,“ povedal pre Refresher bývalý prezident Policajného zboru Jaroslavk Spišiak. Nielen Spišiak, ale aj ďalší doboví znalci mafie opisujú Pápaya ako hrubokrkého a násilného zločinca, ktorý však neoplýval dôvtipom, ako napríklad zavraždený bratislavský boss Miroslav Sýkora.
Pápay sa v počiatkoch svojej mafiánskej kariéry, po návrate z väzenia, pridal k organizovanému zločinu prostredníctvom Milana Siposa, ktorý bol vtedajším vodcom v Dunajskej Strede, a podobne ako Tibor Pápay patril medzi bývalých zápasníkov. Ich gang ale okrem svalov v podobe Pápaya potreboval aj mozog. Ním bol ekonóm Tomáš Vida. Sipos so svojou skupinou získaval financie najmä prostredníctvom bielych koní.
Jadro gangu Tibora Pápaya
Pápay sa spojil s Černákom a odpravil vodcu gangu Siposa
V roku 1993 sa ekonóm skupiny Tomáš Vida dostal do väzby a polícia našla v jeho aute dokumenty s cennými informáciami o konateľoch firiem. Aby organizovanú zločineckú skupinu nikto neprezradil, museli ľudia od Siposa konať. Výsledkom bolo množstvo mŕtvych. Na vraždenie bielych koní poslúžil napríklad aj Pápay, ktorý nepoznal žiadne morálne zábrany a vražda človeka pre neho bola len prácou. Pri absencii Vidu a v dobe, kedy sa Sipos skrýval pred políciou, sa Tibor Pápay začal ujímať aj vedenia gangu. Prečo Papa Joe svojich nadriadených „zradil“?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa Tibor Pápay stal šéfom gangu a kto mu pomohol
- Prečo policajti proti Pápayovcom na ulici nezakročili
- Prečo sa nahlásené prípady vydierania Pápayovcami neraz vôbec neriešili
- Či sa môžu podľa Spišiaka gangy násilného typu z 90. rokov ešte niekedy vrátiť
- Ako si Jaroslav Spišiak spomína na miesto masakru Pápayovcov
- Či sa pri vyšetrovaní pracovalo s verziou, podľa ktorej mal členov gangu na miesto hromadnej vraždy zvolať vtedajší námestník riaditeľa SIS Jaroslav Svěchota