Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 20. 1. 2020 meniny má Dalibor

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Tech - Mobily
80
Tomáš Macho
18. október 2015, 20:36
Čas čítania: 7:06

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

Ubehol ďalší rok a my máme pred sebou S-kové vyhotovenie. Čo nové prinieslo?

Tomáš Macho
18. október 2015, 20:36
Čas čítania: 7:06
Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
80
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

The only thing that’s changed is everything. Týmto sloganom boli označované nové produkty z poslednej konferencie, na ktorej sme mali možnosť po prvýkrát vidieť iPhone 6S a 6S Plus či iPad Pro a iPad mini 4. Do rúk sa nám tak opäť dostala najnovšia generácia smartfónov od Apple, konkrétne menšie, 4,7-palcové 6S-ko. Po pár dňoch hrania sa a preskúmania najdôležitejších súčastí smartfónu vám prinášame týchto pár odsekov textu, ktoré sme sa pokúšali vypracovať z pohľadu bežného, high-end konzumenta. Koľko sa toho zmenilo a či si dokáže Apple aj v roku 2015 obhájiť status jedného z najlepších výrobcov inteligentných telefónov, nechám na vaše posúdenie. Smartfón sme zakúpili u oficiálneho Apple Premium Resellera, iStores, najmä kvôli 50 € poukážke na akýkoľvek sortiment zo shopu.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)


Na začiatok by som rád spomenul 2 výroky, ktoré sa často objavujú v diskusiách, či už pod článkami na našom webe alebo iných. Doposiaľ som im nevenoval prílišnú pozornosť, no minimálne dva z nich by som rád pripomenul a trošku sa nad nimi zamyslel:

 

iPhone je len módny doplnok. Touto milou vetičkou sa oháňa nejeden odborník na všetky smartfóny, ktorý v ideálnom prípade držal iPhone tak maximálne u kamaráta. Nepochybne, mnoho “ťažkých fashionistov” má v obľube ukazovať svoje jablko, či už telefón alebo notebook, na fotografiách čo najviac to ide, avšak nie každý si kupuje telefón len pre imidž.

 

Konkurencia predáva rovnaký výkon za polovičnú cenu. Nie, nepredáva. Pokiaľ by sme sa aj zamerali čisto na výkonnostné benchmark testy, tie vám jasne povedia, že 6S či 6S Plus sa nijako špeciálne nelíši od iných high-endov, pričom sa vždy umiestňuje na tých vyšších priečkach. No a žeby sa iné spoločnosti išli zrovna pretrhnúť s najnižšími cenovkami. Prejdime ale k dôležitejšiemu.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

 

Dizajn
Ako ste si mohli všimnúť, Apple sa pri S-kových modeloch až na pár detailov zvykne držať rovnakej dizajnovej šablóny, a tak je tomu aj v tomto prípade. Jedinou, aj keď viac-menej nebadateľnou zmenou, je navýšenie hrúbky o 0,2 milimetra a celková objemovka, ktorá spôsobila o 14 gramov väčšiu hmotnosť. Zatiaľ, čo spomenutých 0,2 milimetreov možno pocítiť pri niektorých druhoch puzdier, ktoré väčší telefón nemusia prijať tak ako minuloročnú šestku, zvýšenú hmotnosť si všimne asi len málokto. Každopádne, telefón sedí v ruke veľmi dobre, celková konštrukcia sa zdá byť robustná a keďže vieme, že väčšinu tela tvorí vylepšený hliník 7000 series, dovolím si tvrdiť, že nový iPhone sa vám vo vačku neohne, ani keby ste sa o to pokúšali najneprirodzenejším krčením nôh v najužších nohaviciach. Stačí si pozrieť napríklad tento test. Spočiatku som pri uniknutých obrázkoch iPhonu 6 vnímal dizajn veľmi negatívne, rovnako ako milióny užívateľov odsudzovali za čias 3GS-ka podpultové fotografie iPhonu 4. S odstupom času mi však anténové pásy na zadnej strane neprídu až také rušivé, skôr pôsobia ako doplnok jednoduchého vzhľadu. Vypichol by som však, že menšie iPhony mali v niečom navrch, a to že štvorpalcový displej sa jednou rukou ovláda oveľa pohodlnejšie než 4,7 či dokonca 5,5-palcové monštrum. Pokiaľ však nemáte problém s dvoma rukami, prípadne si zvyknete na využívate dvojitého tapnutia po snímači odtlačkov prstov, čím dočasne priblížite obraz na dosah vašich prstov, je všetko v poriadku. Napriek veľkému ošiaľu okolo nového, ružového prevedenia sme zvolili práve strieborné, ako možno vidieť aj na fotografiách.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia) 

Displej
4,7 palcov a HD rozlíšenie s IPS technológiou a LED podsvietením (5,5 palcov a FULL HD rozlíšenie v prípade iPhonu 6S Plus). Už si ani nepamätám, kedy nebol Apple odsudzovaný pre zaostávanie za konkurenciou, ktorá pri rovnakých veľkostiach displejov ponúka značne vyššiu hustotu pixelov na palec ako 326ppi. Je však takéto rozlíšenie potrebné? Pri bežnom používaní väčšina užívateľov jednoducho rozdiel medzi 2K a HD displejom nepostrehne, pokiaľ nebudete skutočne škúliť na displej z pol centimetra a snažiť sa zaostriť na hranu drobného písmena či iného znaku. Nátlak okolia je však skutočne veľký, a tak je možné, že nadchádzajúca generácia bude mať predsa len o čosi vyššie rozlíšenie. Displej disponuje naozaj nádherným podaním farieb, jasným a čistým obrazom s relatívne dobrou viditeľnosťou aj na dennom svetle. Laminovanie, teda spojenie troch vrstiev displeja do jedinej pôsobí naozaj pekne, nemožno badať žiadnu medzeru medzi ochranným sklom a jednotlivými pixelmi.

 

3D Touch
Priamo s displejom súvisí technológia 3D Touch, ktorá dáva dotykovému ovládaniu zbrusu nový rozmer. Okrem klasického dotyku tak dokáže telefón rozpoznať, aký tlak vyvíjate na displej. Túto novú “dimenziu” budete nielen vidieť, ale i citíť vďaka Taptic Engine, inak povedané vibračnému motorčeku, respektíve “kladivku”, ktoré vám pri aplikovaní 3D Touchu fyzicky “buchne” po konštrukcii. Mnohí označili túto funkciu ako zbytočnosť, doplnok, ktorý si Apple vymyslel len, aby mal čím upútať. Ja to vidím inak. Nahadzovanie kontaktov jednoduchým pritlačením na číslo v histórii hovorov, rýchle kopírovanie fotografie, otváranie časti stránky v novom tabe a tiež vytváranie dočasného touchpadu zo softvérovej klávesnice pre zjednodušený pohyb kurzora vo väčších textov je naozaj šikovná vec, na ktorú si zvyknete takmer okamžite. S určitosťou vám viem povedať, že 3D Touch sa uplatní aj pri aplikáciách a hrách tretích strán, jeho potenciál je totiž naozaj obrovský.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

 

Touch ID
Nedávno som zachytil, že Apple nie je vôbec revolučný, keďže jeden nemenovaný telefón možno odomknúť tvárou i v noci. Niežeby takáto funkcia nebola dobrá, každopádne, v Cupertine sa zamerali skôr na zdokonalenie už existujúceho, a tak nové iPhony osadili svižnejším senzorom na detekciu odtlačku prsta. Telefón sa odomyká takmer ihneď po stlačení ID-čka, pričom sa mi neraz stalo, že som potreboval iba zobraziť zamknutú plochu, no telefón bol rýchlejší než môj prst, a tak som sa preklikol na hlavnú plochu. Senzor využijete aj pri nakupovaní aplikácií.

 

Výkon
Prichádza moja najobľúbenejšia časť. Výkon zariadenia. Áno, čip A9 použitý v iPhone 6S a 6S Plus ponúka len a iba dve jadrá s taktom 1,85GHz, ktorým sekunduje 2GB RAM. Každý, kto si práve povzdychol, že jeho telefón má ďaleko väčší počet jadier pri vyššej frekvencii a väčšej pamäti RAM, by sa mal nad problematikou ešte raz zamyslieť. Celkový výkon telefónu je veľmi priaznivý. Reaguje prakticky okamžite a za týždeň používania som zaznamenal presne jeden drobný lag systému, ktorý trval asi 3 sekundy. Skutočne nijak som nepostrehol, či sa pod “škrupinkou” nachádza väčší počet jadier než môj vek alebo len spomínané dve. Dôležitým faktom totiž je, že drvivá väčšina aplikácií jednoducho nedokáže využiť potenciál viacerých jadier a všetky úlohy vykonáva len jedným. O problematike správneho počtu jadier na mobilnom procesore možno diskutovať naozaj dlho, pokiaľ sa však pozriete na benchmarky, zistíte, že dvojjadro sa s prehľadom umiestňuje pomedzi štvor, šesť či osem-jadrá. Taktiež tu máme neprehliadnuteľnú vadu nazývanú prehrievanie, ktorou trpela prvá verzia Snapdragonu 810, aj vďaka nezvládnutému výkonu väčšieho počtu jadier. Naopak, ani pri hraní graficky náročných hier som na zadnom kryte nepostrehol extrémny horúci povrch, hoci nemôžem povedať, že by bol zrovna studený.

 

Rád by som sa tiež vyjadril ku kauze rozdielnych procesorov. Snáď každý web obletela správa v znení “Škandál: Apple osádza iPhony rozdielnymi procesormi, odlišnosti vo výdrži siahajú až na tri hodiny používania”. Nejedno médium nafúklo situáciu do takých rozmeroch, že udávalo až troj-hodinový rozdiel čistého používania, čo je totálny hoax. Maximálny rozdiel v praxi je totiž 2 až 3 percentá. Nie je to úplne zanedbateľná hodnota, avšak ani taká, pri ktorej by sme sa mali s hrôzou chytať za hlavu. Toľko k užitočnému výkonu.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

 

iOS 9
Čo nové prináša iOS 9? Nuž, z každého rožku trošku, no opäť nám tu chýba funkcia, ktorá by všetkým vyrazila dych, aspoň čo sa týka iPhonov, pokiaľ si odmyslíme 3D Touch. S ohľadom na bezpečnosť je defaultné heslo nastavené až na 6 znakov, teda miesto 10 000 možných kombinácií sa dostávame rovno na jeden milión. Synchronizácia iCloudu medzi zariadeniami pracuje naozaj perfektne, navyše máte k dispozícii samostatnú aplikáciu iCloud Drive, obdoba Dropboxu. Hlasový asistent Siri takisto obdržal aktualizáciu, po novom totiž stačí zakričať "Hey Siri" a miesto výčitiek prečo naňho kričíte “hej” si vás ochotne vypočuje. Do auta určite skvelá vec, pokiaľ ste naozaj zaneprázdnení, samozrejme, treba brať na vedomie, že podpora slovenčiny stále chybá. Vylepšeniami si tiež prešli poznámky, Safari či správy. Veľmi musím oceniť pohotový backgrounding, ktorý si vďaka 2GB RAM zapamätá pomerne veľké množstvo aplikácií, pričom ich vypínanie z pozadia je otázkou pár rýchlych ťahov prstu.

 

Fotoaparát
Väčšina očakávala, že Apple vyrazí so svojím fotoaparátom všetkým dych, čo sa bohužiaľ nestalo. Tak či onak, zlepšenie z 8 na 12,1 Mpix je citeľné, minimálne pri priblížení fotografie. Napriek nezmenenej optike tak máme možnosť zachytiť o čosi detailnejšie zábery. Hlavnou prednosťou kamery sú jej pohotové reakcie, t.j. rýchly a presný autofocus rovnako ako rýchle preostrovanie. Na dobrom svetle zachytáva fotografie ukážkovo, pri slabšom osvetlení je to o čosi horšie. Zhotovili sme pre vás pár ukážkových záberov, kto sa však o fotoaparát zaujíma viac, odporúčam preštudovať nasledovné video a článok. Novinkou sú takzvané Live fotky, teda fotografie, na ktorých sa po aplikovaní 3D Touchu zobrazí pár momentov pred a po stlačení spúšte spolu so záznamom zvuku. Nemožno hovoriť o nejakej špeciálnej vychytávke, no pri rodinných záberoch, fotografovaní známych či priateľkinom úsmeve sa takejto zaujímavosti určite potešíte. Predná kamera získala okrem 5 Mpix senzoru tiež Retina blesk, ktorý v preklade znamená, že pred zhotovením záberu displej zanalyzuje okolité osvetlenie a na malý moment zažiari správnym odtieňom bielej pri trojnásobnom jase. Optickej stabilizácie sme sa však opäť nedočkali, respektíve ňou disponuje len väčšie 6S Plus. Video dosiahlo konkurenčný štandard, teda 4K rozlíšenie pri 30fps, prípadne 1080p pri 30/60fps. Čo sa týka slo-mo videí, okrem 240 a 120fps pri 720p máme na výber tiež 1080p a 120fps.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

 

Batéria
No, čo si budeme hovoriť. Jeden pracovný deň. Áno, približne toľko vydrží batéria, takže sa takmer s určitosťou pripravte na cyklus ranného odpájania z nabíjačky a večerného opätovného pripojenia späť do siete. Získali sme si síce úspornejší procesor, ale taktiež sme sa nevyhli nižšej kapacite batérie. Akou takou útechou je úsporný režím, teda šetrič energie, ktorý obmedzuje výkon procesora a vypína zbytočné súčasti systému vysávajúce percentá. Tu by som doporučil na dlhšie cesty externú nabíjačku, inak sa ľahko stane, že zostane na pár posledných percentách a vaše úkony obmedzíte na úplne minimum len, aby ste vydržali so zapnutým telefónom čo najdlhšie.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

 

Verdikt
3D Touch, lepší fotoaparát, zrýchlené reakcie, väčšia pamäť RAM, predný “blesk”, svižný Touch ID a v neposlednom rade ružové prevedenie. Takto nejak by som charakterizoval zmeny oproti predchádzajúcej generácií “ufónov”. Pokiaľ vlastníte iPhone 6 či 6 Plus, pravdepodobne by som vám neodporúčal prechádzať na ďalšiu generáciu, jedine, žeby ste nutne túžili práve po vyššie spomínaných novinkách. Ak vlastníte staršie generácie, prípadne ste sa s iPhonom ešte nestretli, teraz je ten najvyšší čas. Bez viazanosti sa ceny pohybujú okolo 750€, konkrétne 759€ pri iStores.sk v prípade 6S-ka najnižšej kapacity, teda 16GB. Je tak trochu smutné, že Apple ešte stále nezanevrel na tento historický objem pamätí. Ak však neplánujete zahltiť telefón rozmernými aplikáciami a desiatkami videí, vystačíte si aj s týmto základom. Telefón sám o sebe spĺňa snáď všetky požiadavky bežného high-end konzumenta, hoci už je to nejaký ten piatok, kedy nám Apple dokázal svojimi produktami podlomiť kolená. Uvidíme, čo prinesie sedmička.  

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

(Fotografie v plnom rozlíšení nájdeš tu)

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.