Čerstvá dávka umenia, ktorú stíhaš ešte pred začiatkom školského roka.
Využi posledné prázdninové týždne a nadýchni sa kultúry. Vybrali sme päť zaujímavých výstav v Bratislave, ktoré sú (takmer) zadarmo a môžu byť inšpiráciou na zaujímavé rozhovory. Vezmi partiu či milovanú osobu a užite si umenie miestnych aj zahraničných tvorcov.
Refresher podporuje lokálne talenty od svojho vzniku. Píšeme o svetovej aj domácej tvorbe v oblasti módy, architektúry či dizajnu. Pre viac článkov o umení a kultúre klikni sem, a ak chceš, aby sme o týchto témach písali ešte viac, pridaj sa do klubu Refresher+ a podpor našu tvorbu.
Stará tržnica: Umenie, ktorého si súčasťou
V bratislavskej Starej tržnici prebieha od 3. júla do 2. septembra interaktívna inštalácia s názvom INNER LIFE. Za dielom stojí francúzsky umelec Mathieu Le Sourd známy ako Maotik. Zviditeľnil sa využívaním algoritmov pri tvorbe, ktorou posúva vnímanie priestoru. Bežne spolupracuje s hudobníkmi, tanečníkmi, divadelníkmi či architektmi a rád v umení experimentuje.
V inštalácii v Starej tržnici spája video a audio: vytvára digitálny mikrosvet akvarelových obrazov, ktoré reagujú na pohyb návštevníkov. Interaktívne umelecké dielo je jedinečné, keďže vizuálne a zvukové vnemy spracúva v reálnom času a vytvára tak nezopakovateľné obrazy.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Maotik myslel aj na hlbší zážitok a radosť zo svetla, zvuku a z pohybu. Ešte stíhaš aj spojenie digitálneho umenia s tanečným vystúpením: poslednýkrát sa odohrá v tržnici 17. augusta o 19.00 h.
Predstavenie trvá 15 minút a odohráva sa na prízemí tržnice, organizátori odporúčajú ísť na balkón, odkiaľ budeš mať najlepší výhľad. Lístky sa budú predávať tesne pred začiatkom, nie je možné ich rezervovať ani si ich zakúpiť v predpredaji.
– otvorené denne okrem soboty, od 13.00 do 22.00 h (posledný vstup 21.30 h)
– vstupné: 2 € (aj v prípade tanečného predstavenia), deti do 15 rokov so sprievodom zadarmo
DOT Contemporary: Obrazy, ktoré rozmazávajú hranicu medzi snom a realitou
Galéria súčasného umenia DOT Contemporary koncom leta vystaví diela mladých českých umelcov, ktorí sa navonok v prístupe k tvorbe veľmi odlišujú. Laura Limbourg prezentuje mierne aktivistické diela, ktorými reaguje na problém prostitúcie a objektifikácie žien v ázijských krajinách. Jan Rybníček je zaujatý štruktúrou a náhodilosťou a príbeh vytvára vďaka asociáciám.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Spája ich však snivá atmosféra, v ktorej sa sny a realita prelínajú. Ak sa chceš nechať zlákať do klasickejšieho priestoru na umelecké diela, tak táto galéria ti ich vďaka bezplatnému vstupu a atraktívnej adrese v Jurkovičovej teplárni prináša tak blízko, ako sa len dá.
– otvorené denne od 12.00 do 19.00 h (v nedeľu do 18.00 h)
– vstupné: zadarmo
Tyršák: Surové fotografie z Ukrajiny
Dostupné umenie a zároveň neustálu pripomienku pretrvávajúcej vojny na Ukrajine prináša výstava fotografií s názvom Hrdinovia. Nájdeš ju v objekte Archipelago na Tyršáku, mestskej pláži medzi Starým mostom a Divadlom Aréna od 22. augusta. Vystavené fotografie zachytávajú ukrajinských vojakov, ktorí zachraňujú nielen ľudské životy.
Organizátori upozorňujú, že výstava nie je vhodná pre slabšie povahy. Podporili ju ukrajinské veľvyslanectvo a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
Na Tyršáku počas leta prebieha aj niekoľko ďalších podujatí vrátane cestovateľského kina, nahrávania podcastov naživo či diskusií so známymi osobnosťami. Nechýbajú kvízy, párty či joga pod modrým nebom.
– otvorené: denne od 9.00 h do polnoci
– vstupné: zadarmo
Galéria FOG: Umenie digitálnej manipulácie
Staromestská Galéria FOG vystavuje diela českého umelca Jiřího Thýna v rámci výstavy Mlčanie, torzo, prítomnosť. Hoci sa označuje už za zástupcu strednej generácie a venuje sa fotografii, neobmedzuje sa len na toto médium. Fotografie zapracúva do videí či inštalácií, vytvára z nich koláže alebo inou digitálnou manipuláciou ich pretvára na úplne nové umelecké diela. Často na to využíva technické parametre, fotografiu skúma napríklad vo vzťahu k svetlu a času.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Inšpirovali ho avantgardní sochári a sochárky. Projekt vystavený v Galérii FOG zahŕňa jednak fotografie samotných diel Hany Wichterlovej, jednej zo sochárok, ktorej plastiky ovplyvnili Thýnovu tvorbu. Súčasťou výstavu sú aj veľkoformátové čiernobiele fotografie, na ktoré maľoval alebo ich inak upravil, prerezávaný fotogram či sochárske výtvory zo sadrokartónu.
– otvorené: štvrtok až sobota od 15.00 do 19.00 h
– vstupné: zadarmo
White & Weiss
Súkromná rodinná galéria White & Weiss prezentuje najmä maľby, sochy a iné objekty súčasných slovenských a stredoeurópskych umelcov. Počas leta organizuje výstavu Anything goes when in love, ktorú galéria označuje za vizuálnu esej. Už z názvu je jasné, že sa venuje vzťahom, láske alebo aj nenávisti. Do veľkej miery ironický názov nahovára, ako môže vyzerať koncepcia vzťahu a čo so sebou prináša.
Intimita, príťažlivosť, toxické vzťahy, zakázané ovocie. To sú len niektoré kľúčové slová, ktoré výstavu medzinárodného umeleckého tímu vystihujú. Vystavené sú nielen obrazy, ale aj ďalšie diela vytvorené tradičnými umeleckými technikami: keramika, kresby, textilné či keramické obrazy.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
V galérii nájdeš diela Claude Eigan (Francúzsko, pôsobisko má v Berlíne), Sári Ember (Brazília, pôsobí v Budapešti), Moniky Grabuschnigg (Rakúsko, pôsobí v Berlíne) a Elišky Konečnej (Česko, pôsobí v Prahe).
– otvorené: utorok až piatok od 13.00 do 18.00 h
– vstupné: zadarmo
Vieš o výstave alebo inom kultúrnom podujatí, ktoré stojí za reč? Napíš nám na [email protected].