Utorok 16. 1. 2018 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Top 10 slovenských alternatívnych albumov roku 2014!

Pozri a vypočuj si slovenskú tvorbu, ktorá každým rokom naberá na kvalite.

Slovenská alternatívna hudobná scéna naberá každým rokom na kvalite, čoho dôkazom bol aj rok 2014. Na scénu sa prepracovali mnohí skvelí nováčikovia, zatiaľ čo skúsení hudobníci zdvihli latku ešte vyššie. V redakcii NewSound sme zostavili rebríček najlepších slovenských alternatívnych albumov tohto roka a výsledok nájdete nižšie. Sme naozaj radi, že na Slovensku sa rodí toľko dobrých mladých kapiel! 

 

10. Kvety Nikotínu - Vlákna

Indie alternative kapela pôvodom z mesta Komárno, vydala svoj album Vlákna už v prvej polovici roku 2014. Je to v poradí už ich 5. štúdiový album a do nášho top 10 rebríčka bol zaradený vďaka svojmu novému a prelomovému zvuku. Ak sa vám páči šanzónový nádych albumu Moruša:Čierna, pravdepodobne sa vám zapáči aj táto záležitosť. Album však neostáva len pri šanzónových melódiach, ale prikláňa sa aj k ľahkému indie rocku. Ich tvorba je ovplyvnená filmovou hudbou 70. rokov.

 

 

9. Zlokot - Slowakishe Genius

V novembri vydala kapela Zlokot po dvoch rokoch od albumu Slowakishe Idiot novinku. Z idiota sa stal génius a kapela o albume s nadhľadom tvrdí, že je to najlepšia nahrávka na slovenskej scéne za posledných 30 rokov. V našom rebríčku síce na prvom mieste neskončila, no pestrá zmes rôznych žánrov ako hip hop, punk, elektronika či rock s prepracovanými textami určite poteší nielen skalných fanúšikov, ale priláka i tých nových.

 

 

 

8. GENIUS LOCCI - Innate EP 

Do nášho rebríčka sa dostal aj objav roka a to mladé sesterské duo, ktoré si získava čoraz väčšiu pozornosť a po viac ako ročnom pôsobení na scéne, má za sebou niekoľko vystúpení. Zahrali koncerty na showcase-ovom festivale Waves, či ako predskokanky Toma Odella a Katarzie. Získali prvé miesto v súťaži amatérskych skupín, vďaka čomu sa mohli predstaviť na Dňoch Petržalky. Hoci dievčatá zatiaľ vydali len EP a album len plánujú, do rebríčka sme ich zaradili vďaka kvalitnej hudbe, ktorú každou novou piesňou zdokonaľujú. Viac sa o ich tvorbe dozviete v našom rozhovore

 

 

 

7. Monikino Kino -  Prázdniny

Nováčikom na česko-slovenskej hudobnej scéne je i zoskupenie Monikino Kino, ktoré vydalo svoj debutový album Prázdniny v novembri, po takmer štvorročnej príprave. Duo tvorí slovenská speváčka Monika Midriaková a Peter Marek, frontman českej kapely Midi Lidi a ich tvorba je skvelou zmesou melancholickej elektroniky a popu doplnená o vtipné, niekedy až absurdné texty v slovenčine, v ktorých sa však zároveň často skrýva i zaujímavý odkaz. Prázdniny je jedna z nahrávok, ktoré prišli v tichosti bez očakávania, ale o to viac potešili. 

 

 

 

6. Funny Faces - My Odds And Ends

Piešťanská formácia Funny Faces si dala na svojom debute záležať a nahrávala ho dva roky. Kapela sa netají plánmi, že chce svojou tvorbou preraziť i v zahraničí, napokon, mastering albumu si vzal na starosť producent Mark Santangelo, ktorý spolupracoval napríklad s Red Hot Chilli Peppers či Kanye Westom. Nie je vylúčené, že sa chalanom toto ich želanie podarí - My Odds And Ends je kvalitným debutom so skvelými gitarami, anglickými vokálmi doplnenými miestami o elektronické prvky a pre každého fanúšika dobrého indiečka rozhodne nebude sklamaním. 

 

 

 

5. Purist - Colourful Noise

Elektropopové trio Purist nás ešte na záver tohto roka stihlo potešiť svojím debutovým albumom Colourful Noise, na ktorý fanúšikovia čakali už dlhšiu dobu. Nahrávka vznikla v kodaňských Red Bull Studios a už úvodný singel Tomorrow´s Life naznačil, že sa budeme mať rozhodne na čo tešiť. Pozitívny, no zároveň melancholický, minimalistický i veľkolepý, farebný aj čiernobiely, Colourful Noise bude skvelým spoločníkom tak na párty, ako i večer osamote.

 

 

 

4. Bad Karma Boy - Údolia & Kopce

Album s názvom Údolia a Kopce mal vysoké hodnotenie už pred oficiálnym dňom vydania, vďaka prvému singlu Dunaj. Celý album sa nesie v nádychu jednoduchých a chytľavých medlódii, ktoré dopĺňajú mierne psychadelické gitary a klávesy. Kapela sa žánrovo zaradila do psychadelického popu a nám sa to páči. Trojica Juraj Marikovič (gitara, spev), Adela Tihláriková (klávesy, vokály) a Peter Hrabě (bicie) osviežili slovenskú hudobnú scénu a my sa naozaj veľmi tešíme na ich ďalšie počiny. 

 

 

3. Fallgrapp - Rieka

Za úspešný a prelomový (koncerty na Pohode, Grape, predskokani na koncerte Bonobo, vydanie debutu) môže rok 2014 považovať i producent Juraj Líška, ktorý je lídrom najúspešnejšieho elektronického predstaviteľa v našom rebríčku. Projekt Fallgrapp úspešne spája elektroniku v súlade s najaktuálnejšími trendmi, spolu s popom či folkom, melódie sú však doplnené o texty v slovenčine, čím dodávajú albumu Rieka v našich končinách originalitu a výnimočnosť

 

 

 

2. Korben Dallas - Banská Bystrica

Tesne na druhom mieste sa umiestnili chalani z Bratislavy s albumom Banská Bystrica. Kapela na treťom albume ešte viac vyzrela a posunula svoj zvuk ešte ďalej. Album vydali pod vydaveteľstvom Slnko Records, ktoré zastrešuje aj iných umelcov v našom rebríčku a rok 2014 môžu považovať za naozaj vydarený. Rovnako aj samotná kapela, ktorá zbiera úspech kam len vkročí. Na albume Juraj Benetin predviedol svoj hlas aj v duete s Janou Kirschner a dúfame, že spoluprác na slovenskej hudobnej scéne bude len viac! 

 

 

 

1. Jana Kirschner - Moruša: Čierna

A je to tu! Janka tento rok okrem tehotenstva stihla vydať aj nový album Moruša:Čierna, ktorý je voľným pokračovaním albumu Moruša:Biela. Veľkú podobnosť však nehľadajte, biela je nevinná, jemná a pomerne ustálená. Naopak čierna je magická, divokejšia a celým albumom sa tiahne šanzónový francúzsky nádych. Na albume je spolu 9 piesní, ktoré sú dôkazom Janinho hudobného vyzretia. Už titulnou piesňou Muzika si získala pozornosť a fanúšikov rozdelila na dva tábory, no pribrala i nových nadšencov. Na albume spolupracovalo cez 20 českýchslovenských a britských hudobníkov pod taktovkou jej partnera, britského producenta  Eddieho Stevensna. Koniec roka sme si tak mohli spríjemniť skvelým albumom z ktorého sú už teraz obľúbené piesne ako Na Krídlach Divých Včiel, Premeny a Muzika. Janka by mala začať koncertovať na jar 2015 a ukáže sa aj na niektorých hudobných festivaloch.

 

 

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Zobraziť 3 komentáre
Diskusia
alebo poslať ako anonym
3 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Janci27. december 2014, 12:49

super clanok! chyba vam podla mna: http://ettelladiamant.bandcamp.com/album/again

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
beka27. december 2014, 23:38

och funny faces! top kapela ^^

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Zuz28. december 2014, 18:40

och Kirschner... a och alternativna... skoda toho... nie len v rebricku bolo toho tento rok ovela viac...

-3 Odpovedať · Nahlásiť
Odoberaj REFRESHER videá