Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 26. 10. 2020 meniny má Demeter

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Zahraničné
21
Jakub P.
3. máj 2015, 14:27
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?

Drake je velikánom hip-hopu aj napriek tomu, že má len 28 rokov. Počas svojej kariéry dokázal veľa. Má však na to stať sa najfenomenálnejším interpretom poslednej dekády?

Jakub P.
3. máj 2015, 14:27
Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Gotham bol pod ochrannými krídlami maskovanej postavy menom Batman, ktorý niekedy neváhal obetovať aj vlastný prospech, aby zlepšil niektoré nevyhovujúce, do blata sa ponárajúce veci okolo seba. Mesto mu ale nie vždy opätovalo túto lásku. Podobný vzťah má s niekým aj kanadské Toronto, avšak s tým rozdielom, že sympatie sú v tomto prípade absolútne vzájomné. V každom klube, v každej reštaurácií, ba určite aj na radnici poznajú meno Aubrey. Človek za ním stojací si stihol za pár rokov vybudovať priam hviezdny status, pri ktorom neostal spať na vavrínoch, no posúva sa stále ďalej a ďalej, až si človek myslí, že už neexistuje kam. Ale existuje. Toronto je proste Drake a táto formulácie platí aj opačne, Drake je Toronto. Nemôžeš pomyslieť na jedno a nepredstaviť si pri tom druhé. Za celou touto symbiózou a jej následkami je dlhý príbeh, ktorý stojí za rozpísanie. Príbeh tvoriaci dôvody, prečo môžeme už teraz Drizzyho označiť za jedného z najvplyvnejších a najdôležitejších hip-hopových umelcov poslednej dekády. Alebo nesúhlasíš?

 

Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?

 

Vraj detstvo formuje osobnosť človeka najviac, aspoň tak sa to hovorí. Niečo na tom bude pravdy, vidíme to predsa každý sám na sebe. Prvé roky života mali nezameniteľný vplyv i na malého Aubreyho Grahama. Rodičia pochádzajú z rôznych kultúr, otec Afroameričan a mama beloška, židovka. Akési imaginárne spojenie medzi nimi vytvárala hudba, ktorá bola prítomná v oboch rodinách. Cit zdedil Drake nepopierateľne od otca, bývalého bubeníka spolupracujúceho napríklad s Jerry Lee Lewisom. Hocijak pekne sa to mohlo doteraz javiť, prišiel vek s číslom 5 a s ním aj škrt cez rozpočet života pokope ako jedna rodina. Rozvod mal najväčší dopad, ako to už býva, na dieťa, teda Drakea. Zažil si vlastnú Bar Mitzvah a ostal s matkou kde inde ako v Toronte. Kanada ešte vtedy netušila, že v jej útrobách sa rodí velikán, zvýrazňujúci o pár rokov neskôr svoje rodisko na rapovej mape sveta. Aby sme sa však dostali sem, museli sme najprv začať zospodu. Alebo Started From The Bottom, ktorým si prešiel aj Drizzy, i keď by veľa ľudí namietalo. Proste mi to nedá.

 

SFTB - herectvo, ktorým zabezpečil seba aj svoju chorú mamu

Nie je pravda, že Drakeova rodina mala vždy peniaze. Ich finančný stav smeroval skôr opačnou cestou. Sandi, tak sa volá Aubreyho mama, sa ale stále snažila nájsť pre ňu a svojho syna to najlepšie. Počas základoškolských čias sa presťahovali z jednej časti Toronta do druhej,  pomenovanej Forest Hills, kde bývali v dome, zdieľanom ešte s jednou rodinou. „Nebol veľký, nebol luxusný, bolo to však to, čo sme si mohli dovoliť,“ opisuje svoj niekdajší domov Drake. Ten bol odhodlaný pomôcť akokoľvek sa dalo. Prostredníctvom otca svojho kamaráta zo strednej, ktorý bol agent a vyhľadával roly pre nádejných hercov, sa dostal do seriálu Degrassi: The Next Generation. Vysielali ho v kanadskej televízii, čo bol akýsi prvotný moment, kedy sa celá krajina dozvedala o mladom talente z mesta dnes už známeho pod prezývkou The 6. Za epizódy dostávali účinkujúci klasické výplaty, ktorých hodnoty ale nepresahovali plat učiteľa, prosto povedané, neboli nijako vysoké. Mama však bola veľmi chorá a i takáto forma pomoci bola vítaná, keďže zo strany otca nemohli očakávať žiadnu. „I touched down in '86, knew I was the man by the age of 6“ – svojimi činmi Drizzy potvrdzuje pravdivosť tohto veršu z All Me. Už od mala bol nútený zastávať rolu chlapa. A zvládol to. Premietnuté do jeho hip-hopovej kariéry, ťažkosti v mladosti mu dali do budúcna témy, zmenili jeho osobnosť, vytvorili jedinečného umelca, ktorý sa nebojí prejaviť city. To je práve hlavný faktor, prečo o pár rokov budú všetci jeho hudbu milovať a jeho skladby búrať jeden rekord za druhým – meniť históriu.

 

Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?

 

Čo hrá Drakeovi do kariet na honbe za titulom najfenomenálnejšieho hip-hopového umelca poslednej dekády?

 

1.  Jedinečný prejav

Na rozbehnutie treba povedať niečo o Drizzy Drakeovom správaní sa za mikrofónom, ktoré sa dá opísať vynikajúco a trefne slovami jedinečnosť a úprimnosť. „Ten chalan je z inej planéty,“ povedal o svojom niekdajšom žiakovi Lil Wayne. Neprajníci a fanúšikovia hip-hopu zaseknutí v 90. rokoch minulého storočia radi nazývajú Drakea jemným. Je to sčasti pravda, vo svojich skladbách sa nebojí prejaviť i tie najúprimnejšie pocity, ktoré si my často necháme pre seba, ako sú napríklad sex, rozchody, dievčatá, rodinné problémy či sláva. Na druhej strane je to hlavne tento prvok, čo ho robí jedinečným po stránke textov. Netradičnosť a originalitu v prejave zabezpečuje zase istý mix rapového prednesu a spevu, znejúci tak dokonale, že sa mu nedá naozaj nič vytknúť. Na to, aby to niekto namiešal takto perfektne potrebuje mať zvládnuté obe súčasti. A to Aubrey, i keď nie je kráľom rapovej techniky, tým je Kendrick, má. Ako srdcervúco spieva ti ukáže na Trust Issues či Marvins Room. Inteligentný a sebavedomý rap sa pre zaujímavosť prejavil v Underground Kings, Fear, 5AM in Toronto či v slohe na bombe All Me. Ak sleduješ muža z Toronta, určite vieš o čom sa snažím rozprávať. Ak nie, pusti si nejaký track a pochopíš. Bez koho by avšak takáto syntéza nebola možná? Bez dvorného producenta OVO (Drakeov label), 40, ktorý šije pre svojho parťáka beaty na mieru, za čo mu patrí veľká poklona. Spolu totiž vybudovali zvuk umelecky valcujúci väčšinu ostatných raperov. Stavajú pritom na jednom z najkvalitnejších mixtapeov So Far Gone, inšpirovanom Drakeovým veľkým vzorom, Kanyem, a jeho albumom 808s & Heartbreak.   

 

 

2. Refrény

Samostatnou kategóriou sú refrény, ktorých kráľom je, a to môžeme zahlásiť s pokojom na duši, Drake. Kvôli vyššie definovanému štýlu mu tieto pasáže piesní sedia akoby sa pre ne narodil. Precítené, chytľavé, miestami i vtipné, stačí si vybrať z nespočetného množstva toho, čo Champagne Papi nahral, nájdeš tam všetko. S melódiami spolupracuje jeho hlas ako výborne fungujúce hodinky, a tak je Aubrey schopný, dá sa povedať, zarapospievať kvalitný refrén na objednávku. Uvedomujú si to i ostatní hudobníci, ktorí si následne radi Drakea volajú na song (ak to dokážu zaplatiť), aby im ho obzvláštnil tým, čo zvláda najlepšie, pretože v prípade, že je hudobne zvládnutá táto časť piesne, stáva sa z nej potenciálny adept na hit. Sčítať dva plus dva už nie je ťažké. Talent na refrény + jeho široké využitie sa podľa predošlej rovnice rovná množstvu vytvorených bangerov. Len pozor, aby sa z tvojho tracku pri zavolaní Mr. Stole Chris Brown's Girlfriend na featuring nestal jeho, lebo ako sa vraví: „Give these nigg*s the look, the verse, and even the hook / That's why every song sound like Drake featuring Drake.“ Na dôkaz viac než vhodne poslúžia I´m On One, Legend, alebo Best I Ever Had.

 

 

3. Čísla predajov, úspechy a rekordy v Billboard rebríčkoch

Čítať štatistiky nebaví azda nikoho. Čísla ale neklamú, a preto sa ich pokúsim podať záživnejšou cestou. Ako odrazový mostík použijeme EP So Far Gone, ktoré bolo prvou Drizzyho úspešnejšou doskou. Uverejnené sprvu ako voľne stiahnuteľný mixtape, získalo si SFG toľko priazne, že bolo následne vydané ako upravené EPčko. Na debut dopadlo nadmieru dobre, vlastne spravilo Aubreymu kariéru. Obsadilo 6 priečku na Billboard 200 a doteraz predalo viac ako 600 000 kusov, za čo je ocenené zlatom. V tomto období získal Drake aj jeden z premiérových rekordov, keď sa stal po Nelly Furtado iba druhým hudobníkom, ktorý dokázal obidva svoje debutové hity (Best I Ever Had a Every Girl) vopchať do Billboard Hot 100 naraz v ten istý týždeň. Singel Best I Ever Had, a to pritom nebol v podstate ani z albumu, si získal nomináciu na Grammy.

 

Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?

 

Síce sme chceli ďakovať už v roku 2008, museli sme tak nakoniec urobiť až neskôr. Štúdiovka Thank Me Later, ktorá má poradové číslo 1 na zozname albumov od Champagne Papiho, bola vysoko očakávaná, čomu zodpovedajú aj výsledky. Stačí spomenúť release date koncert zdarma v prístave v New Yorku, kde sa nazbieralo 25 000 ľudí, kvôli čomu musel byť políciou zrušený. Hodnotený platinovo, má tento projekt na svojom konte viac než 1 a pol milióna čiarok v kolónke predaje v USA. Z toho približne štvrtina bola nazbieraná už za premiérový týždeň, kedy Drake s Thank Me Later prvý raz dominoval Billboard 200vke.  Úspešné sa ukázali byť i single. Niektoré si odniesli rovnaké hodnotenie ako samotná doska, či ďalšiu nomináciu na cenu Grammy. A to to najlepšie ešte len malo prísť.

 

Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?

 

V prípade, že sa ti doteraz predstavené umiestnenia v rebríčkoch a predaje nezdali ako niečo výnimočné, prichádza Take Care, aby to napravilo. Druhý štúdiový album, na ktorom si dal Drizzy oveľa viac záležať, priniesol to pravé orechové, či po stránke úspechov, alebo hudby. Najväčšie číslo hneď na začiatok. Aktuálne je TC v Amerike dvakrát platinové, pričom na označenie projektu za platinový treba milión predaných kusov. Ďalej to snáď zvládneš dopočítať. Vďaka skladbám, vydaným ako single, ktoré sa umiestnili na popredné priečky Billboardu, drží Drake rekord za najviac number 1 hitov v Hot Rap Songs kategórii. A to už niečo znamená. Nech toho nie je málo, pridáme i fakt, že Aubrey sa vyrovnal a momentálne i prekonal hip-hopovú ikonu Jay Zho v kategórii Hot R&B/Hip-Hop Songs. Pekné však a to stále nie sme na konci. Čerešničkou na torte je totiž zisk Grammy za najlepší rapový album, čim je prvým neAmeričanom, ktorý to za posledných 20 rokov dokázal. Skoro som zabudol, na skladbe The Motto spopularizoval svetoznáme YOLO.

 

Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?

 

Po Take Care nebolo takmer nič rovnaké, ako predtým. Schválne takmer, pretože tretí album, Nothing Was The Same, bol so svojimi staršími bratmi podobný v tom, že v debutovom týždni opäť dominoval Billboard 200, čo z neho robilo tretí taký Drizzyho počin za sebou. Takisto si veľmi rýchlo siahol na platinové ocenenia. Trvalo mu to iba 6 týždňov, pre porovnanie, Kendrickovmu good kid, m.A.A.d city to trvalo 43. Vďaka rádiovej charakteristike niektorých singlov to ale nebolo až tak nečakané. Túto myšlienku potvrdzujú i samotné umiestnenia napríklad Hold On, We´re Going Home, alebo Started From The Botom na popredných miestach v rebríčkoch. „Now you're talkin' my language, now you're talkin' my language“.

 

Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?

 

Všetci sme si mysleli, že ďalším projektom rodáka z Toronta bude až ohlásený album Views From The 6, no ako sa ukázalo, mýlili sme sa. Z ničoho nič, bez akéhokoľvek informovania vopred, po vzore Beyonce, tweetol Drake na Twitteri link na iTunes. Ten nás presmeroval k albumu/mixtapu If You´re Reading This It´s Too Late. Napriek absencii akejkoľvek reklamy s ním Champagne Papi po štvrtýkrát kraľoval top 200 Billboardu.  Zároveň sa stal prvým (!) raperom, ktorý sa dostal na zlatý stupienok Billboard Artist 100 (dnes ho už dobehol Kendrick). Avšak, pre mňa osobne najsilnejšiu zbraň si nechal na koniec. Vyrovnal sa The Beatles, keď sa 14 jeho piesní vošlo naraz do horúcej stovky. To už dlho nikto nedokázal. Gigantický triumf bol podčiarknutý zbúraním stupnice Hot R&B/Hip-Hop Songs, keď sa do nej zmestili všetky skladby z IYRTITL. Nehovoriac o tom, že na Spotify mal za týždeň 17,3 milióna streamov. I čísla sú na strane fenoména menom Drake.

 

Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?

 

4. Uznanie od velikánov terajšieho rapu

„Produkuje pre ľudí skladby vysokej kvality. Nemám žiadnu radu pre tohto chlapca, jediné, čo môžem povedať je utekaj, leť, choď ako najrýchlejšie dokážeš, nezastavuj sa. A hocikedy, keď budem môcť nejako pomôcť, je jedno, čo potrebuješ, budem tu, aby sme mohli spolu dodať svetu viac dokonalosti.“ Tieto vrúcne slová adresoval na Drizzyho adresu Kanye West, ktorý je jeho veľkým fanúšikom i vzorom. A pokračoval: „Pozícia najlepšieho rapera je momentálne obsadená Drakeom. Buďme úprimní, posledné leto patrilo jemu.“ Takýto rešpekt od Yeezusa znamená naozaj veľa a sčasti zodpovedá nami postavenú otázku. Obdiv od Yeezyho ale nie je žiadnou veľkou novinkou. Už v roku 2011 počas nahrávania Watch The Thorne cítil aj s Jay Zm tlak zo strany Champagne Papiho, ktorý ich takto donútil spraviť album kvalít WTT. Ako Kanye neskôr odhalil, Drakea si váži natoľko, že s ním chcel spraviť spoločnú dosku. Táto idea ostala viac menej iba v konceptuálnej rovine. Jej jedinou materializovanou formou je track Wolves, ktorý si z nej prebral niektoré myšlienky.

 

Veľkú lásku pre Aubreyho má samozrejme Lil Wayne, čo je človek, ktorý mu výrazne pomohol dostať sa tam, kde je teraz a upísal ho pod Young Money. To, že považuje svojho zverenca za géniusa je jasné. V jeho smerovaní vidí grandiózny potenciál, skúsme neklamať, nielen hudobný, ale aj peňažný. Ich priateľstvo je tak silné, že mu Weezy odpustil aj jednu noc s jeho vtedajšou priateľkou. Bros over hoes. Podporu má Drake istú i zo strany A$AP Rockyho, ktorý sa mu cíti byť niečo dlžný, keďže mu 6 God kryl chrbát ešte kým bol „nobody“.

 

Osobitnou kapitolou je pohľad mohykána rapu, Jay Zho. Na Thank Me Later skladbe Light Up sa objavil ako hosť a odvtedy s Drizzym viackrát spolupracoval. Dokonca mu venoval i veľmi pozitívny shout-out v slohe zo A Star Is Born, kde sa otvorene prihovára raperom a hodnotí ich počínanie: „Drake’s up next, see what he do with it.“ Z jeho strany je teda rešpekt veľmi citeľný. Ba by som povedal, že je to práve Hova, kto si najviac uvedomuje silu a dopad Papiho songov. Nie som asi jediný, všímajúci si toto ponímanie, keďže obaja zúčastnení v tejto dvojici sa navzájom riadne podpichujú. A ako je už zvykom, média z toho ihneď robia beef nevídaných rozmerov. Skôr by som to ale pomenoval ako priateľskú rivalitu. Jej začiatky nájdeme ešte v Pound Cake z NWTS, kde sa Jay stavia do pozície neohrozenej ikony. Drake úder opätoval hneď zopár ráz. Pripadá mi to akoby dnes Hova nevedel zarapovať ani dva riadky bez aspoň štyroch odkazov na umenie.“ (Jiggy má umenie veľmi v obľube a rád ho vo svojich piesňach spomína). Veterán sa zmohol na odpoveď vo forme vtipného verša: „Sorry Mrs. Drizzy for so much art talk,“ ktorým iba podporil moju tézu o tom, že Kanaďana vníma ako veľkú konkurenciu.

 

Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?

 

5. OVO Crew a symbióza s Torontom

No new friends. Drake má iba svojich starých priateľov, s ktorými flausí dodnes. Pre nich je schopný spraviť hocičo, zaplatiť im miliónovú kauciu, večeru, či nechať ich stať sa novým manažmentom, keď ten starý vyhodil. Chalani odvádzajú výbornú prácu a ich priateľ si toho veľmi váži. Je si vedomý, že bez nich by to ťažko dotiahol tak ďaleko. Ako mu domov dorazila Grammy za Take Care, dal si z nej s prítomnými členmi OVO Crew panáka. Tento akt, odohrávajúci sa v Drizzyho dome, Yolo Estate, kde majú všetci garantovanú izbu, sám o sebe opisuje, aká medzi nimi panuje nálada. Už vyššie som spomínal, že dvorný beatmaker, 40, stojí pri Drakeovom boku už dlho. Špeciálne on je v očiach fenomenálneho hudobníka niekto, bez koho by hudbu prosto nerobil. Celá partia pokope má neskutočnú silu, ktorá búra očakávania a tlačí svoju najznámejšiu tvár na hip-hopový trón.

 

 

Na začiatku článku som napísal analógiu medzi BatmanomDrakeom, respektíve GothamomTorontom. Druhý menovaný je naozaj akýmsi hrdinom svojho mesta. Dokázal ho dostať na rapovú mapu, čím na ňu dostal vlastne aj Kanadu. Toronto spomenie takmer v každom songu (5AM In Toronto) a tento rok v ňom organizuje v poradí už 6 hudobný festival, OVO Fest, ktorý počas svojej existencii pritiahol umelcov ako Eminem, Kanye West, Jay Z, Frank Ocean, The Weeknd, Stevie Wonder, či J. Cole. Na oplátku dostáva Drizzy billboardy s reklamou na albumy po viacerých lokáciách v The 6, či exkluzívne spoty na nakrúcanie klipov (Headlines). Asi najväčšou cťou, ktorej sa zatiaľ dočkal, je ale pozícia ambasádora torontských Raptorov, hrajúcich NBA. Jeho úlohou je vybudovať okolo tamojšieho basketbalu väčší záujem a redizajnovať ich imidž či kolekciu oblečenia. Ťažko nájdeme iného interpreta, majúceho spojenie tohto typu so svojím rodiskom. A v tom tkvie nepopierateľná výhoda, nahrávajúca Champagne Papimu na dunk. 

 

Je Drake na ceste stať sa najfenomenálnejším hip-hopovým umelcom posledného desaťročia?

 

6. Objavenie The Weeknda

Písal sa december 2010, keď na OVO blogu predstavil Aubrey svetu tajomný, no o to dokonalejší hlas. Za ním sa ukrýval jeho „sused“, rovnako rodák z Toronta, The Weeknd (o jeho zrode a  10 najlepších piesniach si môžeš prečítať  tu). Ľudia najprv nevedeli, či ide o skupinu, alebo jednotlivca. Pravda vyšla čoskoro na povrch a okolo Abela sa začal víriť stále zväčšujúci sa záujem. Do sveta vypúšťal nové skladby, podmaňujúce si hlavne ženskú časť publika, no očarujúce aj nás, mužov. A za tým celým stál vzadu potichu Drake.

 

Dočkali sme sa aj viacerých spoločných trackov, na ktorých sme mohli cítiť vynikajúcu súhru oboch Kanaďanov. Sadli si témami, hlasmi, takmer všetkým. Začalo sa dokonca hovoriť o kolektívnom labeli a projekte – OVOXO (spojenie OVO – Drake, a XO – The Weeknd), no nakoniec z toho nič nebolo. Malo medzi nimi prísť k nezhodám, vyusťujúcim do beefu, ale ani toto nebola pravda. Chalani sú aktuálne vraj zadobre, a tak snáď v budúcností spravia nejakú tú dosku, všetci dúfame. Tak či onak, Drake dokázal, že vie nielen využiť, no i objaviť talent, ktorý o niekoľko rokov neskôr valcuje rádia (The Weeknd s trackom Earned It). Aj ty koniec koncov poznáš Abela a počúvaš jeho Often práve vďaka Aubreymu.

 

 

V titulku článku sme stanovili otázku, na ktorú si pred jeho otvorením mal pravdepodobne vlastnú odpoveď. Aké je naše stanovisko, ti je taktiež asi jasné. Drake si dokázal s pomocou dobrých priateľov a vlastného talentu postaviť kariéru, aká sa nevída každý deň, a čo viac, ani každý rok. Albumami a singlami zvalcoval rebríčky Billboardu, zároveň tak predal niekoľko miliónov kusov a dotiahol to takmer na 20 miliónov streamov na Spotify za jeden týždeň. Avšak, akokoľvek namyslený by človek mohol po takýchto výkonoch zostať, Drizzy sa nezmenil. Stále si váži svojich homies, ktorým dá napiť z Grammy a ubytuje ich, keď treba. Príkladovo a láskyplne sa chová i ku svojmu rodisku, Torontu, ktorému robí nezaplatiteľnú reklamu. A to všetko zvláda vďaka jedinečnému, emočnému prejavu a najlepším refrénom, za čo si získal priazeň velikánov súčasného hip-hopu. Áno, Drake je na najlepšej ceste stať sa najfenomenálnejším interpretom posledného desaťročia, zatiaľ čo my mu držíme päste, aby si túto pozíciu potvrdil prichádzajúcim albumom Views From The 6.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.