hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Je kardio nalačno najlepším ničiteľom tuku?

Päť hodín ráno. Opäť ti zvoní budík s poznámkou, aby si okamžite vstal z postele a začal niečo robiť s tým tučným zadkom. Je kardio nalačno skutočne najefektívnejší spôsob pre spaľovanie tukov, alebo ide len o ďalšiu dogmu z fitness priemyslu?

30. august 2014, 18:05 Čas čítania: 0:00
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Zdravie - Posilňovanie
1
Simon K.
30. august 2014, 18:05

Je kardio nalačno najlepším ničiteľom tuku?

Päť hodín ráno. Opäť ti zvoní budík s poznámkou, aby si okamžite vstal z postele a začal niečo robiť s tým tučným zadkom. Je kardio nalačno skutočne najefektívnejší spôsob pre spaľovanie tukov, alebo ide len o ďalšiu dogmu z fitness priemyslu?

Simon K.
30. august 2014, 18:05
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Päť hodín ráno. Opäť ti zvoní budík s poznámkou, aby si okamžite vstal z postele a začal niečo robiť s tým tučným zadkom. Kardio nalačno je tou najlepšou voľbou a aj keď to neznášaš, pre seba a svoje telo spravíš čokoľvek, a tak vstaneš, umyješ sa, preskočíš prvé jedlo dňa, oblečieš sa, zaviažeš šnúrky a utekáš. Doslova. Prebieha u teba podobný scenár? V dnešnom článku si povieme niečo o kardiu nalačno verzus kardiu po jedle. Je to skutočne efektívnejší spôsob pre spaľovanie tukov, alebo ide len o ďalšiu dogmu z fitness priemyslu?

 

Je kardio nalačno najlepším ničiteľom tuku?

 

Najlepšie je vykonávať kardio nalačno, je pravdepodobne najrozšírenejšie tvrdenie u kulturistov a atlétov, ktoré podčiarkuje to, že budeme efektívnejšie spaľovať tuky. Mnohí začali vnímať, že toto tvrdenie sa začalo rozširovať po roku 1999, kedy vydal Bill Phillips knižku s programom Body For Life. Ďalšie rozširovanie tohto tvrdenia môžeme pozorovať aj kvôli občajným ľudom. To sú však tí, ktorí zároveň vyhlasujú hlúposti, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa, keď nejeme 2-3 hodiny, sme v katabolizme, alebo že po šiestej večer sa priberá do tuku a s podobnými broscience kravinami môžem pokračovať, ale radšej nechcem. Viac sa dočítaš v našej sekcii o výžive.

Táto teória je celá o tom, že vykonávanie kardiovaskulárneho cvičenia skoro ráno, na prázdny žalúdok, spôsobí, že hladina glykogénu (uložené sacharidy) klesne. Telo po tom nebude mať inú možnosť, ako uchmatnúť si tuky ako palivo, a tak budeme chudnúť ako nič. Znie to fajn, len škoda, že toto tvrdenie nebolo absolútne ničím podložené.

 

Pri spaľovanú tukov môžeme hovoriť o dvoch častiach

Prvá časť spaľovania tukov hovorí o tom, že musíme pochopiť, že všetky naše orgány v tele ukladajú tuk. Či už sú to svaly, srdce, pľúca, črevá... Ale tuk, kvôli ktorému vyzeráme tuční je pod kožou a nazýva sa podkožné tukové tkanivo. Odbúravanie tukov uložených v tukových bunkách je proces, v rámci ktorého sa do krvného obehu uvoľnujú mastné kyseliny a krvou sú distribuované po celom tele. Tento proces sa volá lipolýza. Príkladom lipolýzy môže byť minutka, ktorou začnej pedálovať na staciónarnom bicykli či minutka, ktorou začneme utekať na páse. Telo okamžite začne uvoľnovať triglyceridy von z tukových buniek.

 

Druhá časť spaľovania tukov je po tom, ako sú mastné kyseliny uvoľnené do krvného obehu (lipolýza) a sú dodávané do rôznych tkanív ako srdce, pečeň a svaly, kde sa oxidujú (spaľujú). Predstav si pridávanie paliva do tvojho auta a jeho následné spalovanie. Kardio nalačno samozrejme spôsobuje väčšie uvoľnovanie voľných mastných kyselín než tradičné formy kardia. To však nemá nič spoločné s rýchlosťou oxidácie a naviac, neexistuje žiadny rozdiel medzi stratou tuku medzi kardiom nalačno a po jedle.

Oxidácia, nie lipolýza, je krok určujúci spaľovanie tukov. Zatiaľ čo lipolýza je občas vyššia pri kardiu nalačno, oxidácia (množstvo spáleného tuku) je úplne rovnaká, či trénujeme tak alebo onak. Tuk, ktorý nebude oxidovaný, sa späť esterifikuje a uloží do tela.

 

To sú dve časti spaľovania tukov. Najprv prebiehajú procesy lipolýzy a neskôr oxidačné procesy. Potrebujeme oba na to, aby sme spaľovali tuk.

 

Je kardio nalačno najlepším ničiteľom tuku?

 

Jedna štúdia preukázala, že skupina ľudí, ktorá skonzumovala sacharidové jedlo pred kardiom, mala menšiu lipolýzu. Takže budeš mať menej mastných kyselín, uvoľnených do krvného riečišťa. Toto je dôvod, prečo si ľudia myslia, že kardio nalačno funguje lepšie - pretože  sa uvoľní viac mastných kyselín do krvného riečišťa a budú spaľovať tuk. To dáva zmysel, že? Ale lipolýza nie je limitujúci faktor pri spaľovaní tukov. Sú to už spomínané oxidačné procesy. To znamená, že oxidačné procesy sú rovnaké a podľa štúdií dokonca o niečo lepšie, ak máš nejaké jedlo v sebe pred kardiom. Pôst pred kadiom tak znižuje termogénnu odozvu oproti kardiu po jedle. To ukazuje, že jesť pred tréningom v skutočnosti zvyšuje spaľovanie kalórií - termogénny efekt cvičenia.

 

V tejto štúdii porovnávajúcej kardio formou bicyklovania nalačno, a po skonzumovaní kalórií sa zistilo, že bolo spáleného viac tuku POČAS kardia pri skupinke, ktorá trénovala nalačno. No zvýraznil som slovo počas, pretože následne táto skupinka spálila oveľa menej kalórií v priebehu dňa. Zatiaľ, čo môžeš spáliť viac kalórií počas kardia nalačno, neskôr v priebehu dňa to bude oveľa menej. Výskum hovorí, že pri kardiu s veľmi nízkou intenzitou, telo dokáže spáliť viac tuku (stále nezabúdaj na slovo - počas). Nanešťastie, miera rozpadu presahuje schopnosť tela využiť extra mastné kyseliny ako palivo. Inými slovami, budeš mať množstvo extra mastných kyselín, ktoré budú v krvi a ktoré zároveň nebudú použité, "prebalia" sa do triglyceridov po tréningu a skončia nazad v tukových bunkách, takže si tam, kde asi aj bol.

 

Výskum zistil, že ľudia vykonávajúci kardio s nízkou intenzitou v podobe pomalej chôdze, nezaznamenajú žiadny rozdiel v množstve spálených tukov. A to bol výskum počas prvých 90 minút kardia. Po dlhšom čase sa benefit lepšieho spaľovania tukov objavil. To by si ale musel stráviť na páse hodiny na to, aby to k niečomu bolo. Navyše, rozdiel je minimálny, takže oplatí sa ti "zomierať" nalačno 2, 3 či 4 hodiny na páse alebo bajku? Odpovedz si sám.

 

Je kardio nalačno najlepším ničiteľom tuku?

 

Ďalšia štúdia bola takáto - 8 mužov vykonávalo 36 minút kardia v miernom tempe na tepovej frekvencii 65% s jedlom pred kardiom. Druhá skupinka - rovnaký počet mužov, rovnaký čas kardia, s rozdielom, že jedlo pred kardiom nemali. Výsledok? Skupinka, ktorá pred kardiom jedla, pokračovala so spaľovaním oveľa viac kalórií v nasledujúcich 24 hodinách. Výsledok tak trošku inak popísaný, kardio nalačno nevedie k lepšiemu využitiu lipidov.

 

Iná štúdia si zobrala skupinku, ktorá konzumovala 673 kalórií pred tréningom. Výskumníci porovnávali spotrebu kyslíka a využitie substrátu počas takmer 40 minút na páse a 24 hodín po. Výsledky hovorili o tom, že spotreba kyslíka bola vyššia (čo znamená, že bola vykonaná väčšia práca a spálených viac kalórií) ale tiež percento triglyceridov použitých ako energia počas celého zvyšku dňa. Inak povedané, spáliš viac celkových kalórií počas dňa pri kardiu po jedle, ako keby si vykonával kardio nalačno.

 

Táto štúdia tiež podporuje to, čo aj všetky ostatné. Skúmala efekt sacharidov pred kardiom, oproti kardiu nalačno, pri cyklistike. Výsledok? Žiadne rozdiely v oxidácii tukov.

 

Štúdie sa zhodujú, že naozaj nie je rozdiel v odbúravaní tukov pri kardiu nalačno oproti kardiu, po už skonzumovanom jedle. Ak kardiom spáliš viac tuku, počas dňa spáliš viac sacharidov / Ak kardiom spáliš viac sacharidov, počas dňa spáliš viac tukov. Vidíš to? Jednoducho žiadny rozdiel. V každom prípade, je nutné riešiť spaľovanie tukov v priebehu dní, nie z hodiny na hodinu, aby si získal zmysluplný prehľad o tom, aký dopad to má na kompozíciu postavy.

 

Je kardio nalačno najlepším ničiteľom tuku?

 

Ak chceš maximalizovať stratu tuku z kardia, musíš modulovať oxidáciu mastných kyselín. A aká forma kardia ti to umožní? Dôkazy hovoria o HIIT kardiu. To, v porovnaní s klasickým LISS kardiom, spôsobuje vyššiu oxidáciu mastných kyselín a vedie k lepšej celkovej strate tuku v rámci 24-hodín.

Pri vykonávaní kardia nalačno sa môže zvyšovať množstvo kalórií spálených z tukových zásob, ale takisto sa zvyšuje oxidácia aminokyselín. Kardiovaskulárne cvičenie vykonávané nalačno je skvelý spôsob, ako zvýšiť uvoľnovanie kortizolu. Ten uvoľní aminokyseliny na produkciu glukózy (glukóza nemôže byť syntentizovaná z tukov) a to môže viesť k strate svalovej hmoty.

 

Pre kulturistov je jeden z kľúčových bodov efekt kardia nalačno na zásoby dusíka v tele. Výskum ukázal, že tréning v rámci ktorého sú vyčerpané zásoby glykogénu (napríklad po fastingu (hladovaní)), vedie k zdvojnásobeniu hladín strát dusíka v porovnaní s tréningom po skonzumovaní sacharidov. Po hodine bicyklovania na úrovni 61% VO2 boli straty bielkovín okolo 10.4% z celkového kalorického výdaja pri cvičení. Toto je pomerne znepokojujúce pre kulturistov, ktorí sa obávajú straty svalovej hmoty. Aj keď to síce neznamená, že straty bielkovín pochádzajú zo svalových bielkovín, za uváženie to predsalen stojí. V tom prípade sa odporúčajú pre istotu BCAA, vďaka ktorým technicky už nebudeš trénovať nalačno, a to môže viesť k zlepšenej oxidácii tukov, rovnako ako zlepšeniu výkonu. Počas cvičenia má telo tendenciu uvoľnovať omnoho viac mastných kyselín, ako je skutočne schopné oxidovať na energiu. Nadbytok mastných kyselín spôsobí, že nebudú oxidované a jednoducho sú navrátené späť do tukového tkaniva, ale to už sme si hovorili.

 

 

Je kardio nalačno najlepším ničiteľom tuku?

 

Záver

Po jednom prečítaní máš možno zamotanú hlavu, takže v skratke. Nezáleží na tom, či robíš kardio ráno nalačno alebo inokedy počas dňa. Také sú výskumy, veda a nekorelačné štúdie. Dôležité v tomto prípade je, že ho robíš (aj keď samozrejme nie je nevyhnutné). Neexistuje žiadny magický čas, pri ktorom budeš spaľovať tuky extra rýchlosťou a lepšie. Ak ti vyhovuje behať či vykonávať iné formy kardia ráno nalačno, nech sa páči. Nie je na tom nič zlé a v žiadnom prípade ti to nezakazujeme. Ak si však doteraz vstával na budík s nechuťou len pre to, že si si myslel, že pneumatika na brušku pôjde dole rýchlejšie, tak nie, toto neplatí. Opäť ale raz platí, že každému vyhovuje niečo iné. Niekomu sa môže zdať, že pri kardiu nalačno mu to ide lepšie, iný človek môže mať opačný názor. Vedu však neoklameš. No keď máš s jednou formou kardia lepšie osobné skúsenosti, na vedu môžeš asi kašlať. Téma kardio ale nie je hodná len jedného článku, a tak sa najbližšie pozrieme na to, či je lepšie HIIT alebo LISS kardio a objasníme si niekoľko ďalších zaujímavostí.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Na PornHube prerážajú porno youtuberi. Mladý pár nám prezradil, koľko si amatérskymi videami dokáže zarobiť
3 Marian Kotleba si uctil pamiatku vojnového zločinca a prezidenta slovenského štátu Jozefa Tisa
4 Prvá séria Pána prsteňov bude stáť takmer 500 miliónov dolárov. Pôjde o najdrahší filmový projekt v histórii
5 Legenda z Japonska prešla ďalším vylepšením. Toto je modernizovaný Nissan GT-R
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Český premiér Babiš: Existuje dôvodné podozrenie, že Rusko je zapojené do výbuchu muničných skladov v roku 2014
3 19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví
4 Ľudia, ktorí prekonali covid-19, majú výnimku z obmedzenia pohybu až na 180 dní
5 Legenda z Japonska prešla ďalším vylepšením. Toto je modernizovaný Nissan GT-R
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Tá to označila za hoax, on však tvrdí, že ide o šikanu
3 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
4 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
5 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
Viac z témy zdravie
Maďarskí vedci Slovensku odporučili Sputnik V netestovať a rovno ním očkovať, hovorí šéfka ŠÚKL-u BaťováMaďarskí vedci Slovensku odporučili Sputnik V netestovať a rovno ním očkovať, hovorí šéfka ŠÚKL-u Baťová
19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví
Dánsko zakazuje vakcináciu AstraZenecou, Nemecko nepovolí druhé dávkyDánsko zakazuje vakcináciu AstraZenecou, Nemecko nepovolí druhé dávky
Viac článkov
Sponzorované články
Slovenskí architekti premenili starú rodinnú pekáreň na moderné bývanie pre mladý párSlovenskí architekti premenili starú rodinnú pekáreň na moderné bývanie pre mladý pár
Katka z Nosene ti poradí, ako si vytriediť šatník. Podelila sa o svojich 5 zlatých pravidielKatka z Nosene ti poradí, ako si vytriediť šatník. Podelila sa o svojich 5 zlatých pravidiel
Peniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancovPeniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancov
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Ako to dopadne, keď chlap potrebuje na sebe vidieť výsledky za pár dní? Siahne po synthole a zohaví si teloAko to dopadne, keď chlap potrebuje na sebe vidieť výsledky za pár dní? Siahne po synthole a zohaví si telo
Z kardia si už mnohí robia iba srandu a riešia len zdvíhanie činiek. Kto kardio potrebuje, pre koho je zbytočné a dôvody, prečo ho robiťZ kardia si už mnohí robia iba srandu a riešia len zdvíhanie činiek. Kto kardio potrebuje, pre koho je zbytočné a dôvody, prečo ho robiť
Niekoľko Fitcult Coachingov máme za sebou a takto ho hodnotia ľudia, ktorým sme pomáhali so stravou či tréningomNiekoľko Fitcult Coachingov máme za sebou a takto ho hodnotia ľudia, ktorým sme pomáhali so stravou či tréningom
Tekvica nie je len halloweenska ozdoba, ale aj zelenina, ktorá ochráni imunitu, svaly i srdceTekvica nie je len halloweenska ozdoba, ale aj zelenina, ktorá ochráni imunitu, svaly i srdce
Ako byť fit aj počas karantény? Známych fitnes trénerov sme sa pýtali, ako cvičiť doma a či sú online tréningy budúcnosťAko byť fit aj počas karantény? Známych fitnes trénerov sme sa pýtali, ako cvičiť doma a či sú online tréningy budúcnosť
Ako zvýšiť testosterón? Môže k tomu dopomôcť obľúbený doplnok výživy pre mužovAko zvýšiť testosterón? Môže k tomu dopomôcť obľúbený doplnok výživy pre mužov
Túžiš po zmene? Inšpiruj sa tipmi, ako získať nové telo počas lockdownuTúžiš po zmene? Inšpiruj sa tipmi, ako získať nové telo počas lockdownu
Konečne otvorili fitnescentrá. Boli sme sa pozrieť, ako teraz fungujúKonečne otvorili fitnescentrá. Boli sme sa pozrieť, ako teraz fungujú
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.