Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 20. 8. 2019 meniny má Anabela, Liliana

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
19
johnnybravo
19. máj 2015, 18:20

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

Aj Slovensko sa môže pochváliť spoločnosťou na výrobu kvalitnej čokolády. Okrem toho, že sa volá LYRA, môžeme povedať, že ide o jednu z najlepších čokolád na svete.

johnnybravo
19. máj 2015, 18:20
LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
19
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Čokoláda patrí medzi najobľúbenejšie sladké pochúťky na celom svete, ale kvalitným potešením nepohrdnú ani Slováci. Bohužiaľ, väčšina slovenských obyvateľov nemá ani potuchy o tom, že pravá a hlavne kvalitná čokoláda nie je tá, ktorú môžu nájsť na pultoch supermarketov, ale práve tá ručne vyrábaná. Zhodou okolností sa aj Slovensko môže pochváliť výrobňou čokolády, a to nie hocijakej. Volá sa LYRA, pochádza z okolia Nitry a v roku 2008 za jej vznikom stáli spočiatku dvaja chlapíci, Karol Stýblo a Milan Lukáč a nakoniec sa k nim pridal aj tretí spolumajiteľ Martin Dukát. Okrem úspechov na obmedzenom slovenskom trhu sa čokoláde LYRA podaril aj husársky kúsok, keď na prestížnej súťaži GREAT TASTE AWARDS 2015 v anglickom Londýne získala zlatú hviezdu Great taste a zaradila sa tak medzi najlepšie čokolády na svete. My sme sa rozhodli priniesť ti zaujímavý rozhovor o tom, ako sa vlastne Slováci dostali až ku výrobe čokolády, o situácii na čokoládovom trhu, o návštevách zahraničných plantáží, ale koniec koncov aj samotnej výrobe čokolády. Na naše zvedavé otázky nám odpovedal Karol Stýblo, ktorý je mimochodom jedným zo štyroch ľudí na svete s titulom Fino Aroma Master Chef Chocolatier.

 

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Ako ste sa spoznali s ostatnými spolumajiteľmi a čo vás spojilo dokopy?

Aktuálne sme traja spolumajitelia. Milan, môj švagor, s ktorým sme boli od samotného začiatku. Rozbiehali sme projekt dovozu belgických praliniek a predajní. Po dvoch rokoch sme pribrali Martina, ktorý okrem toho, že je veselý, priniesol aj nové myšlienky a pomohol s odbytom. Martin bol do toho času našim zákazníkom.

 

Čo bol prvý impulz, ktorý vám vnukol nápad vyrábať vlastnú čokoládu?

Tento impulz nám dali naši zákazníci. Po uvedení našich horúcich čokolád – prvých na našom trhu, ktoré sa nerobili z instantného prášku, ale z pravej čokolády, prichádzal dopyt po ďalších čokoládových produktoch. A tak sme začali vyrábať pre kaviarne čokoládky ku káve s potlačou loga na obale. Následne sme hľadali vyššiu kvalitu surovín, ako sú európske vo väčšine prípadov (napríklad belgické) a dostali sme sa do kontaktu s kolumbijským dodávateľom. To nás posunulo ďalej a pomohlo nám to odlíšiť sa od konkurencie.

 

Ako máte vo firme rozdelené kompetencie? Kto sa venuje čomu?

Ja mám na starosti vývoj a časť obchodu. Milan sa venuje ekonomike a účtovníctvu a Martin obchodu. Samozrejme, všetky veci ako novinky, receptúry, stratégie a dizajny spolu konzultujeme a vyľaďujeme.

 

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Ako na rozbiehajúci sa biznis reagovalo okolie, rodina a priatelia?

Počas celej doby sme cítili veľkú podporu a pomoc od rodiny, priateľov a známych. Navyše, neskôr sme dostávali veľa prajných emailov a správ aj od ľudí, ktorých osobne nepoznáme, a to sú veci, ktoré nás posúvajú vpred a povzbudzujú v ďalšom smerovaní firmy.

 

Čo sa s príchodom vlastnej výroby čokolády zmenilo v osobnom živote z pohľadu zaneprázdnenosti?

Z osemhodinovej pracovnej doby sa stala minimálne 12-hodinová. Z päťdňového pracovného týždňa sa stal 6-dňový. Z klasických diskusných tém, sledovania televízie či politiky... sa stali témy čokoládovo-kakaové :). Každopádne sa snažíme rozdeliť si čas medzi rodinu a prácu. Od augusta do Vianoc sme však v práci denne a niekedy aj nočne :).

 

Mohli by ste nám povedať niečo bližšie o jednotlivých surovinách, z ktorých sa LYRA vyrába?

LYRA produkty sa momentálne vyrábajú z kakaových bôbov z Kolumbie (jednu čokoládu robíme aj zo surovín z oblasti Peru). Tieto oblasti Strednej a Južnej Ameriky prinášajú najkvalitnejšie kakaové bôby s krásnou kvetovou a ovocnou vôňou. Bôby sú šetrne pražené a konšované (úprava chuti a vône čokoládovej hmoty miesením za určitých podmienok v tankoch, pozn. red.), aby sa v nich zachovalo čo najviac antioxidantov a ďalších pozitívne vplývajúcich prvkov. Všetky bôby, ktoré používame, sú z kakaa Trinitario a Criollo fino de aroma – čo sú najkvalitnejšie svetové bôby a ich podiel z celkového množstva kakaa je asi 6%. Všetky naše čokolády obsahujú 100% kakaového masla (nenahrádzame ho rastlinnými tukmi) a naše produkty sú sladené trstinovým nerafinovaným cukrom. Všetky ďalšie ingrediencie, ako lyofilizované ovocie, kvety v cukre či oriešky vyberáme vždy priamo z oblastí, kde majú najvyššiu kvalitu. Napríklad lieskovce dovážame z Piemontu, mandle zo Sicílie, ako aj pistácie a pražíme si ich sami.

 

Koľko ľudí sa podieľa na samotnej výrobe a chode spoločnosti?

Momentálne 11.

 

Čokolády Mandala s typickým posypom z tých najkvalitnejších surovín

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

Prebieha obchodovanie s kolumbijskými plantážami jednoducho a rýchlo, alebo je dovoz surovín z Južnej Ameriky komplikovaný?

Samozrejme, je tu viac úskalí. Veľakrát sme sa museli učiť rozdielom medzi kultúrami, dodacím lehotám, rozdielnym pohľadom... Každopádne je to iné ako z Európy :).

 

Čo sa zmenilo po úspešnom ťažení čokolády na Great Taste Awards?

Pomohlo nám to vo zviditeľnení sa – ako doma, tak aj vo svete. Kontaktovali nás domáce a zahraničné médiá, prišli nám ponuky na významné čokoládové udalosti. Bolo to pre nás odmenou za naše snaženie a nekompromisný postoj k zachovávaniu kvality.

 

Aký je to pocit byť jedným zo štyroch ľudí na svete s titulom Fino Aroma Master Chef Chocolatier?

Rovnaký, ako akékoľvek iné pomenovanie „funkcie“ :). Nesie to so sebou mieru zodpovednosti - zodpovednosť za dohliadanie na to, aby sa označovanie fino de aroma nezneužívalo, alebo pomáhať potenciálnym záujemcom pri práci s týmito surovinami.

 

Prečo práve názvy Lyra a Mandala?

LYRA: je spojením harmónie - harmónie chutí (lyra ako hudobný nástroj) a návrat k prírode (lyra ako vták).

Mandala: Ten okrúhly tvar a rôzne farebné posypy nám evokovali tento názov. A tak, ako sa aj budhistický obrazec vysypaný z farebného piesku alebo ryžovej múky nakoniec zničí, bez zvyšku zmizne aj táto čokoláda :).

 

V koľkých krokoch a ako dlho približne prebieha výroba vašej čokolády?

To záleží od konkrétneho produktu. Ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že jednu smenu trvá, kým je produkt kompletný. Niektoré druhy výrobkov si vyžadujú viac krokov, ako praženie, konšovanie, potom temperácia, chladenie, formovanie, vyklápanie a balenie. Na niektoré produkty sa musia ešte upražiť orechy, pomlieť na pastu, vyrobiť nugát, dražovať a ochladzovať...

 

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Platia v prípade čokolády nejaké špeciálne hygienické pravidlá či podmienky?

Všeobecne ide o požiadavky, ako pri akejkoľvek inej potravinovej výrobe. A je ich dosť :). Také základné samozrejmé veci ako umývateľná podlaha, steny, kopec umývadiel a dresov, toalety, dezinfekčné priestory, hygienické oblečenia a ochranné pomôcky a mnohé ďalšie. Možno odlišné od iných potravinových výrobní je to, že keďže čokoláda sa nemá rada s vodou, stroje sa musia čistiť inak. My na ich čistenie používame kakaové maslo alebo kokosový olej.

 

Ako by ste porovnali podnikateľské podmienky na Slovensku v období, keď ste začínali s dneškom?

V období našich začiatok, čo sú roky 2007 - 2008, bolo iné trhové prostredie. Ľudia nerozoznávali tak kvalitnú čokoládu. Za vrchol kvality sa považovala Milka alebo Lindt, ale artesan čokolády tu ešte neboli. Dnes je situácia už úplne odlišná. Vďaka osvete, foodbloggerom, malým ľudovým trhom a chuti podporovať lokálnych výrobcov sa povedomie o kvalitných výrobkoch posunulo omnoho ďalej. Čo sa týka všeobecne kvality podnikateľského prostredia - tu nevnímam zlepšujúci sa trend - či už legislatívne podmienky pre podnikateľov, alebo mnohokrát platobnú disciplínu odberateľov. Nekonečné množstvo dozorných inštitúcií, ktoré nerozlišujú veľkosti prevádzok a vyžadujú často prísnejšie podmienky ako v západnej Európe, nie vždy prispieva k pohodičke :).

 

Chystajú sa do budúcnosti aj ďalšie, nové a odlišné druhy čokolády?

Určite áno. Momentálne máme čokolády z jednotlivých plantáží a oblastí Kolumbie, novú čokoládu máme z oblasti Peru. V utorok sme sa vrátili z Dominikánskej republiky, kde sme navštevovali farmy a dohadovali možnosti spolupráce. Okrem tabuľkových čokolád máme v sortimente aj dražované produkty a pre tento rok pripravujeme 9 noviniek.

 

Aké dvere vo svete a na Slovensku sa vám otvorili so začiatkom výroby čokolády?

Začali sme sa kontaktovať s rôznymi svetovými výrobcami čokolády. Na Facebooku pribudli mnohé známe svetové mená v našej oblasti, navštevujeme európskych čokolatierov – v Belgicku, Francúzsku. Zdieľame skúsenosti a poznatky. Navštívili sme plantáže v Kolumbii, Dominikánskej republike, výrobcov v Južnej Amerike či ministerstvo poľnohospodárstva Dominikánskej republiky.

 

V čom podľa vás spočíva konkurencieschopnosť vašej čokolády v porovnaní s veľkými nadnárodnými výrobcami?

My si môžeme determinovať kvalitu našich produktov. Vieme robiť málo kusové šarže, nie sme tlačení obchodnými reťazcami. Preto vieme ponúknuť našim zákazníkom okrem našich produktov aj širokú škálu individuálnych riešení. Vieme robiť šarže z menšinových produktov, čo globálni výrobcovia nevedia, keďže by to ich produkciu nepokrývalo. Okrem toho máme v kolektíve priateľské a osobné vzťahy, čo tiež prispieva ku vnímaniu finálneho produktu.

 

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Existujú medzi jednotlivými výrobcami nevraživé vzťahy alebo sa každý s každým snaží vychádzať kolegiálne?

Našou snahou je viesť férové a priateľské vzťahy s ostatnými producentmi a môžem povedať, že na Slovensku sa nám to darí. Organizujeme festival v októbri v Nitre, kam pozývame aj našu konkurenciu, kde sa môže odprezentovať a večer si ideme sadnúť na nejaký nealkoholický [:)] chladený nápoj. V zahraničí je to úplný štandard a keď zavolám kolegom z Belgicka, Francúzska alebo Anglicka, vždy sa veľmi radi stretnú, poprípade poradia.

 

Dá sa kvalita LYRY posunúť ešte vyššie alebo sa nachádza na úrovni, ktorú ste pre ňu vysnívali?

Po predstavení noviniek, ktoré sme pripravili na tento rok (čo bude na konci júla), myslím, že budeme ponúkať našim zákazníkom vrchol v našej oblasti. To ale nechcem ešte predbiehať. Stále je čo zlepšovať. Tento rok pracujeme aj na aktualizovaní dizajnu. Dali sme si za úlohu pokračovať v zásadách, ktoré sme si predsavzali. To je kvalita, transparentnosť – robiť naše produkty tak, aby zákazník presne vedel, z čoho sú vyrobené a aby boli z čo najmenej ingrediencií. Príroda – produkty, ako balené v prírodných obaloch, tak aj všetky suroviny tak prírodné ako sa dá. Pracujeme na certifikácií BIO a všetky ingrediencie používame prírodné, čo najviac zdraviu prospešné a snažíme sa používať čo najmenej surovín, ktoré môžu spôsobovať alergie. Posledná naša zásada je sociálna zodpovednosť – keďže nie sme na svete sami, je našou povinnosťou myslieť na všetkých v reťazci výroby našich produktov. Preto sme začali aktívne spolupracovať s farmármi a ich rodinami. Rozhodli sme sa rozhodli pre inú cestu v porovnaní s organizáciami ako Fair Trade, ale priamo pracovať s cieľovou skupinou.

 

Odmietate predaj svojej čokolády v supermarketoch nadobro, alebo by ste o ňom v budúcnosti vedeli porozmýšľať?

Siete supermarketov a hypermarketov nepovažujeme za vhodný odbytový kanál. Jednak nechceme byť tlačení ich obchodnou politikou a nemyslím si, že naše produkty sú vhodné na pulty našich supermarketov. Našou snahou je, aby zákazník dostal naše produkty čo najčerstvejšie, a to sa darí najviac cez malé autonómne predajne. Okrem toho, keďže aj my sme malá výroba, malé predajne sú nám sympatickejšie.

 

Čo by ste poradili mladým Slovákom a Čechom, ktorí majú nápad, ale zatiaľ primálo sebavedomia či strach z toho, ako by ich podnikanie dopadlo?

Ak hovorím za seba. Moje prvé podnikanie skončilo fiaskom. Ak sa niečo nepodarí, to nie je dôvod na sklamanie a zanevretie. Ak je myšlienka, ktorej verím, treba spraviť všetko pre to, aby som ju dotiahol do konca a určite to zafunguje. Nevzdať sa, byť úprimný k zákazníkom, neočakávať okamžité zbohatnutie a čo najviac preinvestovať späť do vývoja. Hlavne nezabúdať na všetkých, čo sú našou oporou.

 

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Aký bol váš najzábavnejší zážitok spojení s čokoládou?

Ak považujeme za zábavné zážitky, keď mi niekto prinesie k sviatku nejakú nízkokvalitnú čokoládu – napríklad, keď sme mali kolaudáciu, jeden priateľ nám priniesol celú edíciu čokoládových pochúťok :). Alebo keď sme mali malé deti vo výrobe a hovorili sme im, že si musia dať na hlavičky čapice a že či vedia prečo – odpoveď bola, aby im čokoláda nepadala na hlavu :).

 

Doprajete si LYRU aj mimo pracovnej doby alebo s ňou máte iba prísne pracovný vzťah?

V práci je to automatické, ale doma o desiatej večer v pokoji – to je niečo :).

 

Nelezie vám už čokoláda na nervy?

Vôbec – je to veda, ktorá sa dá spoznávať donekonečna.

 

Kde vidíte svoje podnikanie o 10 rokov?

Chceli by sme rozširovať všetky nami určené ciele. Nie je naším cieľom byť gigantickou výrobou. Ak budeme naďalej vyvíjať nové produkty z najkvalitnejších surovín, som presvedčený, že našich zákazníkov nesklameme. Tento rok prezentujeme produkt, ktorý vo svete zatiaľ nemá technologickú konkurenciu – traja svetoví čokolatieri technológovia vraveli, že je nereálne ho v našich požiadavkách kvality vyrobiť a my sme to zvládli. Toto je výzva :). A viac spolupracovať a participovať na elementárnych surovinách ako aj vzťahoch s ich producentami.

 

A takto to zase vyzerá v kakaových skladoch

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Chystáte sa expandovať aj za hranice Česka, Poľska a Slovenska?

Tento rok sa začína spolupráca s malým nemeckým a maďarským distribútorom. V septembri sa budeme prezentovať s vlastným stánkom na veľtrhu potravín a čokolády.

 

Ďakujeme za rozhovor a na záver by sme boli radi, ak by ste našim čitateľom venovali pár inšpiratívnych slov, vďaka ktorým ste sa možno dostali až tam, kde ste dnes.

Rodina, priateľstvo, úprimnosť, kvalita, empatia, veľkorysosť.

 

 

Čokoláde LYRA, ale aj Karolovi Stýblovi by sme na záver radi poďakovali za ochotu odpovedať na naše otázky a radi by sme im do budúcnosti zapriali ešte veľa slovenských, ale aj zahraničných úspechov. Ak by si rád našiel najbližšie predajné miesto čokolády LYRA, alebo si ju rovno zakúpil cez internetu, nezabudni navštíviť jej oficiálnu internetovú stránku na adrese lyrachocolate.com

 

 

Na záver niekoľko zaujímavých pohľadov do zákulisia

 

Fino Aroma Master Chef Chocolatier - Karol Stýblo

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Spomínané konšovanie

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Fázy fermentácie

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Čistenie čerstvých bôbov od dužiny, aby boli vhodné na výsadbu

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Sledovanie kvality bôbov sa robí po prerezaní gilotínou

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Pohľad na sušenie

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Štiepenie dospelej rastliny

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Rôzne kakaové hmoty

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Teploty praženia

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Zábery z nedávnej návštevy Dominikánskej republiky

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

LYRA: Lahodná slovenská čokoláda, ktorá očarila aj svetových odborníkov (Rozhovor)

 

Ak vo svojom okolí poznáš podobných šikovných Slovákov, ktorým vyšiel podnikateľský nápad, či už u nás, alebo v zahraničí, určite nám daj tip na adresu ado@refresher.sk

Ohodnoť článok
32
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.