Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 9. 8. 2020 meniny má Ľubomíra

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Recenzie
21
Jakub P.
22. november 2015, 14:54
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tvorba Justina Biebera úspešne prešla pubertou a album Purpose je toho výborným dôkazom (Recenzia)

Skús sa odpútať od Bieberovej minulosti, stratiť predsudky a pusti si jeho novú dosku Purpose. Budeš rozhodne milo prekvapený.

Jakub P.
22. november 2015, 14:54
Tvorba Justina Biebera úspešne prešla pubertou a album Purpose je toho výborným dôkazom (Recenzia)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dospievanie je proces, ktorým si prechádza každý a zároveň s tým, ako sa daný človek mení, sa mení aj jeho pohľad na svet a takisto spôsob, akým vykonáva rôzne činnosti. Niekedy k lepšiemu, niekedy k horšiemu. Začať recenziu na album Purpose od Justina Biebera týmito vetami mi prišlo viac než vhodné, keďže JB má stále len 21 rokov a proces osobnostného rastu uňho skončil len nedávno, čo je vynikajúco vidno na spomínanej doske, keď ju porovnáme s predošlými projektmi mladého Kanaďana. Piesne a spôsoby vystupovania, ktorými sa JB prezentoval odkedy ho objavili na internete až do obdobia okolo releasu kompilácie Journal, boli vytvorené tak, aby zaujali v prevažnej miere hlavne teenagerské publikum, a tak ho kvôli tomu mnoho ľudí nemalo rado. Avšak aj od tohto zaužívaného názoru sa Biebs s pomocou Purpose dokázal odpútať. Poďme ale pekne poporiadku.

 

V roku 2013 Justin ohlásil, že sa poberá do hudobného dôchodku a chce si dať od toho všetkého pauzu. Média o jeho spoločnosťou už tak dosť polarizovanej osobe rozprávali až príliš veľa a často si vymýšľali rôzne lži, a preto sa chcel Biebs utiahnuť do úzadia a oddýchnuť si. Už v časoch tohto oznamu sa však objavovali  informácie o tom, že ide len o dočasný čin a Bieber sa niekedy vráti. Ukázali sa ako pravdivé, návrat bol totiž definitívne podčiarknutý začiatkom tohto roka JB-ho featom na songu Where Are Ü Now, pôvodne z dielne Jack Ü, čo je spojenie Dipla a Skrillexa. Táto skladba bola verejnosťou prijatá veľmi pozitívne, kanadský mladík v nej spieva do EDM produkcie s rytmickými bubnami. Diplo a Skrillex ju nakoniec Justinovi darovali, a tak sa zjavuje aj na trackliste Purpose.

 

 

To, že sa tohto štvrtého albumu naozaj dočkáme, potvrdil jeho autor vedúcim singlom What Do You Mean?, ktorý sa okrem iného stal prvou Justinovou skladbou, debutujúcou na vrchu Billboard Hot 100 rebríčka a vďaka reklame od celebrít i skladbou s najrýchlejšou cestou na strop iTunes. V Bieberovom prejave na tomto songu bola počuť zreteľná a pozitívna zmena. Klasicky celkom chytľavý text o dievčati s neschopnosťou rozhodnúť sa doplnil výbornou hudbou, zabŕdajúcou do tropical houseu, žánru, ktorý je známy svojím pohodovým feelingom.

 

Nielen na What Do You Mean?, ale vlastne na celom Purpose hrá výber tých správnych produkcií dôležitú úlohu. Justinovi boli v minulosti dodávané hudobné podklady, ktoré boli melodicky jednoduché, ako to v pope býva, a zväčša sa nepúšťali do nejakých výraznejších extrémov. To malo dvojitý efekt. Jednak sa fanúšici na JB-ho songy ľahko chytali, no, na druhej strane, nemal Justin príliš výnimočný svojský zvuk, miestami znel stále dosť detsky a repetitívne. S albumom však dochádza v tomto ohľade k zmene. Biebs si zvolil produkcie s výraznými basami založené hlavne na futuristickejších prvkoch elektronickej hudby, ktoré mieša s popom, r'n'b, no aj inými žánrami. Na doske počuť dotyk syntetizátora, širokého rozpätia bicích nástrojov, klavíra a, samozrejme, nechýba ani úprava hlasu ako takého. Z väčšiny skladieb tak ide energia, keďže sú plné rôznych nástrojov s rýchlym tempom. Keď sa však pozornejšie započúvame, nájdeme medzi nimi aj minimalistickejšie, pomalšie výtvory, napríklad s atmosferickou gitarou a trumpetou (Love Yourself). Produkcie od Skrillexa, Blooda, Bennyho Blanca, Maejora či aj samotného Biebera tak končene dopomohli poslednému menovanému k vyšlapaniu si vlastnej cesty, čo albumu jednoznačne pridalo na kvalite. Nehovorím, že nie je popový a nedobyje rádia, isteže dobyje, ale nie je vytvorený len kvôli tomu.

 

 

Pri pohľade na tracklist klasickej edície albumu vidíme 13 skladieb a deluxe edícia je rozšírená o 5 ďalších songov. Väčšinu z nich zvládol Justin sám, počet hostí na 18 trackoch dosahuje len číslo 4, z čoho až traja sú raperi, doplnení jednou speváčkou. Biebsov dlhoročný kamarát Big Sean sa objavuje na No Pressure, kde doručil vynikajúcu slohu o spomalení a dobrom premyslení si, čo narobiť so vzťahom, v ktorom často vznikajú hádky vytvorené i vonkajšími vplyvmi. Hneď na ďalšom songu v poradí hosťuje Travis Scott, vracajúci Biebsovi jeho hosťovačku na Maria I'm Drunk. La Flame pekne oživil skladbu, ktorej celá myšlienka je vysvetlená v refréne: "It don't make no sense 'less I'm doing it with you." Trio raperov na doske uzatvára newyorská žijúca legenda Nas, dokazujúci skrz track We Are, že je stále vo forme. Jediným hosťom z iného než hip-hopového súdka je, ako som spomínal, speváčka s pseudonymom Halsey. Tá si to s Justinom rozdala na duete The Feeling, ktorý patrí medzi najlepšie songy z albumu.

 

Každý z hostí si odviedol svoju robotu dostatočne dobre. Dokopy predstavujú príjemné oživenie k Justinovmu hlasu, ktorý nemá až taký rozsah, a tak miestami, nech sa snaží, ako chce, znie pri počúvaní celej dosky naraz trochu monotónne. Úprimne si viem predstaviť, že by featov bolo aj viac, napríklad na Love Yourself mohol zaspievať nejakú tú slohu spoluautor textu Ed Sheeran a na Trust si mohol Biebs kľudne pozvať Drizzyho, ktorý by tam perfektne zapadol. Ešteže mal Bieber také produkcie, aké mal. Tie to často aspoň sčasti vynahradzujú.

 

Tvorba Justina Biebera úspešne prešla pubertou a album Purpose je toho výborným dôkazom (Recenzia)

 

Na chvíľu ešte zostanem pri Biebsovom prejave a textoch. Jeho hlas znie bezpochyby dospelejšie. Aj keď som osobne čakal, že bude aspoň na jednej skladbe viac-menej rapovať, nestalo sa tak, ostal verný len spevu, čo je škoda, pretože ten sa veľakrát drží iba v jednej rovine. Koniec puberty cítiť aj v jednotlivých riadkoch. S tými mu, tradične, pomáhalo mnoho textárov, ktorí spoločne vytvorili viaceré úctyhodné lajny a niekoľko chytľavých refrénov, napríklad na What Do You Mean?, Sorry, No Sense, The Feeling či Been You. I tu miestami cítiť odbočku od tradičného popu, keďže texty niektorých nahrávok na Purpose sú obsažnejšie a ich primárnym cieľom nie je zbúrať rádia, skôr niečo vyjadriť.

 

"I hope I don't run out of time, could someone call a referee? / Cause I just need one more shot at forgiveness"

 

Biebs využil tých 18 skladieb na deluxe edícii, aby sa vyspovedal o všetkom, čo ho nielen v poslednom období trápilo. Najmenej na troch skladbách (Mark My Word, What Do You Mean? a Sorry) sa inšpiroval tým, čo cíti a prežíva so Selenou Gomez. Téma vzťahov je však rozmiestnená skrz celý album, čo niekomu môže začať liezť na nervy. Justin otvorene rozpráva o dievčati, ktoré ho využívalo (Love Yourself - s vysokou pravdepodobnosťou nemyslí Selenu), no silno kritizuje aj média, za to, ako mu všetko komplikujú (We Are). Ďalším z dôležitých motívov na albume je ospravedlnenie vykreslené singlom Sorry. JB vie, že robil chyby, avšak žiada odpustenie a druhú, tretiu, štvrtú šancu, pretože všetci sa občas pomýlime, dôležité je, že si to priznáme a poučíme sa. Najpozitívnejšiu myšlienku na Purpose však prináša Bieber pomocou viery, v tomto prípade kresťanstva. To vidno už na coveri. Viera v nadprirodzenosť mu pomohla dospieť a dala mu novú energiu a zmysel do života, za čo Bohu nepriamo ďakuje songom Purpose. Pod týmto čerstvým účelom (po anglicky purpose) si Kanaďan predstavuje možnosť pozitívne ovplyvniť mladšiu generáciu, o tom spieva i v piesni Children.

 

Tvorba Justina Biebera úspešne prešla pubertou a album Purpose je toho výborným dôkazom (Recenzia)

 

Pred dvoma rokmi by málokto z nás povedal, že Justin Bieber nahrá takýto album. Samozrejme, Purpose nie je dokonalé dielo, má svoje nedostatky. S témami lásky a vzťahov to Justin niekedy presolil, škoda, že na nejakej skladbe nezarapoval a nepozval si o jedného či dvoch hostí naviac, oživil by tým trochu jednoliatu hladinu spevu. Tú rozvírili aspoň tie štyri featuringy a výborné zvolené hudby, ktoré snáď finálne definovali Biebsov štýl, odpútavajúci sa od klasického popu. Album sa s určitosťou dostane do nejedného rádia (mimochodom, prekonal rekord v streamoch na Spotify), avšak to je len vedľajší následok jeho zrodu. Už dospelý spevák sa potreboval otvoriť a rozhovoriť o všetkom, čo sa mu nazbieralo na srdci a dať to do lákavej hudobnej podoby. To dokázal, a preto treba pochopiť, že to už nie je teenager, ktorý chce byť tvoj boyfriend, ale 21-ročný umelec so schopnosťou produkovať skladby nielen pre násťročné publikum. 7/10

 

Pre viac informácií zo sveta rapu a r'n'b sleduj Raporter

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
15
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.