Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 17. 9. 2019 meniny má Olympia

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Zvieratá
20
johnnybravo
22. september 2015, 8:50

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

Východné Nemecko stále žije na maličkom ostrove v Karibiku.

johnnybravo
22. september 2015, 8:50
10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
20
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nemecko. Srdce Európy, jedna z najmocnejších krajín na svete a kolíska mnohých vplyvných osobností niekde hlboko v sebe skrýva aj informácie, o ktorých ti pravdepodobne pani učiteľka v škole nikdy nepovedala. Nejde o počty obyvateľov alebo rozlohy, ktoré si aj tak každý za pár sekúnd dokáže nájsť na internete, ale o zaujímavosti zo zákulisia Nemecka. Hocikto si dokáže uvedomiť pozícia Nemecka vo svetových vojnách alebo jeho aktuálnu politickú situáciu, avšak občas treba trošku vypnúť a prečítať si informácie, o ktorých si pravdepodobne netušil a je celkom možné, že ťa aj slušne pobavia.

 

Káčer Donald: Neočakávaná modla nemeckého národa

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

foto: liveactiongroup

 

Nech už z Nemecka pochádzajú akýkoľvek svetoví velikáni, mnohí Nemci aj napriek tomu najviac uznávajú postavu, ktorú by asi nikto nepredpokladal. Káčer Donald sa stal pre Nemcov väčšou národnou ikonou ako možno aj vo svojej rodnej krajine, o čom svedčia aj zopár rokov staré informácie o predajnosti komiksov, v ktorých sa objavuje. Každý týždeň sa po celom Nemecku rozpredá až 250-tisíc výtlačkov a svetoznámy káčer má dokonca aj veľkú skupinu oficiálnych podporovateľov. Názov organizácie znie D.O.N.A.L.D a po preložení do slovenčiny by sme dostali plný názov v približnom znení ako „Nemecká organizácia pre nekomerčných podporovateľov čistého Donaldizmu“ a o tom, že to organizácia so svojou podporou berie vážne svedčí aj fakt, že každoročne hostí konferenciu priamo v múzeu, kde fanúšikovia búrlivo diskutujú o smerovaní káčera. Jeden z členov organizácie sa vyjadril, že káčera ľudia milujú najmä preto, že sa do jeho kože dokáže vcítiť takmer každý z nás, stačí sa nad jeho životom a správaním iba na chvíľku zamyslieť. My si myslíme, že podporovanie káčera Donalda patrí medzi úctyhodné činnosti a ľudia by v tom mali pokračovať aj naďalej.

 

Genocída schizofrenikov počas druhej svetovej vojny

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

foto: huffpost.com

 

Druhá svetová vojna a židovská genocída, ktorá sa počas nej odohrala, patria medzi základné poznatky aj tých najmladších žiakov, ale Nemci sa vo vojne snažili vyhubiť nielen Židov, ale aj pacientov trpiacich psychologickými problémami. Ľudia trpiaci schizofréniou boli prenasledovaní rovnako, ako aj Židia a cieľom nacistov bolo zbaviť sa ich raz a navždy, pretože kvôli ich problémom nezapadali do myšlienky dokonalého človeka. Aj keď nedokážeme hovoriť o úplne presných číslach, informácie naznačujú, že počas druhej svetovej vojny bolo sterilizovaných a zabitých viac ako 220-tisíc pacientov trpiacich schizofréniou. Už toto číslo vyznieva strašidelne, ale situácia naberá ešte vyššie obrátky, keď zisťujeme, že ak by bolo zabitých alebo sterilizovaných 220-tisíc pacientov, táto skupina ľudí by odpovedala 73 percentám z celkovej populácie pacientov so schizofréniou. Nacisti totiž verili, že schizofrénia patrí medzi dedičné choroby a prenáša sa tak z generácie na generáciu, čomu sa chceli vyhnúť, a preto sa uchýlili k takýmto odporným činom.

 

 

Semafor, na ktorom svieti červená už od roku 1987

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

foto: softpedia

 

Nikto z nás nemá rád, keď sa niekam ponáhľa a odrazu mu tesne pred očami semafor preskočí zo zelenej farby na červenú a človek si musí zopár desiatok sekúnd počkať. Čakanie na semaforoch patrí medzi najotravnejšie činnosti, ale dokážeš si predstaviť, že by si pred jedným z nich čakal celých 28 rokov? Na križovatke drážďanskej ulice Ziegelstrasse sa nachádza semafor, na ktorom zelená farba nezasvietila od roku 1987, ale nejde o žiadnu technickú poruchu či nezvládnutú dopravnú situáciu, ale o šikovný ťah mesta. Po zastavení na semafore môžu vodiči odbočiť jedine vpravo, keďže do ostatných smerov sa odísť nedá, a tak semafor funguje na základe prídavného zeleného svetla v podobe šípky. Hlavný semafor teda nemá dôvod na zmenu svojej farby, ale vtipným faktom zostáva, že mesto aj napriek tomu každoročne vymieňa žiarovky aj v zelenej a oranžovej sekcii, aj keď síce nikdy neboli použité. Ktovie, možno raz.

 

Východné Nemecko prežíva na maličkom karibskom ostrove

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

foto: mz-web.de

 

NDR? Východné Nemecko? Nemecká demokratická republika síce zanikla v roku 1990, keď sa rozdelené nemecké územie zjednotilo a vznikla dnešná Spolková republika Nemecko, avšak ani zánik tejto krajiny neznamenal, že niekde na druhej strane sveta jej legenda ostáva nažive. Neďaleko pobrežia Kuby sa nachádza maličký ostrovček známy ako Cayo Blanco de Sur, ktorý neohúri dĺžkou či šírkou, keďže tie sa naťahujú iba do vzdialenosti 15 kilometrov a 500 metrov v najširšom bode, ale neobývaný ostrov technicky dodnes patrí zaniknutej NDR. Stalo sa tak v roku 1972, keď sa kubánsky Fidel Castro vybral na návštevu do Východného Nemecka a rozhodol sa ostrovček podarovať NDR. Pevnina dostala nový názov Cayo Ernesto Thaelmann a keď v roku 1990 došlo k zjednoteniu  krajiny, na ostrovček pri Kube sa v oficiálnych dokumentoch akosi zabudlo. Niekoľko rokov o ňom nik nevedel, ale keď sa v roku 2001 jeden nemecký denník pokúsil územie predať, Kuba mu odpovedala tým, že NDR ostrov v skutočnosti nevlastnila a šlo výlučne o symbolický akt. Nech už je to akokoľvek, teoreticky sa aj dnes môžeš vybrať na návštevu Východného Nemecka, aj keď to už bude trošku zložitejšie.

 

Nemecké vlaky sú také presné, že v prípade meškania dostanú ľudia certifikáty o tom, že vlak meškal

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

foto: german-way

 

Nielen japonské, ale aj nemecké vlaky sú známe svojou presnosťou. Pasažieri si už za toľké roky zvykli na to, že vlaková doprava funguje na skutočne špičkovej úrovni a aj keby mala svadba cestujúceho začínať o 12:00 a vlak má príchod od 11:50, môže si byť takmer istý, že všetko pohodlne stihne. Avšak, občas sa prihodia aj neočakávané udalosti, ako napríklad nejaké technické problémy, a potom vlaky meškajú aj v Nemecku. Predstav si, že sa ráno chystáš na prvý deň v práci, lístok na vlak kúpený a odrazu vlaku nikde. Nemci preto vydávajú certifikáty svedčiace o tom, že vlak meškal viac ako 15 minút, takže aj keby sa ťa mal šéf opýtať, kde si toľko trčal, nemusíš vymýšľať výhovorky, ale sa jednoducho preukázať platným certifikátom.

 

Jelene, ktoré odmietajú prejsť pomyselnou hranicou

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

foto: vignette4

 

Na tému zjednotenie Východného a Západného Nemecka sme už narazili, ale človek by ani v najtajomnejších snoch netušil, čoho všetkého je schopná príroda a zvieratá. Pred viac ako 25 rokmi padala Železná opona a na vtedajších hraniciach Západného Nemecka a Československa bola vybudovaná hraničná pevnosť pozostávajúca z elektrického plotu a všemožných bezpečnostných zariadení, ktorú navyše strážili aj ozbrojenci. Na oboch stranách hranice už desiatky rokov pred tým nažívali jelene lesné, veselo sa pásli a behali cez husté lesy, avšak keď na mieste vyrástlo hraničné opevnenie, skupiny jeleňov boli rozdelené a museli sa zaobísť jedna bez druhej. Desiatky zvierat boli odlúčené od svojich kolegov a spomienka na kruté udalosti a vybudovanie hranice sa zdanlivo zakorenila niekde v genetickom kóde aj pre nastávajúce generácie. Jelene lesné žijúce v tejto oblasti dnes totiž odmietajú prejsť cez miesta, kde niekedy stála Železná opona. Žiaden plot sa tam dnes nenachádza, ale ani najmladšie jelene, ktoré si nemajú šancu pamätať na neslávny plot, nikdy cez pomyselnú hranicu neprešli. „Plot je preč, ale aj dnes sa vždy zastavia na hranici a nikdy teda neboli v Českej republike,“ dodáva biológ Marco Heurich.

 

Nemecko splatilo vojnové reparácie z Versaillskej mierovej zmluvy

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

foto: wikimedia

 

O Versaillskej mierovej zmluve, ktorej podpísaním súhlasilo porazené Nemecko so všetkými podmienkami Spojencov po prvej svetovej vojne, si sa už v škole určite učil, ale vedel si aj o tom, že Nemecko skutočne vojnové reparácie splatilo? Nestalo sa to do niekoľkých rokov, pretože po vojne Nemeckom otriasala obrovská hospodárska kríza a reparácie boli pozastavené na začiatku 30. rokov minulého storočia, ale o približne 20 rokov neskôr, v roku 1953, sa Západné Nemecko zaviazalo splácať svoj vojnový dlh až dokonca. Avšak, všetky krajiny na druhej strane stola súhlasili s tým, že úrokové platby sa začnú uskutočňovať až po zjednotení Nemecka, čo sa stalo v roku 1990. Hospodárska situácia sa začala rapídne zlepšovať a z Nemecka je dnes jedna z najbohatších krajín Európy, ale ani to neznamenalo, že Nemci zabudli na svoj dlh. Presne 3. októbra 2010 splatili poslednú časť vo výške 94 miliónov dolárov a navždy sa oslobodili od toho, čo na nich bolo uvalené po konci prvej svetovej vojny.

 

Pivo sa do barov dopravuje pivným potrubím 

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

foto: deviantart

 

Zlatistý mok, ktorý ocení takmer každý muž, ale aj milióny žien. Nemeckí obyvatelia patri medzi najväčších spotrebiteľov piva na svete, veď momentálne tam dokonca prebieha aj Oktoberfest, ale pivný systém v meste Gelsenkirchen bol posunutý na ešte vyššiu úroveň. V tomto meste hráva na štadióne Veltins-Arena domáce zápasy futbalový klub Schalke 04 a keďže poriadny futbalový zápas by sa bez piva nezaobišiel, Nemci vymysleli skvelý spôsob, ako jeho obrovská množstvá rýchlo a efektívne dopravovať do barov po celom štadióne. Pod neho nainštalovali až 5 kilometrov dlhé pivné potrubie, ktoré spája každý bar nachádzajúci sa na štadióne a uľahčuje tak barmanom prácu s vymieňaním nádob.

 

Najstaršia aerolinka na svete využívala vzducholode

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

foto: flysfo

 

Prvá letecká spoločnosť bola založená v Nemecku. Spoločnosť DELAG uzrela svetlo sveta už 16. novembra roku 1909 a činnosť ukončila v roku 1935 a titul prvej leteckej spoločnosti drží preto, že sa ako prvá na svete rozhodla využívať letecký dopravný prostriedok ako zárobkovú činnosť. Dôvod, prečo vlastne DELAG začal prevážať pasažierov a nezameriaval sa na vojenské zákazky bol prostý, nemecká armáda jednoducho spoločnosti nedávala toľko priestoru, koľko si predstavovala, a tak si jej zakladateľ Alfred Colsman povedal, že všeobecný ľud by sa pravdepodobne tiež rád povozil na vzducholodiach Zeppelin a začal takéto služby ponúkať. Prvá vzducholoď vzlietla už 19. júna 1910 a na palube privítala až 24 pasažierov, ktorí si užili celkom zaujímavý let až na to, že vzducholoď dokázala letieť najvyššou rýchlosťou len 51 kilometrov za hodinu, a tak nebola efektívna na dopravu medzi mestami. Mimochodom, prvá vyrobená vzducholoď neskončila veľmi slávne, pretože vzducholoď s názvom Deutschland zakončila jeden zo svojich propagačných letov v lesoch neďaleko základne.

 

Najväčšia zoologická záhrada na svete sa nachádza v Berlíne

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

foto: wikimedia

 

Na úplný záver sme si ušetrili jeden z mnohých nemeckých rekordov. Milovníci zvierat síce zoologické záhrady odsudzujú a prízvukujú, že zvieratá by mali byť vypustené do voľnej prírody, z čoho by však neboli nadšení kompetentní v Berlínskej zoologickej záhrade, ktorá právom drží titul najväčšej zoo na svete. Prvýkrát bola otvorená ešte v roku 1844 a návštevníci si do nej môžu prísť prezrieť až neuveriteľných 1500 druhov zvierat a celkovo až takmer 20-tisíc samotných zvierat. Aj vďaka tomu patrí berlínska zoologická záhrada medzi najnavštevovanejšie v Európe, keďže jej bránami každoročne prejdú aj viac ako 3 milióny ľudí a musíme iba skonštatovať, že sa je na čo pozerať.

 

 

A aby sme ťa nakoniec neukrátili o nejakú peknú slečnu, potom si môžeš prezrieť aj náš článok o mimoriadne sympatickej Annike Roehrig, ktorá sa občasne venuje blogovaniu, ale jej Instagram je plný parádnych fotografií.

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Nemecku

Ohodnoť článok
36
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.