Myslíte si, že jazdenie vlakov cez budovy a čerpacie stanice na strechách budov sú len vo futuristických filmoch? Čínsky Čunking ti však dokáže, že právom sa mu vo svete hovorí najväčšie mesto bizarnosti.
Na internete sa môžeme dostať k viacerým rebríčkom najväčších miest sveta. Dôležité je však vyfiltrovať potrebné faktory, podľa ktorých sa môže takýto rebríček úplne zmeniť. Ak berieme do úvahy počet obyvateľov mesta, ktorí žijú na území samosprávneho kraja, tak je najväčším mestom sveta práve Čunking (Chongqing).
Na ploche 82 400 štvorcových kilometrov tu žije približne 32 miliónov ľudí. Aj keď centrum mesta je preplnené a pripomína klasickú ázijskú metropolu, v priemere má Čunking len 390 obyvateľov na štvorcový kilometer. Na porovnanie, v Monaku na rovnakej ploche žije vyše 18 700 ľudí. Podstatne väčšiu hustotu zaľudnenia má aj Bratislava, kde je to približne 1 200 obyvateľov na štvorcový kilometer, píše Slovak Statics.
Rozloha, veľkosť a populácia však nie je na Čunkingu to najzaujímavejšie. Mesto, ktoré pod súčasnou správou funguje len od roku 1997, leží na dôležitej dopravnej aj priemyselnej križovatke. Aj to bol jeden z kľúčových faktorov rapídnej zmeny a budovania, ktoré mesto zažilo na prelome tisícročí.
Rapídne zmeny a urbanizácia
V Čunkingu majú skutočné vlaky jazdiace priamo cez budovy, čerpacie stanice na streche, plávajúce budovy, či jednu z najhlbších staníc metra na svete.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aká je história Čunkingu.
- Ako ovplyvnila mesto priemyselná zmena.
- Aké najväčšie zvláštnosti by ste tam našli.
- Prečo prechádza vlak priamo cez budovu.
- Ako je možné, že tam plávajú budovy.
- Ako žijú ľudia, ktorí nemajú prístup k dennému svetlu.
- Prečo majú čerpaciu stanicu na streche budovy.
- Prečo ste o ňom pravdepodobne nikdy nepočuli.