Známa kryptomena sa za deň prepadla o 99 %. Niekto na ňu zaútočil „na štýl Georgea Sorosa“ a ľudia prišli o životné úspory
Kryptomena terra luna sa zrútila po prefíkanom ťahu neznámeho útočníka, ktorý využil jej slabiny a rozložil celý jej ekosystém.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Známa kryptomena sa za deň prepadla o 99 %. Niekto na ňu zaútočil „na štýl Georgea Sorosa“ a ľudia prišli o životné úspory
Kryptomena terra luna sa zrútila po prefíkanom ťahu neznámeho útočníka, ktorý využil jej slabiny a rozložil celý jej ekosystém.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
„Stratil som viac ako 450-tisíc dolárov, nemôžem zaplatiť banke. Čoskoro stratím svoj dom. Stanem sa človekom bez domova. Jediný spôsob, ako sa z tohto dostať, je samovražda,“ konštatuje na diskusnom fóre kryptomeny terra luna jeden z mnohých používateľov, ktorí za posledné dni stratili všetky svoje úspory. Nie časť z nich, ale často až 99 percent všetkých vložených peňazí.
Na vrchu diskusného fóra dnes svieti text, ktorý investorov odkazuje na telefónne linky, kde psychológovia pomáhajú ľuďom predchádzať tomu, aby si vzali vlastný život.
Kryptomena terra luna stratila za menej ako 48 hodín prakticky 99 percent svojej hodnoty. Celý príbeh by niekto pokojne mohol sfilmovať do hollywoodskeho trháku, pretože v pozadí rozsiahleho prepadu hodnoty kryptomien zrejme stál niekto, kto vopred vedel, čo svojím konaním spôsobí a ako dobre si na tom dokáže „namastiť vrecká“.
Útok na kryptomenu terra luna už teraz mnohí prirovnávajú k čiernej strede z roku 1992, keď George Soros prefíkaným spôsobom zaútočil na anglickú Bank of England a vďaka svojej šikovnosti a schopnosti predpovedať vývoj trhu zarobil viac ako miliardu dolárov. Teraz sa obeťou stala terra, ktorú zničil útok „na štýl Georgea Sorosa“.

Prečo sa terra luna prepadla o 99 percent za menej ako dva dni?
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3501 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMKryptomena terra vznikala s cieľom zjednodušiť peňažné transakcie medzi svetom kryptomien a bežných peňazí ako dolár či euro. „Terra sú programovateľné peniaze pre internet, ktoré sa jednoduchšie míňajú a sú atraktívnejšie na vlastnenie,“ svieti dodnes na oficiálnom webe spoločnosti Terraform Labs, ktorá stojí za celým projektom.
Projekt Terra má svoju vlastnú kryptomenu s názvom luna, ktorá koncom roku 2020 dostala svoju súrodeneckú dvojičku v podobe stabilnej meny UST alias terraUSD. Stabilné meny, a teda stable coiny, vo svete kryptomien fungujú ako bezpečný prístav, pretože si udržiavajú rovnakú hodnotu ako jeden dolár či jedno euro.
Staršie stabilné meny ako USDT či USDC zvyknú kryť počet svojich mincí v obehu rovnakým počtom dolárov alebo eur vo svojich rezervách. Hlavná myšlienka znie tak, že ak premeníš svoj jeden dolár na jeden USDC, tak si firma tvoj dolár nechá v rezerve, „vyrazí“ pre teba kryptomenu a ty s ňou môžeš obchodovať.
Algoritmická stabilná mena, ktorú kryje kód namiesto peňazíProjekt terra však prišiel s novým nápadom. Vymyslel „algoritmickú stabilnú menu“, ktorá si udržiava rovnakú hodnotu ako dolár či euro, lenže ekvivalent týchto peňazí nemá vo svojich rezervách. TerraUSD alias UST fungovala v tandeme s kryptomenou luna.
„Na nákup meny UST si najskôr musíš túto mincu vytvoriť. Za to zaplatíš prostredníctvom mince luna v aktuálnej trhovej cene. Protokol vezme tvoje mince luna, zničí ich, čím znižuje ich celkový počet a spôsobí mierny nárast jej ceny. Rovnako to funguje aj naopak: na vytvorenie luny musíš prekonvertovať stabilnú menu UST. Tieto mince sú následne zničené a cena UST tak trochu stúpne,“ vysvetľuje Decrypt mechanizmus za udržiavaním cenovej rovnováhy.
Rovnováhu malo zabezpečovať to, že aj keby cena UST na chvíľu klesla na 0,95 dolára, investori ju môžu kúpiť za túto nižšiu cenu, ale stále ju dokážu vymeniť za lunu v hodnote jedného dolára. Touto konverziou automaticky znížia počet UST, čo by podľa trhovej logiky malo zvýšiť cenu, až kým sa zase neustáli na doláre a zároveň dosiahnu zisk.
Útok na štýl Georgea Sorosa
V teórii tento algoritmus vyzerá dobre. Dlho vyzeralo, že terra bude bez problémov fungovať nielen na papieri, ale aj na skutočnom trhu, lenže vždy sa nájde niekto, kto je schopný objaviť v projekte trhlinu a využiť ju na to, aby dosiahol obrovský profit. Toto sa s najväčšou pravdepodobnosťou stalo aj v prípade terry, píše Coindesk.
Aj keď zatiaľ neexistuje detailná analýza toho, ako sa terra luna zo dňa na deň rozpadla, analytik na kryptomeny Onchain Wizard vo svojich príspevkoch na Twitteri v krátkosti objasnil, čo sa podľa neho stalo. Útok na kryptomenu prirovnal k útoku Georgea Sorosa na centrálnu anglickú banku Bank of England, na ktorom zarobil viac ako miliardu.
Princíp útoku je podľa analytika jednoduchý. Niekto si všimol, že terra ako algoritmický stable coin začala v úvode roku 2022 nakupovať bitcoin, aby tak posilnila dôveru investorov a umiestnila ho do svojich rezerv, ktorými by vedela korigovať prípadné výkyvy trhu. Terra nakúpila do rezerv bitcoin za viac ako 1,1 miliardy dolárov.
Staviť, že bitcoin padne... a potom ho nechať spadnúť svojpomocne?Onchain Wizard tvrdí, že útočník si najskôr otvoril obrovskú „short pozíciu“, ktorou predpokladal, že cena bitcoinu bude klesať. Analytik odhaduje, že útočník si mohol požičať až 100-tisíc bitcoinov, takže na budúci pokles ceny bitcoinu mohol staviť okolo 4,2 miliardy dolárov.
V nasledujúcich krokoch využil slabiny algoritmu, na ktorom terra funguje. Cieľom útočníka bolo zrejme vytvoriť „bank run“, čím sa opisuje situácia, v ktorej klienti banky (v tomto prípade investori v Terre) spanikária, pretože si myslia, že celý projekt smeruje k nule.
We don't know when the attacker borrowed 100k BTC to start the position, other than that it was sold into Kwon's buying (still speculation). LFG bought 15k BTC between March 27th and April 11th, so lets just take the average price between these dates ($42k). pic.twitter.com/eMxeA3cvvm
— Onchain Wizard (@OnChainWizard) May 10, 2022
Útočník postupne nakúpil miliardu mincí UST, využil spôsob, ako predbehol presun likvidity v pozadí Terry, a postupne začal mince UST predávať, aby vytvoril paniku.
Keď tretinou svojej pozície spôsobil prepad hodnoty UST z jedného dolára na deväťdesiat centov, vybral sa na centralizovanú burzu Binance, kde pomaly rozpredal stovky miliónov v UST, čím zahltil sieť, spôsobil chaos a investori húfne hľadali spôsoby, ako UST predať skôr, než klesne hlbšie.
Nie je známe, kto stál za premysleným útokom na Terru, avšak na sociálnych sieťach sa už objavujú konšpiračné teórie, podľa ktorých mohlo ísť o veľké investičné firmy, ktoré si uvedomili, ako jednoducho by mohli zmanipulovať trh. Tieto špekulácie však v najbližšom čase zrejme nikto nepotvrdí ani nevyvráti. Investičná spoločnosť Blackrock dokonca „kategoricky odmietla“, že by mala prsty v kolapse UST.
Rumors that we had a role in the collapse of UST are categorically false. In fact, BlackRock does not trade UST. https://t.co/0kjfwaZbwV
— BlackRock (@BlackRock) May 11, 2022
Podozrivému bol už garantovaný 20-percentný úrokGenialita útoku je podľa Onchain Wizarda v tom, že útočník musel predpokladať, ako Terra zareaguje. Vedel, že Terra nakúpila bitcoin do svojich rezerv presne pre krízové situácie, a tak Terra začala predávať bitcoin na trhu, aby zabránila poklesu UST pod jeden dolár.
Tým vytvorila predajný tlak na cenu samotného bitcoinu, čo spôsobilo rýchly prepad z hranice nad 40-tisícmi až k súčasnej cene pod 30-tisícmi. Keďže útočník vopred stavil obrovské množstvo peňazí na to, že cena bitcoinu bude klesať, tak k svojej spokojnosti mohol svoju „short pozíciu“ po prepade bitcoinu uzavrieť a domov si pomyselne odniesť stovky miliónov dolárov.
Terra si strelila do nohy nielen tým, ako fungoval jej algoritmus, ktorý húfnym predajom UST vytváral obrovské množstvá nových mincí luny, čo zahltilo trh a spôsobilo prepad jej hodnoty o 99 percent, ale aj svojou platformou Anchor na obchodovanie.
Ak si svoje peniaze prekonvertoval na UST a vložil do Anchoru, kde si nimi nijak nehýbal, Terra sľubovala garantovaný 20-percentný ročný úrok. Garantovaný 20-percentný úrok znie príliš dobre na to, aby to mohla byť pravda, a tak útočník počítal s tým, že Anchor po chvíli nedokáže pokrývať dopyt po zbavovaní sa UST a luny.
So how much did our attacker make? There aren't details on where they covered obviously, but if they are able to cover (or buy back) the entire position at ~$32k, that means they made $952mm on the short.
— Onchain Wizard (@OnChainWizard) May 10, 2022
Prepad hodnoty „stabilnej meny“ UST z jedného dolára znepokojil ľudí, ktorí z Anchoru vyberali svoje úspory a snažili sa UST zbaviť, čo vytvorilo dodatočný tlak na tvorbu nových mincí luny. Spustil sa nekonečný kolotoč, ktorý nemohol dopadnúť inak ako katastrofickým prepadom luny smerom k nule.
Útočník sa po pár hodinách mohol tešiť, že všetko vyšlo tak, ako si predstavoval. Tlak na predaj UST a luny zničil hodnotu týchto dvoch mien, ktorú Terra zachraňovala predajom bitcoinu zo svojich rezerv, čím klesala jeho hodnota. Podľa Onchain Wizarda si mohol útočník po odpočítaní všetkých nákladov na poplatky a straty z útoku odniesť okolo 800 miliónov dolárov.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.