Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 13. 8. 2020 meniny má Ľubomír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Tip na hudbu
3
gemma
11. apríl 2015, 18:38
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

Pozri sa ako sa z neznámych muzikantov stali uznávaní a známi umelci, čím si prešli, a ako sa dokážu roky udržať na vrchole.

gemma
11. apríl 2015, 18:38
Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Postupne si pripomenieme  dôležité okamihy v kariérách rôznych umelcov a najznámejšie piesne, ktoré ste od nich mohli počuť. Pravidelne vám prinesieme hudobníkov či hudobné skupiny, ktoré dokázali za posledné roky výrazne ovplyvniť hudobnú scénu. Tešiť sa môžete aj na český a slovenský špeciál.  Máme za sebou už dve časti. V prvej sme začali s dvojicou talentovaných speváčok Lana Del Rey a Sia.  Druhá časť patrila výhradne mužom a to už notoricky známym Mumford & Sons a Edovi SheeranoviTretiu časť si rozdelí hawaiský rodák Jack Johnson a indie rocková skupina Florence + The Machine na čele s fenomenálnou Florence Welch.

 

 

Jack Johnson (na hudobnej scéne od roku 1999)

Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

 

39-ročný Hawaičan Jack Johnson začal svoju na prvý pohľad nenápadnú kariéru už pred 16 rokmi. Jack je syn slávneho surfera Jeffa Johnsona, ktorý ho naučil surfovať už v 5-tich rokoch. Svoju najväčšiu inšpiráciu vidí práve v oceáne a pre Rolling Stone magazín priznal, že je to ťažký život, ak sa stanete závislým na oceáne už v detstve. Jack bol v 17-tich kvalitným surferom, sponzorovaný dokonca značkou Quiksilver, no pre vážne zranenia musel s profesionálnym surfingom skončiť. Jeho hudobná tvorba je paradoxne tiež zaradená do “surfovej hudby” a  obsahuje prvky folku, reggaeblues a je zväčša akustická. Vzťah k hudbe si našiel, ako inak, cez surf, keď k svojím videám pridával vlastnú tvorbu. Takto si ho neskôr všimli ľudia a žiadali viac jeho hudby. V roku 1999 sa podieľal na skladbe Rodeo Clowns od známej hip-hopovej skupiny G. Love & Special Sauce. Sám povedal, že to bola veľká náhoda a zbehlo sa to veľmi rýchlo. Jeho surfové videá, vďaka ktorým sa neskôr zameral len na hudbu, získali rôzne ocenenia ako video roka 2000 za klip Thicker Than Water pre magazín SURFER, či September Session ktorý bol súčasťou ESPN FilmFestivalu. Zaujímavé je, že ako jediný muzikant sa objavil tiež v prestížnom športovom časopisu ESPN Magazine.

 

 

Na debutovom albume z roku 2001 s ním spolupracoval gitarista Ben Harper, ktorý mu robil sprievodnú gitaru. Svoje vlastné vydavateľstvo s názvom Brushfire Records založil Jack o rok neskôr, po albume Brushfire Fairytails. Keď prvýkrát počuli jeho tvorbu producenti z L.A., ktorí spolupracovali s hudobníkmi ako Céline Dion či Michael Jackson, chceli  sa ihneď porozprávať s Jackovým manažérom. No kedže Jack žiadneho nemal, požiadal svojho kamaráta Emmeta, ktorý si prečítal knihu "ako sa stať hudobným manažérom" a predstieral, že ním je. Zhodou okolností je Jackovým manažérom dodnes. 

 

 

Jack miluje prírodu a je zanietený environmentalista. Napríklad jeho album Sleep Trough The Static bol vyrobený vďaka solárnej energii. Jeho pieseň Tape Deck je spomienkou na časy, keď ako 18-ročný hrával v punkovej kapele na škole. Tam primárne študoval filmografiu

 

Jack má na svojom konte už 6 štúdiových albumov a 3 EPčka, z čoho boli najúspešnejšie debutový album, album In Between Dreams z roku 2005 s vyše 5 miliónov predanými kópiami a tromi zlatými a piatimi platinovými miestami v rebríčkoch, To The Sea na ktorom sa podieľal G. Love a už za prvý týždeň získal 1. miesto v rebríčku U.S. Billboard 200, či From Here to Now to You s romantickou pieseň I Got You, ktorú venoval svojej žene. O nej napísal aj skladbu Angel.

 

V piesni Taylor o mladom dievčati si zahral obľúbený herec Ben Stiller, ktorý v klipe napodobuje Johnsona. Známa popová speváčka Taylor Swift dávnejšie povedala, že túto pieseň mala dlhé obdobie ako zvonenie. Pieseň You and Your Heart napísal o separácii srdca od človeka a spôsobe, ako zas dôverovať svojmu srdcu. Kedže v klipe spieva do kamery keď surfuje na vlnách, nevedel sa sústrediť na jazdu a tak padal častejšie ako stál na doske.

 

 

Jeho inšpirácia oceánom, vzťah k prírode a rešpekt k životu z neho spravili jedného z najviac chill hudobníkov, akých dnes poznáme. Sám seba označuje v hudbe za rozprávača a cez hudbu chce dosiahnuť, aby sa ľudia cítili lepšie. V jednom rozhovore povedal, že túži po tom, aby si ľudia uvedomili, že riešia rovnaké problémy ako ostatní a nie sú sami. Jeho piesne rozprávajú o reálnych vzťahoch alebo o domyslených fantazijných príbehoch inšpirovaných rozhovormi, ktoré zachytí na ulici, či v reštaurácií. Jack rád vytvára uspávanky a piesne pre deti, napr. pieseň Upside Down, k detskému celovečernému filmu Zvedavý George.

 

 

Aj keď má Jack pokojnú povahu, dokážu ho vytočiť rozvrhy, či časové harmonogramy, ktoré nemá rád a ani im nerozumie. Jack sa posledné mesiace venuje hlavne svojim deťom, manželke, zahradkárčeniu a nadácií Kokua Hawai . Vo svojej záhrade má avokádový strom, z ktorého pripravuje rôzne pomazánky a pokrmy. Jeho žena ho však označila za odpadkového stravníka, lebo dokáže zjesť všetko. 

 

Okrem svojej tvorby sa Jack podieľal na 33 rôznych projektoch a každoročne organizuje hudobný festival na Havaji. Hoci je Jack Johnson v našich končinách stále trochu neznámy, za veľkou mlákou je pomerne slávnym a obľúbeným umelcom.  

 

 

 Florence + The Machine (na hudobnej scéne od roku 2007)

Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

 

Skupina Florence + The Machine sa skladá dnes celkom z ôsmich členov, na čele s hlavnou speváčkou Florence Welch a druhou zakladajúcou členkou Isabella "Machine" Summers28-ročná britská speváčka Florence sa narodila do zaujímavej rodiny. Jej matka Evelyn je historička a spisovateľka s diplomom z Harvardu a otec Nick vedie reklamnú firmu. Tiež sa na ňu čo to nalepilo od jej deda Colina Welcha, zakladajúceho člena novín Daily Telegraph. Jej otec ju rád volá Flossy a známi a priatelia zas Flo. Ako 11-ročná začala navštevovať hodiny spevu a jej prvou prespievanou piesňou sa stala Spooky od Dusty Springfield. Zaujímavé je, že prvý nástroj, na ktorý sa Flo naučila hrať, boli bicie. Tie sa spolu s jej mocným hlasom stali základným kameňom skupiny. V 13-tich rokoch sa jej rodičia rozišli a speváčka bývala s mamou a s dvomi sestrami u matkinho priateľa, ktorý mal už 3 deti. Práve kvôli pokazeným vzťahom v rodine si speváčka dokázala nájsť veľa inšpirácie pre svoje piesne. Ako malá vyrábala z krabíc od cereálií malé domčeky pre bábiky s miniatúrnymi stoličkami a stolmi. Ako malá pozerávala Disney rozprávky a neskôr si večer nacvičovala piesne. Vtedy jej stačila metla ako mikrofón. Sama je dnes veľkou fanúšičkou seriálu Glee a muzikálov na Brodwayi. Dnes diváci milujú jej live vystúpenia, z ktorých si odnášajú vždy skvelé zážitky. Jeden z jej najväčších fanúšikov je módny návrhár Karl Lagerfield.

 

Počas puberty ju inšpirovali najviac kapely Nirvana a Green Day a seba vnímala skôr ako punkerku, čomu dnes jej fanúšikovia nechcú veriť. Jej prvá (punk) kapela mala názov Toxic Cockroaches (Toxické šváby). Hoci diagnostikovali Florence dysgrafiu a dyslexiu, bola úspešne prijatá na umeleckú školu Camberwell College, kde študovala ilustráciu. O svojej hudobnej kariére povedala, že ak by jej nevyšla, venovala by sa dekoratérstvu a interiérovému dizajnu. Tvorba z jej začiatkov, z roku 2007, je dodnes dostupná na internete, ako napríklad tento záznam koncertu, či skvelá live verzia piesne Girl With One Eye, kde Florence ukazuje bezkonkurenčnú silu svojho hlasu. V rovnakom roku sa Welch spoznala s manažérom kapely Maireadom Nashom v klube, keď ju počul na toaletách spievať Ettu James.

 

 

Florence pred prvým albumom spolupracovala so skupinou Ashok. Napísala pieseň Happy Slap, čo bola prvá verzia jej punkovej piesne Kiss With A Fist, ktorá sa stala úvodnou skladbou debutového albumu Lungs s 13 skladbami z roku 2009. Hneď za ňou nasledovala pieseň Dogs Days Are Over so snovým až kozmickým videoklipom, ktorý má dnes vyše 54 miliónov zhliadnutí. Pre jeden rozhovor sa Florence priznala, že pieseň vytvorili zo zábavy a samotný celosvetový úspech skladby ich prekvapil. Pieseň bola nominovaná na rôzne ocenenia a použitá v niekoľkých seriáloch. Paradoxne boli pri nahrávaní použité rôzne predmety v štúdiu, kedže nemali potrebné vybavenie. Využili zvuky steny, pohárov, pier, lyžičiek a iných vecí, aby dosiahli výsledný efekt. 

 

Okrem už dvoch spomenutých skladieb zaznamenali úspech z albumu Lungs aj piesne ako You've Got The Love s neskorším citlivým remixom od skupiny The XXRabbit Heart s rozprávkovým klipom, dynamická skladba Drumming Song, či magická Cosmic Love.

 

 

Florence túžila po silnejšej a lepšej verzií prvého albumu a po skvelom kariérnom štarte v hudobnom svete bola v roku 2011 vydaná doska Ceremonials s prvou piesňou What The Water Gave Me, ktorá za 2 dni dosiahla 1,5 milióna zhliadnutí na YouTube. Skladba pôsobí jemne až spirituálne, a pasáže, kde Welch dokazuje silu a veľkosť svojho hlasu vytvárajú celkom nový štýl hudby, dnes už typický pre túto skupinu.

 

Lídrom albumu sa stala skladba Shake It Out, ktorú si vďaka jej úspechu dnes ľudia začnú pospevovať hneď po prečítaní názvu. Skladba sa stala najznámejšou piesňou skupiny. Frontmanka skupiny priznala, že si ju často spieva počas turné, aby sa zbavila stresu, alebo počas dňa pre uvoľnenie. Welch ju napísala, keď mala raz opicu. Práve hit Taylor Swift - Shake It Off bol niektorými médiami zo začiatku prirovnávaný k tomuto slávnemu predchodcovi.

 

Ďalšími úspešnými skladbami z druhého albumu boli No Light, No Light so strašidelným a šokujúcim klipom, melancholická Never Let Me Goči silná a divoká Spectrum (Say My Name) so surrealistickým videom. Remix poslednej skladby od Calvina Harrisa dosiahol prvú priečku v hudobnom rebríčku Veľkej Británie. 

 

 

Hudobný štýl projektu Florence + The Machine je mixom rôznych žánrov od barokového popu, cez indie rock až po soul a čistý pop. V tvorbe je počuť inšpiráciu hymnami, poéziou a gospelom. Texty sú zas inšpirované renesančnými autormi. Vďaka rôznorodosti hudobných nástrojov ako harfa, klávesy, bubny, basové gitary, a perkusií je ich štýl  jedinečný. Spolu s krásnym, silným hlasovým prejavom trochu šialenej, no fenomenálnej Florence zanecháva každá skladba osobitý a výrazný dojem. 

 

Pred vystúpením Florence rada tancuje rôzne smiešne až absurdné kreácie, čo jej pomáha sa zbaviť stresu a podľa jej slov podporuje kreativitu. Je známa, podobne ako frontmanka skupiny Paramore Hayley, častou zmenou svojej vizáže. V rozhovoroch pre rôzne periodiká o sebe prezrádza veľa vecí, ako napríklad fakt, že je v nakupovaní roztopašná a rada nakupuje online, pričom vie tak stráviť celé hodiny.

 

Okrem už spomenutých hudobných inšpirácií rada počúva kostolné zvony na námestí, a ak by si mala vybrať obľúbenú karaoke pieseň, bola by to Total Eclipse Of The Heart od Bonnie Tyler.

 

Z ulice na pódium, z klubov na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

 

Dnes je skupina s vyše 67 rôznymi nomináciami a 21 výhrami v rôznych kategóriach jednou z najznámejších zoskupení na kontemporárnej hudobnej scéne. Tento rok plánujú vydať svoj tretí album s názvom How Big, How Blue, How Beautiful. Dočkať by sme sa ho mali 1. júna. Nový album je narozdiel od predošlých dvoch zameraný na skutočný život a na každodenné starosti. Zatiaľ sú vonku 3 z 11 piesní: What Kind Of Man, St. Jude a Ship To Wreck.

 

 

 

Naša redakcia sa samozrejme teší na novú tvorbu a praje ešte veľa úspechov.  

 

 

O ktorých ďalších umelcoch by ste sa radi dozvedeli zaujímavosti z ich kariéry?

Nezabudnite sledovať NewSound

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: jackjohnsonmusic, instyle, abcnews, the guardian Tagy: album, music, indie rock, festival, soul, newsound, florence welch, florence and the machine, acoustic, g&g, jack johnson
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.