Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
14. decembra 2020, 14:30
Čas čítania 12:57
Adam Novosad

Jeden Bitcoin za 500-tisíc dolárov? Možné to je, ale stále sa hráme v malom rybníčku, hovorí expert na kryptomeny (Rozhovor)

REFRESHER BITCOIN FINANCIE KRYPTOMENY PENIAZE
Uložiť Uložené

Adam Kracík sa kryptomenám začal venovať v roku 2017, kedy postupne podal výpoveď z práce a pustil sa do obchodovania. Dnes vytvára analýzy pre firemných klientov, informuje o nich a nám porozprával aj to, prečo Bitcoin narástol na 20-tisíc dolárov.

 Z kryptomien či Bitcoinu sa stále môžeš stať milionárom, len to nebude také jednoduché. Svet sa po niekoľkých rokoch odmlky začal opäť zaujímať o túto kryptomenu, ktorá v posledných týždňoch prekonala svoj doterajší rekord a atakuje cenu 20-tisíc dolárov za jediný kus. 

Odporúčané
Slaytiiina: Všetci v slovenskom šoubiznise fetujú a množstvo známych mužov tají svoju sexuálnu orientáciu (Rozhovor) Slaytiiina: Všetci v slovenskom šoubiznise fetujú a množstvo známych mužov tají svoju sexuálnu orientáciu (Rozhovor) 6. decembra 2020, 14:21

My sme preto vyspovedali kryptomenového analytika Adama Kracíka, ktorý sa v roku 2017, keď Bitcoin prvýkrát vyskočil nad hranicu 19,5-tisíc dolárov, rozhodol podať výpoveď a kryptomenám sa začal venovať naplno. Dnes o nich nielen píše, ale s nimi aj obchoduje a pracuje pre firemných investorov, ktorých kryptomeny oslovili.

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako Adam naskočil do sveta kryptomien v najlepšej fáze a rovno podal výpoveď.
  • Prečo dnes Bitcoinom neplatíme v obchodoch, ale prirovnávajú ho k zlatu.
  • Ako je možné, že cena Bitcoinu teraz začala znovu extrémne rásť.
  • Kde si môže bežný človek anonymne nakúpiť Bitcoiny.
  • Ako si vyplatíš zarobené peniaze, ak na kryptomenách zbohatneš.
  • Prečo v obchode ako Alza môžeš platiť Bitcoinom, aj keď sa jeho cena mení.
  • Do akej miery sú reálne odhady, že Bitcoin raz narastie na 500-tisíc dolárov.
  • Do ktorých konkrétnych projektov sa teraz oplatí investovať
  • Kedy kryptomeny vyhodia z finančného trhu banky.
  • Čo ti treba na to, aby si sa v roku 2020 stal vďaka Bitcoinu milionárom.

Keď dnes nakúpiš Bitcoin za 100 eur, milionárom sa nestaneš, hovorí expert na kryptomeny. Banky sa však začínajú triasť (Rozhovor)
Zdroj: Adam Kracík/Archív

Kedy si sa začal bližšie zaujímať o kryptomeny?

Bolo to v roku 2016, keď Česká televízia vysielala šou Jana Krausa a on si tam pozval človeka, ktorý ťažil kryptomenu Zcash. Už predtým som poznal kryptomeny ako Bitcoin, ale vtedy mi došlo, že vesmír kryptomien je oveľa väčší, a ten potenciál je enormný. Ani zďaleka nejde len o Bitcoin. 

V roku 2017 potom začala hodnota kryptomien rýchlo rásť. Ja som jedným očkom ceny monitoroval, a odrazu som si všimol, že rásť neprestávajú, tak som do toho naskočil aj ja. Celý ten rok sa vytvárala obrovská bublina a mánia, keď na trh kryptomien prichádzalo množstvo takýchto ľudí ako ja. Nakoniec som na konci roku 2017 podal výpoveď, založil si živnosť a šiel sa kryptomenám venovať profesionálne.

V tej chvíli začala bublina praskať a nasledovali tri roky tvrdého prepadu, čo bolo veľmi ťažké obdobie. Ale inak som do toho vstupoval ako každý iný, najskôr som len videl stúpajúce ceny a potom som si uvedomil, že aj tá technológia v pozadí je fascinujúca. Je základom finančnej revolúcie a vytvorenia globálnej digitálnej ekonomiky.

Odporúčané
Jeden z najohavnejších experimentov, ktorý vyústil až do samovraždy. Identické trojčatá roky zneužívali, ale výsledok nepoznáme Jeden z najohavnejších experimentov, ktorý vyústil až do samovraždy. Identické trojčatá roky zneužívali, ale výsledok nepoznáme 5. novembra 2020, 9:29

Vystupuješ na všetkých možných československých weboch venujúcich sa kryptomenám. Hovoril si, že si postupne podal výpoveď z práce, ale čím sa živíš dnes?

Moje živobytie pozostáva z troch častí. Jedna zaisťuje štandardný príjem, čo spočíva v tom, že píšem pre rôzne internetové médiá. Je to taká klasická novinárska práca.

V druhej časti si u mňa klienti objednávajú špecifické zákazky, keď najmä firmy potrebujú analýzy jednotlivých kryptomien. Jednotlivé projekty analyzujem, rozoberám, čomu sa ten projekt venuje, aké so sebou nesie riziká a ktorí veľkí hráči doň investovali.

Tretia časť môjho živobytia spočíva v obchodovaní s kryptomenami. Na tomto trhu sú všetci viac-menej špekulanti a ja sa venujem práve tým najšpekulatívnejším kryptomenám, ktoré sú rozumné, zmysluplné a majú logické využitie. Tie sa snažím objaviť skôr ako všetci ostatní.

V médiách sa píše, že Bitcoin mal síce pôvodne fungovať ako digitálna mena ako bežné peniaze, ale dnes sa z neho stal skôr nástroj na uchovanie hodnoty ako zlato.
Každý, kto sa v kryptomenách bude pohybovať dlhšie, postupne zistí, že tieto naratívy nie sú jednoduché. Keď sa pozrieme na názov základného dokumentu, ktorý popisuje, na čo má Bitcoin slúžiť, tak šlo o decentralizovaný „peer-to-peer cash system“. V podstate ide o systém, ktorý umožňuje výmenu hodnoty na základe interakcie dvoch osôb bez potreby prostredníka. Bitcoin preto mal slúžiť ako digitálna hotovosť.

Ako sa trh začal vyvíjať, Bitcoin narastal na cene a mohli by sme ho opísať ako uchovateľ hodnoty, vďaka čomu prilákal množstvo nových klientov. Tí prichádzajú zo sveta inštitúcií a firiem, pretože pre nich je dôležité uchovávanie hodnoty. Bohatí ľudia nevedia, kam vložiť peniaze, aby nestrácali hodnotu, pretože ich nemôžu kvôli inflácii nechať ležať na účte. 

Vieme teda odhadovať skutočnú hodnotu Bitcoinu?

Zatiaľ nevieme, či je naratív o uchovateľovi hodnoty správny, pretože Bitcoin je stále iba experiment. Väčšinu času svojej existencie nemal žiadnu konkurenciu, keďže tá prichádzala až v roku 2016 či 2017. Bitcoin si preto stále hľadá cenu, a to najmä v prostredí, kde vedľa neho vyrástli kryptomeny ako Ethereum, čo je druhá najväčšia kryptomena.

Nikto dnes nevie oceniť, akú má Bitcoin skutočnú hodnotu. Rovnako to prebiehalo v časoch internetovej bubliny, keď nikto nevedel naceniť internetové služby ako Amazon, lebo nikto ich nikto nevedel používať a nikto ich nikdy predtým nevidel. V tejto chvíli ani my nevieme, aký dopad budú mať kryptomeny na reálnu ekonomiku a čo spôsobí, keď sa rozšíria do modernej spoločnosti. Nepochybujem ale, že Bitcoin je cennejší ako je ocenený dnes.

Keď dnes nakúpiš Bitcoin za 100 eur, milionárom sa nestaneš, hovorí expert na kryptomeny. Banky sa však začínajú triasť (Rozhovor)
Zdroj: Pixy.com

Cena Bitcoinu dosiahla v roku 2017 takmer 20-tisíc dolárov, ale posledné roky klesala a vrátila sa aj na úroveň okolo 3-tisíc dolárov. V posledných týždňoch však Bitcoin prekonal doterajší rekord a opäť atakuje hranicu 20-tisíc. Čo sa deje?

Bitcoin sa pohybuje v cykloch. Uvidí to každý, kto sa pozrie na celý historický graf vývoja cien Bitcoinu. Tie cykly fungujú tak, že keď cena rýchlo rastie, začne sa o nej písať v médiách, veľa rozprávať a keďže je to otvorený systém, do ktorého ma prístup každý, je veľmi jednoduché ho nakúpiť. Kým cena rastie, prichádzajú noví investori a čím rýchlejšie rastie, tým investorov prichádza viac.

Takto to prebiehalo v roku 2017. Do Bitcoinu naskakovali noví investori ako ja, ktorí jeho cenu hnali radikálne nahor, pretože prísun nových peňazí bol taký intenzívny, že to postačovalo na jej rýchle zvyšovanie. Avšak, ako pribúdajú nové peniaze, na určitej úrovni si väčší investori povedia, že na ňom zarobili dosť, a tak ho začnú predávať.


Celkovo sa trh premenil. Za terajším nárastom cien stoja inštitucionálni hráči, ktorých môžeme volať „smart money“ a noví investori ako ty a ja zatiaľ prakticky neprichádzajú. Čaro kryptomien tak konečne objavil finančný svet.

Odporúčané
Vyrábal 1 kilogram LSD každých 5 týždňov, ale predával ho hlboko pod cenu. Legendárny chemik skončil v base na dve doživotia Vyrábal 1 kilogram LSD každých 5 týždňov, ale predával ho hlboko pod cenu. Legendárny chemik skončil v base na dve doživotia 6. októbra 2020, 9:45

Mám 100 eur a chcem sa vďaka kryptomenám v roku 2020 stať milionárom. Je to dnes stále možné?

Nie, nie, nie, to určite nie. Tieto časy sú preč. Samozrejme, existuje nejaká miniatúrna teoretická šanca, ale je to už skôr ako lotéria a stávkovanie, keď máš šancu 1 ku 100 miliónom, že náhodou vyhráš milión eur. Dnes je to taký nezmysel.

Ak dnes investuješ 100 eur, tak sa milionárom nestaneš. Naopak, ľudia, ktorí investujú 100 eur budú hľadať mladý projekt a o svojich 100 eur okamžite prídu. Vo svete kryptomien je to tak, jeden deň peniaze máš a na druhý deň môžu byť preč. Je to úplne bežné v takomto extrémne špekulatívnom odvetví.

Milionárom sa teda nestanem?

Človek sa môže stať milionárom, ale jedine tak, že nad kryptomenami strávi dostatok času, bude sa učiť, študovať, vytvorí si stratégiu a taktiky, ktoré bude dodržiavať a celkovo pochopí, ako ten priestor funguje. To je práca na roky.

Takýto človek bude v tomto odvetví úspešný. Funguje to ako vo všetkom v živote, ale v kryptomenách bude tento profit ešte výrazne silnejší, pretože ide o úplne nové odvetvie, kde príležitosti ešte nie sú také povyberané ako na trhu s akciami.

Kde si ako bežný občan, ktorý chce investovať do Bitcoinu, môžem kryptomeny kúpiť?Tých spôsobov je čím ďalej, tým viac, vďaka čomu sa hon za reálnou adopciou kryptomien v širokej spoločnosti posúva dopredu. Dnes existuje plejáda búrz a zmenární, alebo Bitcoinmatov, kde si človek môže kryptomeny kúpiť. 

Štandardnou možnosťou je práve Bitcoinmat, a teda bankomat na kryptomeny, ku ktorému človek príde, vezme si peniaze, nainštaluje aplikáciu do mobilu, ktorá slúži ako peňaženka, a z Bitcoinamtu nakúpi kryptomeny. Ide to bez overovania identity, takže je to pomerne anonymná cesta, ako sa k nemu dostať.

Ďalšou možnosťou je kúpiť si kryptomeny cez zmenárne, ktoré sú napojené na nejaké burzy a cez prostredníka ti sprostredkujú nákup. Tento spôsob je ale drahší, pretože treba zaplatiť poplatky pre prostredníka ako tretiu stranu, ale opäť raz je nákup celkom anonymný.

Spomínal si Bitcoinmaty, ktoré sa teraz vo veľkom začali objavovať po mestách a nákupných centrách. Oplatí sa v nich nakupovať?Za každý nákup sa v nich platia poplatky, takže je to spôsob najmä pre pohodlného nakupujúceho. Čo z toho majú majitelia týchto automatov? Zákazník pri nákupe hodnotu kryptomeny akoby preplatí, a za to pohodlie zaplatí nadštandardnú čiastku. Napríklad si Bitcoin kúpi za vyšší kurz a prevádzkovatelia automatu si nechajú ten rozdiel, ktorý zaplatíš navyše oproti trhovej cene, alebo si nechajú časť transakcie. Tam sa skrátka platí za pohodlie.

Keď dnes nakúpiš Bitcoin za 100 eur, milionárom sa nestaneš, hovorí expert na kryptomeny. Banky sa však začínajú triasť (Rozhovor)
Zdroj: Pixabay

A čo tie kryptomenové burzy?

Na trhu existuje silné trio kryptomenových búrz ako Coinbase, Binance a Kraken. Ak chceš nakupovať cez burzy, musíš si však nechať overiť identitu, pretože musia rešpektovať finančné regulácie. Coinbase je hlavná prístupová služba, ktorá existuje dlho, funguje jednoducho a používa ju najviac ľudí. Zároveň sa tam platia najväčšie poplatky.

Kraken je zase menšia, ale stabilná burza, vďaka čomu ponúka užívateľom lepšie podmienky a nižšie poplatky. Záleží však na rozhodnutí každého človeka, čomu vyhovuje viac. Rozhodne ale neodporúčam nakupovať cez kreditnú kartu v zmenárňach a burzách, pretože za jej použitie sa platia ohromné poplatky. Výhodou je, že v Európe máme SEPA platby, takže keď si posielaš peniaze na burzu, cez SEPA platbu neplatíš žiadny poplatok.

Kryptomeny ako Bitcoin teraz začal ponúkať aj Paypal.

Paypal teraz kryptomeny integroval do svojho systému, a tak si každý užívateľ môže Bitcoin nakúpiť priamo vo svojom účte. Rovno ich tam môže mať aj uskladnené, ale v tomto prípade ide o veľký rozdiel, pretože majiteľom tých kryptomien je Paypal a nemožno ich z Paypal systému vytiahnuť von.

Problém je v tom, že človek nevlastní „privátny kľúč“ k peňaženke, kde je Bitcoin uložený. Privátny kľúč je pritom základným identifikátorom toho, kto konkrétnu peňaženku s kryptomenami vlastní. Ak ho nemáš a nepoznáš, technicky tvoj Bitcoin v systéme Paypal vníma sieť stále ako majetok Paypalu.

Aby si svoj Bitcoin vlastnil, potrebuješ privátny kľúč od svojej peňaženky. Na internete sa veľa popísalo o ľuďoch, ktorí nakúpili Bitcoin, svoj privátny kľúč si vytlačili na papier, ale potom ho stratili. Stratili tak k nemu prístup navždy?Najdôležitejšie je skrátka byť zodpovedný. Človek zrazu nesie zodpovednosť sám za seba, na čo dnes nie sme zvyknutí, pretože všetku zodpovednosť zvyčajne nesú banky, za čo im platíme poplatky. S Bitcoinom je to inak, pretože tam ju nesieš ty sám za seba.

Množstvo ľudí tieto privátne kľúče stratilo. Každá peňaženka má svoju záchrannú frázu, ktorá pozostáva z 12 náhodných slov zodpovedajúcich privátnemu kľúču. Ak aj privátny kľúč stratíš a máš svoju záchrannú frázu, vieš sa k peniazom dostať. Ak ale stratíš privátny kľúč a nepoznáš záchrannú frázu, svoj Bitcoin si stratil navždy.

Ako teda tieto bezpečnostné prvky nestratiť?

Uložiť si svoj privátny kľúč a záchrannú frázu v papierovej podobe niekam na bezpečné miesto. Nenechávať svoju frázu na e-maile alebo v cloude, ani v nezabezpečenom súbore v počítači. Presne po tomto idú moderní hackeri, ktorí hľadajú nesprávne uložené privátne kľúče a potom ti vykradnú peňaženku.

Ak máš kryptomeny uložené priamo na burze, tak ich podobne ako v prípade Paypalu technicky nevlastníš. Keby si ale stratil heslo od svojho účtu na burze, tak si ho môžeš pomocou overenia svojej identity overiť. Avšak, môže sa stať, že burzu niekto vykradne. Najlepšie je preto mať svoj privátny kľúč u seba, alebo si ho rovno zaistiť hardwareovou peňaženkou ako Ledger alebo Trezor.

Tak povedzme, že som zainvestoval do Bitcoinu, svoj privátny kľúč som nestratil, teraz som na ňom dobre zarobil a chcel by som si peniaze vytiahnuť. Ako to prebieha?Ja to robím štandardne prostredníctvom tých búrz ako Kraken. Funguje to v podstate rovnako, ako si človek peniaze na burzu posiela, keď použije SEPA platbu a peniaze dorazia na účet burzy v nemeckej banke, ktorá poskytuje služby Krakenu. 

V prípade výberu stačí zvoliť, že si chceš peniaze vyplatiť, zvolíš na ktorý účet majú prísť a v priebehu dvoch dní máš peniaze na účte.

Ako je možné, že viaceré obchody ako Alza akceptujú Bitcoin, keď sa hodnota tejto kryptomeny stále rýchlo mení?V prípade Alzy to funguje tak, že ona používa poskytovateľa platieb, ktorý kryptomenu automaticky prevádza do FIAT mien ako euro či doláre. Oni sa nevystavujú riziku výkyvu cien, že by sami držali veľké množstvo Bitcoinu, Ethereum alebo Litecoinu, ktoré akceptujú. 

Je to skôr komfortná možnosť zaplatiť kryptomenami. Ak na stránke Alzy zaplatíš kryptomenami, tak sa ten prostredník všetko skonvertuje na bežné peniaze, ktoré potom rovno prídu samotnej firme na účet. Nevystavuje sa tak žiadnemu zvýšenému riziku.

V posledných dňoch sa ľudia predbiehali v odhadoch, ako extrémne môže cena Bitcoinu ešte narásť. Známi bratia Winklevossovci, ktorí sú slávnymi investormi v Bitcoine, odhadujú, že by táto kryptomena mohla narásť minimálne 25-násobne, ale podľa niektorých hlasov Bitcoin raz zomrie.Rozhodne si nemyslím, že umrie. Možno z dlhodobého hľadiska neuspeje v konkurencii kryptomien, ale tie už s nami zostanú, pretože poskytujú oveľa lepší spôsob, ako spravovať finančný systém a spraviť ho férovým pre celú globálnu ekonomiku. V mojich očiach kryptomeny stopercentne vyhrajú, aj keď neviem, či zvíťazí Bitcoin, pretože ja by som si stavil na Ethereum. 

Tieto dohady sú vo všeobecnosti bezpredmetné. Momentálne sa hráme v takom malom rybníčku, pretože nikto nevie, ako bude kryptomenový priestor vyzerať o pár rokov. Slávne dvojčatá Winklevossovci reagujú na krátkodobú situáciu a na nasledujúci cyklus. Cyklus Bitcoinu v priemere trvá asi štyri roky.

Momentálne sa relevantné odhady ceny Bitcoinu pohybujú od 50-tisíc až k nejakým 500-tisíc dolárom, čím by sa vyrovnal trhovej kapitalizácii a hodnote zlata. Keby sa to stalo, ukázal by sa ako pravdivý naratív o tom, že z Bitcoinu sa stal uchovateľ hodnoty. 

Majú teda tieto astronomické odhady cien Bitcoinu nejakú hodnotu? Tieto predikcie nemajú žiadnu hodnotu. Bitcoin má históriu toho, že robí nepredvídateľné pohyby. Všetci vidia trend a trend je dôležitý. Ak stúpa nahor, všetkým to dáva zmysel a investujú, ale odhadovanie konkrétnych čísel funguje skôr na tvorbu lákavých novinových titulkov. 

Bitcoin za 350-tisíc? Jasne, ten potenciál tam je, môže sa to stať, ale nikto to nevie. Je dôležité, aby ľudia, ktorí do Bitcoinu chcú investovať, s takýmito odhadmi nekalkulovali, nemali nereálne očakávania, pretože nikdy nevedia, kedy a na akej hodnote ten Bitcoin treba predať. 

Samozrejme, že dvojčatá Winklevossovci budú odhady nahadzovať vysoko, pretože vlastnia hromadu Bitcoinov a oplatí sa im to. Ak budú na verejnosti vypúšťať také čísla, pritiahnu viac retailových investorov, ktorí uvidia len to, že sa môžu rýchlo a bez práce stať milionármi. Každému garantujem, že to také jednoduché nie je.

Ako môže bežný človek ako ja využiť technológiu, na ktorej sú tieto alternatívne kryptomeny postavené, v každodennom živote? Vraj by mohli slúžiť napríklad proti falšovaniu oblečenia alebo tenisiek, či na overovanie pôvodu čerstvých potravín.

Na technológii blockchain ako decentralizovanej databáza, ktorá uchováva stále viac a viac záznamov a neovláda ju žiadna centrálna autorita, budeme môcť postaviť nový nezávislý a globálny finančný systém.

V tomto konkrétnom prípade ide o supply chain management, a teda manažment zásobovacieho reťazca výrobkov. Keď máš nejaký produkt, vďaka tejto technológii dokážeš sledovať jednotlivé komponenty a časti, z ktorých pozostáva. 

Budeme si vedieť overiť, či sú konkrétne topánky real alebo fake?

Ak budú jednotlivé firmy na blockchain zaznamenávať fázy výroby, od montovania komponentov až k finálnemu produktu, na tejto nezávislej sieti nemôže záznamy nikto upraviť a vďaka tomu vieme, že nikto z nich nepodvádza.

Vedeli by sme vytvoriť systém na overovanie pravosti, ktorý ti povie, či sú tieto tenisky Nike práve, ale tieto sú zase falošné, lebo nikdy neboli v tomto nezávislom systéme registrované. Decentralizované systémy dokážu pomôcť s mierou dôvery u zákazníka aj firmy.

Keď do hry vstúpi interakcia s decentralizovanými sieťami, je podstatne ťažšie čokoľvek sfalšovať. Nie je to nemožné, ale je to omnoho komplikovanejšie. Toto je jedno z využití, o ktorom sa veľa diskutuje, ale nemusí to byť to najpoužívanejšie. Lepšie zrejme bude využitie v budovaní nových finančných systémov.

Keď dnes nakúpiš Bitcoin za 100 eur, milionárom sa nestaneš, hovorí expert na kryptomeny. Banky sa však začínajú triasť (Rozhovor)
Zdroj: Pixabay

Kryptomeny naplno uspejú až vtedy, ak nastane fáza, že ich budeme používať v každodennom živote bez toho, aby sme o tom vedeli, alebo sa nad tým zamýšľali. Ako to bude vyzerať?Keďže ide o digitálnu technológiu, bude oveľa jednoduchšie ju integrovať s digitálnymi systémami. V praxi to bude vyzerať tak, že nebude žiadny problém, aby si mal vo svojom Messengeri alebo v akomkoľvek inom programu integrovanú peňaženku.


Predstav si, že ideš s kamarátom na pivo, ale nemáš pri sebe peniaze, tak za teba zaplatí a chce, aby si mu potom prachy poslal späť. V bežnom živote ide o pomerne zdĺhavú operáciu, ale keby si mal peňaženku priamo v mobile, integrovanú v Messengeri, tak mu v samotnej aplikácii pošleš 10 eur. Takéto transakcie budú vďaka kryptomenám príšerne jednoduché.

Takže nebudem potrebovať žiadny bankový účet na to, aby som kamarátovi poslal peniaze?Presne tak. Všeobecná vlastnosť decentralizovaných kryptomien je to, že vyhadzujú z hry prostredníkov. Nepotrebuješ banku, máš vlastnú peňaženku v Mesengeri, s ktorou narábaš ako s bankovým účtom a neplatíš za ňu žiadne poplatky.

Ten vesmír je ale ďaleko rozsiahlejší. Môžeš mať v peňaženke integrované decentralizované financie, takže keď peniaze nepotrebuješ, môžeš ich zamknúť do nejakej služby, ktorá ti bude prinášať úrok namiesto toho, aby ti ležali na účte. Ak ich potom budeš potrebovať, tak ich jednoducho vytiahneš bez obmedzení, lebo všetko si spravuješ sám.

Nad všetkým máš kontrolu a nefunguje to ako v banke, kde ak chceš peniaze kedykoľvek z nejakej služby vytiahnuť, musíš prejsť klasickým bankovým cyklom plným byrokracie a obmedzení.

Aké výhody ešte môžu mať kryptomeny okrem toho, že z našich životov možno vyhodia banky?

Dôležitým využitím kryptomien budú cezhraničné platby. Každý, kto už niekedy naprieč hranicami platil vie, že tieto platby trvajú hrozne dlho, sú problematické a stoja veľa peňazí. Banky si peniaze preposielajú medzi sebou, ale každá banka si z tej transakcie odsekne svoju časť alebo si strhne nejaký poplatok a nakoniec je výsledná suma skresaná.

S kryptomenami takýto problém nie je. Nie je rozdiel v tom, či Bitcoin posielaš na vzdialenosť dvoch metrov alebo na druhú stranu planéty. Je to stále rovnaká operácia, ktorá nediskriminuje ľudí vzdialených tisícky či desiatky tisíc kilometrov od teba.

Čo to umožňuje? Odrazu môže každý obchodovať s každým bez obmedzení, akokoľvek a na akejkoľvek báze. Ak hovorí klasická ekonomická teória, čím viac obchodov sa urobí, tým lepšie.

A teraz už zopár otázok priamo o investovaní. Ktorým kryptomenám okrem Bitcoinu teraz veríš ty sám?Úplní nováčikovia, ak by čitatelia ešte nikdy žiadne kryptomeny nevlastnili, tak by som odporúčal investovať výlučne do Bitcoinu a Ethereum. Za štandardné a bezpečné rozloženie portfólia považujem okolo 70 percent peňazí v Bitcoine a 30 percent v Ethereum. Vďaka tomu sa človek vystaví jak Bitcoinu, tak alternatívnym technológiám, o ktorých zbytok sveta zatiaľ vôbec nevie, pretože už len samotné Ethereum nepozná skoro nikto.

A keď sa vo svete kryptomien začne človek cítiť ako doma?Keď získaš istotu a naučíš sa, ako ten systém funguje, začneš chápať riziká spojené s investíciami, tak by som odporúčal vytvoriť si portfólio obsahujúce rôzne odvetvia kryptomien. 

Dariť sa bude Bitcoinu, smart kontrakt platformám ako Ethereum, Cardano alebo Polkadot, ale aj decentralizovaným financiám, kde fungujú decentralizované pôžičky ako Maker DAO či burzy ako Uniswap. Okrem toho treba sledovať aj projekty na supply chain management, gaming prepojený s kryptomenami či manažment energetickej distribúcie.

Treba si zistiť, ktoré projekty sú dobré a následne diverzifikovať investície, aby človek minimalizoval risk. Decentralizované financie tak môžu v mojom portfóliu tvoriť okolo 20 percent, a dohromady to bude možno 10 projektov, o ktorých si myslím, že dávajú zmysel a budú z dlhodobého hľadiska úspešné.

Stratégia investovať všetky peniaze do jedného projektu je zlá?Veľmi zlá. Nikdy človek nesmie všetky peniaze investovať do jedného projektu, aj keď je to choroba, ktorou trpí množstvo ľudí. Objavia kryptomenu, ktorá im príde strašne lákavá, lebo má perfektný marketing a oni si povedia, že hneď zmení celý svet. Ja to tu čítam, všetci to hovoria, tak idem investovať 100 percent všetkých peňazí, ktoré mám dostupné. 

Na tom práve ľudia často prídu o všetky financie, pretože tomu priestoru ešte nerozumejú. A potom zistia, že sa splietli a je to hrozná tragédia. S investíciami skrátka opatrne.

Domov
Zdieľať
Diskusia