Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 17. 1. 2020 meniny má Nataša

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Hudba
33
Phari
20. jún 2015, 18:26
Čas čítania: 5:13

Nahral Otecko v rámci svojho druhého sóla najlepšie skladby kariéry? (Recenzia)

Člen H16 vydáva po štyroch rokoch svoj ďalší počin, ktorý nesie názov OTIS.

Phari
20. jún 2015, 18:26
Čas čítania: 5:13
Nahral Otecko v rámci svojho druhého sóla najlepšie skladby kariéry? (Recenzia)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
33
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Kardinál Korec, Killa Korec, Otecko, Otis. Niekoľko mien, za ktorými sa skrýva ten istý človek. Každý jeden fanúšik domáceho rapu musí tohto reprezentanta H16 registrovať. Pre ostré rýmy, množstvo egotripov a štýl, ktorý jednoducho nie každému sadol, bol od vzniku kapely vždy tým najkontroverznejším článkom crew. Napriek všetkému hejtu, neprajníkom či ľuďom, ktorí veľkú životnosť jednašestke nepredpovedali, je rok 2015, oni sú stále tu a patria medzi najsilnejšie zoskupenia na scéne.

 

V rámci H16 má na konte tri štúdiové albumy, mixtape, jedno EP/vinyl, množstvo klipov a rôznych featuringov. V roku 2011 uzrel svetlo sveta jeho debutový sólo album To som ja. Ten sa však nestretol s väčším úspechom a zostal v tieni Spiritovho albumu Nový človek, ktorý vyšiel v rovnakom období. O 4 roky neskôr vydáva, možno aj úspechom Spirita namotivovaný Otecko svoj sophomore album, nesúci názov O.T.I.S., čo je akronym pre Opisujem Tu Iba Skutočnosť. CD obsahuje celkovo 14 trackov, na ktorých okrem autora participovalo desať producentov, štyria raperi a jedna speváčka. Hovorí sa, že druhý album je prelomový a je ešte dôležitejší ako prvotina. Podarilo sa Otisovi prelomiť ľady, nahrať najlepšie tracky svojej kariéry a dostať sa na výslnie scény?

 

Nahral Otecko v rámci svojho druhého sóla najlepšie skladby kariéry? (Recenzia)

 

Odpoveď je pre mňa jednoznačná, áno, podarilo. Už pri pohľade na cover je jasné, že album bude pravdepodobne temnejší, ako ten predchádzajúci. Členovia H16 sú známi tým, že za svoju crew položia aj život, koniec koncov,  niekoľko zmienok o tejto skutočnosti nájdeme na každom LPčku z ich stajne. Je to síce peknučké, no po čase tieto slová už možno prechádzajú do klišé a stereotypu. Otis sa tomu tiež nevyhol, a tak celý album otvára skladbou Jednašestka navždy s dvorným Grimasom na beate, ktorý snáď nikdy nesklame. Neurazí, ani extra nenadchne. Niečo ako zahrievacie kolo.

 

Náklad, ktorý nasledoval, mi vybil dych jak kopačka na solar. Nikdy som nebol fanúšikom Otecka, ani jeho hejterom. Viac-menej ma jeho štýl nechával chladným. Toto je však minulosť. Poviem to na rovinu, tento album je to najlepšie, čo som na domácej scéne od vydania Navždy počul. Cítiť, že chalan vyzrel, je vyrepovaný, vedel presne, aký album chcel nahrať, z každej jednej skladby priam vyteká úprimnosť a necítiť žiadny kalkul, ktorý sa v dnešnej dobe stal pri tvorení albumov samozrejmosťou .

 

Častou achillovou pätou slovenských albumov sú tiež dookola tie isté spolupráce, časom absolútne prestávajúce plniť svoj účel, ktorý je v prvom rade spestrenie albumu a možno nejaké to prekvapenie poslucháča. Neustále recyklovaní hostia na každom ďalšom albume už nudia a pôsobia mdlo. Ako jedni z mála si to uvedomili napríklad KF, majúci na každom počine, ktorý vyšiel pod hlavičkou TvojTatkoRecords, úplne odlišných hostí na mikrofóne. Náhoda? Nemyslím si. Na niektorých albumoch tiež ťažko nájdete skladbu, v ktorej by ste počuli iba samotného autora dosky, bez žiadneho featuringu. Práve na tomto fakte utrpel To som ja, kde bol tento jav krásne demonštrovaný. Spolupráca sa objavila takmer na každej jednej veci. Tým pádom je celkový dojem veľmi rozháraný a nekompaktný. Nie, hosť vo väčšine skladieb nie je to, čo od sóla očakávam. Kupujem si ho v prvom rade kvôli samotnému autorovi, ktorého chcem primárne počuť.

 

Otis spomínané chyby neopakuje. Hostí počuť iba v piatich skladbách, kde Otecka v drvivej väčšine skvelo dopĺňajú a dotvárajú atmosféru. Hlavne by som vyzdvihol Elpeho, ktorého spev ma v poslednej dobe bavia stále viac a viac. V skladbe My, štíhly mladík z Galanty opäť dokázal, že sa z neho rysuje Nate Dogg kráľ refrénov.

Hneď na začiatku tracklistu sa objavuje prvý singel s názvom Úprimný a jeden z najväčších highlightov celej dosky Ten život. Obe naznačujú to, čo sa v nasledujúcich skladbách do bodky naplňuje. Otis vie spievať. Jeho spevavé flowy/refrény sú neskutočne chytľavé a v každej skladbe pôsobia absolútne prirodzene. Vzhľadom na to, že vždy vystupoval ako striktný raper, flowujúci bez náznaku spevu, je to snáď najpríjemnejšie prekvapenie celého nosiča. Ak si budeš album doma vypekať a neskôr budeš počuť tatka, ako si v sprche spieva "Som úúúprimnýý jak nikdy predtýým," nebuď prekvapený.

 

 

"...niekedy som citlivý, veď srdce nie je skala

pár veci sa mi pekne vrátilo, to bude karma..."

 

Od prvej po poslednú slohu počuť, že Otis má na krku 30 rokov, niečo odžité, kvantum odrepované a je hladný po úspechu, ktorého sa mu v sólovej kariére ešte nedostalo. Sám si je toho veľmi dobre vedomý, keďže túto skutočnosť spomína hneď niekoľkokrát. V čase keď si mnohí "raperi" o sebe neskutočne namýšľajú a v textoch viac fabulujú, ako píšu pravdu, pôsobí doska ako liek proti fejkerom. Na Braňove dozretie malo bez pochýb veľký vplyv narodenie dcérky, ktorej venoval emotívnu skladbu Zara. Tá sa v spolupráci s Mambou naozaj podarila, určite dojme mnoho (nielen) rodičov a zároveň sklame ľudí, ktorí dúfali, že pôjde o akýsi Napiču swag 2 (Zara je krásne meno, no nielen ja som sa spočiatku podľa názvu skladby domnieval, že bude o tom, ako každý nakupuje v obchodnom reťazci, nesúcom rovnaký názov).

 

Komu sa nechce veriť všetkým tým pozitívam, stačí ak si vypočuje titulnú skladbu albumu O.T.I.S.. Chytľavý spevavý flow, vyzretý prejav, text, ktorý vám špliecha pravdu rovno do tváre uší a celkovo atmosféra skladby hľadajú konkurenciu len veľmi ťažko. Pre mňa zatiaľ jedna z najlepších skladieb roka.

 

Priznajte sa, kto si po vypočutí googlil, čo je to meluzína?

 

Samozrejme, album nie je bezchybný a má niekoľko negatív. Track Maratón produkovaný samotným Oteckom patrí medzi tie menej originálne a podarené skladby. Cením, že sa snaží zabŕdnuť aj do tohto remesla, no beat mi príde otravný, ako keby robený v hiphopejay, dopočúvať celú skladbu sa mi podarilo len s veľkým sebazaprením. Majka Spirita by som ako jediného z hostí oželel. Túto dvojicu sme na spoločných trackoch počuli už nespočetne veľakrát a pre dlhoročného poslucháča spomínané kombo neprináša nič nového, duplom keď sa k tomu všetkému pridá otrepaná téma. Skipujem tiež Profit, znejúci ako keby bol nahrávaný ešte za čias prvého sóla. V niekoľkých miestach počuť chyby vo frázovaní, či nie úplne stopercentný master, toho by sa taká stálica scény mohla vyvarovať. Stále sú to však iba malicherné mínusy.

 

Nechýbajú skladby, kde Otis diktuje, nakladá, používa svoje povestné prirovnania a hry so slovami, vďaka ktorým má svoju základňu fanúšikov aj po nie úplne vydarenom prvom LP. Za spomenutie určite stojí Ja vs. celý svet, kde hosťuje nováčik roka Pil C, okolo ktorého sa tvorí slušný hype. Dodal, skoro už klasicky, vysoko nadpriemerný part. V tomto tracku však hrá iba druhé husle. Autor albumu tu totiž rapuje v najlepšej forme svojho života.

 

 

 

"...headshot, ja im odpálim čapicu

tí chalani sú jak vložky, sú napiču..."

 

Je mi jasné, že niektorými ľuďmi bude Otis hejtovaný už asi navždy. Treba si však uvedomiť, že toto nie je album pre násťročné dievčiny, ktoré si vyberajú raperov podľa toho, ako vyzerajú, alebo pre ľudí, ktorí začali počúvať rap predvčerom a kupujú si merch každého úspešnejšieho domáceho rapera, no ak by ste sa ich spýtali na jeho diskografiu, onemeli by. Nikdy by som nepovedal, že si v roku 2015 pôjdem Otecka z H16 a napríklad Egova tvorba bude pre mňa niečo, čo mi je čím ďalej vzdialenejšie. Neviem, či to bol zámer, alebo iba náhoda, no OpisujemTuIbaSkutočnosť je jeden z najlepšie koncepčne riešených albumov, aké tu za posledné roky vyšli. Obsahuje veci aktuálne, trefné, úprimné, technicky profesionálne zvládnuté, podporené špičkovými hudbami a stále to všetko pôsobí ako jeden kompaktný celok.

 

V neposlednom rade, nemôžem opomenúť úderné punchlines/hry so slovami, ktoré nedokážu napadnúť snáď nikomu inému a mnohé z nich zrejme opäť zľudovejú. Pripravte sa, že na sociálnych sieťach uvidíte zdieľať skladby z Otisa ľudí, ktorí sa z tohto rapera ešte pred mesiacom smiali a nebrali ho vážne. Ak album neznamená zlom v Oteckovej kariére a v roku 2015 ním neodštartuje úspešnú sólo dráhu, tak potom už asi nikdy. Nosič patrí jednoznačne medzi najkvalitnejšie domáce albumy posledných rokov a či už si zarytý oldskúler alebo si peckuješ nové mená slovenskej scény, Oteckov album by ti v prehrávači chýbať rozhodne nemal.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.