Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 23. 9. 2020 meniny má Zdenka

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Strava
7
Simon K.
21. október 2015, 5:46
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Stravovanie podľa krvnej skupiny: Takmer dokonalý princíp alebo zbytočné zakazovanie určitých potravín?

Tak populárne! Asi každý z vás minimálne raz počul o stravovaní či diéte založenej na type krvnej skupiny. Ide o legitímnu záležitosť alebo hlúposť?

Simon K.
21. október 2015, 5:46
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
7
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keď v posilňovni počujem diskusiu medzi trénerom (ktorý potrebuje trénera) a klientom o tom, ako mu ešte musí vytvoriť jedálniček presne so siedmimi jedlami inak to nemá zmysel a že večer už by nemal nič jesť ak nechce pribrať tuk, viacmenej sa vo mne odohrá proces erupcie sopky, ale zároveň som pokojný, pretože som si na nevedomosť, dezinformácie a hlúposť zvykol. Keď však počujem 2 ženy rozprávajúce sa o tom, ako nemôžu jesť pšeničné výrobky, kurča a orechy, pretože majú „béčkovú“ krvnú skupinu, stav sa zhoršuje.

 

Kto za tým stojí? Dr. Peter D'Adamo, prírodný lekár, ktorý napísal niekoľko publikácií o myšlienke, že vaša krvná skupina nejako súvisí a ovplyvňuje to, čo by ste mali jesť a čo by ste mali z jedálničku vyhodiť. Teória škrípe hneď na začiatku, kedy iba krvné skupiny ovplyvňujú typ jedál, ktoré by sme mali jesť a ďalšie identifikátory (pozitívna, negatívna), už nemajú žiadny vplyv. V každom prípade, neodsudzujme niečo hneď na začiatku, mrknime na pár faktov.

 

Stravovanie podľa krvnej skupiny: Takmer dokonalý princíp alebo zbytočné zakazovanie určitých potravín?

 

Najprv, aby sme v tom mali prehľad, takto to "funguje".

 

Skupina A: Vraj si prirodzený pestovateľ a vegetarián. V strave by si sa mal vyhnúť mäsu a mliečnym výrobkom. Zakázaná je teľacina, hovädzina, bravčovina či údený losos alebo sleď. Naopak, tofu, obilné výrobky, strukoviny a ovocie sú to pravé orechové. Ako bonus, chudnutie podporíš jógou. V rámci ovocia škodia banány, mango, pomaranče či melóny. Naopak, neškodí marhuľa, ananás či slivky.

 

Skupina B: Vraj je dobré všetko, ale s mierou. Vynechať by si ale mal pšenicu, oriešky a strukoviny. Zverina, baranina či králik sú fajn, slanina, sliepka, kurča už zase nie. Mliečne výrobky máš povolené.

 

Skupina AB: Výhra! Krvná skupina, ktorá je vraj najlepšie prispôsobená moderným životným podmienkam. No nie až taká výhra, ak chceš schudnúť, máš zakázané červené mäso a kukuricu. Povolené sú ale mliečne výrobky, tofu, plody mora a zelenina. Priberať budeš okrem spomínaného červeného mäsa aj z fazule, pšenice a pohánky.

 

Skupina 0: Si lovec! Konzumovať by si mal vraj veľa mäsa, no nevhodné sú výrobky zo pšenice, kukurice, fazule a aj šošovice. Na ovsené vločky zabudni, takisto mliečne výrobky nie sú až tak vhodné, avšak vlašské orechy, tekvicové semienka, morské živočíchy, špenát či pečeň sú skvelé.

 Stravovanie podľa krvnej skupiny: Takmer dokonalý princíp alebo zbytočné zakazovanie určitých potravín?

Je to peklo, ale budem sa tak stravovať...

 

 

Peter vo svojich publikáciach tvrdí, že jeho informácie sú založené na tisícke vedeckých článkov o krvných typoch a ich spojeniach s chorobami a výživou. Nanešťastie ale žiadna kontrolovaná štúdia, ktorá priamo riešila problematiku krvných typov v spojení so stravovaním nebola vykonaná. Nikdy.

 

Jedna z hlavných myšlienok je, že v potrave existuje mnoho lektínov, ktoré špecificky zasahujú do jednotlivých krvných skupín. Lektíny sú považované za antinutrienty a môžu mať negatívne účinky na sliznicu čriev. Ak budeme konzumovať zlé druhy lektínov pre náš krvný typ, povedie to ku zhlukovaniu červených krviniek. Je tu však jeden problém. Lektíny v strave nie sú špecifické, respektíve sa nevzťahujú na konkrétne krvné typy, s výnimkou niekoľkých druhov strukovín v surovom stave. V surovom stave je potrebné podčiarknuť, pretože aj keď je tu táto drobnučká výnimka, väčšina strukovín je konzumovaná po tom, ako sú namočené a uvarené, čo lektíny zničí.

 

Možno to najzaujímavejšie. 2 roky späť bola konečne publikovaná práca, respektíve systematická analýza publikovaných štúdií na tému "stravovanie podľa krvných skupín." 1415! Slovom tisícštyristopätnásť referencií, pričom iba jeden článok sa dostal do kolonky "oprávnené". Išlo o rozdiely medzi LDL cholesterolom a jeho odozvu na rôzne krvné typy v stravovania s nízkym obsahom tukov. Záver výskumníkov bol ale jasný a stručný. „Neexistuje žiadna dobrá štúdia, ktorá by podporovala pozitívne výhody v rámci zdravia pre konkrétne stravovanie na základe krvnej skupiny.“

 

Stravovanie podľa krvnej skupiny: Takmer dokonalý princíp alebo zbytočné zakazovanie určitých potravín?

 

V roku 1997 však kniha Eat Right 4 Your Type Dr. D'Adama slávila úspech. Bestseller! Škoda len, že v nej bolo ešte oveľa viac ignorovaných faktoch a nepravdivo uvedených informácií. Napríklad, že pôvodný, najstarší krvný typ je krvný typ 0. Už od roku 1990 je známe, že pôvodný krvný typ je A. Takýchto nedostatkov je v knihe uvedených oveľa viac. Píše aj o indiánskom kmeni Blackfoot alebo Niitsítapi. Tí majú ako hlavný zdroj potravy mäso z byvola, na základe čoho by im Dr. D'Adamo zaevidoval skupinu typu 0. Avšak, podľa oficiálnych štatistík, je až 82 % ľudí z týchto kmeňov krvnej skupiny A. Berme toto všetko ale ako len nejaké menej podstatné veci, aj keď ich je zle uvedených v knihe oveľa viac.

 

Máme výskum z minulého roka, ktorého sa zúčastnilo 1455 ľudí po dobu jedného mesiaca. Výsledok nebol prekvapujúci. Dodržiavania konkrétneho stravovania založeného na krvných skupinách bolo spojené s priaznivými účinkami niektorých kardiometabolických faktorov, ale tieto asociácie boli nezávislé od jedinca, a teda od konkrétneho genotypu. Takže hypotéza, že špecifické stravovanie založené na krvných skupinách funguje v rámci zlepšenia zdravia, sa nepodporila. Možno si trochu zmätený, veď predsa boli spojené so spomenutými priaznivými účinkami. Áno, ale u všetkých jedincov, nie len tých so špecifickou krvnou skupinou. A je známe, že ak ľudia začnú jesť viac zeleniny a ovocia, zdraviu to len a len prospieva, o čom už určite vieš aj vďaka našim článok o zelenine a ovocí.

 

Existuje výskum o tom, že ľudia so špecifickou krvnou skupinou môžu mať vyšší, respektíve nižší risk niektorých chorôb. Napríklad, u ľudí so skupinou 0 je tu nižší risk srdcových chorôb a vyšší risk žalúdočných vredov. Avšak, neexistuje štúdia hovoriaca o tom, že takéto niečo má akýkoľvek súvis so stravovaním podobného typu. Opäť strela mimo brány.

 

Stravovanie podľa krvnej skupiny: Takmer dokonalý princíp alebo zbytočné zakazovanie určitých potravín?

 

Hematológ Dr. Victor Herbert, ktorého štúdium spočívalo v riešení problematiky stravovania a krvi bol z toho všetkého tiež asi rozčúlený. Vyjadril sa totiž, že celá táto teória je „koňský výkal“. Samozrejme rozhorčený nebol len on. V priebehu času sa vyjadrovali viacerí, napríklad Jamie Hale zaoberajúci sa prevažne vedou ohľadne psychologických hľadísk a výživy. Ten to povedal jemnejšie: „Primárny vedecký výskum na túto problematiku alebo ani zdravý rozum nepodporuje myšlienku, ktorá je týmto stravovaním presadzovaná.“ Aktuálne jeden z najviac relevantných odborníkov na výživu, Lyle McDonald, sa s tým nepáral. Na otázku, aký má názor na stravovanie podľa krvných skupín odpovedal: „Je to odpad.

 

Je potrebné si uvedomiť ďalšiu vec. Potraviny, na ktorých je takéto stravovanie založené, sú väčšinou nutrične hodnotné, a teda plné kvalitných živín. Bez rozdielu a bez riešenia konkrétnych krvných skupín, akýkoľvek bežný človek, ktorý by začal dodržiavať stravovanie podľa krvnej skupiny, by pravdepodobne automaticky začal jesť zdravšie, ako bol zvyknutý a aké boli jeho návyky. Vznikne automatické odstránenie spracovávaných a "nezdravých" potravín. To znamená, že bude jesť hodnotnejšie potraviny a zároveň bude jesť pravdepodobne menej celkových kalórií, keďže takéto potraviny ich majú jednak menej a navyše oveľa viac zasýtia ako nezdravé "junk" jedlo. Niet divu, že by sa teoreticky mohol cítiť následne lepšie.

 

Stravovanie podľa krvnej skupiny: Takmer dokonalý princíp alebo zbytočné zakazovanie určitých potravín?

 

Každý sympatizuje s iným typom stravovania, ale dôležité je, že nám to stravovanie prináša uspokojenie a zároveň výsledky. Niekto je z nejakého dôvodu vegetarián, niekto je z nejakého dôvodu milovník mäsa, ktoré si dopraje každý deň. Ak aj zrovna funguješ na stravovaní podľa krvnej skupiny, funguj. Ak máš výsledky, v poriadku. Pravdepodobne si si našiel niečo, čoho sa vieš držať z dlhodobého hľadiska a nie je to len ďalšie mesačné odriekanie a utrpenie a pravdepodobne ješ potraviny, ktoré sú z nutričného hľadiska super. Avšak, záver je taký, že nič z toho nemá žiadne spojenie s tým, že dané stravovanie je späté s tvojou krvnou skupinou. Lepšia kompozícia postavy (viac svalov, menej tuku) vďaka stravovaniu založenom na krvných skupinách? Nezmysel. Toto stravovanie a celý koncept je len masívna baňa na peniaze dobre podporená marketingovými stratégiami. Tak čo, kto prvý rozbehne biznis a napíše knihu o diéte založenej na farbe očí? 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.