Originálne bývanie od českej architektky, ktoré má špecifický vibe.
Baví nás, že architekti zo Slovenska a z Česka nemajú rovnaký rukopis, ale každý prináša do odboru odlišný pohľad a estetiku s iným druhom emócie, vďaka čomu sú projekty pestré. Dnes sa pozrieme na veľkometrážny byt v jednom z prvých funkcionalistických bytových domov v Prahe spod rúk architektky Martiny Homolkovej z ateliéru Malfinio.
Koncept rekonštrukcie bytu s pracovným názvom „Byt E19“ a úžitkovou plochou 135 štvorcových metrov je postavený na 3 nosných prvkoch – prázdny priestor, solitéry, ktoré ho zaplnia, a svetlo. Autorka stavila na minimalizmus v kombinácii s hravosťou a výsledok je úžasný.
Architektka najprv byt očistila od všetkých nepodarených zásahov a havarijných nánosov času, vďaka čomu priestor sám osebe začal žiariť. V náväznosti na tento silný pocit vznikol nápad veľkorysosť prázdna ponechať a ešte ju aj umocniť. Realizácia pripomínala hľadanie hranice možnosti materiálov a nábytkových konštrukcií.
Autorskou prácou Martiny Homolkovej je napríklad veľký nábytkový blok, ktorý prechádza celým bytom a obsahuje všetko potrebné. Pri vstupe sú v ňom zasadené 2 technické miestnosti či šatníková skriňa. Hmota pokračuje ďalej a ukrýva úložné priestory, kuchyňu aj 2 menšie kúpeľne.
Zvyšná časť bytu je doplnená len niekoľkými výtvarnými solitérmi. Plášť atypického bloku využila výtvarníčka Klára Spišková ako veľkoformátové plátno. Jej silná maľba kontrastuje s podkladom zo surových MDF dosiek a dodáva bytu jedinečnú energiu.
Priestorom plynie len jemný svetloružový nádych, ktorý sa postupne mení a graduje na oboch koncoch bytu – v obývačke malinovou sedacou súpravou s vintage nádychom a v spálni sa mieša s odtieňmi oranžovej a červenej v podobe mäkkých závesov od Lindy Kaplanovej. Spálňu je od otvoreného priestoru možné oddeliť vďaka mobilnej priečke.
Krehké svetloružové tóny sú postavené do ostrého kontrastu s kovmi, ktoré sú použité vo veľkej miere. Toto poňatie jemnosti a surovosti vnímame ako v celku, tak aj v detaile interiéru. Celý návrh akcentuje prepojenosť (priestorovú, materiálovú aj farebnú) a pracuje s dlhými priehľadmi priestorom a ich prehlbovaním pomocou zrkadlenia.
Pozri si galériu od ateliéru BoysPlayNice, ktorý potvrdil, že je špičkou v oblasti fotografie architektúry. Ak sa ti páči tento byt, skontroluj webovú stránku architektky pre viac inšpirácie.