Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 29. 11. 2020 meniny má Vratko

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
35
Tomáš Macho
19. marec 2015, 21:59
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

Chceli ste sa v 19. storočí zbaviť chorých príbuzných? Žiaden problém!

Tomáš Macho
19. marec 2015, 21:59
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
35
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

 

V prvom článku sme vám bližšie ozrejmili lobotómiu/leukotómiu, otrasný zákrok, ktorý sa prevádzal na tisíckach ľudí v podstate "naslepo" a v mnohých prípadoch viedol k príšerným následkom, z ľudí sa stávali trosky, ich osobnosť sa mentálne aj citovo rozvrátila, už sa nesprávali ako predtým. Hoci sa vyskytli prípady, kedy lobotómia skutočne pomohla, väčšinou sa psychické ochorenia len zmenili v niečo ešte horšie. Ako som predpokladal, podobné témy zaujímajú veľké množstvo čitateľov, a tak vám prinášame druhú časť, zameranú na psychiatrické liečebne z minulosti, no na ich pomenovanie sa skôr hodí slovíčko "blázinec". 

 

Ústavy, teda blázince (snáď vám nevadí toto označenie), boli oficiálne vybudované najmä kvôli liečeniu mentálne chorých pacientov, no z minulosti je všeobecnou známou pravdou, že príbuzným niekedy nešlo ani tak o uzdravenie členov rodiny ako o "zbavenie" sa ich. Predsa, starať sa o mentálne postihnutého človeka je náročnejšie než vymieňať obklady pri horúčke, no nie? Iným dôvodom mohla byť aj "hanba" - odsudzovanie v spoločnosti, že tí a tí majú v rodine "blázna", a preto sa dotyčná rodina radšej rozhodla postihnutého umiestniť do týchto zariadení. 

 

Pacient z blázinca vo Wakefield

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

 

Túto šialenú dobu však predchádzalo 18. storočie, počas ktorého sa nekládol veľký dôraz na psychické problémy, respektíve sa prenechávali na nešťastnú rodinu. Duševné choroby boli považované za domácu záležitosť, starostlivosť najbližších bola zvyčajne jediná možnosť a iba vo výnimočných prípadoch štát uhradil náklady a umiestnil daného človeka do kvázi ústavu, často chudobinca alebo inštitúcie, ktorá podmienkami pripomínala väzenie. Mreže, veľmi slabé prenikanie denného svetla, mizerné vetranie či dokonca fyzické tresty. Až na konci tohto storočia, po "reforme humanizmu", sa začali po svete vo väčšom objavovať štátne i súkromné psychiatrie. Pokúšali sa pacientom vytvárať prirodzené prostredie, docielili sa samostatné oddelenia, za dobré správanie bývali odmeňovaní. To všetko nasvedčovalo jasnému svetlu na konci temného tunela, no bolo to ozaj tak?

 

Pacienti v parných skriniach, 1910

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

 

Postupná výstavba štátnych psychiatrií či napríklad aj škôl pre postihnuté deti započala vo Veľkej Británií (1812 - prvá "public asylum"), nasledovalo Francúzsko (1838 - škola pre postihnuté deti), no taká Amerika prekvapivo zaostávala. Za "veľkou mlákou" sa rozbehlo budovanie štátnych zariadení až po prijatí zákona v roku 1842, pričom ich rozmach sa prejavil až v 1850-tych až 60-tych. Akokoľvek sofistikovane sa vtedajšie kliniky tvárili (anglicky "lunatic asylum"), moderná medicína bola ešte len v plienkach a lekári + personál poväčšine prevádzali zákroky nepodložené lekárskym výskumom, často operovali "naslepo", pozri lobotómia, odvolávali sa na čudesné metódy z predchádzajúcich storočí a pokiaľ ste náhodou pred začiatkom pobytu boli ešte mentálne zdraví, to sa rýchlo zmenilo. Potvrdzuje to už len fakt, že v neskoršom 19. storočí vás mohli hospitalizovať len kvôli tomu, že sa u vás prejavovala lenivosť či žiarlivosť, trpeli ste astmou, prípadne ste milovali čítať romány. Na začiatku 19. storočia tak bolo v Anglicku hospitalizovaných len zopár tisíc chorých, no po pár nie úplne rozumných reformách/prijatých zákonoch, sa toto číslo zdvihlo až na neuveriteľných 100 000, čo je už vskutku slušné percento populácie. Asi aj preto sa táto doba vyznačila veľkým množstvom ústavov, ktorých trosky sa dnes stávajú obeťami fotografov prahnúcich po strašidelných záberoch.

 

Príznaky, kvôli ktorým vás mohli hospitalizovať v rokoch 1864 až 1889

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

 

Hoci sa teda chvíľu zdalo, že svitá na lepšie časy, situácia sa rýchlo obrátila, ústavy začínali praskať vo švíkoch, často aj dvojnásobne prekračovali svoje kapacity. V USA stúpol počet chorých až o 927% a podobne na tom bolo aj Anglicko či Nemecko. Práve v Nemecku sa  postupne prepájali psychiatrie s univerzitami, budúci lekári mohli započať svoju prax už na škole, a preto sa táto krajina stala kľúčovou pre vývoj psychiatrie. Niektorí ľudia sa kvôli radikálnemu prijímaniu pacientov obávali nespravodlivého vyhlásenie za "bláznov". Čo si budeme klamať, vplyvná rodina s dobrými kontaktmi by to určite nemala ťažké, najmä ak by im niektorý príbuzný robil "hanbu". Prieskum z roku 1891 z Kapského Mesta ukázal, že z 2046 chorých ľudí sa až 120 nachádzalo vo väzení, pričom dve tretiny boli práve muži.

 

Na obrázku možno vidieť prapodivnú rotačnú terapiu, ktorá sa na prvý pohľad nezdá veľmi nebezpečná, no predstavte si točiť sa na stoličke niekoľko hodín pri sto otáčkach za minútu. V prvých momentoch možno veľké sranda, no potom príde zvracanie či inkontinencia. Zaujímavosťou je, že lekári považovali zvracanie za liečivé.

 

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

 

Po všetkých tých nových zákonoch, reformách či výstavbách štátnych budov, bol najvyšší čas na rozvoj medicíny. Ľudia sa vo veľkom zbavovali práv pre rôzne ochorenia, no chýbala im efektívna liečba. Lekári však už mali dostatok možností na sebarealizáciu či nové výskumy - experimenty, preto sa im desaťtisíce "pokusných králikov" (ne)ochotne podvolilo, a tak sa odštartovala séria nových terapií. Odštartoval ju Julius Wagner-Jauregg, keď v roku 1917 aplikoval maláriu ako liečbu proti baktérií spôsobujúcej syfilis. Pacienta nakazil menej nebezpečnou, opičou maláriou, ktorá následne spôsobila vysoké horúčky až usmrtenie všetkých baktérií. Problémom bolo, že po zhruba 170 generáciách umelého predávania sa stávala aj opičia malária smrteľnou, virulencia, t.j. nákazlivosť/jedovatosť, stúpla až 500-násobne. Wagner získal za tento objav Nobelovu cenu, no pochybujem, že si niekto ešte dokáže predstaviť takúto liečbu, keď tu máme antibiotiká. Metóda sa prestala používať v 50-tych rokoch.   

 

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

 

Terapia hlbokého spánku

Na prelome 19. a 20. storočia experimentoval škótsky psychiater Neil Macleod s použítim bromidu ako celkovej anestézy. Mal v pláne zistiť, či umelý a mnohonásobne dlhší spánok dokáže vyliečiť mentálne ochorenia. Keďže metóda bola výrazne toxická a jeden z pacientov zomrel, čoskoro ju zamietli. V každom prípade, Macleodovu myšlienku rozvinuli ďalší lekári, napríklad Giuseppe Epifanio a jeho použitie barbiturátov. Neboli natoľko nebezpečné, no stále mali určité nežiadúce účinky ako silná fyzická i psychická závislosť. Nimi navodený hlboký spánok mal vyliečiť predčasnú demenciu, vyradili ich v 50-tych rokoch.

 

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

 

Inzulínová terapia

Známa aj ako terapia s kómami bývala nasadená na ľudí trpiacich schizofréniou. Princíp spočíval v podávaní veľkých dávok inzulínu špecializovaným tímom lekárov. Miesto hlbokého spánku tak schizofrenik upadal do častých kóm, keďže injekcie dostával zvyčajne šesťkrát do týždňa po dobu dvoch mesiacov. Takáto "procedúra" bola veľmi náročná, a preto k nej pripúšťali len "silných" pacientov. Po zhruba 50 až 60 kómach sa medikácia ukončila a prišli nežiadúce účinky. Tých bolo snáď celý zoznam, spomeniem potenie, slinenie, nepokoj, ospalosť, záchvaty sprevádzané šklbaním, kŕčmi až upadnutím do neplánovaných kóm. Sestričky si museli naštudovať špeciálnu príručku, ako dohliadať na takúto skupinku pacientov. 

 

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

 

Elektrokonvulzívna terapia - "elektrošoky"

Asi jediné terapia, ktorá sa používa aj dodnes, no jej aplikovanie sa diametrálne líši od toho zo 40-tych až 60-tych rokov. Vynašiel ju neurológ Ugo Cerletti a jej pôvodný priebeh bol extrémne neregulovaný. Pacientovi nenasadili anestézu, často si spôsobil nemalé zranenia a navodený epileptický záchvat určite nebol príjemný (video nižšie). Neraz sa ňou lekári pokúšali liečiť aj také problémy ako alkoholizmus, čo nezaberalo a pacient iba zbytočne trpel. Dnes je už ECT relatívne bezpečné, úmrtnosť poklesla na približne 4,5:100 000.

 

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec 

 

 

Program T-4

Názov vám možno nič nehovorí, no T-4 bol program nacistického Nemecka na vyhladenie nežiadúcej rasy. Dekrét eutanázie podpísal Hitler v októbri 1939 s antedatovaním na 1. september 1939. Oficiálne prebiehala dva roky a v rámci programu usmrtili 200 000 až 250 000 ľudí, deti nevynímajúc. Po protestoch cirkvi a verejnosti bola zrušená, no naďalej pokračovala v pozmenenej forme.  

 

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

 

Dnes už medicína pokročila míľovými krokmi a starostlivosť hoci aj v štátnych klinikách je na pomerne vysokej úrovni. Pokiaľ by ste chceli "nazrieť do minulosti", stačí si v širšom okolí vyhľadať bývalé opustené nemocnice, najmä také, v ktorých ešte stále nájdete pôvodne vybavenie a jednoducho ísť precítiť tamojšiu "temnú" atmosféru. Môžete si tiež prezrieť rozsiahlu galériu opustených blázincov na webe io9.com.

 

Kresba schizofrenika

Brutálne liečebné zákroky v histórii ľudstva #2: Šialený blázinec

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
83
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.