Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 15. 10. 2019 meniny má Terézia

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Refresher - Rozhovory
8
Princ Michel
6. december 2014, 11:08

Mladí Slováci vo svete: Marko Damian sa snaží preraziť v Anglicku herectvom a hudbou

V tejto časti seriálu vyspovedáme chalana, ktorý sa rozhodol odísť na ostrovy a splniť si svoj sen.

Princ Michel
6. december 2014, 11:08
Mladí Slováci vo svete: Marko Damian sa snaží preraziť v Anglicku herectvom a hudbou
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V tejto časti nášho seriálu sa presunieme na Britské ostrovy. Nie však do Londýna, Edinburghu alebo inej metropoly, ale do pomerne malého mesta Worcester, v ktorom tiež však nájdeme jedného nášho krajana. Marko Damian, naša dnešná hviezda, ktorá sa snaží v Anglicku preraziť herectvom a hudbou nám prezradí, aký je život mladého Slováka v malom anglickom meste. Príjemné čítanie.

 

Mladí Slováci vo svete: Marko Damian sa snaží preraziť v Anglicku herectvom a hudbou

 

Čau, Marko, mohol by si nám na začiatok prezradiť o sebe nejaké základné info?

Hey! Mám 19 rokov a momentálne študujem v Anglicku na University of Worcester, odbor 'Drama and Performance'. Worcester je také študentské mestečko, ktoré je vlastne predmestím Birminghamu. Pochádzam však z Bratislavy, kde som býval od narodenia až kým som nezmaturoval a nerozhodol sa odísť preč.

 

Čo predchádzalo tvojmu rozhodnutiu odísť do zahraničia?

Od malička som sa venoval futbalu, ktorý bol zmyslom môjho života. Všetku snahu a energiu som investoval doňho a všetko vyzeralo super, až kým sa neobjavilo vážne zranenie, kvôli ktorému som musel kopačky zavesiť na klinec. To spôsobilo, že som sa cítil frustrovaný a nevedel som, čo ďalej. Mama to vtedy na mne videla a poslala ma na leto do Ameriky, nech si prečistím hlavu. Keď som sa vrátil a zmaturoval som, bolo mi jasné, že na výšku chcem ísť do zahraničia.

 

Anglicko bolo jasnou voľbou?

Nebolo. Najprv som sa rozhodoval medzi Amerikou a Austráliou, ale potom som si povedal, že to je predsa len dosť ďaleko. Chvíľu som dokonca zvažoval aj Česko, ale keďže mojou prioritou bola anglicky hovoriaca krajina, konečný výber padol na Anglicko.

 

Ako si bol na tom s angličtinou?

Mama so mnou od narodenia komunikovala aj v angličtine, čiže sa dá povedať, že angličtina mi je blízka od malička. Na strednej to bol jediný predmet, ktorý ma bavil a okrem toho som už predtým čítaval knihy a pozerával filmy v angličtine. Čiže s jazykom som problém nemal.

 

Mladí Slováci vo svete: Marko Damian sa snaží preraziť v Anglicku herectvom a hudbou

 

Aké boli tvoje prvé dni vo Worcesteri?
Začiatky boli ťažké, keďže som podcenil situáciu. Myslel som si, že keď som zvládol Ameriku, tak ani Anglicko nebude problém. Opak bol pravdou. Vysoká škola je úplne iný život. Nikoho som nepoznal, nevedel som kam ísť, čo robiť. Oporou mi vtedy boli mama, stará mama a Boh. Ale po prvom semestri som si zvykol a začal som si uvedomovať aká je to obrovská príležitosť. Čiže som strašne rád, že som začiatok prekusol a vydržal, lebo pomaly začínam vidieť, ako to prináša ovocie.

 

Ako by si porovnal život v Bratislave a vo Worcesteri?
Život je tu naozaj úplne iný. Nie je to ale tým, že toto je Worcester a pred tým to bola Bratislava, ale tým, že toto je UK a pred tým to bolo Slovensko. Nechcem tým však nijako ponižovať Slovensko. Pravdou však je, že možnosti sú tu úplne iné. Je tu viac príležitostí pre mladých. Je to tu celkovo viac o šikovnosti a talente, ako o známostiach. Samozrejme, že známosti sú nesmierne dôležitý faktor, ale na Slovensku som mal miestami pocit, že sa popri nich na talent úplne zabúdalo. Čo sa týka iných vecí, napr. ceny potravín alebo oblečenia, Worcester je pochopiteľne drahší ako Bratislava. Je to však fér vzhľadom na to, koľko tu ľudia zarábajú. Minimálna mzda pre brigádnika na hodinu je cez 5 libier. To sa nedá s Bratislavou porovnať. Nočný život je tiež odlišný. V Bratislave to väčšinou žije len v piatky a soboty, ale tu sa chodí von nonstop. Každý deň v týždni je iná tématika večera. Celkový dojem asi záleží na type osobnosti človeka. Niektorí ľudia nazývajú vývojom spoločnosti veci, ktoré mne skôr prídu ako úpadok spoločnosti. Čiže s výrokom, že Slovensko je vo všetkom zaostalé, nesúhlasím.

 

Hovoríš, že je tam draho, ale takisto sú tam možnosti na zarobenie. Ako to s financiami riešiš ty?

Dosť mi pomáha mama, ale tiež univerzita nám ponúka veľa pracovných príležitostí a ja sa snažím využiť každú z nich. Sú to väčšinou také jednodňové záležitosti, ale platené veľmi kvalitne. Momentálne si hľadám permanentnú robotu, aby som sa už dokázal postaviť úplne na vlastné nohy a odľahčiť mamu. Po ukončení štúdia by bolo samozrejme geniálne, keby sa mi podarilo živiť sa tým, čo ma napĺňa najviac, herectvo a hudba.

 

Mali sme možnosť ťa už niekde ako herca zaregistrovať?

Účinkoval som v reklame na T-Com na Slovensku, pôsobil som v akadémii na Novej Scéne, kde som hral v jednej z produkcií tohto divadla a tu v UK som zatiaľ dostal šancu vo dvoch short films, ale oba sú ešte v procese strihania. Minulý rok som dostal šancu ísť na kasting do najnovšieho dielu Star Wars a dokonca som sa dostal do druhého kola zo štyroch, ale konkurencia bola obrovská, a tak sa mi ďalej žiaľ dostať nepodarilo.

 

 

Ako vyzerá tvoj bežný deň vo Worcesteri?
Snažím sa vstávať čo najskôr, väčšinou okolo 7:30. Dám si sprchu, raňajky a idem buď do školy alebo cvičiť. Školu mám štyrikrát do týždňa a strieda sa mi ranné vyučovanie s poobedným alebo s večerným. Čiže podľa toho aký ma čaká najbližší deň si zariadim program.

 

Aké sú tvoje záľuby okrem herectva?
Snažím sa stále venovať športu. Boxujem a niekedy si zatrénujem s americkými futbalistami. Tí chlapi sú fakt obrovskí. Zo všetkých aktivít však voľný čas najradšej trávim hudbou. Píšem texty a učím sa hrať na gitaru. Keď mám možnosť, tak aj na klavíri si zanôtim. Pred dvoma rokmi som na internet dal svoju prvú vec. Bol to remix do hudby 'Strange Clouds' od B.o.B. a Lil Wayne-a a potom som dal ďalšiu, do hudby 'Snapbacks and Tatoos' od Dricky Graham. Následne som sa dva roky hudobne vôbec nerealizoval, lebo som cítil, že potrebujem dozrieť a hlavne zistiť, ako chcem, aby moja hudba znela. To sa mi podarilo a pred pár týždňami som vydal svoju prvú originál vec 'Crazy'.

 

 

Čo sa týka textov, je ti bližšia angličtina alebo slovenčina?
Keď rapujem, tak slovenčina, keď spievam, tak angličtina.

 

Akých interpretov počúvaš?
Vyrastal som na populárnej hudbe. Doma nám väčšinou hrávala ABBA. Potom na základnej škole som začal počúvať rap. S kamošmi sme si napaľovali CD-čka Eminema, 50 Centa, atď. V puberte som začal počúvať pop-rock, punk, soundtracky z filmov a dokonca aj vážnu hudbu, Vivaldiho, Schopina, Bacha. Zvláštne je, že nikdy som nebol na RnB. Moc pomalé mi to vždy prišlo. Moji obľúbení interpreti sú momentálne Lecrae, Andy Mineo, Drake, Jason Derulo, Chris Brown, mladý talent August Alsina a ako speváka veľmi uznávam aj Biebera. Čo sa týka slovenskej scény, tak tú moc nepočúvam, ale je tu jeden človek, ktorého fakt uznávam a tým je Rytmus.

 

 

Máš nejaký vzor, čo sa týka herectva?
Tak túto otázku som si kládol už veľakrát, no nie som si istý, či dokážem odpoveď zúžiť iba na jedného herca. Vyrastal som na nestarnúcich francúzskych komédiách s Louis De Funesom. On bol a vždy bude pre mňa pán herec. Z tej novšej generácie si rád pozriem niečo s klasikmi ako Tom Cruise, Danzel Washington a Will Smith. No a z mladej generácie mám rád Shia Labeoufa a Zaca Efrona. Ale baviť sa v herectve o vzoroch je zradné, lebo vzor je pre mňa niekto, koho by som chcel následovať, prípadne byť ako on a keď toto spravíš v herectve, automaticky si kópia a tým pádom prestávaš byť zaujímavý. Takže vzor asi nemám. Snažím sa byť sám sebou.

A čo sa týka filmov? Aké žánre obľubuješ?
Mám rád filmy, po ktorých pozretí si môžem klásť hlbšie otázky. Naposledy som takýto film videl pred dvoma rokmi a volal sa Cloud Atlas od režisérov, ktorí robili Matrix. Ten film bol jednoducho... Ani neviem ako ho charakterizovať. Pamätám si, že som vtedy ostal ešte asi desať minút v kine a len som sedel a rozmýšľal. Neskôr som si ho pozrel ešte raz, aby som sa uistil, že som všetko pochopil správne. Ďalší film, ktorý vo mne zanechal podobné myšlienky sa volá Walk to Remember s Mandy Moor. Úžasná herečka aj speváčka zároveň. Ale taktiež si vždy rád pozriem klasiku mojej generácie, Harry Potter!

 


Spomínal si, že si veľký fanúšik futbalu. Mal si už možnosť si vychutnať na živo nejaký zápas v najlepšej lige sveta?
Zatiaľ som nemal čas. Univerzita ma vyčerpáva dostatočne a popritom musím stíhať ešte ostatné aktivity. Každopádne sa určite chystám. Stopercentne musím vidieť hrať Manchester United! Od malička som ich fanúšikom. Takisto ma láka aj druhá anglická liga. Je všeobecne známe, že atmosféra tam, je ešte lepšia ako v Premier League. Bývam asi 30 minút od Birminghamu, takže je dosť možné, že sa s kamarátmi vyberieme pozrieť "Bromies".

 

Čo ti zo Slovenska najviac chýba?
Samozrejme rodina, s ktorou som si veľmi blízky. Takisto kamaráti, s ktorými ale udržujem kontakt cez sociálne siete. Chýbajú mi miesta, na ktoré som rád chodieval. A hlavne slovenská kuchyňa, ale keďže som veľkým fanúšikom varenia, tak si dokážem pripraviť niektoré slovenské špeciality aj tu.

 

Chcel by si na záver odkázať niečo mladým Slovákom, ktorí váhujú, či sa vybrať von?
Mladým Slovákom, čo rozmýšľajú nad odchodom do zahraničia, by som odkázal, že je to neskutočná skúsenosť. Či už pozitivna alebo negatívna. Treba si však uvedomiť, že zahraničie z pohodlia vlastnej obývačky síce vyzerá lákavo, ale až keď sa človek dostane do toho prostredia, zisťuje, aké to má v skutočnosti výhody a nevýhody. Je to určite veľký krok. Pýta si to opustiť svoju komfortnú zónu a vydať sa do niečoho, čo človek nepozná. Chce to odvahu a veľa podpory. Ale ak vás to láka, jednoznačne choďte do toho! Domov sa dá vrátiť vždy.

 

Mladí Slováci vo svete: Marko Damian sa snaží preraziť v Anglicku herectvom a hudbou

Ohodnoť článok
17
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.