Pôvodná stredomorská architektúra dostala moderný šmrnc. Pozri sa na výsledok.
Na Slovensku máme viacero šikovných architektov, avšak tím okolo Andreja Ferenčíka a Rada Buzinkaya považujeme za absolútnu špičku. Pozri si nový projekt od ateliéru BEEF Architekti, ktorý sa nachádza na Malorke.
Skúsení architekti premenili vyše 300-ročný dom na neformálne kultúrne centrum, ktoré nesie ich charakteristický rukopis. Stavbu nájdeš na úpätí hory Serra de Tramuntana.
Miesto s názvom Sa Taronja v minulosti slúžilo nielen ako kuracia farma, ale aj ako ateliér či galéria. V roku 2017 prebral celý areál nový majiteľ, ktorý chcel nadviazať na kultúrny potenciál. Projekt je rozdelený na 2 fázy.
Prvú tvorí kamenný mestský dom na hranici hustej zástavby mesta, ktorý zrekonštruovali BEEF architekti. Druhú fázu predstavujú 3 štíhle a dlhé haly, ktoré pôvodne slúžili ako kuríny, neskôr ako ateliéry a galérie. Ich prestavba je v príprave a rokovaní s mestským zastupiteľstvom. Cieľom je pokračovať v tradícii tohto miesta a podporiť myšlienku autentickej kultúry.
Starý kamenný dom väčšinu svojho životného cyklu slúžil na bývanie s výnimkou poslednej dekády. Zadanie bolo prestavať ho na hosťovský dom so 4 apartmánmi a kanceláriou. Tím architektov v zložení Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík a Ján Šimko v spolupráci s miestnymi robotníkmi so slovenskými koreňmi odstránili všetky nánosy času a prístavby, aby nechali priestor pre pôvodnú stavbu a jej prirodzenú masívnu tektoniku.
V spoločnej kuchyni využili severnú fasádu na perforáciu väčšieho otvoru a dosiahli tým lepšie presvetlenie priestoru, ako aj zámerný kontakt s ulicou. Pôvodné drevené prvky zo statických dôvodov doplnili novými v pôvodnej farebnosti.
V exteriéri zvýraznili prepojenie domu s existujúcim patiom, ktorého krytá časť je jeho prirodzeným funkčným pokračovaním. Použitím jednoduchej drevenej mriežky vytvorili motív tienenia, ktorý sa opakuje v celom dome a tvorí novú vrstvu modernej identity. Súčasťou je aj menší bazén.
Architekti našli v celom areáli množstvo artefaktov, ktoré zakomponovali do interiéru – napríklad starožitný stôl a stoličky, typické malorské sklo alebo umelecké obrazy zo zlatej éry kultúrneho centra Sa Taronja. Vďaka týmto prvkom má dom atmosféru, do ktorej sa zamiluješ.
Autorom galérie je fotograf Tomeu Canyellas, ktorý zachytil všetky detaily tohto areálu. Ak sa ti páči práca ateliéru BEEF Architekti, pozri si aj vilu snov z Malorky.