Utorok 16. 1. 2018 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Refresher
12. september 2014, 18:09

Juraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprác

Na vernisáži SPOTS sa stretnú popredné mená slovenského dizajnu a grafiky a my ti prinášame rozhovor s jej prvým hosťom, Jurajom Karovičom.

Už len necelý týždeň a 17. september je tu. Pre tých neinformovaných, v tento deň sa uskutoční prvá z mnohých jedinečných vernisáží, teda Spots #1. Ak sa chceš o nej dozvedieť viac, klikaj na tento odkaz. Na akcii sa ocitnú popredné mená slovenskej grafiky a dizajnu, medzi ktorých sa radí aj cieľavedomý Juraj Karovič. S ním ti prinášame zaujímavý rozhovor, kde sa dozvieš všetko o jeho práci, s akými dôležitými osobnosťami pracoval a aké má ciele do budúcna.

 

 

Ahoj, môžeš sa na úvod predstaviť našim čitateľom?

Volám sa Juraj Karovič (23) , veľa ľudí ma pozná pod menom mojej digitálnej agentúry, Goodfridays.
 
Kedy vznikla agentúra Goodfridays, ako ste sa dostali k samotnému názvu a čo je jej hlavnou prácou?
Goodfridays agentúra vznikla hneď, ako som dovŕšil 18 rokov. Dlho som si presadzoval, aby piatok bol vždy najlepším dňom v týždni a užíval som si to. Teraz to tak už nie je a pracujem aj piatky :( V súčasnosti v Goodfridays designujem všetky projekty sám. Zameriavam sa hlavne na digital a branding.
 
Aj keď ste teda ešte len mladá fullservisová digitálna agentúra, už ste stihli pracovať s menami ako sú Igor Kmeťo, Rytmus a Tina. Ako ste sa k ním dostali a ako sa vám spolupracovalo?
Nehľadal som cestu k nim. Skôr to bolo tak, že sa im páčila moja práca, a preto sme vyskúšali spolu niečo vytvoriť. Prvým impulzom bol Johnny Perfekto, ktorému som robil Luxuryflava.com. Moju prácu si všimol Igor a dohodli sme sa, že mu vytvorím logo. Nedávno som Igorovi brandoval auto, vytvoril logo pre GITANORECORDS. Následne sme začali pracovať na spoločnej značke GITANOSTAR. 
 
Tieto práce si všimol Rytmus a skúsili sme spolu prvé veci. Zatiaľ môžete vidieť tričko STOKA, ktoré má na sebe v klipe Keď Jazdíme My. Bolo to v podstate pozliepanie Paťovej vízie a mojej práce. Momentálne mám challenge, vymyslieť novú kolekciu trík JBMNT. Je fakt tažké spraviť niečo jednoduchšie a údernejšie, ako bola táto prvá. Pre Tinu som nerobil zatiaľ nič, ale možno raz.
 
Dalším umelcom, ktorý má pripravené grafiky, ale album ešte nieje vonku, je Palermo.
 
Juraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprácJuraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprác
 
Okrem týchto ľudí, s kým ešte spolupracujete, respektíve kde sme mohli/môžeme vidieť vaše výtvory?
Jedným z najviac inšpiratívnych ľudí, s ktorými som sa za posledné obdobie stretol, je GORDANA TURUK. Je to žena, ktorú obdivujem. Veľa ľudí sa môže s obdivom pozerať na to, čo dokázala a vybudovala. Jej diela si môžete pozrieť na stránke Gordanaturuk.comGordane sa starám o branding, aj keď sa ho snažím veľmi minimalizovať, pretože jej diela sú priorita. Gordanine diela vlastnia napríklad Herbie Hancock, anglická Kráľovná Alžbeta, Pápez Benedict XVI, Larry King.
 
Ak si z Bratislavy, tak môžeš vidieť moju prácu na mnohých miestach. Môžem začať postupne menovať, myslím, že mám toho celkom dosť. Ak chodíš trénovať do niektorého z týchto gymov, určite si všimni logo a branding: RRCFT CROSSFIT BRATISLAVA a práve pred pár hodinami sa otvoril ďalší RRCFT LAMAČ. Aby toho nebolo málo, pre konkurenčný gym CROSSFIT PRESSBURG som pracoval tiež. 
 
Mimochodom, ak máš rád CrossFit, tak si sa o ňom možno dozvedel vďaka snahe, ktorú sme s Dominikom Hopjakom od úplných začiatkov slovenského CrossFitu vyvíjali. Snažili sme sa, aby sa o tom dozvedelo čo najviac ľudí, ale to by už aj o cvičení stačilo.. Vlastne, aby som nezabudol, činky POWERGEARS, s ktorými sa na CrossFite cvičí nielen na slovensku.. v tom mám prsty tiež :)
 
V móde ste tiež mohli vidieť nejaké moje práce. Napr. módna značka WTF?! funguje na trhu od roku 2011. Tu môžeš vidieť grafiky na látkach novej kolekcie CASINO, ktoré som robil. Musím sa priznať, že bez týchto dvoch ľudí by grafiky boli úplne na nič. Do poslednej chvíle som tej kolekcii nerozumel, ale keď som ju videl naživo, bol som na svoju prácu pyšný. Milan Švingál a Klementina Tomrecaj, ste top. Na úspešnej kolekcii od Lukáša Kimličku môžete tiež vidieť moju grafiku. Obdivujem návrhárov, čo dokážu vytvoriť z potlačenej látky. Momentálne pripravujeme aj novú kolekciu LuxuryFlava, ktorú vlastní Johnny Perfekto. Johnnymu som robil aj design webstránky, kde sa o management postaral ITHEDESIGN.
 
Medzi moje srdcové projekty patrí LEBEEF FOODTRUCK, ktorý už môžete vidieť v uliciach Bratislavy. Medzi moju prácu patrí aj webstránka pre slovenskú snowboardistku Bášu Števulovu, ktorá chcela mať stránku na svetovej úrovni. Nakoniec získala dve webové ocenenia. Medzi mojimi prvými prácami boli aj muzikály od Jána Ďurovčíka. Robil som kampaň na muzikály Čajočky, 8. svetadiel či Gasp. 
 
Ďalší sú David a Tomáš Sebok. Stoja za veľkými projektmi, ako sú Napapijri Slovensko, CrossfitBratislava alebo Nordsee, ktoré si zaslúžia dobré promo. Páči sa mi, že vedia oceniť kvalitnú prácu, aj keď sa mi niekedy ťažko vysvetľuje, že to chvíľu trvá hehe.. 
 
Oliver Twist Barber, jeden z najlepších kaderníkov v Bratislave. Tu sa môžeš tiež stretnúť s mojimi grafikami. Medzi úplne prvými logami, ktoré som robil, bolo logo Indyho Albumu KMBL. Ďalší umelec, pre ktorého mi bolo cťou pracovať, bol ErikSille.com, je to pre mňa osobne najlepší maliar.
 
Juraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprác
 
Momentálne sa venujem aj brandingu áut, spolupracoval som na značke SavageRIvale, ktorá ešte nie je úplne svetu známa, ale projekt rýchlo napreduje a verím, že čoskoro ich uvidíme po celom svete. V súčasnosti je celkom trend oblepovať autá do 3M fólií. Igorovi som obrandoval Range Rover, na svoju X6 (ďakujem mojej mame, že mi ju kúpila) som si dal digitálnu kamufláž, pre niektorých dobytok. Ľudia vraj neveria brandingu áut, chcel som si teda sám odskúšať, ako budú okoloidúci pozerať na abstraktne oblepené auto. Extrémny auto branding sme vytvorili v PLATFORM pre Autopsa od TRIPSY. Čo sa týka štandartných kampaní, tak  som napríklad pracoval aj na kampaniach pre BMW & Minicooper.
 
V súčasnosti robím aj pre najlepšiu slovenskú digitálnu agentúru PLATFORM, ktorá mi je vzorom.  Neviem o žiadnej inej na Slovensku, ktorá robí také kvalitné designy aplikácií a webstránok. Myslím si, že stále sa mám čo učiť, keďže mám len 23 rokov a práve tu zisťujem, aký je dôležitý každý pixel. Lukáš Horák, Peter Gajdoš, Viktor Jurášek,  ďakujem za všetko, čo sa tu učím a tiež Filip Francisty, tvoj prístup k práci je veľmi inšpiratívny. Mám tu jedinečnú možnosť dostať sa k svetovým projektom a pracovať na nich. 
 
Ďalšie projekty, ktoré je hodné spomenúť, sú Cafe Barista, Umami Bistro, Mnutrition, Galeria g v Prahe, Studenthouse, Studentská, Fardous Partner a mnoho ďalších..
 
Juraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprác
 
Odkiaľ čerpáš inšpiráciu?
Nemám v poslednej dobe veľa času čerpať novú inšpiráciu, skôr sa snažím všetko dokončovať. Mám veľa projektov. Veľa ľudí sa na mňa hnevá, že nekomunikujem, rodina, že s nimi netrávim viac času. Keď sa mi podarí všetko dokončiť a spraviť si chvíľu čas, chcel by som viac cestovať a venovať sa ľudom okolo seba. Verím, že inšpirácie pribudne.
 
Čo môžeme od teba očakávať v blízkej dobe a kde sa vidíš o niekoľko rokov?
Skúšam posunúť Goodfridays mimo Slovenska, pred pár dňami som otvoril pobočku Goodfridays vo Francúzsku, ďalším cieľom je Praha, držte palce.
 
My samozrejme držíme Jurajovi palce a ak ťa jeho práce, cieľavedomosť a pracovitosť zaujali, nezabudni ho sledovať aj na facebooku!
 
Juraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprác 
Juraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprácJuraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprácJuraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprácJuraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprácJuraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprácJuraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprácJuraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprácJuraj Karovič, šikovný dizajnér, ktorý napriek mladému veku má na svojom konte mnoho zaujímavých spoluprác

Juraja môžete vidieť aj na jedinečnej vernisáži, ktorá už klope na dvere. Preto ak chcete zostať v obraze, nezabudnite sledovať oficiálny event na facebooku alebo SPOTS!

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Zobraziť 2 komentáre
Diskusia
alebo poslať ako anonym
2 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
cipko14. september 2014, 21:55

Mno, pri tych logach by sa oplatilo zamestnat grafika, pozor na kopirovanie ako napriklad u toho v clanku spominaneho Crossfit. Napis-dizajn je opajcnuty z Reebok CrossFit, na co ma Reebok ucite copyright.
https://www.google.sk/search?q=Reebok+CrossFit+logo&client=firefox-a&hs=WAy&rls=org.mozilla:sk:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=S80UVOLNJYXJPPeDgOAD&ved=0CCkQsAQ&biw=1408&bih=661

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
tojefaktjedno13. september 2014, 9:09

plat4m !

0 Odpovedať · Nahlásiť
Odoberaj REFRESHER videá