Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 22. 10. 2020 meniny má Sergej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
25
Michal Kovačik
8. december 2015, 15:55
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Nacistický Vodca bol najčastejším cieľom atentátnikov v dejinách ľudstva.

Michal Kovačik
8. december 2015, 15:55
Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
25
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vodca nemeckého národného socializmu a jeden z najväčších psychopatov v dejinách ľudstva sa tešil obrovskej priazni nemeckého obyvateľstva. Už počas jeho života sa snažila nacistická propaganda vykresľovať svojho Führera ako spasiteľa celého Nemecka, ktorému bezvýhradne dôveruje každý člen národa. Nebola to však úplne pravda, pretože Hitler mal množstvo nepriateľov, ktorí sa ho snažili zniesť zo sveta a zachrániť tak Nemecko pred záhubou, do ktorej ho viedol. Napokon je až ironické, že muž, ktorý prežil toľko pokusov o atentát, si napokon vpálil guľku do hlavy vlastnou rukou.

 

Führer a jeho ochrana

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Führer počas vojenskej prehliadky

 

Adolf Hitler predstavoval model nového štátnika, ktorý sa prezentoval ako nanajvýš spriaznený politik so svojím národom. Zúčastňoval sa mnohých verejných akcií, vystupoval s prejavmi pred davmi, bol súčasťou vojenských prehliadok, osláv a pod. S vypnutou hruďou a hrdosťou sa ukazoval na miestach, kde by sa iní štátnici neopovážili ani sklopiť okno svojho nepriestrelného automobilu. Hitler svojimi praktikami a kontaktom s bežnými obyvateľmi pripomínal nielen silného politického, ale tiež náboženského vodcu, ktorý je o svojej vlastnej charizme presvedčený natoľko, že mu umožňovala potláčať prirodzený strach zo smrti. Vodca sa veľmi často objavoval aj na bežných prechádzkach pri svojich sídlách, kde sa stretal a rozprával s bežnými ľuďmi - okoloidúcimi. Už po vypuknutí vojny sa Hitler nechal verejne vidieť v metropolách štátov, ktoré jeho armády obsadili, čím dával priestor na ďalšie útoky voči svojej osobe. Vodca sa o nebezpečenstve atentátov vyjadroval vždy s patričným pohŕdaním a s určitou dávkou prezieravosti. Vizionársky viackrát prehlásil: Viem, že nezomriem skôr, než splním svoju historickú úlohu, na ktorú ma predurčila Prozreteľnosť. Nikdy nezahyniem cudzou rukou.

  

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Hitler sa nevyhýbal bezprostrednému kontaktu s davmi 

 

Pritom ochrana, ktorá sa starala o Hitlerovu bezpečnosť bola pomerne rozsiahla. K dispozícii mal vlastnú špeciálnu vojenskú jednotku Leibstandarte SS Adolf Hilter, ktorá Führera sprevádzala na všetkých jeho cestách. Eskorta SS, ktorá niesla Vodcovo meno, bola zložená z vojakov, ktorí prešli špeciálnym výberom a museli spĺňať nielen fyzické predpoklady, ale tiež rasové, ideologické či iné kritériá. Príslušnosť k Leibstandarte SS Adolf Hilter bola považovaná za prestížnu záležitosť a jej príslušníci museli prejsť náročným a rozsiahlym výcvikom nielen po nástupe do armády, ale tiež pred nástupom do jej radov. Jednotka strážila Ríšske sídlo, ale tiež osobné priestory Adolfa Hitlera. Pre Führera bola táto jednotka vlajkovou záležitosťou celej ideológie a armády, ktorej bol vrchným veliteľom.

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Vodca pred svojou elitnou jednotkou

 

Popri Leibstandarte SS Adolf Hilter sa o Vodcovu bezpečnosť starali aj ďalšie zložky nacistického systému. Gestapo malo na starosti ochranu osoby i budov v utajení a v pohotovosti boli vždy minimálne štyria členovia, ktorí sledovali nielen budovu kancelárie ríšskeho Vodcu, ale tiež jej širšie okolie. Do ochrany hlavného predstaviteľa nacizmu boli zapojené aj ďalšie organizácie ako napríklad Hlavný ríšsky bezpečnostný úrad (RSHA) - Gestapo bolo len jednou zo zložiek tejto organizácie, Bezpečnostná služba (SD) alebo Vojenská spravodajská služba (Abwehr). Hitlerovu ochranu mal na starosti Martin Bormann, jeden z najtajomnejších Führerových mužov.

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Leibstandarte SS Adolf Hilter mala hlavnú úlohu presne definovanú - chrániť svojho Vodcu

 

Napriek rozsiahlej ochrannej sieti a množstvu jednotiek, ktoré boli do Hitlerovej ochrany zapojené, mali bezpečnostné opatrenia množstvo medzier a nedostatkov, ktoré využívali práve atentátnici. Hitler bol natoľko presvedčený o svojej nedotknuteľnosti, ku ktorej bol (podľa vlastnej mienky) predurčený Prozreteľnosťou, že sám komplikoval mnohé bezpečnostné opatrenia, ktoré mali slúžiť na jeho ochranu. Rovnako aj jednotlivé úrady, hoc v nich pracovalo neuveriteľné množstvo osôb, dokázali vytvoriť bezpečnostné chyby, ktoré mohli viesť k nedozerným následkom. Za všetky možno uviesť prípad, keď sa istý opitý mäsiar dostal až do Führerovej pracovne. Bol síce ozbrojený mäsiarskym nožom, no napriek tomu sa mu žiadna z bezpečnostných kontrol nevenovala natoľko, aby ho zastavila, prípadne aspoň odzbrojila. Mäsiar však nemal žiadne úmysly na zavraždenie Vodcu, chcel sa s ním iba porozprávať o svojej zlej životnej situácii. Tento prípad sa stal jasným príkladom zlyhávania ochrany Hitlerovej bezpečnosti. Hitlera tak veľmi často zachránila skôr náhoda, než muži, ktorí boli zodpovední za jeho bezpečnosť. V mnohých prípadoch sa im však podarilo pokusy o atentát odhaliť a prekaziť ešte počas príprav. Napriek tomu 42 zrealizovaných a doložených pokusov o zavraždenie Vodcu je dosť vysoké číslo, ktoré by po zarátaní odhalených príprav isto ešte viac narástlo. Nacistická propaganda sa tieto pokusy snažila čo najrýchlejšie ututlať, aby nimi nebola narušená aura Hitlerovho spasiteľského kultu osobnosti.

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou Martin Bormann - šéf Hitlerovej bezpečnosti

 

Atentáty pripravené armádou 

Armáda bola Hitlerom považovaná za päsť, ktorou nastoľuje nový rád v Európe. Všeobecne sa uvádza, že Wehrmacht bol Führerovi absolútne oddaný a presadzoval jeho agresívnu politiku odhodlane v celej Európe. Nie je to však úplná pravda. V nacistickej armáde boli silné opozičné sily, ktoré Hitlera považovali za psychopata, ktorý vedie Nemecko do záhuby. Nevedeli sa tiež zmieriť s čistkami, ktoré na civilnom obyvateľstve páchali jednotky SS. Niektorí vojaci Wehrmachtu niesli túto potupu nemeckej armády veľmi ťažko. Nie všetci však našli odvahu, aby sa ho pokúsili zastaviť. Dôvody mohli byť rôzne, od vlastného strachu o seba a rodinu až po morálnu dilemu, že sa snažili odstrániť človeka, ktorému prisahali absolútnu vernosť. Mnohé plány sa preto nemali skončiť Hitlerovou smrťou, ale jeho zatknutím či vojenským a politickým prevratom, počas ktorého by bol právoplatne postavený pred súd. Práve skutočnosť vojenskej prísahy obmedzovala vznik výraznejšej opozície v radoch armády. Napriek tomu sa mnohým vojakom a vyšším dôstojníkom podarilo sformovať vo väčších či menších skupinách, ktoré pripravovali plány na zvrhnutie a neskôr priamu likvidáciu nenávideného Vodcu.

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

 Wilhelm Canaris

 

Jedna takáto skupina sa vytvorila v úrade spravodajskej služby (Abwehr). Do komplotu za zaplietol aj šéf Abwehru - admirál Wilhelm Canaris. So skupinou odporcov pripravili viacero plánov na prevrat i zavraždenie Hitlera. Spojili sa so zahraničnými tajnými službami, od ktorých očakávali pomoc. Skupina bola odhalená v roku 1942 vtedajším šéfom RSHA - Reinhardom Heydrichom. Canaris bol spolu so svojimi spolupracovníkmi postavený pred vojenský súd a následne boli odsúdený na trest smrti obesením. Hlavným predstaviteľom väčšiny vojenských akcií a pokusov o odstránenie Führera v armáde bol generálmajor Henning von Tresckow. Ten sa údajne rozhodol odstrániť Hitlera po prečítaní rozkazu k začatiu plánu Barbarossa. Tresckow považoval útok na Sovietsky zväz za radikálny omyl a vizionársky predpokladal, že Nemecko nemôže túto vojnu doviesť do úspešného konca. Rozhodol sa preto pripraviť viacero plánov na zvrhnutie alebo zavraždenie Adolfa Hitlera. Systematicky, ale zároveň opatrne, začal okolo seba zhromažďovať skupinu dôstojníkov, ktorí boli presvedčení (rovnako ako on) o chorobe ich Vodcu.

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Henning von Tresckow

 

Prvý vážnejší pokus sa mal zrealizovať vo februári roku 1943. Hitler sa mal zúčastniť prehliadky vojenských jednotiek na východnom fronte. Vodca však v poslednom momente zmenil plán trasy, a tak sa tento pokus nepodaril. Tresckow tiež umiestnil v marci 1943 výbušninu do lietadla, ktoré malo Hitlera dopraviť späť do Nemecka. Tresckow dal členovi Führerovho štábu škatuľu s koňakom, aby ju po prílete odovzdal jeho priateľovi. Bomba, ktorá bola v krabici, mala explodovať počas letu, čím by celý atentát vyzeral ako nehoda. Nevybuchla, pretože zlyhala rozbuška a Hitler bezpečne pristál v Nemecku. Tresckow stál aj za posledným veľkým pokusom o odstránenie Führera.

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Vlčí brloh po výbuchu Stauffenbergovej bomby 

 

Plán niesol krycie meno Valkyra a jeho hlavným protagonistom bol dôstojník Hitlerovho štábu Claus von Stauffenberg. Ten priniesol 20. júla 1944 do Hitlerovho hlavného stanu (Vlčí brloh) výbušninu, ktorá explodovala priamo počas porady. Hitlera zachránil pravdepodobne masívny dubový stôl a skutočnosť, že nálož nebola dostatočne silná. Po neúspešnom atentáte sa v Ríši udiali rozsiahle čistky, za ktoré zaplatili životom aj mnohí dôstojníci, ktorí s akciou nemali nič spoločné (napr. poľný maršál Erwin Rommel). Tresckow, Stauffenberg a ďalší ich pomocníci boli rovnako zavraždení v rámci týchto čistiek. Hitlera tento atentát síce nezabil, čo on sám komentoval, že ho opäť zachránila Prozreteľnosť, no od tohto momentu sa na verejnosti ukazoval len sporadicky a takisto mu útok výrazne podlomil fyzické i psychické zdravie (ak to druhé vôbec niekedy mal).

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Claus von Stauffenberg a Tom Cruise, ktorý stvárnil Stauffenberga vo filme Valkýra (2008)

 

Jednotlivci

Hitler mal veľa nepriateľov aj v radoch jednotlivcov či menších skupiniek, ktoré spájala iba nenávisť voči jeho osobe. Z tejto zložky Vodcových nepriateľov pochádzalo najviac pokusov o atentát, ktoré sa zintenzívnili po nástupe Hitlera na post ríšskeho kancelára v roku 1933. Za zmienku stoja hlavne dvaja muži, ktorí sa, nezávisle na sebe, pokúsili zavraždiť prvého muža národného socializmu. Maurice Bavaud bol mladý švajčiarsky poslucháč katolíckeho seminára. K útokom na Hitlera ho viedla práve jeho viera a to, aký postoj zaujímali nacisti voči cirkvám (a hlavne katolíckej). V roku 1938 odišiel zo seminára a bol posadnutý tým, aby zlikvidoval vodcu nacistov. Usadil sa síce v Berlíne, ale Führera sledoval takmer po celej krajine.

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

 Maurice Bavaud

 

Bavaud bol jasným príkladom toho, ako veľmi zlyhával celý bezpečnostný systém okolo Hitlera. Do jeho blízkosti sa dostal niekoľkokrát a Vodcu takmer vždy zachránila náhoda a nie jeho ochranka. V Mníchove, napríklad, počas osláv Mníchovského puču si Bavaud vyhliadol ideálne miesto pri tribúne. Keďže bol strelec amatér, potreboval sa dostať do tesnej blízkosti, aby Vodcu zasiahol. V momente, keď sa pri ňom Hitler objavil, dav začal "heilovať", čím mu zakryl výhľad. Napokon sa Bavaudovi podarilo na Hitlera zamieriť, no v poslednom momente sa mu do rany postavili Goring a Himmler. Zaujímavé je, že bezpečnostné zložky si Bavauda so zbraňou vôbec nevšimli. Odhalili ho až o rok neskôr pri náhodnej cestnej kontrole, kde bol zadržaný, pretože mal pri sebe zbraň bez povolenia. Až postupné výsluchy odhalili jeho skutočné plány, ku ktorým sa aj priznal. Popravený bol v máji 1941 v jednej z berlínskych väzníc.

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Popri mnohých fanatických obdivovateľoch čakali na Hitlera v dave často aj atentátnici 

 

Rovnako blízko k zavraždeniu Hitlera ako von Stauffenberg bol aj istý Johann Georg Elser. Tento komunista Hitlera nenávidel ako politika a aj ako človeka. Svoj útok dôkladne pripravil a počas osláv Mníchovského puču (8. novembra 1939) umiestnil do jedného z podporných stĺpov pivnice nálož. Výbušnina bola dostatočne silná, aby strhla celý strop, a tak zabila nielen Hitlera, ale aj jeho nohsledov. Podľa programu osláv Elser nadstavil rozbušku na 21:20, teda na čas, keď mal Hitlerov prejav vrcholiť. Vodca však na poslednú chvíľu zmenil program a svoj príhovor výrazne skrátil. V čase, keď bomba vybuchla, Hitler bol už takmer 15 minút vonku z pivnice.

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Spadnutý strop mníchovskej pivnice mal zabiť hlavne Vodcu nacistov

 

Elsera chytili pri pokuse o prekročenie švajčiarskej hranice. Bol uväznený v tábore v Sachsenhausene a neskôr v Dachau. Hitler prikázal, aby ho nezabili, pretože sa bál, že z Elsera sa stane martýr a symbol všetkých podobných atentátnikov. Napokon bol popravený v Dachau v apríli roku 1945. Elserov a Stauffenbergov pokus neboli iba "najúspešnejšie", ale tiež jediné dva pokusy, o ktorých sa nemecká verejnosť počas vojny dozvedela. Ostatné atentáty sa podarilo propagande a bezpečnostným silám "ututlať" a verejnosť sa o nich dozvedala až po vojne.

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Johann Georg Elser

 

Pokusy pripravované za hranicami Nemecka

Azda každý štát, ktorý bol vo vojnovom stave s Nemeckom, pripravoval alebo dokonca aj realizoval atentát na Hitlera. Najviac aktívna v tomto smere bola (možno prekvapivo) poľská Armia Krajowa. Táto hlavná sila poľského domáceho odboja sa snažila o partizánsku formu odboja. Útočila aj na iných významných nacistov a dôstojníkov či vojenské ciele, no medzi jej plánmi sa objavili aj pokusy o zavraždenie Vodcu. V roku 1939 počas Hitlerovej návštevy vo Varšave, napríklad, zlyhala nastražená bomba. V roku 1942 zasa Armia Krajowa zaútočila na vlak, ktorý mal prevážať Hitlera a ďalších dôležitých oficierov. Odhady hovoria, že počas útoku zabili viac ako 200 ľudí, po úspešnej akcii si dokonca spievali, že Hitler je mŕtvy. Hitler však vo vlaku nebol. Prerušil cestu v Gdansku, kde sa zúčastnil rokovania s miestnym miestodržiteľom. Vlak pokračoval ďalej podľa plánu a Hitler sa mal k výprave pripojiť letecky.

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Jedna z mnohých skupín Armii Krajowej počas vojny

 

Veľká Británia, z iniciatívy Winstona Churchilla, v roku 1940 vytvorila tzv. Oddelenie pre špeciálne akcie - Special Operations Executive (SOE). Medzi jej úlohy patrili aj útoky na čelných nacistických funkcionárov. Azda najznámejší je prípad úspešného atentátu na Reinharda Heydricha v roku 1942 v Prahe, ktorí vykonali československí parašutisti Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Prípravu atentátu, výcvik parašutistov a celkové zabezpečenie operácie mala na starosti práve SOE. Britom sa však nikdy nepodarilo zorganizovať ani najmenší pokus o zlikvidovanie Adolfa Hitlera. Do jeho blízkosti sa britský agent dostal iba pred vojnou. Mal pri sebe zbraň, no jeho úlohou bolo iba infiltrovanie a preskúšanie nemeckej bezpečnosti. Neskôr sa tento agent vyjadril, že ak by vedel, aký vývoj bude mať Hitlerova politika, tak by ani na sekundu neváhal porušiť priamy rozkaz a zbraň by použil.

 

Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Znak SOE

 

Za zmienku ešte stojí Sovietsky zväz. Stalin plánoval odstránenie nacistického vodcu viackrát a vyškolení agenti NKVD s patričnými skúsenosťami mali na úspech azda najväčšie šance. V roku 1939 boli do Nemecka vyslaní dvaja agenti NKVD, ktorí mali Hitlera zavraždiť. V Mníchove si vytipovali kaviareň, do ktorej Vodca často chodil. Plánovali nastražiť bombu a zároveň akciu poistiť aj priamou streľbou. Svoj plán odoslali centrále NKVD do Moskvy a čakali na definitívny príkaz k realizácii akcie. Politická situácia však ich akciu zastavila. Rokovania medzi Nemeckom a Sovietskym zväzom viedli k podpisu Paktu Ribbentrop-Molotov, ktorým sa z oboch krajín stali dočasný spojenci. Sovietski agenti tak mohli vyriešiť problém s Hitlerom ešte pred napadnutím Poľska a vypuknutím vojny.                Adolf Hitler: Muž, ktorý prežil 42 pokusov o atentát, aby nakoniec zomrel vlastnou rukou

Dôstojníci a agenti NKVD pred vypuknutím vojny 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Stanislav Dragúň. Atentáty na Hitlera, Ian Kershaw. Hitler, Ian Kershaw. Operace ValkýraFoto: Foto 1, Foto 2, Foto 3, Foto 4, Foto 5, Foto 6, Foto 7, Foto 8, Foto 9, Foto 10, Foto 11, Foto 12, Foto 13, Foto 14, Foto 15, Foto 16 Tagy: Adolf Hitler, atentáty, nacizmus
Ohodnoť článok
47
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.