Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
6. októbra 2020, 9:45
Čas čítania 5:24
Adam Novosad

Vyrábal 1 kilogram LSD každých 5 týždňov, ale predával ho hlboko pod cenu. Legendárny chemik skončil v base na dve doživotia

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

William Leonard Pickard sa napriek dvojitému doživotiu dostal v roku 2020 von z väzenia.

Tvoju psychiku dokáže rozbiť na kúsky, ale tvoje vnímanie vie odpáliť aj do dovtedy nepreskúmanej dimenzie. Reč nie je o ničom inom ako o halucinogénnej droge LSD, ktorú možno záujemcovia vedia zohnať na čiernom trhu v priebehu pár hodín a za pár eur.

Odporúčané
Z väzenia prepustia chemika, ktorý vraj zásoboval 95 % všetkého LSD v USA. Odsedel si už 20 rokov za mrežami Z väzenia prepustia chemika, ktorý vraj zásoboval 95 % všetkého LSD v USA. Odsedel si už 20 rokov za mrežami 25. júla 2020, 11:04

Jej dávky sa počítajú v mikrogramoch, pretože jej naozaj nepotrebuješ veľa na to, aby na tvojej psychike zanechala trvalé následky či aby si sa začal na svet pozerať rozdielne. William Leonard Pickard ju kedysi vyrábal na kilá.

Ak droga LSD účinkuje už pri niekoľkých mikrogramoch, z niekoľkých kilogramov tejto látky známej ako dietylamid kyseliny lysergovej vedel Pickard vyrobiť milióny jednorazových dávok. Nešlo pritom o žiadnu rozsiahlu výrobu, ktorá by si vyžadovala kooperáciu desiatok ľudí a investície v miliónoch dolárov.

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako sa z univerzitného výskumníka stal masový výrobca drog
  • Za koľko predával Pickard kilogram LSD
  • Prečo svoj produkt zvyčajne predával hlboko pod trhovú cenu
  • Kto Pickarda zradil a nabonzoval protidrogovým agentom
  • Ako dostal Pickard doživotie, aj keď ho zatkli s 10 gramami LSD

Vyrábal 1 kilogram LSD každých 5 týždňov, ale predával ho hlboko pod cenu. Legendárny chemik skončil v base na dve doživotia
Zdroj: Psymposia

Pickard spolupracoval len s jedným či dvomi kolegami a aj napriek tomu americké úrady vo svojej správe uviedli, že keď výskumníka v roku 2000 zatkli, v nasledujúcich dvoch rokoch sa dostupnosť LSD v celých Spojených štátoch amerických prepadla o závratných 99,5 percenta, hovorí priamo americká protidrogová agentúra DEA.

Napriek dvojitému doživotnému trestu sa Pickardovi podarilo z väzenia dostať pred dvomi mesiacmi v júli 2020, a tak môže za svoju slobodu v pokročilom veku paradoxne poďakovať pandémii koronavírusu, uvádza Psymponia.

V mladosti génius

Príbeh človeka, ktorý vďaka svojim zručnostiam zásoboval drogou výraznú časť Spojených štátov amerických sa nezaobišiel niekoľkými klišé. Aj Pickard patril v mladosti k mimoriadne nadaným žiakom a študentom, pričom vo vzdelávacích inštitúciách, ktoré navštevoval, ho za intelekt často odmeňovali.

Ani zďaleka nebol problémovým dieťaťom, nikdy sa nezaplietol do komplikácií, ktoré by vyústili do problémov s políciou a dokonca na strednej škole získal štipendium na prestížnu univerzitu Princeton University. Až dokým na vysokú školu nenastúpil, zdalo sa, že Pickard ju absolvuje ľavou zadnou a bude pokračovať ako výskumník. Opak sa stal pravdou, uvádzal v roku 2001 magazín Rolling Stone.

Pickardovi trvalo len jeden semester, kým sa na univerzitné štúdium vykašľal. Vzdelávanie ho v takejto forme nebavilo, obľuboval radšej odviazanejší životný štýl a štúdium na univerzite, kde sa združovalo množstvo voľnomyšlienkarov na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia zrejme Pickardovi otvorilo bránu k rekreačným drogám.

Vyrábal 1 kilogram LSD každých 5 týždňov, ale predával ho hlboko pod cenu. Legendárny chemik skončil v base na dve doživotia
Zdroj: William Pickard

Z univerzity k voľnomyšlienkarom

Nie nadarmo sa symbolom 60. rokov stali členovia komunity hippies, ktorí propagovali práve slobodu, mier a lásku. Aj keď neexistujú správy, ktoré by potvrdzovali, že by Pickard priamo medzi hippies zapadol, rozhodne mu toto hnutie nebolo vzdialené. Hippies samozrejme mali veľký vplyv aj priamo na kampuse Princeton University, a tak Pickard nebol nikdy príliš ďaleko od kultúry spontánnosti a drog, vysvetľuje SF Gate.

Z univerzity síce po jednom semestri odišiel, ale dočasne na akademickú obec nezanevrel. Vďaka svojmu intelektu ho v roku 1971 prijali na University of California, Berkeley, kde pôsobil ako výskumník v oblasti bakteriológie a imunológie. Ani tam však nevydržal príliš dlho, pretože v roku 1974 odišiel aj z kalifornskej univerzity a vybral sa na cestu produkcie drog.

V knihe o psychedelických vodcoch uplynulého storočia Jesse Jarnow objasňuje, že Pickard sa od univerzitných čias motal najskôr v newyorskej štvrti Greenwich Village, kde sa zamiloval do jazzovej kultúry, a v Kalifornii od drog rovnako nemal ďaleko. V jednom čase vraj podľa historika Marka McClouda spolupracoval so skupinou dílerov LSD, kde zrejme prvýkrát dostal nápad, že by látku spôsobujúcu eufóriu aj obrovské riziko mohol sám vyrábať.

Pozorný nos vyústil vo väzenie

Zo vzorného študenta a výskumníka na prestížnej univerzite sa v roku 1988 stal prvýkrát trestanec, uvádza Daily Bruin. William Pickard nabehol na cestu zločinu na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia, keď sa s pomocou dílerov, chemikov aj literatúry pustil do produkcie LSD na vlastnú päsť. Vďaka svojej značnej inteligencii nemal problém unikať ruke zákona, a tak svoje laboratóriá na výrobu tejto drogy neustále premiestňoval z miesta na miesto.

Uvedomoval si, že laboratórium si po čase môže niekto z okolia všimnúť ako podozrivé miesto, ale oveľa väčší pozor si začal dávať až po tom, čo ho v roku 1988 zatkli federálni agenti americkej vlády v nenápadnom obchodíku s architektonickými doplnkami.

Pickard vytvoril pre svoje laboratórium ideálne krytie, ktoré mu pokazila zhoda náhod. Jeden zo susedov raz zacítil z obchodu silný chemický zápach, čo mu nedávalo zmysel, pretože sa v ňom mali predávať architektonické kúsky. Upozornil preto políciu, ktorá podnet preverila a namiesto architektonického obchodíku objavila Pickarda spoločne s 200-tisíc jednorazovými dávkami LSD, píše sa vo svedectve zo súdneho pojednávania.

Táto prevádzka sa pritom nachádzala v sklade v kalifornskom Mountain View, kde Pickard prefíkane umiestnil príves so všetkým potrebným náradím a príslušenstvom na výrobu LSD, lenže so zápachom sa prepočítal. Razia vyústila do obvinenia z prechovávania a výrobu drogy, za čo Pickard skončil na päť rokov vo väzení. V tom čase ani netušil, že napokon vo väzení strávi úvodných 20 rokov nového milénia.

Vyrábal 1 kilogram LSD každých 5 týždňov, ale predával ho hlboko pod cenu. Legendárny chemik skončil v base na dve doživotia
Zdroj: Steemit

1 kilogram LSD každých 5 týždňov

Ani zatknutie a trest odňatia slobody z roku 1988 ho však neodradili od produkcie drog. Z tejto policajnej razie, ktorá väzeniu predchádzala, úrady odhadli, že Pickard bol schopný vyrobiť približne 1 kilogram drogy každých päť týždňov, a tak bolo mužom zákona jasné, že nejde o miniatúrnu drogovú operáciu.

Z jediného kilogramu je možné vyrobiť až okolo 10 miliónov dávok LSD s objemom 100 mikrogramov, čo približne reflektuje množstvo, aké záujemcovia od nákupu jedného papierika LSD bežne očakávajú, uvádza sa vo svedectve.

William Pickard na výrobe LSD však nezarábal také závratné peniaze, ako by mohol človek očakávať. Za kilogram LSD by na čiernom pouličnom trhu mohol výrobca drogy v 90. rokoch potenciálne dostať až 40 miliónov dolárov, lenže Pickard na seba netúžil priťahovať zbytočnú pozornosť, a tak svojim odberateľom drogu predával za smiešne čiastky v porovnaní s hodnotou dávok na ulici.

Je dôležité spomenúť, že Pickard svoj biznis model vytvoril najmä na základe partnerskej spolupráce s veľkoodberateľmi svojej drogy. On sám nemal pod palcom dílerov, ktorých by posielal do ulíc predávať LSD a oveľa radšej sa spoliehal na kontakty schopné odoberať nadmerné množstvá látky a o distribúciu a predaj sa postarať sami.

Aj preto svoje ceny údajne ponechával na hranici okolo 29 centov za 100-mikrogramovú dávku. V praxi tak za kilogram LSD nezarobil 40 miliónov, ale iba 3 milióny, uvádza Petaluma AI.

Zrada s dvojitým doživotím

O presnej cene, ktorú si Pickard účtoval za jednorazovú dávku LSD sa polícia dozvedela len vďaka tomu, že sa jej úspešne podarilo do tejto drogovej operácie nasadiť informátora. Pickard v rámci nej nedôveroval takmer nikomu a svojich obchodných partnerov si nepúšťal blízko k telu, a tak väčšinu času pracoval iba s Clydeom Appersonom a okrajovo aj s Gordonom Toddom Skinnerom.

Obaja muži mu pomáhali prevažne s logistikou operácie. Keď nastal čas ujsť pred odhalením a laboratórium naložiť do prívesu a previezť na nové miesto, Apperson aj Skinner, ktorí mali rovnako blízko k chémii, sa pustili do práce. Za svoju pomoc boli zvyčajne štedro odmenený platbami vo výške desiatok tisíc dolárov, ale práve Skinner nakoniec Pickarda zradil, uvádza vo videu Psymposia.

Skinner sa nechal políciou nahovoriť, aby prezradil, kde sa momentálne nachádzalo Pickardove laboratórium. Drug Enforcement Administration, ako protidrogová federálna agentúra v Spojených štátoch amerických, potom v spolupráci so Skinnerom vymyslela, ako Pickarda so spoločníkom Appersonom vyprovokovať takým spôsobom, aby ich agenti mohli pristihnúť priamo pri čine.

Ako sa píše vo vyhlásení samotnej DEA, Skinnera nechali presunúť laboratórium na miesto, ktoré v 60. rokoch slúžilo ako odpaľovacia základňa rakety Atlas-E v Kansase. Skinner však o presune laboratória svojmu šéfovi nepovedal, tým ho nahneval a Pickard s Appersonom šli okamžite vybavenie aj príves odtiahnuť na preverenú a bezpečnú destináciu. Nečakali však, že sa stali obeťou policajnej hry a o pár minút ich na diaľnici zastavili muži zákona. Apperson šoféroval vozidlo s prívesom, zatiaľ čo Pickard sedel v sprievodnom aute za ním.

Z doživotia na slobodu

Aj keď policajti našli pri akcii len zanedbateľné množstvo samotného LSD, a to približne desať gramov zmesi, v ktorej policajti identifikovali stopy drogy, zadržané vybavenie v laboratóriu spoločne so svedectvom Skinnera postačilo na to, aby bol Pickard odsúdený nie na jeden, ale rovno dva doživotné tresty. Apperson za rovnaké obvinenia z výroby a distribúcie LSD skončil za mrežami na 30 rokov.

Na Pickarda sa napokon usmialo šťastie koncom júla tohto roku. Vo svetle prebiehajúcej pandémie koronavírusu sa americké súdnictvo pozrelo na obrovské množstvo väzňov vo väzniciach po celých Spojených štátoch amerických, kde sa vytvárali lokálne ohniská nákazy. 

V súčasnom veku 74 rokov a s čoraz výraznejšie krehnúcejším zdravotným stavom sa súd rozhodol predčasne Pickarda pustiť von na „súcitné prepustenie“, píšu Lucid News. Sudca okrem pandémie, vysokého veku a zdravotného stavu zobral do úvahy aj fakt, že Pickard z väzenia napísal niekoľko esejí a článkov, v ktorých upozorňoval na epidémiu závislosti na opiátoch, ktorá ročne zabije stovky tisíc ľudí len v Spojených štátoch amerických. Na staré kolená si tak Pickard bude môcť užiť slobodu.

Domov
Zdieľať
Diskusia