Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 5. 12. 2020 meniny má Oto

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Vybrali sme
3
Peter Pavlík
13. december 2015, 15:06
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

Budete prekvapení, aké rôznorodé filmy vznikajú podľa kreslených predlôh.

Peter Pavlík
13. december 2015, 15:06
Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V súčasnosti sa v kinách tešia obrovskej obľube superhrdinské veľkofilmy vychádzajúce z komiksových predlôh. No ja som sa zameral na menej tradičné kúsky, ktoré vychádzajú z tejto literárnej formy. Mnohokrát síce formálne svoj pôvod neskrývajú, ale príbehovo a žánrovo ide o odlišné počiny, na aké bežne v distribúcii narážame. Okrem nižšie spomínaných vzniklo aj množstvo animákov, z ktorých si zaslúžia vypichnúť napr. Persepolis, Spielbergov Tin Tin alebo množstvo kvalitných príbehov Asterixa. Sústredili som sa však na hrané počiny, ktorých základom nie je boj maskovaného hrdinu s nadprirodzenými schopnosťami za spravodlivosť. Ako je zvykom, vo výbere sa, samozrejme, nedostalo na všetky, takže poprosím fanúšikov nezávislého American Splendora alebo hitovky From Hell, aby ma neukameňovali. 

 

10. Sin City (réžia: Robert Rodriguez, Frank Miller, 2005)

Mickey Rourke, Bruce Willis, Elijah Wood, Clive Owen, Jessica Alba, Benicio del Toro. To je iba zlomok superhviezdneho obsadenia ambicióznej a vo svojej v podstate revolučnej komiksovej adaptácie. Temnú, drsnú a násilnú predlohu sa režisér Desperada snažil preniesť na plátno obrázok po obrázku. Ako storyboard pri natáčaní slúžil samotný komiks a druhým režisérom sa stal autor predlohy. Na filme sa ako tvorca jednej scény podieľal takisto Quentin Tarantino.  Tento zaujímavý experiment je na prvýkrát úžasným výletom do sveta hriechu a myslí psychopatických postáv, ktoré si aj napriek svojim pokriveným charakterom dokážu získať divácke sympatie. No pri opakovaných projekciách už predsa len trpí absenciu klasického filmovému rytmu. V každom prípade však ide o originálny a miestami fascinujúci film-noir, ktorý je povinnosťou pre každého filmového fanúšika. Dlho pripravované pokračovanie ostalo v tieni svojho predchodcu. 

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

9. Prízračný svet  (Ghost World, réžia: Terry Zwigoff, 2001)

Daniel Clowes si sám adaptoval svoj netradičný komiks do scenára a uspel. Prvýkrát sa stalo, že nomináciu na Oscara za scenár podľa predlohy získal počin, ktorý vznikol podľa komiksu. Príbeh dvoch teenageriek, ktoré sa musia rozhodnúť, akým smerom sa bude uberať ich život, je výbornou sarkastickou indie drámou. Vynikajúce herecké výkony na čele s Thorou Birch (Americká krása), Stevom Buscemim (Con Air) a mladou Scarlett Johansson sú hlavným tromfom tohto strateného klenotu od režiséra populárnej komédie Santa je úchyl! 

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

8. 30 dní dlhá noc  (30 Days of Night, réžia: David Slade, 2007)

Mestečko Barrow na severe Aljašky sa každý rok na 30 dní ponorí do tmy. Stáva sa tak ideálnym miestom pre skupinu upírov. Po svojom vynikajúcom debute Hard Candy sa David Slade rozhodol pre filmovú verziu upírskeho diela Bena Tepelsmitha a Steva Nielsa. Atmosféra pripomínajúca slávnu Vec od Johna Carpentera je zvládnutá výborne, rovnako ako množstvo hororových a akčných scén. Nekompromisná a zároveň pôsobivá žánrovka z produkcie Sama Raimiho mohla znamenať pre svojho tvorcu vstup do veľkého Hollywoodu. Ten sa však rozhodol svoj čerstvo získaný kredit potopiť hneď nasledujúcim projektom. Takisto v ňom boli scény v snehu, citovo zmätený pár, upíri a navyše aj vlkolaci. A mal názov Twillight: Zatmenie.  Smutný koniec jednej kariéry, ktorá skončila pri seriáloch. Pred kameru sa pstavili napr. Josh Hartnett (Black Hawk Down), Mellisa George (Triangle), Danny Huston (Wolverine) alebo vynikajúci Ben Foster (The Program)

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

7. Život Adéle (La Vie d'Adèle/Blue Is the Warmest Colorréžia: Abdellatif Kechiche, 2013)

Presuňme sa na chvíľu do Európy, konkrétne do Francúzska. Adéle (v predlohe sa Julie Maroh volala Clementine) je citovo zmätenou teenagerkou, ktorá si nie je istá svojou sexuálnou orientáciou. Do jej života sa pripletie žena s modrými vlasmi Emma (posledná bondgirl Léa Seydoux). Začnú si vzťah, v ktorom titulná hrdinka pomaly dospieva v ženu. Romantický príbeh lesbického páru sa okamžite po svojom uvedení stal prvou adaptáciou komiksu, ktorá získala Zlatú palmu v Cannes. Trojhodinová sonda do života hlavnej hrdinky je minimálne prvé 2/3 fascinujúcim, brilantne zrežirovaným a zahraným dielom. Nechcem spoilerovať, takže napíšem iba, že v poslednej tretine začne byť táto festivalovka už trochu únavná, najmä kvôli narážaniu na herecké mantinely a mladistvý výzor protagonistky. Divácky najnáročnejší počin z nášho výberu šokoval takisto explicitnými, avšak pôsobivými sexuálnymi scénami, ktoré spôsobili problém s distribúciou v niekoľkých krajinách. Veľmi osobitý film, ktorý sa možno náročne sleduje, ale o to dlhšie ostane v hlave.

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

6. História násilia  (History of Violenceréžia: David Cronenberg, 2005)

Tom Stall (Viggo Mortensen)  žije pokojný malomestský život až do chvíle, kedy je nútený v sebaobrane tasiť zbraň, aby zabránil lúpežnému prepadnutiu. Stane sa miláčikom médií, no takisto priláka do mesta muža, ktorý tvrdí, že Tom je v skutočnosti niekto iný. Klasik David Cronenberg (Mucha, Dead Ringers) sa po sérii svojich autorských úchylární rozhodol natočiť niečo normálnejšie a mainstreamovejšie. Ideálnu príležitosť mu poskytla predloha Johna Wagnera pretavená do vynikajúceho scenára. Hlavnou prednosťou je nepredvídateľnosť a skvelé herecké výkony zúčastnených (z ďalších napr. Ed Harris, Maria Bello alebo William Hurt). Nezvyčajne utlmený Cronenberg vedie príbeh pevnou rukou profesionála, ktorý tápanie v akčných pasážach vynahradzuje komornými momentami (rovnako ako v Živote Adéle, hlavne obe erotické scény stoja za to). Obe nominácie na Oscara (adaptovaný scenár, William Hurt za vedľajšiu úlohu) ostali nepremenené. 

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

5. 300  (réžia: Zack Snyder, 2006)

Boj 300 spartských bojovníkov s miliónovou perzskou armádou rozhodne nepatrí k dielam, ktoré stoja na príbehu. Po skvelom debute s remakom Úsvitu mŕtvych sa tvorca budúcoročnej (dúfajme) pecky Batman v. Superman rozhodol adaptovať komiks Franka Millera, inšpirovaný historickou látkou. A podobne ako Rodriguez pri Sin City, aj Snyder si zvolil od rovnakého autora výraznú vizuálnu štylizáciu. Celý film sa točil pred modrým a zeleným pozadím, digitálna krv strieka na všetky strany a väčšina viet neznie ako dialógy medzi postavami, ale ako hlášky, čo sa dajú efektne nastrihať do traileru.  A tento prístup zafungoval na výbornú. Testosterónová jazda, ktorá dokáže aj takmer dekádu od svojho vzniku zabaviť, sa stala obrovským hitom, získala množstvo fanúšikov a hláška „This is Sparta" sa stala ikonickou. Pred kamerou sa vo svojej životnej roli predstavil Gerard Butler a v jednej z vedľajších úloh si môžeme všimnúť vtedy ešte nehviezdneho Michaela Fassbendera. 

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

4. Rodina Addamsovcov (The Adams Family, réžia: Barry Sonnenfeld, 1991)

Z komiksových stripov Charlesa Adamsa vychádzajúci čiernobiely sitcom je nesmrteľnou klasikou, ktorý môžete poznať aj z našich televízií. Celovečernej hranej adaptácie sa zhostil vtedy režijný debutant Barry Sonnenfeld (trilógia Men in Black, Get Shorty!). Bývalý kameraman bratov Coenovcov hneď svojou prvotinou dokázal naservírovať v prvom rade fantastickú čiernu komédiu, ktorá patrí k vrcholom svojho žánru. V druhom rade je to prekvapivo dokonalý rodinný film. Napriek celkovej morbídnosti a bizarnosti ide totiž ešte o silnejšiu propagandu rodinných hodnôt, než akú hlásajú ľubovoľné vianočné komédie alebo Dominic Toretto. Absurdné situácie, originálny humor, množstvo hlášok a ani atmosféra podobná dielam Tima Burtona by však nefungovala tak bezchybne bez funkčného obsadenia. A to je bez výnimky úžasné. Anjelica Huston, Raul Julia, Christopher Lloyd a hlavne Christina Ricci pôsobia, ako keby sa pre svoje roly narodili. A dokazujú to takisto aj vo výbornom pokračovaní. 

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

3. Old Boy (réžia: Chan- wook Park, 2003)

Na tomto mieste sa nebudeme baviť o remaku od Spika Leeho s Joshom Brolinom a Samuelom L. Jacksonom, ale pozrieme sa na omnoho lepší originál. Prostredná časť režisérovej voľnej trilógie o pomste je príbehom muža, ktorého 15 rokov niekto väznil v hotelovej izbe. Keď sa znenazdajky dostane na slobodu, vydáva sa na cestu pomsty. No bude to omnoho komplikovanejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Štýlová kórejská pecka je adaptáciou japonského diela Minegičiho Nobuakiho a Tsučiju Garona. Dychberúca syntéza štylizovanej brutality, čierneho humoru a prekvapujúceho príbehu dokáže zaujať aj diváka, ktorý ázijskej kinematografii nefandí.  Šokujúca záverečná pointa, geniálna akčná scéna s kladivom alebo jedenie živej chobotnice sú momenty, kvôli ktorým sa občas oplatí rozhľadieť aj mimo hollywoodsku produkciu. 

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

2. Kingsman: Tajná služba  (Kingsman: The Secret Service, réžia: Matthew Vaughn , 2014)

Jedného dňa naverbuje člen britskej tajnej služby Kingsman mladého flákača Eggsyho. Ten musí okrem zvládnutia výcviku nakoniec aj zachrániť osud sveta. Pecku manžela Claudii Schiffer a tvorcu Kick - Ass alebo X- Men: Prvej triedy máme ešte čerstvo v pamäti. Našlapaná, drzá, vtipná a agresívna pocta klasickým bondovkám a špionážnym kúskom vznikla na základe diela Franka Millara a Dava Gibbonsa, no v mnohom sa od svojej predlohy odlišuje. Filmársky perfektne zvládnutá zábava, na ktorej by si mnoho menej talentovaných tvorcov vylámalo zuby. Silné v jednotlivostiach (scéna v kostole je neskutočná) aj v celku, navyše podporené vynikajúcimi hercami. Držiteľ Oscara Colin Firth vo svojej prvej akčnej role, po dlhšej dobe skutočne zábavný Samuel L. Jackson, objav Taron Egerton alebo aj klasik Michael Caine sú súčasťou skladačky, ktorej môže aktuálny príbeh agenta 007 mnohé závidieť. A my sa už nevieme dočkať dvojky.

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

1. Cesta do zatratenia (Road to Perdition, réžia: Sam Mendes , 2002)

Michael Sullivan (Tom Hanks vo svojej prvej temnej úlohe) je mafiánsky zabijak, ktorého syn sa stane svedkom vraždy. Jeho rodina je s výnimkou najstaršieho potomka vyvraždená. Teraz ho musí ochrániť a nájsť si k nemu cestu. Audiovizuálne, príbehovo aj herecky strhujúca gangsterka našla svoj pôvod v grafickom románe Maxa Allana Collinsa. Divadelník Sam Mendes po svojom oscarovom debute s Americkou krásou potvrdil, že je človek s užasným filmárskym okom a citom pre inteligentne vyrozprávané príbehy. V pomalom, ale pôsobivom tempe nám servíruje jednu parádne natočenú scénu za druhou, medzi ktorými vyniká hlavne originálne vymyslená prestrelka v daždi. Mimo už spomínaného Hanksa tu excelujú napr. Daniel Craig, Jude Law a v neposlednom rade legendárny Paul Newman, ktorý si tu vo svojom poslednom v kinách distribuovanom filme vybojoval svoju deviatu nomináciu na Oscara. Okrem neho sa tento počin o najprestížnejšiu filmovú cenu uchádzal v ďalších piatich kategóriách, pričom sošku za najlepšiu kameru aj získal. 

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

Bonus: Barbarella (réžia: Roger Vadim , 1968)

Ako prídavok som tentoraz vybral túto takmer 50 rokov starú bizarnosť. V roku 40 000 je antigravitačná agentka vyrušená zo svojho spánku, aby zachránila svet pred zlým vedcom s menom Duran Duran (áno, odtiaľ pochádza názov slávnej kapely). Spozná pritom mimo iné aj krásy fyzického zbližovania. Znie to divne? To rozhodne áno.  A v samotnom filme je toho omnoho viac. Klasik Roger Vadim (... a Boh stvoril ženu) natočil podľa predlohy Jean-Claude Foresta za obrovské peniaze niečo, čo pôsobí ako vysoko-rozpočtové porno, z ktorého niekto omylom vystrihol všetky erotické scény. Jane Fonda sa vďaka tomuto kúsku stala sexsymbolom a samotný film kultom, ktorý mal s odstupom času potrebu každý vidieť (dokonca aj u nás sa mu podarilo prejsť cez cenzorov). Ideálna kulisa k nejakej akcii s množstvom alkoholu. 

 

Desať najlepších adaptácií komiksov, v ktorých nie sú superhrdinovia

 

                                                                 Koľko z uvedených filmov ste videli?

                       Prekvapil vás komiksový pôvod niektorého z nich? Rozpísať sa môžete tradične v diskusii.

Ktorý z filmov považujete za najlepší?
Sin City
180 hlasov
Prízračný svet
4 hlasy
30 dní dlhá noc
18 hlasov
História násilia
9 hlasov
Život Adéle
18 hlasov
300
398 hlasov
Adamsova rodina
33 hlasov
Old Boy
25 hlasov
Kinsman: Tajná služba
186 hlasov
Cesta do zatratenia
66 hlasov
Barbarell
13 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.