Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 1. 2021 meniny má Miloš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Posilňovanie
0
Roman.Csuz
30. jún 2015, 10:00

Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia

To, čo znamená Arnold Schwarzenegger pre mužskú kulturistiku, znamená Cory Everson pre tú ženskú. Cory Everson nastúpila na pódiá Ms. Olympia 6-krát, a 6-krát nenašla premožiteľku.

Roman.Csuz
30. jún 2015, 10:00
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Cory Everson patrí jednoznačne do „zlatej éry“ ženskej kulturistiky. Jej dominanciu sme mali možnosť vidieť v 90. rokoch minulého storočia. Nielenže nenašla premožiteľku na žiadnej súťaži v závere svojej kariéry, no taktiež bojovala za zachovanie ženskosti v kulturistike. Na siedmy boj o titul Ms. Olympia nenastúpila po dlhotrvajúcich nezhodách ohľadne súťažiacich, ktoré boli až príliš svalnaté a nechela, aby sa kulturistika týmto smerom uberala. Posledná víťazka Ms. Olympia so „ženskými krivkami“ – aj toto bola Cory Everson.

 

Corrina (Cory) Everson sa narodila 4. januára 1959 v Spojených štátoch amerických. Rodným menom Corrina Kneuer pochádza z mesta Racine v štáte Wisconsin. Len pre informáciu, toto mesto sa nachádza 120 km severne od Chicaga pozdĺž pobrežia Michiganského jazera.

Strednú školu navštevovala v meste Deerfield, v štáte Illinois, kde bola nielen usilovnou študentkou, ale zároveň aj športovou hviezdou v štyroch disciplínach, a to v gymnastike, ľahkej atletike, bedmintone a v plávaní. V stúdiu pokračovala ďalej na vysokej škole, kde študovala interiérový dizajn na Wisconsinsko-Madisonskej Univerzite. Športovala aj počas stúdia na vysokej škole a vyhrala majstrovstvá v päťboji.

 

Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia

 

Krátko po dokončení štúdia na vysokej škole postihla Cory vážna choroba – trombóza, čiže krvná zrazenina, ktorú mala v cieve ľavej nohy. Doktori jej predpovedali, že už nikdy nebude vedieť znovu normálne chodiť. Avšak Cory toto tvrdenie doktorov nevyhovovalo, a ako športovkyňa usilovne začala pracovať na opätovnom získaní sily do ľavej nohy. Začala navštevovať posilňovňu a inšpiráciu pre svoje tréningy si vzala z tých kulturistických. Posilňovňa, kde začala s kulturistickým tréningom, sa volala „Ernie’s Gym“ v meste Madison. S tréningom sa jej darilo, a keďže od mladosti športovala, jej telo reagovalo na tréningy pozitívne a Cory robila rýchle pokroky.

 

Ešte počas štúdia na vysokej škole sa zoznámila s Jeffom Eversonom, ktorý bol súťažným kulturistom a silovým trénerom. V roku 1982, vo svojich 23 rokoch, sa Cory zaňho vydala. Spoločne počas manželstva vybudovali úspešný zásielkovy obchod s oblečením, ktorý nazvali „Sampson and Delilah“. Eversonovci si adoptovali ruské dieťa, keďže Jeffove aktivity boli spojené s „Nightlight Christian Adoptions“, organizáciou zaoberajúcou sa vyhľadávaním vhodných domovov v rodinách v USA pre siroty z Ruska a z Bieloruska.

 

Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia

 

V prvých rokoch trénovala Cory spoločne s Jeffom v „Ernie’s Gym“. Musela tvrdo a pravidelne drieť, aby si rozvíjala a udržiavala svoju postavu. Robila všetko pre to, aby dokázala, že doktori sa vo svojich predpovediach mýlili. Nakoniec sa jej to aj podarilo a v ľavej nohe získala naspäť svoju silu.

V roku 1996 sa, po 14 rokoch manželstva, s Jeffom rozišli. Cory však v tejto dobe už bola celosvetovo známa, a tak si priezvisko Everson ponechala. O dva roky neskôr sa, vtedy 39-ročná, Cory vydala za svojho druhého manžela, kozmetického zubára menom Dr. Steve Donia. Spolu so Steveom vychovali deti Borisa a Ninu, ktoré si adoptovali z Ruska. V súčastnosti žijú všetci spoločne v Los Angeles.

 

Vráťme sa ale naspäť k jej športovej kariére. Cory Everson nastúpila ako 21-ročná začiatkom roku 1980 na svoju prvú súťaž Ms. Mid America, z ktorej si odniesla prvenstvo. Do roku 1984 sa celkovo  zúčastnila na 17 súťažiach, pričom na desiatich z nich obsadila najvyššiu priečku.

Medzi profesionálkami debutovala ako 23-ročná, a to rovno víťazstvom na súťaži IFBB North American v roku 1982. O dva roky neskôr vysúpila Cory na súťažiach American Women's Championships a NPC Nationals. Obidve súťaže vyhrala a prvýkrát sa tak kvalifikovala do boja o naprestížnejší kulturistický titul Ms. Olympia, ktorý v roku 1984 aj vyhrala. Tým začala prepisovať históriu tejto súťaže. Cory bola unikátna – vďaka svojej vypracovanej, symetrickej postave a vystupovaniu nikdy vo svojej kariére nenašla premožiteľku na súťaži Ms. Olympia. Celkovo je držiteľkou 6-násobného prvenstva v rade od roku 1984 až do roku 1989.

 

Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia

 

Kto v tomto období sledoval kulturistiku, nemohol Cory prehliadnuť. Bola všade. Bola hovorkyňou športu pre širokú verejnosť. Médiá sa doslova bili o uverejňovanie fotiek Cory Everson na titulných stránkach svojich časopisov. Nielen v Spojených štátoch amerických, ale v celosvetovom meradle priťahovala obrovský záujem médií. Cory držala rekord jedinej neporazenej víťazky na najvyššej a najprestížnejšej súťaži v ženskej kulturistike, Ms. Olympia. Za svojej vlády bola Cory ikonou a najpopulárnejšou športovkyňou planéty.

 

Do bojov o siedmy titul Ms. Olympia sa však už nezapojila. Finálne rozhodnutie nezúčastniť sa tejto súťaže padlo až po dlhých diskusiách, rokovaniach a výmenách názorov s vedeniami kulturistických organizácií, ktoré preferovali mohutnejšie a svalnatejšie súťažiace. Cory vytrvalo bojovala za zachovanie ženskosti a ženskej estetiky v kulturistike, avšak neuspela. Tým sa odtiaľ vytratila „ženskosť“ a na rad prišla éra svalnatejších žien, ktorá trvá až dodnes.

 

Počas svojho života získala Cory nespočetné množstvo ocenení. Okrem iného, za svoj prínos pre šport a ženskú kulturistiku bola ako 40-ročná v januári roku 1999 uvedená do Siene slávy IFBB. Taktiež, v roku 2005, bola uvedená do Muscle Beach Venice Body Building Siene slávy. Ocenenie za celoživotný prínos z roku 2007 bolo výnimočné v tom, že počas súťaže Arnold Classic sa stala prvou ženou, ktorá ho získala. Rok 2008 jej priniesol uvedenie do National Fitness Siene slávy.  V marci roku 2012 jej bolo udelené Ocenenie za celoživotný prínos od Siene slávy medzinárodného športu.

 

Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia
Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia

 

Po skončení súťažnej kulturistickej kariéry sa stala herečkou a mohli sme ju vidieť napríklad vo filme „Double Impact“ z roku 1991, kde si zahrala spolu s Jean-Claude Van Damme-om. Účinkovala aj vo filmoch „Natural Born Killers“ z roku 1994 alebo „Ballistic“ z roku 1995, a iných. Okrem toho sme ju mohli vidieť aj v TV seriáloch, z viacerých spomeňme napríklad „Hercules: The Legendary Journeys“. Televízna stanica ESPN jej ponúkla tvorbu jej vlastného programu o cvičení pod názvom „Cory Everson’s Gotta Sweat“, ktorý bežal na obrazovkách dlhých 7 rokov.

 

Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia
Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia

Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia

 

Popri účinkovaní vo filmoch natočila množstvo videí o cvičení a napísala niekoľko kníh, napríklad „Lifebalance“, „Fat Free and Fit“, „Superflex“, „Workout“ a „Back In Shape“, ktorými chcela verejnosti priblížiť fitness životný štýl, delila sa s čitateľom o svoje vlastné zážitky, zdieľala svoje tréningové plány, radila v oblasti zdravej výživy a  ženy učila ako správne trénovať s činkami a závažiami.

Vo februári roku 1998 vydal celosvetovo známy prestížny časopis v oblasti kulturistiky „Ironman“ 18-stranovú prílohu venovanú Cory Everson pod názvom „Cory – Fabulous and Fit at 50”, ktorý ľudí motivoval k viere na „život po 50-ke“. Bola to ďalšia pocta pre Cory a jej jedinečné schopnosti rozvíjať sa tak po fyzickej stránke, ako aj po stránke osobnostnej.

 

Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia

 

Cory Everson toho dokázala v živote veľa. Nielen pre seba a svoje najbližšie okolie, ale aj pre spoločnosť. Motivovala obrovské množstvo ľudí a poukazovala na zdravý životný štýl, na udržiavanie elánu a fyzickej kondície. Patrí do „zlatej éry“ ženskej kulturistiky a tvrdo bojovala za zachovanie ženských tvarov aj na vrcholových kulturistických súťažiach. Nadmernú svalnatosť chcela zo ženskej kulturistiky vytlačiť a presadzovala atletickú, symetrickú postavu a proporcionálne rozloženie svalovej hmoty. Vďaka svojmu zmyslu pre detail sa z nej stala výborná maliarka a interiérová dizajnérka. Ako sa sama vyjadrila, v srdci bola vždy umelcom. Nakoniec, prejavilo sa to aj pri tvarovaní jej postavy do ideálneho tvaru alebo pri vytváraní súťažných póz. Napriek tomu Cory tvrdí, že väčšina ľudí nechápe, ako idú kulturistika a umelecká kreativita ruka v ruke. V súčasnosti si najviac užíva čas strávený so svojou rodinou a tvrdí, že život si treba vychutnávať v každom veku.

 

Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia
Velikáni kulturistiky #3: Cory Everson, neporazená ženskosť na Ms. Olympia

 

Pre dievčatá, ktoré si chcú porovnať svoju váhu s váhou 173 cm vysokou Cory Everson počas obdobia jej súťaženia:

 

Počas sezóny: 70 – 72,5 kg

Mimo sezóny: 72,5 – 75 kg

 

Ako vidíš, Cory sa udržiavala v takmer súťažnej forme po celý rok. Aj vo svojich súčasných 56 rokoch, keď sa už súťaženiu dávno nevenuje, trénuje 3-krát týždenne plus ďalšie tréningy venuje kardiu. V súčasnosti sa jej váha pohybuje okolo 68 kg. A ako sa Cory v jednom rozhovore vyjadrila, udržiava si takú postavu, že by jej stačilo zhodiť približne 2 kg a bola pri pripravená súťažiť.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.