Roman Závodský dosiahol finančnú nezávislosť, no pokles akciových trhov a hodnoty kryptomien zasiahol aj jeho. Mladým Slovákom radí, aby investovanie neodkladali na neskôr, pretože sa tak zbytočne pripravujú o potenciálny zisk.
„Až keď sa človek pozrie na tieto sumy a uvedomí si, že čas spoločne so zloženým úrokovaním hrajú v jeho prospech, vtedy pochopí, že zdanlivo nudná investičná stratégia je ako snehová guľa. Pustíte ju z kopca a postupne na nej pribúda hmota. A to sa bavíme o 50 eurách mesačne,“ vysvetľuje Roman Závodský, ktorý minulý rok odišiel do predčasného dôchodku, pretože vďaka šikovnému investovaniu dosiahol finančnú nezávislosť.
Mladým ľuďom, absolventom tesne po skončení školy, odporúča, aby s investovaním začali prakticky okamžite. Netreba sa podľa neho zbytočne báť, pretože mladí ľudia s 20- či 30-ročným investičným horizontom nepotrebujú konzervatívne šetriť a zhodnocovať svoje peniaze o 1 percento ročne, ale nastaviť si agresívnejšiu stratégiu. Aj z 50 eur mesačne dokážu po pár dekádach vzniknúť nezanedbateľné desiatky tisíc eur.
Slovákom podľa neho inflácia zožiera viac ako 25 miliárd eur, ktoré majú dohromady uložené na bankových účtoch bez toho, aby s nimi hýbali alebo ich investovali. „Tie miliardy na účtoch Slovákoch ležia a je načase sa zamyslieť, že ak má niekto na účte v banke 1 000 eur, tak budúci rok si za to kúpi o 10 percent menej tovaru,“ upozorňuje.
Hovorí sa, že keď na uliciach tečie krv, v tomto prípade na akciových trhoch, vtedy treba nakupovať. Riadite sa tým?
Tento výrok sa prisudzuje barónovi Rothschildovi a podľa mňa mal pravdu. Existuje k nemu dodatok, že nakupovať treba, aj keď je tá krv tvoja. Teraz to sedí na ľudí, ktorí v minulosti zainvestovali, portfólio sa im prepadlo a pozerajú sa na vlastnú krv, lebo sa možno dostali až do straty.
Trhy aktuálne zažívajú korekciu, možno dokonca výraznejší prepad až do medvedieho trhu, keď aj obľúbené technologické akcie spadli o desiatky percent od historických maxím.
Ja to vnímam skôr ako príležitosť, podobne ako keď po Vianociach prídete do obchodu a zistíte, že majú 30- či 40-percentné zľavy. Z môjho pohľadu sa na akciovom trhu nič nezmenilo, pretože pri dlhodobej investičnej stratégii treba odsunúť emócie nabok. Naďalej mesačne pravidelne nakupujem a teším sa, že viem nakúpiť kvalitné indexy lacnejšie ako pred polrokom.
Akciovým trhom naozaj venujem možno päť minút mesačne, keď si otvorím svoj brokerský účet, zadám pokyny na nákup a skontrolujem, v akom stave je portfólio.
Keď teraz prišiel výrazný prepad hodnoty akcií aj kryptomien ako bitcoin, zmenili ste prístup k tomu, ako nakupujete vo svojom portfóliu?
Ani nie, pretože mám posledné roky rovnakú stratégiu, ktorá sa volá dollar cost averaging alias pravidelné mesačné nákupy rovnakých indexov. O mne je známe, že nekupujem jednotlivé akcie, pretože to vnímam ako príliš rizikové investície.
Svedčia o tom akcie miláčikov Wall Street ako Netflix, Paypal či Shopify, ktorých hodnota sa za posledné mesiace prepadla pomaly až o 70 percent od historického maxima. Ja nakupujem indexy, ktoré združujú akcie tisícok spoločností. Stále kupujem tie isté ETF fondy a pravidelne mesačne dokupujem. To dnes človek môže robiť pokojne od 50 eur.
U mňa sa investičná stratégia od stratégie bežných ľudí líši možno v tom, že mám modifikovanejšie portfólio. Poklesy na akciovom trhu ako teraz využívam tak, že tam presmerujem viac peňazí.
Ak mesačne dokupujem dajme tomu za 1 000 eur, tak pri poklese dokúpim za trojnásobok či päťnásobok. Keby bola na trhu obrovská panika, tak pokojne skúsim dokúpiť za desaťnásobne vyššiu sumu. Vďaka tomu sa mi znižuje celkový vážený priemer, za ktorý som index nakúpil.
Minulý rok boli trhy na historických maximách a ľudia sa preto báli investovať, keďže ceny boli podľa nich príliš vysoké. Teraz sa boja investovať, lebo ceny akcií padajú a oni čakajú, kým padnú ešte hlbšie, aby vystihli najlepšiu príležitosť. Treba teraz nakupovať alebo čakať?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či by teraz nakupoval akcie alebo čakal na to, kým klesnú ešte nižšie.
- Ako zasiahol prepad cien Romanovu finančnú nezávislosť a pasívne príjmy.
- Ako by mal 25-ročný Slovák začať investovať s 50 eurami mesačne.
- Prečo si málokto uvedomuje, že aj z 50 eur mesačne môžu byť desaťtisíce.
- Ako jednoducho nastaviť svoju investičnú stratégiu za pár minút.
- Ako je možné, že Roman skladbu svojho akciového portfólia nemenil sedem rokov.
- Prečo podľa Romana Slováci držia na účtoch dokopy vyše 25 miliárd dolárov.
- Koľko percent majetku má Roman v kryptomenách a koľko je maximum.