Bezpečnosť je na prvom mieste. A to nielen počas športových výkonov.
Už o pár dní odštartujú zimné olympijské hry, ktoré sa tentoraz budú konať v juhokórejskom Pchjongčchangu. Celý svet sa tak teší na skvelé športové výkony, na čo sa športovci pripravujú aj po psychickej stránke. V pohotovosti sú tiež organizátori, ktorí myslia na to, že i tí najšpičkovejší športovci sú len obyčajnými ľuďmi s obyčajnými potrebami. Medzi ne sa jednoznačne zaraďuje aj sex, o ktorý v olympijskej dedine nikdy nemusí byť núdza.
O tom, čo sa vlastne deje v olympijskej dedine a či náhodou nie je miestom sexuálnych orgií, sa začalo diskutovať ešte počas letných olympijských hier v roku 2016. V brazílskom Riu totiž rozdali až 450-tisíc kondómov, z toho 100-tisíc pre ženy. To bol zároveň rekordný počet prezervatívov v rámci letných olympijských hier. Svoj vlastný rekord sa teraz snažia pokoriť aj zimné hry, ktoré sú oproti letným zrejme menej sexy. Účastníkom, teda 2 925 športovcom, sa totiž plánuje rozdať celkovo 110-tisíc kondómov, čo je 37 prezervatívov na hlavu.
Organizátori chcú zabezpečiť, aby boli kondómy ľahko dostupné pre všetkých športovcov. Bezpečnosť, a to nielen počas samotných športových výkonov, je totiž prvoradá. Koše na ne majú byť umiestnené na ženských i mužských toaletách v olympijskej dedine. A hoci nikto neočakáva, že ich športovci minú všetky, treba myslieť na všetko a v tomto prípade preto istota nikdy nie je na škodu.
Kondómy boli po prvý raz verejne distribuované na zimnej olympiáde v Soule v roku 1988. Cieľom bolo zabrániť šíreniu HIV. Vtedy ich však rozdali len 8 500. Počet prezervatívov v ďalších a ďalších hrách stúpal na desiatky tisíc, hoci v roku 1996 ich znížili len 15-tisíc. Rekordérom sa stalo minulý rok spomínané Rio, kde ich rozdali 450-tisíc. Južná Kórea sa však tiež postarala o rekord, 110-tisíc kondómov je suverénne najviac v rámci zimnej olympiády. Je to o 10-tisíc viac ako na zimných olympiádach vo Vancouveri či Soči.