Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. mája 2024, 11:52
Čas čítania 1:03
TASR

Musk priznal, že pri implantovaní čipu do mozgu človeka nastali problémy. Ubezpečil, že pacient je mimo ohrozenia života

TECH ELON MUSK NEURALINK
Uložiť Uložené

Problém vraj spoločnosť už vyriešila.

Spoločnosť Neuralink patriaca miliardárovi Elonovi Muskovi vyriešila problém, ktorý spôsoboval, že prvý pacient s čipom implantovaným v mozgu mal značne zníženú schopnosť pohybovať počítačovým kurzorom.


Ako pripomenula agentúra AFP, Muskova neurotechnologická spoločnosť v januári nainštalovala implantát do mozgu Nolanda Arbaugha, ktorý po nehode pri potápaní pred ôsmimi rokmi zostal ochrnutý od pliec nadol. Už krátko po voperovaní implantátu Arbaugh hral šach a videohru Civilization a absolvoval hodiny japončiny a francúzštiny.


Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) dal vlani v máji Neuralinku povolenie na testovanie čipov na ľuďoch. Ide o technológiu, pri ktorej robot chirurgicky umiestni 64 flexibilných vlákien tenších ako ľudský vlas na časť mozgu, ktorá riadi „zámer pohybu“. Tieto vlákna umožňujú experimentálnemu implantátu zaznamenávať a bezdrôtovo prenášať mozgové signály do aplikácie, ktorá dekóduje, ako sa osoba chce pohybovať.

Vizualizácia čipu v mozgu od Neuralinku.
Vizualizácia čipu v mozgu od Neuralinku. Zdroj: Neuralink


Spoločnosť Neuralink však v stredu priznala problém s vláknami spájajúcimi implantát s Arbaughovým mozgom, čo malo za následok pokles schopnosť pacienta ovládať počítačový kurzor. Neuralink síce pôvodne zvažoval odstránenie implantátu, no napokon to neurobil, keďže problém podľa všetkého nepredstavoval priamu hrozbu pre život a zdravie pacienta.


Hoci spoločnosť neponúkla žiadne vysvetlenie tohto javu, uviedla, že vykonala úpravy, aby bol implantát citlivejší na nervové signály. Spolu s ďalšími vylepšeniami to „vytvorilo rýchle a trvalé zlepšenie v bitoch za sekundu“. O poklese účinnosti implantátu ako prvý informoval denník Wall Street Journal.

Odporúčané
Prečo sa mocní boja AI? Pauzu vo vývoji technológií žiadajú Elon Musk aj spoluzakladateľ Applu Prečo sa mocní boja AI? Pauzu vo vývoji technológií žiadajú Elon Musk aj spoluzakladateľ Applu 13. apríla 2023, 16:30

Cieľom startupu, ktorý Musk založil v roku 2016, je vybudovať priame spojenie medzi komunikačnými linkami mozgu a počítača. Ambíciou je posilniť ľudské schopnosti, liečiť niektoré neurologické ochorenia, ako je napríklad Parkinsonova choroba či amyotrofická laterálna skleróza, a jedného dňa možno dokonca dosiahnuť symbiózu človeka a umelej inteligencie.

elon musk
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia