Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 26. 11. 2020 meniny má Kornel

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Technologické novinky a celého operátora v appke ti prináša Radosť.Tvoj digitálny operátor.Viac o radosti
Tech - Mobily
80
Tomáš Macho
18. október 2015, 20:36
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

Ubehol ďalší rok a my máme pred sebou S-kové vyhotovenie. Čo nové prinieslo?

Tomáš Macho
18. október 2015, 20:36
Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)
Skúšaj Radosť týždeň zadarmo a bez obmedzeníStiahni si appku
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
80
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

The only thing that’s changed is everything. Týmto sloganom boli označované nové produkty z poslednej konferencie, na ktorej sme mali možnosť po prvýkrát vidieť iPhone 6S a 6S Plus či iPad Pro a iPad mini 4. Do rúk sa nám tak opäť dostala najnovšia generácia smartfónov od Apple, konkrétne menšie, 4,7-palcové 6S-ko. Po pár dňoch hrania sa a preskúmania najdôležitejších súčastí smartfónu vám prinášame týchto pár odsekov textu, ktoré sme sa pokúšali vypracovať z pohľadu bežného, high-end konzumenta. Koľko sa toho zmenilo a či si dokáže Apple aj v roku 2015 obhájiť status jedného z najlepších výrobcov inteligentných telefónov, nechám na vaše posúdenie. Smartfón sme zakúpili u oficiálneho Apple Premium Resellera, iStores, najmä kvôli 50 € poukážke na akýkoľvek sortiment zo shopu.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)


Na začiatok by som rád spomenul 2 výroky, ktoré sa často objavujú v diskusiách, či už pod článkami na našom webe alebo iných. Doposiaľ som im nevenoval prílišnú pozornosť, no minimálne dva z nich by som rád pripomenul a trošku sa nad nimi zamyslel:

 

iPhone je len módny doplnok. Touto milou vetičkou sa oháňa nejeden odborník na všetky smartfóny, ktorý v ideálnom prípade držal iPhone tak maximálne u kamaráta. Nepochybne, mnoho “ťažkých fashionistov” má v obľube ukazovať svoje jablko, či už telefón alebo notebook, na fotografiách čo najviac to ide, avšak nie každý si kupuje telefón len pre imidž.

 

Konkurencia predáva rovnaký výkon za polovičnú cenu. Nie, nepredáva. Pokiaľ by sme sa aj zamerali čisto na výkonnostné benchmark testy, tie vám jasne povedia, že 6S či 6S Plus sa nijako špeciálne nelíši od iných high-endov, pričom sa vždy umiestňuje na tých vyšších priečkach. No a žeby sa iné spoločnosti išli zrovna pretrhnúť s najnižšími cenovkami. Prejdime ale k dôležitejšiemu.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

 

Dizajn
Ako ste si mohli všimnúť, Apple sa pri S-kových modeloch až na pár detailov zvykne držať rovnakej dizajnovej šablóny, a tak je tomu aj v tomto prípade. Jedinou, aj keď viac-menej nebadateľnou zmenou, je navýšenie hrúbky o 0,2 milimetra a celková objemovka, ktorá spôsobila o 14 gramov väčšiu hmotnosť. Zatiaľ, čo spomenutých 0,2 milimetreov možno pocítiť pri niektorých druhoch puzdier, ktoré väčší telefón nemusia prijať tak ako minuloročnú šestku, zvýšenú hmotnosť si všimne asi len málokto. Každopádne, telefón sedí v ruke veľmi dobre, celková konštrukcia sa zdá byť robustná a keďže vieme, že väčšinu tela tvorí vylepšený hliník 7000 series, dovolím si tvrdiť, že nový iPhone sa vám vo vačku neohne, ani keby ste sa o to pokúšali najneprirodzenejším krčením nôh v najužších nohaviciach. Stačí si pozrieť napríklad tento test. Spočiatku som pri uniknutých obrázkoch iPhonu 6 vnímal dizajn veľmi negatívne, rovnako ako milióny užívateľov odsudzovali za čias 3GS-ka podpultové fotografie iPhonu 4. S odstupom času mi však anténové pásy na zadnej strane neprídu až také rušivé, skôr pôsobia ako doplnok jednoduchého vzhľadu. Vypichol by som však, že menšie iPhony mali v niečom navrch, a to že štvorpalcový displej sa jednou rukou ovláda oveľa pohodlnejšie než 4,7 či dokonca 5,5-palcové monštrum. Pokiaľ však nemáte problém s dvoma rukami, prípadne si zvyknete na využívate dvojitého tapnutia po snímači odtlačkov prstov, čím dočasne priblížite obraz na dosah vašich prstov, je všetko v poriadku. Napriek veľkému ošiaľu okolo nového, ružového prevedenia sme zvolili práve strieborné, ako možno vidieť aj na fotografiách.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia) 

Displej
4,7 palcov a HD rozlíšenie s IPS technológiou a LED podsvietením (5,5 palcov a FULL HD rozlíšenie v prípade iPhonu 6S Plus). Už si ani nepamätám, kedy nebol Apple odsudzovaný pre zaostávanie za konkurenciou, ktorá pri rovnakých veľkostiach displejov ponúka značne vyššiu hustotu pixelov na palec ako 326ppi. Je však takéto rozlíšenie potrebné? Pri bežnom používaní väčšina užívateľov jednoducho rozdiel medzi 2K a HD displejom nepostrehne, pokiaľ nebudete skutočne škúliť na displej z pol centimetra a snažiť sa zaostriť na hranu drobného písmena či iného znaku. Nátlak okolia je však skutočne veľký, a tak je možné, že nadchádzajúca generácia bude mať predsa len o čosi vyššie rozlíšenie. Displej disponuje naozaj nádherným podaním farieb, jasným a čistým obrazom s relatívne dobrou viditeľnosťou aj na dennom svetle. Laminovanie, teda spojenie troch vrstiev displeja do jedinej pôsobí naozaj pekne, nemožno badať žiadnu medzeru medzi ochranným sklom a jednotlivými pixelmi.

 

3D Touch
Priamo s displejom súvisí technológia 3D Touch, ktorá dáva dotykovému ovládaniu zbrusu nový rozmer. Okrem klasického dotyku tak dokáže telefón rozpoznať, aký tlak vyvíjate na displej. Túto novú “dimenziu” budete nielen vidieť, ale i citíť vďaka Taptic Engine, inak povedané vibračnému motorčeku, respektíve “kladivku”, ktoré vám pri aplikovaní 3D Touchu fyzicky “buchne” po konštrukcii. Mnohí označili túto funkciu ako zbytočnosť, doplnok, ktorý si Apple vymyslel len, aby mal čím upútať. Ja to vidím inak. Nahadzovanie kontaktov jednoduchým pritlačením na číslo v histórii hovorov, rýchle kopírovanie fotografie, otváranie časti stránky v novom tabe a tiež vytváranie dočasného touchpadu zo softvérovej klávesnice pre zjednodušený pohyb kurzora vo väčších textov je naozaj šikovná vec, na ktorú si zvyknete takmer okamžite. S určitosťou vám viem povedať, že 3D Touch sa uplatní aj pri aplikáciách a hrách tretích strán, jeho potenciál je totiž naozaj obrovský.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

 

Touch ID
Nedávno som zachytil, že Apple nie je vôbec revolučný, keďže jeden nemenovaný telefón možno odomknúť tvárou i v noci. Niežeby takáto funkcia nebola dobrá, každopádne, v Cupertine sa zamerali skôr na zdokonalenie už existujúceho, a tak nové iPhony osadili svižnejším senzorom na detekciu odtlačku prsta. Telefón sa odomyká takmer ihneď po stlačení ID-čka, pričom sa mi neraz stalo, že som potreboval iba zobraziť zamknutú plochu, no telefón bol rýchlejší než môj prst, a tak som sa preklikol na hlavnú plochu. Senzor využijete aj pri nakupovaní aplikácií.

 

Výkon
Prichádza moja najobľúbenejšia časť. Výkon zariadenia. Áno, čip A9 použitý v iPhone 6S a 6S Plus ponúka len a iba dve jadrá s taktom 1,85GHz, ktorým sekunduje 2GB RAM. Každý, kto si práve povzdychol, že jeho telefón má ďaleko väčší počet jadier pri vyššej frekvencii a väčšej pamäti RAM, by sa mal nad problematikou ešte raz zamyslieť. Celkový výkon telefónu je veľmi priaznivý. Reaguje prakticky okamžite a za týždeň používania som zaznamenal presne jeden drobný lag systému, ktorý trval asi 3 sekundy. Skutočne nijak som nepostrehol, či sa pod “škrupinkou” nachádza väčší počet jadier než môj vek alebo len spomínané dve. Dôležitým faktom totiž je, že drvivá väčšina aplikácií jednoducho nedokáže využiť potenciál viacerých jadier a všetky úlohy vykonáva len jedným. O problematike správneho počtu jadier na mobilnom procesore možno diskutovať naozaj dlho, pokiaľ sa však pozriete na benchmarky, zistíte, že dvojjadro sa s prehľadom umiestňuje pomedzi štvor, šesť či osem-jadrá. Taktiež tu máme neprehliadnuteľnú vadu nazývanú prehrievanie, ktorou trpela prvá verzia Snapdragonu 810, aj vďaka nezvládnutému výkonu väčšieho počtu jadier. Naopak, ani pri hraní graficky náročných hier som na zadnom kryte nepostrehol extrémny horúci povrch, hoci nemôžem povedať, že by bol zrovna studený.

 

Rád by som sa tiež vyjadril ku kauze rozdielnych procesorov. Snáď každý web obletela správa v znení “Škandál: Apple osádza iPhony rozdielnymi procesormi, odlišnosti vo výdrži siahajú až na tri hodiny používania”. Nejedno médium nafúklo situáciu do takých rozmeroch, že udávalo až troj-hodinový rozdiel čistého používania, čo je totálny hoax. Maximálny rozdiel v praxi je totiž 2 až 3 percentá. Nie je to úplne zanedbateľná hodnota, avšak ani taká, pri ktorej by sme sa mali s hrôzou chytať za hlavu. Toľko k užitočnému výkonu.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

 

iOS 9
Čo nové prináša iOS 9? Nuž, z každého rožku trošku, no opäť nám tu chýba funkcia, ktorá by všetkým vyrazila dych, aspoň čo sa týka iPhonov, pokiaľ si odmyslíme 3D Touch. S ohľadom na bezpečnosť je defaultné heslo nastavené až na 6 znakov, teda miesto 10 000 možných kombinácií sa dostávame rovno na jeden milión. Synchronizácia iCloudu medzi zariadeniami pracuje naozaj perfektne, navyše máte k dispozícii samostatnú aplikáciu iCloud Drive, obdoba Dropboxu. Hlasový asistent Siri takisto obdržal aktualizáciu, po novom totiž stačí zakričať "Hey Siri" a miesto výčitiek prečo naňho kričíte “hej” si vás ochotne vypočuje. Do auta určite skvelá vec, pokiaľ ste naozaj zaneprázdnení, samozrejme, treba brať na vedomie, že podpora slovenčiny stále chybá. Vylepšeniami si tiež prešli poznámky, Safari či správy. Veľmi musím oceniť pohotový backgrounding, ktorý si vďaka 2GB RAM zapamätá pomerne veľké množstvo aplikácií, pričom ich vypínanie z pozadia je otázkou pár rýchlych ťahov prstu.

 

Fotoaparát
Väčšina očakávala, že Apple vyrazí so svojím fotoaparátom všetkým dych, čo sa bohužiaľ nestalo. Tak či onak, zlepšenie z 8 na 12,1 Mpix je citeľné, minimálne pri priblížení fotografie. Napriek nezmenenej optike tak máme možnosť zachytiť o čosi detailnejšie zábery. Hlavnou prednosťou kamery sú jej pohotové reakcie, t.j. rýchly a presný autofocus rovnako ako rýchle preostrovanie. Na dobrom svetle zachytáva fotografie ukážkovo, pri slabšom osvetlení je to o čosi horšie. Zhotovili sme pre vás pár ukážkových záberov, kto sa však o fotoaparát zaujíma viac, odporúčam preštudovať nasledovné video a článok. Novinkou sú takzvané Live fotky, teda fotografie, na ktorých sa po aplikovaní 3D Touchu zobrazí pár momentov pred a po stlačení spúšte spolu so záznamom zvuku. Nemožno hovoriť o nejakej špeciálnej vychytávke, no pri rodinných záberoch, fotografovaní známych či priateľkinom úsmeve sa takejto zaujímavosti určite potešíte. Predná kamera získala okrem 5 Mpix senzoru tiež Retina blesk, ktorý v preklade znamená, že pred zhotovením záberu displej zanalyzuje okolité osvetlenie a na malý moment zažiari správnym odtieňom bielej pri trojnásobnom jase. Optickej stabilizácie sme sa však opäť nedočkali, respektíve ňou disponuje len väčšie 6S Plus. Video dosiahlo konkurenčný štandard, teda 4K rozlíšenie pri 30fps, prípadne 1080p pri 30/60fps. Čo sa týka slo-mo videí, okrem 240 a 120fps pri 720p máme na výber tiež 1080p a 120fps.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

 

Batéria
No, čo si budeme hovoriť. Jeden pracovný deň. Áno, približne toľko vydrží batéria, takže sa takmer s určitosťou pripravte na cyklus ranného odpájania z nabíjačky a večerného opätovného pripojenia späť do siete. Získali sme si síce úspornejší procesor, ale taktiež sme sa nevyhli nižšej kapacite batérie. Akou takou útechou je úsporný režím, teda šetrič energie, ktorý obmedzuje výkon procesora a vypína zbytočné súčasti systému vysávajúce percentá. Tu by som doporučil na dlhšie cesty externú nabíjačku, inak sa ľahko stane, že zostane na pár posledných percentách a vaše úkony obmedzíte na úplne minimum len, aby ste vydržali so zapnutým telefónom čo najdlhšie.

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

 

Verdikt
3D Touch, lepší fotoaparát, zrýchlené reakcie, väčšia pamäť RAM, predný “blesk”, svižný Touch ID a v neposlednom rade ružové prevedenie. Takto nejak by som charakterizoval zmeny oproti predchádzajúcej generácií “ufónov”. Pokiaľ vlastníte iPhone 6 či 6 Plus, pravdepodobne by som vám neodporúčal prechádzať na ďalšiu generáciu, jedine, žeby ste nutne túžili práve po vyššie spomínaných novinkách. Ak vlastníte staršie generácie, prípadne ste sa s iPhonom ešte nestretli, teraz je ten najvyšší čas. Bez viazanosti sa ceny pohybujú okolo 750€, konkrétne 759€ pri iStores.sk v prípade 6S-ka najnižšej kapacity, teda 16GB. Je tak trochu smutné, že Apple ešte stále nezanevrel na tento historický objem pamätí. Ak však neplánujete zahltiť telefón rozmernými aplikáciami a desiatkami videí, vystačíte si aj s týmto základom. Telefón sám o sebe spĺňa snáď všetky požiadavky bežného high-end konzumenta, hoci už je to nejaký ten piatok, kedy nám Apple dokázal svojimi produktami podlomiť kolená. Uvidíme, čo prinesie sedmička.  

 

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

Je nový iPhone len módnym doplnkom alebo splnil všetky očákavania high-end užívateľa? (Recenzia)

(Fotografie v plnom rozlíšení nájdeš tu)

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Dátuj a volaj za 20 € do nekonečnostiAktivuj si SIMku Radosti
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.