Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 24. 7. 2019 meniny má Vladimír

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
19
Michal Beňo
16. október 2015, 10:06

Už od mladosti brutálni a nemilosrdní, schopní zvrátiť výsledok celej bitky. Spoznajte elitné jednotky staroveku

Neboli to len známi Sparťania, ktorí za svojich čias zožali vavríny víťazstva.

Michal Beňo
16. október 2015, 10:06
Už od mladosti brutálni a nemilosrdní, schopní zvrátiť výsledok celej bitky. Spoznajte elitné jednotky staroveku
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
19
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Profesionálna armáda nebola zo začiatku samozrejmosťou. Keď prepukla vojna v rímskej ríši, bolo do zbrane povolaných tisíce mužov. Tí si však museli zaobstarať vlastnú výzbroj a domov sa mohli vrátiť len po ukončení bojov. V Egypte zas vznikla prvá armáda približne v období prvej dynastie, bola malá, ale profesionálna. V Grécku naopak armáda a vojna znamenala štýl života. Postupom času sa tak okrem klasických jednotiek vytvorili aj tie elitné, ktoré mnohokrát určovali samotný výsledok bojov. V nasledujúcom článku si preto predstavíme výkvet starovekého vojenstva, pred rokom 476.

 

 

Tébska svätá družin - Homosexuáli

 

Známa tiež pod názvom svätý oddiel, bola elitná jednotka starovekého gréckeho mesta Téby, o sile 300 mužov, ktorú založil veliteľ Gorgiden. Išlo o klasickú falangu kopijníkov, čomu zodpovedala aj výzbroj: kopija, krátky meč, kovový štít, bronzová prilbica, hrudníkový pancier a chrániče píšťal. Len pre zaujímavosť, brnenie celkovo vážilo niečo okolo 35 kilogramov. Na Svätej družine je zvláštne to, že sa skladala výlučne z mužských homosexuálnych dvojíc. Hlavnou ideou elitného oddielu bola predstava, že muži, ktorí sú si vzájomne romantickými a sexuálnymi partnermi budú efektívnejšie bojovať, aby zabránili smrti svojho milovaného. Platón o nich v diele Symposion napísal: „Kto by opustil alebo zradil svojho milovaného, keď nastane nebezpečenstvo?" Trocha bizarná predstava, ale Svätý oddiel si skutočne vybudoval reputáciu porovnateľnú s perzskými Nesmrteľnými či bojovníkmi zo Sparty. O ich konci rozhodol macedónsky kráľ Filip II. a jeho formácie s názvom „falanga". Hoci podobné používal aj svätý oddiel, Macedónci disponovali dlhšími kopijami a Tébanov zmasakrovali. Svätá družina však bojovala do posledného dychu. V roku 337 pred Kr. počas bitky o Chaeroneu všetkých jej 300 členov padlo na čele s posledným veliteľom Theagenom.

 

Už od mladosti brutálni a nemilosrdní, schopní zvrátiť výsledok celej bitky. Spoznajte elitné jednotky staroveku

 

Prétoriánska garda - Cisárovi verní

 

Elitná skupina rímskych vojakov, ktorí vykonávali funkciu telesnej stráže cisára. Samotnú jednotku založil v roku 27 pred Kr. cisár Augustus o sile tisíc mužov, neskôr sa však rozrástla až na desaťnásobok tohto počtu. Kľúčovou podmienkou na vstup do tejto elitnej skupiny bolo rímske občianstvo. Gardu tvorili najstatočnejší a najvernejší legionári, prípadne veteráni, ktorí znovu vstúpili do služby.  Prvoradou povinnosťou jednotky bola ochrana cisára, členov jeho rodiny a sídla vládcu. Ostatné povinnosti zahŕňali udržiavanie poriadku v divadlách a v arénach, protipožiarne opatrenia, stráženie väzníc. Z pôvodnej úlohy ochrancov cisára sa však postupne upustilo a prétoriáni sa stali mocnou politickou silou, ktorá mnohokrát rozhodla, kto bude stáť na čele ríše. Výzbroj jednej z najlepších starovekých jednotiek bola na prekvapenie totožná s výzbrojou bežných legionárov. Nosili kovové brnenie známe pod názvom „lorica segmentata" prilbu, krátky meč „gladius", dýku  a oštepy „pilum“. Hlavným rozdielom medzi nimi a legionármi bol štít, ktorý nebol oválny, ale štvorcový. Prétoriánsku gardu napokon definitívne rozpustil v 4.storočí cisár Konštantín, ktorého sa pokúsili zabiť.

 

Už od mladosti brutálni a nemilosrdní, schopní zvrátiť výsledok celej bitky. Spoznajte elitné jednotky staroveku

 

 

Nesmrteľní - Šľachta

 

Jadro armády a elita perzských kráľov z dynastie Achajmenovcov. Jednotku tvorilo 10 000 urodzených bojovníkov, ktorí boli v prípade straty ihneď nahradení inými, zväčša nováčikmi, takže ich počet zostával stály. Názov jednotky upevňovala aj skutočnosť, že všetkých mŕtvych alebo zranených vojakov oddielu okamžite odstránili z bojiska, čím sa zvyšovala ilúzia nesmrteľnosti. Od tohto faktu sa odvodil aj ich názov, ten ako prvý spomenul Herodotos, avšak samotní Peržania ho na označenie jednotky nepoužívali. Ich výzbroj sa skladala z hrudného pancieru vyrobeného z pozlátených šupín a pod ním nosením farebným krojom. Zbraňami nesmrteľných boli klasické zahnuté meče „akínaký“, dýky a dlhé pozlátené kopije. Najobľúbenejšou zbraňou bol však jednoznačne luk. Herodotos píše, že Peržania svojich synov tvrdo cvičili už od piatich rokov v troch veciach: strieľať z luku, jazdiť na koni a hovoriť pravdu. K ich výbave patrili aj oválne štíty potiahnuté kožou. Často využívali aj ťažké, bohato zdobené vojenské vozy, ktoré mali na kolesách pripevnené kosy. Počas výprav jednotku nasledovali karavany prepravujúce okrem špeciálnych jedál aj napríklad konkubíny. Tiež je zaujímavé podotknúť, že si nesmrteľní nosili do boja aj zlaté šperky, náramky či náušnice. Obrovské uplatnenie mali títo disciplinovaní a dobre vycvičení vojaci predovšetkým v období grécko-perzských vojen a pri bojoch s Alexandrom Veľkým.

 

Už od mladosti brutálni a nemilosrdní, schopní zvrátiť výsledok celej bitky. Spoznajte elitné jednotky staroveku

 

 

Sparťania - Grécki vlci

 

O samotnej Spartskej armáde sa v krátkosti písať nedá, no jednoznačne patrila medzi elitu starovekého grécka. Sparta bola pravdepodobne jediným gréckym mestským štátom, ktorý vydržiaval stálu armádu, naproti muži z ostatných miest sa vojenstvu venovali nanajvýš jeden víkend v mesiaci. Tvrdá výchova začínala už od detstva.  Od siedmich rokov chlapci opúšťali rodiny a až do osemnástich boli spoločne cvičení pod dohľadom starších bojovníkov, zároveň sa očakávalo, že chlapec príjme dospelého bojovníka nielen za svojho tútora, ale aj ako sexuálneho partnera. Výcvik spočíval tiež v prežití s minimálnymi dávkami potravy, kvôli čomu boli mladíci nútení kradnúť a ak ich prichytili, mohli očakávať tvrdý trest. Nie však za krádež samotnú, ale práve za to, že sa nechali chytiť. Výzbroj tvorila veľká bronzová prilba, brnenie a štít obitý plechom. Okrem toho si mohol vojak chrániť stehná i lýtka. Ako zbrane slúžili kopija a krátky meč, prípadne dýka. Výzbroj dopĺňal dlhý červený plášť. Zlyhanie v boji sa prísne trestalo a bolo pre bojovníka najväčšou hanbou. Na riskantné až samovražedné misie boli vysielaní muži, ktorí už mali potomkov. Pre spartskú spoločnosť totiž bolo dôležité, aby žiaden rod nevymrel. Práve vďaka svojej vojenskej sile mala Sparta medzi mestskými štátmi dominantné postavenie, bola takisto aj hlavným vodcom jednotiek Grékov počas Grécko-Perzskej vojny. Ako o nich filozof Plutarchos raz napísal: „Jedinú prestávku vo výcviku si Sparťan mohol dopriať len počas vojny."

 

Už od mladosti brutálni a nemilosrdní, schopní zvrátiť výsledok celej bitky. Spoznajte elitné jednotky staroveku

 

 

Medjay - Patróni faraónov

 

Za čias faraónov boli hlavnou a nenahraditeľnou časťou egyptskej armády žoldnieri. Elitu z nich tvorili Medjay, pôvodom z Núbie, ktorí sa preslávili v období Novej ríše svojim umením lukostreľby. Ich prioritnou úlohou bola ochrana faraóna, členov jeho rodiny a paláca. Ostatné úlohy zahŕňali stráženie hraníc, miest a kráľovských cintorínov. Do skupiny mohli patriť len muži z istej domorodej skupiny, postupom času sa však z toho pravidla upustilo a narukovať mohli aj obyčajní Egypťania. Pre Medjay sa stal bohom vojny bojový voz potiahnutý kožou, ktorý bol ľahko ovládateľný a dosahoval rýchlosť 38 km/h. Aj keď samotnú jednotku tvorili žoldnieri a branci, jadro armády a velenie mala na starosť špeciálna vojnová kasta, vysoko motivovaná sľubmi z koristi, otrokmi a pozemkami. Výzbroj egyptskej elity sa okrem luku skladal z krátkej sekery alebo kopije, bežné bolo tiež brnenie z pevnej látky a kožená prilba. Táto jednotka mnohokrát rozhodovala bitky, hlavne vďaka svojim zničujúcim lukom, ktoré mali dostrel cez 200 metrov. Boli taktiež špeciálne vycvičení, aby strieľali v salvách a podporovali tak postup svojich bojových vozov alebo pechoty. Po 20. Dynastii faraónov sa termín Medjay nadobro vytratil z historických prameňov. Egyptológovia však nevedia či jednotka zanikla alebo sa jej názov len zmenil.

 

Už od mladosti brutálni a nemilosrdní, schopní zvrátiť výsledok celej bitky. Spoznajte elitné jednotky staroveku

 

Katafrakt - Ťažká jazda

 

Táto jednotka sa utvorila v Partskej ríši, ktorá po celú dobu svojej existencie súperila s Rímom. Je zaujímavé, že jej armáda sa skladala len z pechoty a kavalérie. O partskej pechote toho však veľa nevieme, pretože ju Parthovia skoro nepoužívali a vo väčšine bitiek sa spoliehali  na jazdectvo. A práve elitu, už tak silnej kavalérie tvorili katrafaktovia. Títo jazdci boli od hlavy až po päty chránení brnením a rovnako tak ich kone. Brnenie bolo väčšinou plátané, šupinové alebo krúžkové, na hlavách nosili klasické kovové prilby s maskou. Kôň nosil prehodenú ťažkú látku vystuženú kovovými doštičkami. Ako zbraň katafraktom slúžila kopija dlhá 3,5m zvaná kontos. Hlavnou výhodou jednotky bol fakt, že išlo o profesionálnych vojakov s  morálkou, ktorá bola značne lepšia ako u drvivej väčšiny armád tej doby s výnimkou fanatických moslimov. Pri strete s bežnou jazdou mali výhodu oveľa lepšej obrany a proti pechote zase disponovali väčšou pohyblivosťou. Vďaka tomu táto elitná jednotka pretrvala, a svoje miesto si našla aj v Sasánskej či dokonca  Byzantskej armáde, kde po niekoľko desaťročí dominovala. Pád Katrafaktov nastal po dobytí Konštantínopola Turkami v roku 1453.

 

Už od mladosti brutálni a nemilosrdní, schopní zvrátiť výsledok celej bitky. Spoznajte elitné jednotky staroveku

Zdroj: militaryhistorynow.com, list25.com, wikipedia.orgFoto: desktopwallpapers4.me, overclock.net Tagy: história, Rím, Sparta, starověk, Zaujímavosti z histórie
Ohodnoť článok
106
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.