Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 20. 1. 2022 meniny má Dalibor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Na Tongu zničenú výbuchom sopky a cunami letí humanitárna pomoc. Musia si však dávať pozor, aby nepriniesli koronavírus Na Tongu zničenú výbuchom sopky a cunami letí humanitárna pomoc.…
VIDEO: Ronaldova ikonická oslava SIUUU sfanatizovala Australian Open. Komentátori si najskôr mysleli, že diváci hráčov vybučali VIDEO: Ronaldova ikonická oslava SIUUU sfanatizovala Australian…
Slováka Jozefa obvinili z vraždy učiteľky v Írsku. Prípad vytiahol do ulíc davy ľudí Slováka Jozefa obvinili z vraždy učiteľky v Írsku. Prípad…
Šéf Playboya Hugh Hefner vyžadoval orgie 5-krát týždenne. Ženy vraj zdrogoval tabletkami, ktoré im „otvárali nohy“ Šéf Playboya Hugh Hefner vyžadoval orgie 5-krát týždenne. Ženy…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení…
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol…
Hudba - Tip na hudbu

Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

Pozri sa ako sa z neznámych muzikantov stali uznávaní a známi umelci, čím si prešli, a ako sa dokážu roky udržať na vrchole.

gemma
11. apríl 2015, 18:38 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Hudba - Tip na hudbu
3
gemma
11. apríl 2015, 18:38

Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

Pozri sa ako sa z neznámych muzikantov stali uznávaní a známi umelci, čím si prešli, a ako sa dokážu roky udržať na vrchole.

gemma
11. apríl 2015, 18:38
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Postupne si pripomenieme  dôležité okamihy v kariérách rôznych umelcov a najznámejšie piesne, ktoré ste od nich mohli počuť. Pravidelne vám prinesieme hudobníkov či hudobné skupiny, ktoré dokázali za posledné roky výrazne ovplyvniť hudobnú scénu. Tešiť sa môžete aj na český a slovenský špeciál.  Máme za sebou už dve časti. V prvej sme začali s dvojicou talentovaných speváčok Lana Del Rey a Sia.  Druhá časť patrila výhradne mužom a to už notoricky známym Mumford & Sons a Edovi SheeranoviTretiu časť si rozdelí hawaiský rodák Jack Johnson a indie rocková skupina Florence + The Machine na čele s fenomenálnou Florence Welch.

 

 

Jack Johnson (na hudobnej scéne od roku 1999)

Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine
Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

 

39-ročný Hawaičan Jack Johnson začal svoju na prvý pohľad nenápadnú kariéru už pred 16 rokmi. Jack je syn slávneho surfera Jeffa Johnsona, ktorý ho naučil surfovať už v 5-tich rokoch. Svoju najväčšiu inšpiráciu vidí práve v oceáne a pre Rolling Stone magazín priznal, že je to ťažký život, ak sa stanete závislým na oceáne už v detstve. Jack bol v 17-tich kvalitným surferom, sponzorovaný dokonca značkou Quiksilver, no pre vážne zranenia musel s profesionálnym surfingom skončiť. Jeho hudobná tvorba je paradoxne tiež zaradená do “surfovej hudby” a  obsahuje prvky folku, reggaeblues a je zväčša akustická. Vzťah k hudbe si našiel, ako inak, cez surf, keď k svojím videám pridával vlastnú tvorbu. Takto si ho neskôr všimli ľudia a žiadali viac jeho hudby. V roku 1999 sa podieľal na skladbe Rodeo Clowns od známej hip-hopovej skupiny G. Love & Special Sauce. Sám povedal, že to bola veľká náhoda a zbehlo sa to veľmi rýchlo. Jeho surfové videá, vďaka ktorým sa neskôr zameral len na hudbu, získali rôzne ocenenia ako video roka 2000 za klip Thicker Than Water pre magazín SURFER, či September Session ktorý bol súčasťou ESPN FilmFestivalu. Zaujímavé je, že ako jediný muzikant sa objavil tiež v prestížnom športovom časopisu ESPN Magazine.

 

 

Na debutovom albume z roku 2001 s ním spolupracoval gitarista Ben Harper, ktorý mu robil sprievodnú gitaru. Svoje vlastné vydavateľstvo s názvom Brushfire Records založil Jack o rok neskôr, po albume Brushfire Fairytails. Keď prvýkrát počuli jeho tvorbu producenti z L.A., ktorí spolupracovali s hudobníkmi ako Céline Dion či Michael Jackson, chceli  sa ihneď porozprávať s Jackovým manažérom. No kedže Jack žiadneho nemal, požiadal svojho kamaráta Emmeta, ktorý si prečítal knihu "ako sa stať hudobným manažérom" a predstieral, že ním je. Zhodou okolností je Jackovým manažérom dodnes. 

 

 

Jack miluje prírodu a je zanietený environmentalista. Napríklad jeho album Sleep Trough The Static bol vyrobený vďaka solárnej energii. Jeho pieseň Tape Deck je spomienkou na časy, keď ako 18-ročný hrával v punkovej kapele na škole. Tam primárne študoval filmografiu

 

Jack má na svojom konte už 6 štúdiových albumov a 3 EPčka, z čoho boli najúspešnejšie debutový album, album In Between Dreams z roku 2005 s vyše 5 miliónov predanými kópiami a tromi zlatými a piatimi platinovými miestami v rebríčkoch, To The Sea na ktorom sa podieľal G. Love a už za prvý týždeň získal 1. miesto v rebríčku U.S. Billboard 200, či From Here to Now to You s romantickou pieseň I Got You, ktorú venoval svojej žene. O nej napísal aj skladbu Angel.

 

V piesni Taylor o mladom dievčati si zahral obľúbený herec Ben Stiller, ktorý v klipe napodobuje Johnsona. Známa popová speváčka Taylor Swift dávnejšie povedala, že túto pieseň mala dlhé obdobie ako zvonenie. Pieseň You and Your Heart napísal o separácii srdca od človeka a spôsobe, ako zas dôverovať svojmu srdcu. Kedže v klipe spieva do kamery keď surfuje na vlnách, nevedel sa sústrediť na jazdu a tak padal častejšie ako stál na doske.

 

 

Jeho inšpirácia oceánom, vzťah k prírode a rešpekt k životu z neho spravili jedného z najviac chill hudobníkov, akých dnes poznáme. Sám seba označuje v hudbe za rozprávača a cez hudbu chce dosiahnuť, aby sa ľudia cítili lepšie. V jednom rozhovore povedal, že túži po tom, aby si ľudia uvedomili, že riešia rovnaké problémy ako ostatní a nie sú sami. Jeho piesne rozprávajú o reálnych vzťahoch alebo o domyslených fantazijných príbehoch inšpirovaných rozhovormi, ktoré zachytí na ulici, či v reštaurácií. Jack rád vytvára uspávanky a piesne pre deti, napr. pieseň Upside Down, k detskému celovečernému filmu Zvedavý George.

 

 

Aj keď má Jack pokojnú povahu, dokážu ho vytočiť rozvrhy, či časové harmonogramy, ktoré nemá rád a ani im nerozumie. Jack sa posledné mesiace venuje hlavne svojim deťom, manželke, zahradkárčeniu a nadácií Kokua Hawai . Vo svojej záhrade má avokádový strom, z ktorého pripravuje rôzne pomazánky a pokrmy. Jeho žena ho však označila za odpadkového stravníka, lebo dokáže zjesť všetko. 

 

Okrem svojej tvorby sa Jack podieľal na 33 rôznych projektoch a každoročne organizuje hudobný festival na Havaji. Hoci je Jack Johnson v našich končinách stále trochu neznámy, za veľkou mlákou je pomerne slávnym a obľúbeným umelcom.  

 

 

 Florence + The Machine (na hudobnej scéne od roku 2007)

Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine
Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

 

Skupina Florence + The Machine sa skladá dnes celkom z ôsmich členov, na čele s hlavnou speváčkou Florence Welch a druhou zakladajúcou členkou Isabella "Machine" Summers28-ročná britská speváčka Florence sa narodila do zaujímavej rodiny. Jej matka Evelyn je historička a spisovateľka s diplomom z Harvardu a otec Nick vedie reklamnú firmu. Tiež sa na ňu čo to nalepilo od jej deda Colina Welcha, zakladajúceho člena novín Daily Telegraph. Jej otec ju rád volá Flossy a známi a priatelia zas Flo. Ako 11-ročná začala navštevovať hodiny spevu a jej prvou prespievanou piesňou sa stala Spooky od Dusty Springfield. Zaujímavé je, že prvý nástroj, na ktorý sa Flo naučila hrať, boli bicie. Tie sa spolu s jej mocným hlasom stali základným kameňom skupiny. V 13-tich rokoch sa jej rodičia rozišli a speváčka bývala s mamou a s dvomi sestrami u matkinho priateľa, ktorý mal už 3 deti. Práve kvôli pokazeným vzťahom v rodine si speváčka dokázala nájsť veľa inšpirácie pre svoje piesne. Ako malá vyrábala z krabíc od cereálií malé domčeky pre bábiky s miniatúrnymi stoličkami a stolmi. Ako malá pozerávala Disney rozprávky a neskôr si večer nacvičovala piesne. Vtedy jej stačila metla ako mikrofón. Sama je dnes veľkou fanúšičkou seriálu Glee a muzikálov na Brodwayi. Dnes diváci milujú jej live vystúpenia, z ktorých si odnášajú vždy skvelé zážitky. Jeden z jej najväčších fanúšikov je módny návrhár Karl Lagerfield.

 

Počas puberty ju inšpirovali najviac kapely Nirvana a Green Day a seba vnímala skôr ako punkerku, čomu dnes jej fanúšikovia nechcú veriť. Jej prvá (punk) kapela mala názov Toxic Cockroaches (Toxické šváby). Hoci diagnostikovali Florence dysgrafiu a dyslexiu, bola úspešne prijatá na umeleckú školu Camberwell College, kde študovala ilustráciu. O svojej hudobnej kariére povedala, že ak by jej nevyšla, venovala by sa dekoratérstvu a interiérovému dizajnu. Tvorba z jej začiatkov, z roku 2007, je dodnes dostupná na internete, ako napríklad tento záznam koncertu, či skvelá live verzia piesne Girl With One Eye, kde Florence ukazuje bezkonkurenčnú silu svojho hlasu. V rovnakom roku sa Welch spoznala s manažérom kapely Maireadom Nashom v klube, keď ju počul na toaletách spievať Ettu James.

 

 

Florence pred prvým albumom spolupracovala so skupinou Ashok. Napísala pieseň Happy Slap, čo bola prvá verzia jej punkovej piesne Kiss With A Fist, ktorá sa stala úvodnou skladbou debutového albumu Lungs s 13 skladbami z roku 2009. Hneď za ňou nasledovala pieseň Dogs Days Are Over so snovým až kozmickým videoklipom, ktorý má dnes vyše 54 miliónov zhliadnutí. Pre jeden rozhovor sa Florence priznala, že pieseň vytvorili zo zábavy a samotný celosvetový úspech skladby ich prekvapil. Pieseň bola nominovaná na rôzne ocenenia a použitá v niekoľkých seriáloch. Paradoxne boli pri nahrávaní použité rôzne predmety v štúdiu, kedže nemali potrebné vybavenie. Využili zvuky steny, pohárov, pier, lyžičiek a iných vecí, aby dosiahli výsledný efekt. 

 

Okrem už dvoch spomenutých skladieb zaznamenali úspech z albumu Lungs aj piesne ako You've Got The Love s neskorším citlivým remixom od skupiny The XXRabbit Heart s rozprávkovým klipom, dynamická skladba Drumming Song, či magická Cosmic Love.

 

 

Florence túžila po silnejšej a lepšej verzií prvého albumu a po skvelom kariérnom štarte v hudobnom svete bola v roku 2011 vydaná doska Ceremonials s prvou piesňou What The Water Gave Me, ktorá za 2 dni dosiahla 1,5 milióna zhliadnutí na YouTube. Skladba pôsobí jemne až spirituálne, a pasáže, kde Welch dokazuje silu a veľkosť svojho hlasu vytvárajú celkom nový štýl hudby, dnes už typický pre túto skupinu.

 

Lídrom albumu sa stala skladba Shake It Out, ktorú si vďaka jej úspechu dnes ľudia začnú pospevovať hneď po prečítaní názvu. Skladba sa stala najznámejšou piesňou skupiny. Frontmanka skupiny priznala, že si ju často spieva počas turné, aby sa zbavila stresu, alebo počas dňa pre uvoľnenie. Welch ju napísala, keď mala raz opicu. Práve hit Taylor Swift - Shake It Off bol niektorými médiami zo začiatku prirovnávaný k tomuto slávnemu predchodcovi.

 

Ďalšími úspešnými skladbami z druhého albumu boli No Light, No Light so strašidelným a šokujúcim klipom, melancholická Never Let Me Goči silná a divoká Spectrum (Say My Name) so surrealistickým videom. Remix poslednej skladby od Calvina Harrisa dosiahol prvú priečku v hudobnom rebríčku Veľkej Británie. 

 

 

Hudobný štýl projektu Florence + The Machine je mixom rôznych žánrov od barokového popu, cez indie rock až po soul a čistý pop. V tvorbe je počuť inšpiráciu hymnami, poéziou a gospelom. Texty sú zas inšpirované renesančnými autormi. Vďaka rôznorodosti hudobných nástrojov ako harfa, klávesy, bubny, basové gitary, a perkusií je ich štýl  jedinečný. Spolu s krásnym, silným hlasovým prejavom trochu šialenej, no fenomenálnej Florence zanecháva každá skladba osobitý a výrazný dojem. 

 

Pred vystúpením Florence rada tancuje rôzne smiešne až absurdné kreácie, čo jej pomáha sa zbaviť stresu a podľa jej slov podporuje kreativitu. Je známa, podobne ako frontmanka skupiny Paramore Hayley, častou zmenou svojej vizáže. V rozhovoroch pre rôzne periodiká o sebe prezrádza veľa vecí, ako napríklad fakt, že je v nakupovaní roztopašná a rada nakupuje online, pričom vie tak stráviť celé hodiny.

 

Okrem už spomenutých hudobných inšpirácií rada počúva kostolné zvony na námestí, a ak by si mala vybrať obľúbenú karaoke pieseň, bola by to Total Eclipse Of The Heart od Bonnie Tyler.

 

Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine
Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

 

Dnes je skupina s vyše 67 rôznymi nomináciami a 21 výhrami v rôznych kategóriach jednou z najznámejších zoskupení na kontemporárnej hudobnej scéne. Tento rok plánujú vydať svoj tretí album s názvom How Big, How Blue, How Beautiful. Dočkať by sme sa ho mali 1. júna. Nový album je narozdiel od predošlých dvoch zameraný na skutočný život a na každodenné starosti. Zatiaľ sú vonku 3 z 11 piesní: What Kind Of Man, St. Jude a Ship To Wreck.

 

 

 

Naša redakcia sa samozrejme teší na novú tvorbu a praje ešte veľa úspechov.  

 

 

O ktorých ďalších umelcoch by ste sa radi dozvedeli zaujímavosti z ich kariéry?

Nezabudnite sledovať NewSound

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: jackjohnsonmusic, instyle, abcnews, the guardian
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy hudba
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 32 minútami
Na Tongu zničenú výbuchom sopky a cunami letí humanitárna pomoc. Musia si však dávať pozor, aby nepriniesli koronavírus.
pred hodinou
VIDEO: Ronaldova ikonická oslava SIUUU sfanatizovala Australian Open. Komentátori si najskôr mysleli, že diváci hráčov vybučali.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Na Tongu zničenú výbuchom sopky a cunami letí humanitárna pomoc. Musia si však dávať pozor, aby nepriniesli koronavírus Na Tongu zničenú výbuchom sopky a cunami letí humanitárna pomoc.…
VIDEO: Ronaldova ikonická oslava SIUUU sfanatizovala Australian Open. Komentátori si najskôr mysleli, že diváci hráčov vybučali VIDEO: Ronaldova ikonická oslava SIUUU sfanatizovala Australian Open.…
Slováka Jozefa obvinili z vraždy učiteľky v Írsku. Prípad vytiahol do ulíc davy ľudí Slováka Jozefa obvinili z vraždy učiteľky v Írsku. Prípad vytiahol do…
Šéf Playboya Hugh Hefner vyžadoval orgie 5-krát týždenne. Ženy vraj zdrogoval tabletkami, ktoré im „otvárali nohy“ Šéf Playboya Hugh Hefner vyžadoval orgie 5-krát týždenne. Ženy vraj…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť