Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 1. 2021 meniny má Miloš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Tip na hudbu
13
AdamDonoval
12. apríl 2015, 17:00

10 najlepších skladieb legendárnej írskej štvorice U2

Bono, Edge, Adam a Larry. Nezmenená formácia a ich najlepšie skladby.

AdamDonoval
12. apríl 2015, 17:00
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
10 najlepších skladieb legendárnej írskej štvorice U2

U2 patria medzi kapely, ktoré rozdeľujú fanúšikov na dva fanatické tábory. Jedni ich nenávidia, druhí ich milujú. Minulý rok írska štvorica, fungujúca mimochodom od roku 1976, rozmútila vodu hudobného priemyslu ich kontroverzným spôsobom vydania albumu Songs Of Innocence. Ako všetci užívatelia zariadení značky Apple vedia, nový album kapely U2 sa im objavil v iTunes knižnici bez akéhokoľvek varovania. Tento "darček" bol prijatý rôzne. Mnohí boli vďační a opovrhovali nevďačníkmi, nevďačníci zase omieľali dokola niečo o narušovaní súkromia. U2 si za mesiac január 2015 vypočulo až takmer 25% užívateľov iTunes. Názor si spravte sami. 

 

U2 sa ale za celý čas svojho pôsobenia snažili o inováciu, o zdieľanie názorov, ktoré považovali za dôležité, či o podporovanie tých, ktorí ich podporu potrebovali. Táto úprimnosť, pracovitosť, inovatívnosť a predovšetkým jednota (kapela už takmer 40 rokov funguje v nezmenenej formácií) z nich spravila jednu z najúspešnejších kapiel histórie. Vydali 13 albumov, predali vyše 150 miliónov kópií spominaných štúdioviek, majú 22 Grammy ocenení (žiadna kapela nemá viac), a Rolling Stone ich označil za "najväčšiu kapelu na svete". 

 

Nižšie nájdete výber 10 najlepších skladieb tejto írskej štvorice z legendárnych albumov ako The Joshua Tree, Achtung Baby, ale aj z predposledného No Line On The Horizon. Výber je samozrejme subjektívny, takže budem rád ak v komentároch vymenujete vaše obľúbene skladby U2. Do úvahy som bral aj môj zážitok z ich živého vystúpenia v Záhrebe počas U2 360° Tour (na turné mimochodom vypredali každý jeden koncert, ktorý hrali. Je aj historicky najúspešnejším turné v zárobkoch a počte fanúšikov, ktorí sa koncertov zúčastnili: $736 miliónov zarobila kapela na lístkoch a pozrelo si ich vyše 7.2 milióna ľudí). Pochváľte sa aj vy nejakými zážitkami s touto kapelou. 

 

PS: Odpustite mi, ak ste niektoré skladby, ktoré by ste tu radi videli, v zozname nenašli. Tento rebríček sa mi robil zatiaľ asi najťažšie, a aj ja by som v rebríčku rád videl ešte aspoň 5 ďalších skladieb. 

 

10 najlepších skladieb legendárnej írskej štvorice U2

 

 

10. Stuck In A Moment You Can't Get Out Of

 

Toto bola asi najnáročnejšia priečka na vyhodnotenie a u mňa súboj vyhrala skladba z roku 2000 Stuck In A Moment You Can't Leave Behind, z albumu All You Can't Leave Behind. Asi každý z nás sa raz zasekol v nejakom momente, z ktorého sa mu ťažko dostávalo. Bonove refrény a harmónie s Edgom sú v tejto skladbe úplne dokonalé. "It's just a moment / This time will pass" - uzavrel Bono. Všetko bude vporiadku. Akustická live verzia je na nezaplatenie a alternátne video s futbalistom je oveľa lepšie ako to, ktoré vidíte vyššie. Ale nevadí. Všetko je vporiadku. 

 

 

9. Ordinary Love

 

Najnovšia skladba od U2, ktorú na mojom zozname nájdete. Písal sa rok 2013, všetci sme čakali na nový album a U2 vypustili tento singel, ktorý sa nakoniec objavil vo filme o už zosnulom Nelsonovi Mandelovi. Fámy o spolupráci U2 a Danger Mousea (producent Gorillaz, Portugal. The Man, polovica Gnarls Barkley, spolupracovník Jacka Whitea) sa hneď pri prvom počutí potvrdili a ja som sa nevedel dočkať nového albumu (ktorý nakoniec vypálil úplne inak ako som čakal). Touto skladbou sa U2 po experimentálnejšom albume No Line On The Horizon akosi vrátili na cestu "v jednoduchosti je krása" a spoločne s charakteristickým Danger Mouseovým zvukom si získali moje srdce. Výborná skladba. 

 

 

8. Magnificent


Najoldschoolovejšia aj naj-U2 skladba na experimentálnejšom albume No Line On The Horizon. Na Magnificent počujeme Edgeove krásne vyhrávky na gitare, Adamovu stabilnú basovú linku, Larryho nevýrazné, ale o to dôležitejšie beaty, a predovšetkým Bonove spevy spojené s výborným textom. Ešte k tomu pridajme krásny klip natočený v Maroku a máme pred sebou potenciálne legendárnu skladbu z repertoáru tejto írskej štvorice. Och a zabudol som na neuveriteľne jednoduché a priamočiare gitarové sólo. Edge je majster svojho remesla. 

 

 

7. Mysterious Ways

 

Tak a máme tu teda skladbu zo spomínaného albumu Achtung Baby. Mysterious Ways dlho nebola skladbou, iba jamom, ktorý vymyslel Adam. Keď sa Edge však začal hrať s Korg A3kou, vznikol jeho funky hutný gitarový riff, ktorý sa stal základnou časťou tejto skladby. Podporujú ho takmer africké perkusie, Bonove mystické texty o romatike a ženách, a samozrejme psychedelické video. 

 

 

6. Sometimes You Can't Make It On Your Own

 

 

Jedna z najsilnejších skladieb od U2 je z albumu How To Dismantle An Atomic Bomb. Bono napísal túto skladbu pre svojho umierajúceho otca, ktorý bojoval s rakovinou, a zaspieval ju aj na jeho pohrebe v roku 2001. Pri U2 musíte skladby hodnotiť aj z textovej stránky. Toto je jedna z najkrajších, aké kedy napísali, pretože dojímavý text dopĺňa hudba dokonalým spôsobom. Jemné slohy, výbušný refrén s jemnými gitarkami. Na začiatku videa Bono venuje krátky odkaz svojmu otcovi. Ďakuje mu za svoj hlas, ale lamentuje, že by ho bol rád poznal lepšie. Na smutné večery. 

 

 

5. New Year's Day

 

Jedna z najstarších skladieb na zozname je New Year's Day z roku 1983. Skladba z albumu War bola vpodstate prvou, ktorou výrazne prerazili za hranice svojej krajiny. Tiež bola magazínom Rolling Stone zaradená do zoznamu 500 najlepších skladieb histórie, či do Pitchfork 500. Trošku nezvyčajným javom je Edgeove hranie na klavíri, ktoré hrá dosť výraznú úlohu. Skladba bola najprv inšpirovaná Bonovou ženou, ale nakoniec sa z nej stala skladba o poľskom solidárnom hnutí. Bono sa o nej nechal počuť, že určite nieje takou popovou skladbou, aké boli v tom čase úspešné. Aj napriek tomu je dodnes jednou z najhranejších skladieb na koncertoch U2. 

 

 

4. Pride (In The Name Of Love) 

 

Pride je tiež z kategórie starších skladieb U2 - tých z rokov 80tych. Vlastne na prvých piatich priečkach môjho rebríčka sa umiestnili len také. V čase vydania vyvolala skladba o Martin Luther Kingovi zmiešané ohlasy, ale aj napriek tomu sa stala jednou z historicky najúspešnejších skladieb od U2. Skladbu spoznáte podľa už vtedy charakteristickej Edgeovej hry na gitare: veľa delayu, naoko komplikované licky, ale reálne veľmi málo hrania. V klipe môžete vidieť mlaďochov U2 ako skladbu cvičia na soundchecku pred koncertom. Edge mal ešte vlásky - zlaté, nie? 

 

 

3. Sunday Bloody Sunday

 

 

This song is not a rebel song, this song is Sunday Bloody Sunday. Militaristický beat, výrazná gitarová linka a perfektné harmónie. Sunday Bloody Sunday je asi najpolitickejšou skladbou od U2 (Walk On je tiež podobne ladená), a je často označovaná za najlepšiu protestnú skladbu vôbec. V čase vydania spôsobila obrovksú kontroverziu (hlavne jej živé vystúpenia), podobne ako incident, kvôli ktorému bola prvotne napísaná. Viac si o ňom môžete prečítať tu. Kapela  vyjadrila svoj názor o tejto problematike takto: "Zaujíma nás politika ľudí, nie politika ako taká. Veľa kapiel píše anti-politické skladby a nesúhlasia s politikou. Nám však záleží na tom, že ľudia bezdôvodne zomierajú. Nech už je to kdekoľvek. Zabudnime na politiku a prestaňme sa strieľať." Skladba bola, ako aj mnoho ďalších U2 skladieb, zaradená do rebríčku najlepších skladieb histórie magazínu Rolling Stone. Silné. 

 

 

2. With Or Without You

 

 

With Or Without You je skladba, ktorá dokonale stelesňuje čaro kapely U2. Je to asi ich najminimalistickejšia skladba, ale je v nej toľko emócie, toľko osobných podnetov, je tak výborne vyprodukovaná, a po hudobnej stránke je tak výborne predvedená, že som ju musel zaradiť takto vysoko. Bono zložil výborný text, dobre ho zaspieval, Adam drží kapelu pri zemi, dodáva jej hĺbku a vážnosť, Larry bubnuje, vybuchuje, ale aj uberá. Ale táto skladba je o gitaristovi. The Edge je dokonalý. Minimalizmus a zároveň prepracovanosť navýšil na úplne nový level. Bez efektov by jeho gitarová časť znela primitívne - sólo označil za svoju obľúbenú gitarovú sekciu z celého albumu The Joshua Tree. Viac o jeho úlohe v tejto skladbe nájdete tu. "Veľmi ľahko mohla táto skladba vyeskalovať do nejakého neuveriteľného sóla, ale my sme spravili presný opak. A je na tom niečo neuveriteľne uspokojujúce." Idol. 

 

 

1. Where The Streets Have No Name

 

Otváracia skladba z albumu The Joshua Tree je bezkonkurenčne ich najlepšou. Pri písaní rebríčka som ju okamžite dal na prvé miesto. Bez váhania. Dokonalé Edgeove gitarky, Adamova intenzívna basa, Larryho parádne bicie a Bonov fenomenálny spev. Hovorte si čo chcete, ale Bono vie spievať. Vo videu kapela hrá skladbu na streche budovy v nepríjemnom susedstve v LA. Za video získala skladba mimochodom aj Grammy ocenenie. A myšlienka tejto skladby je dôležitejšia než čokoľvek iné. Bola napísaná ako reakcia na to, že v írskom meste Belfast ste mohli byť zaradení do náboženskej skupiny na základe toho, na akej ulici ste bývali. Bono v skladbe spieva o vízií, že takéto veci v budúcnosti nebudeme musieť riešiť. Niektoré interpretácie skladby uvažujú aj o tom, že v budúcom živote ulice mená mať nebudú. A ak neveríte, že toto je najlepšia skladba od U2, tak si pozrite toto video. Amazing Grace vyústi do Where The Streets Have No Name a budete mať zimomriavky, to vám sľubujem. 

 

 

Ani vlastne neviem, ako sa mi podarilo tento rebríček zostaviť. Mám výčitky, že som niektoré skladby z tohto rebríčka vynechal, ale tak čo už. Spomeniem ich aspoň tu, pretože si to zaslúžia: hitovka One, ktorú poznáte snáď každý aspoň z cover verzie, výborná I Still Haven't Found What I'm Looking For, politicky ladená Walk On, pozitívna Beautiful Day, energická Elevation, a neznáma Fez-Being Born z predposledného albumu. Poslednú spomínanú vám obzvlášť odporúčam. Dúfam, že ste v rebríčku našli aspoň zopár obľúbených od tejto jedinečnej írskej kapely, ktorá už takmer 40 rokov inšpiruje, inovuje, pomáha, a miestami aj irituje. Ich snaha a dobré úmysly sú však nepopierateľné. 

 

Najčerstvejšie hudobné novinky vám prináša NewSound!

Ktorú od U2 máš najradšej ty?
Stuck In A Moment You Can't Get Out Of
47 hlasov
Ordinary Love
40 hlasov
Magnificent
22 hlasov
Mysterious Ways
20 hlasov
Sometimes You Can't Make It On Your Own
28 hlasov
New Year's Day
23 hlasov
Pride (In The Name Of Love)
49 hlasov
Sunday Bloody Sunday
37 hlasov
With Or Without You
172 hlasov
Where The Streets Have No Name
79 hlasov
Iná
119 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.