Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 6. 6. 2020 meniny má Norbert

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Kultúra - Knihy
10
Andrej Verešvársky
4. december 2015, 1:24
Čas čítania: 5:43
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

Čo darovať blízkej osobe na Vianoce? S knižkou nespravíte krok vedľa a my vám dnes ponúkame desať tipov na dobrú literatúru!

Andrej Verešvársky
4. december 2015, 1:24
Čas čítania: 5:43
10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
10
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady...teda takmer. Už len približne 20 dní nás delí od toho, aby sme videli zlaté prasiatko, napratali sa vianočným obedom a rozbalili darčeky. Ápropo darčeky, máte už nakúpené? Dávať je krajšie ako brať a zabudnúť netreba na nikoho, no sám mávam niekedy pri nákupe darčekov presne dva problémy. Prvým sú financie, druhým, je výber vhodného kandidáta, ktorý poteší a neskončí na druhý deň na poličke ako lapač prachu. Univerzálnym darčekom, ktorý takmer vždy vyjde a nestojí stovky eur, je dobrá kniha. Práve preto vám dnes predstavíme spolu s kníhkupectvom Martinus desať kandidátov na aktuálne a dobré knihy, ktoré môžu potešiť mamu, otca, súrodenca, či priateľa alebo priateľku. Výhodou nákupu v eshope Martinusu je okrem veľkého výberu kníh, filmov a hudby a mnohých zliav aj fakt, že sa tak vyhnete nepríjemným tlačeniciam v obchodoch, nakúpite rýchlo a jednoducho priamo z domu a na tovar nebudete musieť dlho čakať. Keďže sme samozrejme lifestylový portál pre mladých, nebudeme vám dnes ponúkať literatúru pre tých najmenších, či rôzne kuchárky a urob-si-sám knižky (aj keď aj tých nájdete viac než dosť), sústredíme sa na tie kúsky, ktoré by sme si sami radi prečítali.

 

 

Mario Puzo - Krstný otec

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

 

Začnime kultovou knižnou trilógiou, ktorá bola ešte kultovejšie sfilmovaná. V tejto špeciálnej knižnej edícii, ku ktorej máte ako záložku náboj, sa spájajú tri jedinečné, nesmrteľné príbehy rodiny Corleone. Nájdeme tú Krstného otca, Sicílčana, aj Corleoneho, teda takmer tisíc strán mafiánskych praktík, napätia, obľúbených postáv, slnečnej Sicílie, aj chladného New Yorku. To všetko v exkluzívnom whiskey-pripomínajúcom balení a s takmer 50 farebnými ilustráciami, dotvárajúcimi toto komplexné dielo. Treba si síce trochu priplatiť, ale pokiaľ ste doteraz Godfathera obchádzali, je najvyšší čas dať mu šancu.

 

 

Jo Nesbo - Polnočné slnko

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

 

Ak ešte stále nie ste severskými kriminálkami dostatočne nasýtení, obráťte sa na majstra svojho remesla. Po tom, čo sa Nesbo ukázal na Slovensku, ho mám ešte radšej a aj keď patria jeho knižky s detektívom Harrym Holeom medzi  tie najobľúbenejšie, nemali by sme pohrdnúť ani jeho najnovšou knižnou novinkou, Polnočným slnkom. V ňom sa opať dostávame do Nórska, tentokrát však do minulosti, konkrétne do sedemdesiatych rokov. Do opustenej dediny Kasund, ktorej obyvatelia sú členmi ojedinelej náboženskej sekty, prichádza cudzinec Ulf, ktorý je na úteku pred najobávanejším zabijakom z Osla. Či mu niekto pomôže, čo spravil a prečo sa vybral práve tam, sa dozviete, ak sa začítate do ďalšej Nesbovej knižky.

 

Andrzej Sapkowski - Zaklínač I: Posledné želanie

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

 

Tento rok vyšla nielen oceňovaná hra a posledná časť hernej trilógie o Zaklínačovi, Witcher III, ale aj prvé dve časti poviedkovej série o Geraltovi z Rivie v slovenskom preklade Karola Chmela. Jedna z najobľúbenejších fantasy postáv poľského spisovateľa tak dostáva trochu iný kabát, aj keď jej zostáva všetko ostatné, čo sme na nej milovali. Od Zaklínača by ste mali očakávať hlavne napätie, slovanskú kultúru s prvkami fantasy, vtip, jedinečný svet, ale i trochu mužskej drsnosti a charizmy. Slovenský preklad je ideálnou voľbou pre tých, ktorí sa k Sapkowskeho knihám ešte nedostali a dobrou správou je, že sa samozrejme pripravujú aj ďalšie preklady tejto 7-dielnej série.

 

Christiane F. - My deti zo stanice ZOO

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

 

Dnes už smutne legendárna knižka z kategórie ťažkej literatúry zachytáva skutočný osud mladej tíndedžerky Christiany. Vyrastajúc v Západnom Berlíne sa už ako trinásťročná dostala k ťažkým drogám, ktoré ju donútili k prostitúcii. Kniha, ktorú napísali dvaja nemeckí novinári na základe rozhovorov s Christianou, je aj napriek tomu, že sa odohráva v druhej polovici sedemdesiatych rokov, silno aktuálna a po novom aj v slovenskom preklade. Mnohí ju označujú za kultovú, trpkú a smutnú záležitosť a odporúčajú ju ako názorný príklad všetkým mladším ročníkom.

 

 

 

Andy Weir - Marťan

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

 

Nedávno sa v našich kinách objavil nový film Ridleyho Scotta s Mattom Damonom v hlavnej úlohe, ktorý ašpiroval na jeden z najlepších kúskov pre celú rodinu. Zaujímavý osud amerického vesmírneho Robinsona, astronauta Marka Watneyho, ktorý uviazne na Marse s takmer nulovou šancou prežiť, však predtým, ako zažiaril na filmovom plátne, napísal spisovateľ Andy Weir. Knižka je teda podrobnejším a viac rozšírením rozprávaním astronautovho osudu, v ktorej nechýba množstvo humoru, napätie, ale aj uveriteľnej vedy a neuveriteľného šťastia a vynaliezavosti hlavnej postavy. 

 

Paula Hawkins - Dievča vo vlaku

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

 

Kniha Dievča vo vlaku britskej spisovateľky je označovaná za jeden z najlepších debutov tohto roka. Tento psychologický thriller kritici prirovnávajú ku knihám ako Gone Girl, či Before I Go To Sleep, ktoré boli obe sfilmované. Či to čaká aj tento príbeh čerstvo rozvedenej smoliarky Ráchel, je otázne. Čo je však isté, je, že sa v nej dočkáte zaujímavého a napohľad jednoduchého príbehu, napätia, ale aj oddychového čítania. Netreba očakávať príliš, knižka je však ideálna pre tých menej náročných čitateľov, prípadne pre tých, ktorí s podobným žánrom ešte len začínajú a ich krvný tlak musí zostať v norme.

 

Wendy Holden - Odsúdení prežiť

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

 

Nálepka "skutočný príbeh" je často veľkým lákadlom, či už ide o knihy, alebo filmy a vždy dodáva svojmu nositeľovi  čosi navyše. Skutočnosť, že ide o reálny príbeh, ktorý sa stal, je často fascinujúca, môže však byť aj mrazivá. Mrazivým je i dejisko príbehu knižky Odsúdení prežiť, v ktorom sa spojili osudy troch žien. Je ním najväčší nacistický koncetračný tábor Auschwitz II. - Birkenau. Skutočný príbeh odohrávajúci sa roku 1944 až takmer do dnes, nás zoznámi s trojicou žien - Slovenkou, Poľkou a Češkou, ktoré sa do "pracovného tábora" dostali v druhom stave. Ich deti sa narodili v pekle na zemi a ich matky urobili všetko pre to, aby o sedemdesiat rokov neskôr mohli vyrozprávať tento neuveriteľný príbeh. Ak si chcete pripomenúť strašnú časť našich dejín, ale aj fakt, že veľa dnešných problémov je v skutočnosti iba malichernosťami, siahnite po tomto napínavom príbehu.

 

 

David Lagercrantz - Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti 

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

 

 

Opäť sa ocitáme na severe Európy, odkiaľ pochádza štvrté pokračovanie série Millenium, ktoré po zosnulom spisovateľovi Stiegovi Larssonovi prebral jeho kolega David Lagercrantz. V nej sa znova stretávame s novinárom Mikaelom Blomkvistom, aj s mladou a svojráznoui hackerkou Lisbeth Salanderovou, ktorích životné cesty sa opäť spoja. Napriek zmene autora ide zase raz o poctivú severskú detektívku, tentokrát so zameraním sa na hackovanie a kyber-zločiny a moderné technológie. Pre milovníkov pôvodnej trilógie viac než povinnosť, pre ostatných príjemné spestrenie všedného života.

 

Dominik Dán - Krv nie je voda

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

 

No a aby náš výber nebol len o zahraničných autoroch, vybrali sme aj dve slovenské knižky, ktoré podľa nás stoja za to. Je to však výber na istotu, pretože tajomný autor a bývalý kriminalista Dominik Dán patrí medzi našich najčítanejších spisovateľov a jeho detektívny hrdina Krauz z radov oddelenia vrážd medzi tých najobľúbenejších, čoo dokazuje aj chystaný a očakávaný slovenský film Červený kapitán. V najnovšej kriminálke Dominika Dána sa ocitáme v roku 1992, tesne pred vznikom Slovenskej republiky, kedy sa po hromadnej amnestii množstvo zločincov ocitá na slobode. Do toho je zapletené nielen chytenie najaktívnejšieho masového vraha, ale aj posledný federálny zločin, ktorý takmer zostal nepotrestaný. Viac sa už dočítate v knižke Krv nie je voda, ktorú je možné kúpiť aj s podpisom autora.

 

Pišta "Vandal" Chrappa a Matúš Zajac - Anton Srholec - Bezdomovec z povolania

10 skvelých kníh, s ktorými na Vianoce nespravíte krok vedľa

 

Ako poslednú knižku vám odporúčame možno trochu netradičnú ale o to zaujímavejšiu a hodnotnejšiu publikáciu o svätom mužovi ulíc, neuveriteľne láskavom človeku, bojovníkovi a v neposlednom rade kňazovi s ťažkým osudom a silným životným príbehom, Antonovi Srholcovi. Sám som mal tú česť sa s ním niekoľkokrát stretnúť a jeho príbeh a činy si zaslúžia byť spísané viac, než čokoľvek iné. Na to sa podujal človek, ktorého by ste do podobnej role nestavali, o to viac príjemne prekvapil - moderátor, zabávač, publicista a hudobník - metalista Pišta "Vandal" Chrappa. Ten na knihe pracoval zhruba dva roky a okrem jeho rozhovorov s pánom Srholcom obsahuje aj niekoľko fotografií od fotografa Matúša Zajaca. Ak teda hľadáte dávku inšpirácie, životnej filozofie a zdravého rozumu, nechoďte na to ako každý piatok do krčmy, siahnite radšej po tomto kúsku o veľkom človeku.

 

To bol teda náš výber desiatich najzaujímavejších a momentálne najaktuálnejších knižiek, ktoré by mohli potešiť niektorého z vašich blízkych. Ak to nejvyde pod stromčekom,vždy ich môžete milo prekvapiť na Nový rok, narodeniny, či len tak, v bežný deň. Pokiaľ sme sa do vášho vkusu netrafili ani s jedným zárezom, určite si vyberiete na stránkach kníhkupectva Martinus.sk, ktoré vám odporučí vhodnú knižku či už pre tie najmenšie deti, alebo našich dedkov a babičky. Ak teda neradi chodíte na vianočné nákupy a chcete všetko vybaviť z pohodlia domova a naraz, skúste Martinus, ktorý vám navyše ku každému nákupu pribalí zadarmo aj milú kartičku, pomocou ktorej môžete spolu s knihou venovať dotyčnému aj trochu voľného času na jej čítanie. Žijeme v rýchlej dobe, preto je ho čoraz menej. Zmeňme to, aspoň na Vianoce.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Martinus.sk Tagy: kniha, vianoce, martinus
Ohodnoť článok
11
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.