
Zaujímavé fakty o Netflixe. Predčí bežnú televíziu po príchode na Slovensko?
Dá sa využívať Netflix aj bez podpory Česka či Slovenska a čo všetko sa s ním bude dať sledovať?
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Pravdepodobne ste zahliadli informáciu o blížiacom sa expandovaní streamovacej služby Netflix na Slovensko, respektíve Česko. Najneskôr sa ho dočkáme koncom budúceho roka, čo je ešte vskutku dlhá doba, avšak existujú finty, s ktorými môžete využívať Netflix aj dnes. Ako na to sa dozviete v bodoch nižšie. Taktiež vám trošku objasníme, na čo je táto americká digitálna videopožičovňa s podobnou koncepciou ako Spotify určená a čo by sme od nej mali/nemali očakávať.

Netflix je možné používať aj u nás
Internetom prebehli správy o rozšírení Netflixu aj k nám, no vaša radosť zrejme opadla po prečítaní odhadovaného dátumu (záver roku 2016). Pokiaľ už nemôžete vydržať a neobľubujete cestu warezu, je niekoľko spôsobov, ako rozbehnúť požičovňu aj na vašom počítači. Najdostupnejším variantom je využitie VPN siete. Po pripojení na virtuálnu privátnu sieť bude Netflix registrovať polohu VPN-ka a nie fyzickú polohu zariadenia. V praxi to znamená, že ak sa pripojíte na americkú VPN, tak vás služba bude brať ako pravého Američana, nech sa kdekoľvek skutočne nachádzate. Nájsť stabilnú a bezplatnú VPN-ku pre pohodlné sledovanie Netflixu však nie je také jednoduché, preto odporúčame predplatenie jednej z týchto - sú spoľahlivé, rýchle a relatívne lacné. Druhou možnosťou je pripojiť sa na DNS server, medzi najznámejší patrí UnoTelly. Pred jeho zakúpením si môžete vyskúšať free-premium účet.
Streamovanie v 4K? Žiadny problém
Minulý rok okrem pozdvihnutia ceny HD-mesačného plánu zo 7.99 na 8.99 dolárov (rovnaká suma aj v eurách) tiež pribudlo 4K predplatné za $/€11.99. Pre plynulé prehrávanie sa vyžaduje minimálne 25 Mbps pripojenie na internet a podporované sú len vybrané televízie od Samsungu, LG, Sony či Vizio - televízia musí byť kompatibilná streamovať 4K obraz z Netflixu. V 4K si vychutnáte také "pecky" ako Breaking Bad, House of Cards či Ghostbusters.

Najväčšie blockbustery pár dní po kino premiére? Rozhodne nie
Za jednorázový mesačný poplatok 9 dolárov síce získate prístup k tisíckam HD seriálov/filmov, avšak má to jeden háčik. Len máloktorá televízia/filmové štúdio zverejní na Netflixe horúcu novinku. Môžu za to jednak exkluzívne práva televízií a jednak túžba po ziskoch, keďže štúdio radšej nechá kolovať snímok v kinách, potom predá práva televíziám a až po určitej dobe k nemu pripustí masy zo streamovacích služieb. Samozrejme, aj na Netflixe sa nájde veľa obsahu, ktorý je relatívne čerstvý, ako napríklad Breaking Bad, HIMYM, The Big Bang Theory a podobne.

Aký je rozdiel medzi televíziou a Netflixom?
Najzákladnejším rozdielom je sloboda. Hoci cenovka predplatného sa priveľmi nelíši od balíčka rôznych televíznych programov, s Netflixom získavate možnosť neobmedzeného sledovania obsahu podľa vášho výberu bez akejkoľvek reklamy alebo nutnosti riadenia sa harmonogramom daného kanálu. Najmä mladí ľudia tiež obľubujú sledovanie na počítači/tablete/telefóne a rýchly moderný život dáva navrch práve slobodnému sledovaniu. Kto však (bohužiaľ) obľubuje typické slovenské seriály, pri Netflixe zostane sklamaný, a to sa týka aj dabovaného obsahu alebo sk/cz titulkov. Inou výhodou (12-dolárového predplatného) je možnosť prehrávania obsahu až na štyroch zariadeniach súčasne, čím sa vyhnete Set-top boxu a iným zariadeniam. HD predplatné dovoľuje maximálne 2 prenosy.

Okamžité uvoľnenie celej série
Okrem exkluzivít sa Netflix vyznačuje uvoľňovaním niektorých seriálov v tzv. balíčkoch. Taký House of Cards či Orange Is the New Black si tak po uvoľnení novej série možno pozrieť kompletne celý, čím odpadáva otravné čakanie na sprístupňovanie v týždňovom cykle. Mimochodom, tretia séria House of Cards vychádza už 27. februára, takže si môžete spríjemniť víkend 13-timi novými epizódami. Orange Is the New Black príde v júni.
Viac než 75 000 kategórií
V Netflixe sa nachádza až približne 77 000 rôznych kategórií, podľa ktorých sa dá vyhľadať obsah. Nájdu sa medzi nimi aj také ako "Super fúzy", "Temné kanadské thrillery" alebo "Emocionálne nezávislé drámy pre beznádejných romantikov".

Netflix vie, čo sledujete
Akokoľvek "intelektuálne" sa budete tváriť pri označovaní vašich obľúbených programoch a dávaní vysokých hodnotení rôznym filmom, Netflix kladie väčší dôraz na to, čo skutočne sledujete a na základe histórie sledovania vám ďalej odporúča obsah.
Neobmedzená dovolenka a zákaznícka podpora
Ak by vás náhodou zamestnali v Netflixe, je to vaša životná výhra. Interná politika je taká, že zamestnanci si môžu brať voľna koľko len chcú, no zároveň by mali dodržiavať akúsi zodpovednosť, teda "bez práce nie sú koláče a vás po nekončiacej dovolenke s istotou vyhodia". Čo sa týka zákazníckej podpory, Netflix sa s vami bude snažiť komunikovať čo najľudskejšie, preferujú osobitný prístup k problémom a nie strojové odpovede.
Celý rozhovor nájdete tu

Prvé mesiace po spustení v našich končinách môžu byť skôr utrpením
S plánovaným štartom sa vynára na povrch niekoľko problémov. Prvým bude zrejme chýbajúci dabing alebo aspoň titulky v našich jazykoch. Oveľa väčšímu mínusom ale bude nedostatok obsahu, sám Netflix prezradil, že po štarte nemáme očakávať filmy a seriály 1:1 s americkým Netflixom. Veľkému množstvu filmových štúdií je nejaká Stredná Európa extrémne ukradnutá, a preto nám ani neumožnia sledovať ich obsah, rovnako ako to môžete vidieť pri niektorých YouTube videách.
S odstupom času sa však aj u nás stane Netflix dominantnou online videopožičovňou, rovnako ako sa rozširuje Spotify so svojím streamovaním hudby. A povedzme si otvorene, tí čo veľmi chcú, si zaobstarajú americký Netflix účet aj bez nejakej oficiálnej podpory.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.