Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
15. februára 2021, 18:04
Čas čítania 3:05
Tímea Krauszová

Alex Wortex kritizuje opatrenia a ľudí, ktorí ich dodržiavajú: Ste poslušné ľudské bábky, čo uverili niečomu, čo nedáva zmysel

OSOBNOSTI KORONAVÍRUS SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Dokonca vyzýva zdravotníkov a hrobárov, aby jej odpovedali na otázky.

Alex Wortex na Instagrame otvorene skritizovala poslušnosť ľudí, ktorí dodržiavajú protiepidemické opatrenia. Vraví, že dodržiavanie pravidiel cudzích ľudí sa nevypláca, prirovnáva to k výberu vysokej školy rodičmi.

„S údivom a zdesením zároveň, pozorujem naokolo, aké ľudské karikatúry sa z ľudí stali vplyvom tejto situácie,“ píše na sociálnej sieti a dopĺňa niekoľko anekdot zo svojho života. Kritizuje ľudí, ktorí pre strach z nákazy iných upozorňujú na nenosenie rúšok či nedodržanie odstupu alebo sa sami dištancujú.

Opatrenia a testovanie nefungujú. Zdravotníci a hrobári, kde ste?

Wortex vraví, že ide o slepú poslušnosť v naivnej viere, že sa to vyplatí. „Jasné, nikomu nemôžeme vziať jeho vieru, ale keď niečo trvá tak dlho a ľudia si za ten celý čas nestihli všimnúť, že táto ich otrocká poslušnosť a viera v lepšie zajtrajšky ich jednak nijak neochráni pred žiadnym ochorením a za druhé to celé vedie akurát tak do ešte väčších sra*iek, treba zakročiť.“

V príspevku, ale aj v sérii príbehov na Instagrame vysvetľuje svoju nedôveru voči opatreniam: za rok sa situácia nezlepšuje napriek opatreniam. Sama ich nedodržiava, rúško podľa jej slov nosí len, keď jej hrozí stretnutie s SBS-kou, ľudí vraj objíma a bozkáva. Nerozumie ľuďom, ktorí kritizujú neporiadne nosenie rúšok či nedodržanie odstupov v obchode či v spoločných priestoroch v bytovke.

Vraví, že potrebujeme „budíček“, kým sa nedostaneme do väčších „sra*iek“, pričom hovorí, že veľmi dlho strach ľudí rešpektovala (hoci opatrenia nie). Už jej však zrejme došla trpezlivosť.

Odporúčané
15 odpovedí na najčastejšie tvrdenia Covid-19 skeptikov 15 odpovedí na najčastejšie tvrdenia Covid-19 skeptikov 8. októbra 2020, 15:30

„Vysvetlite mi jednu vec, tí, čo tak oddane veríte opatreniam, aké sú úžasné,“ píše v jednom z príbehov a pýta sa, prečo je epidemiologická situácia na Slovensku taká zlá, keď ľudia dodržiavajú opatrenia. Kritizuje aj zatvorené podniky, ktoré mnohých privádzajú do krachu.  Podľa nej mnohí z tých, ktorí sa pravidelne testujú, tiež nedodržiavajú opatrenia, stretávajú sa s ľuďmi a chodia na návštevy.

Nevidí zmysel ani v pravidelnom testovaní a dokonca v príbehoch priamo vyzýva zdravotníkov a pracovníkov pohrebných služieb či krematórií, aby sa jej ozvali a odpovedali na jej otázky. Jedným dychom však dodáva, že koronavírus nechce zľahčovať, no porovnáva ho s chrípkou či nachladením.

„Predtým stačilo napochodovať do nemocnice so soplíkom a vybavili ťa všetkým možným aj nemožným,“ píše o rôznych liekoch na potlačenie príznakov a horúčky, ktoré pomáhajú prekonať chrípku. Teraz podľa jej slov ostávajú ľudia sami doma, až kým ochorenie nie je príliš vážne.

Chrípka verzus korona

„Od začiatku tejto frašky nedávam, ako môžu byť s prepáčením ľudia tak blbí. Ako keby im niekto vyresetoval pamäť. Kam sa podela chrípka? Každý môj kamarát a známy má zrazu C devatnásť, keď 2x kýchne a má zvýšenú teplotu. Takto presne pred rokom mali pritom tú starú známu obyčajnú basic chrípku.“ Alex Wortex na Instagrame otvorene porovnáva tieto dve ochorenia a opakovane ukazuje, že nevidí v nich rozdiel.

Odporúčané
Odborník na epidemiológiu: Keď sa nenakazíš na Pohode, nakazíš sa na druhý deň v električke. Na lockdowny nevidím dôvod (Rozhovor) Odborník na epidemiológiu: Keď sa nenakazíš na Pohode, nakazíš sa na druhý deň v električke. Na lockdowny nevidím dôvod (Rozhovor) 9. júla 2022, 14:30

Nespochybňuje pritom schopnosť koronavírusu či chrípky privodiť smrť. Sama si spomína na ťažký priebeh chrípky, ktorú mala v sedemnástich. Nerozumie však, aký je rozdiel medzi chrípkou do roku 2020 a „tou novou trendy verziou po 2020“.

Podľa nej je rozdiel len ten, že pre koronavírus „neleží doma len ten, čo ňou [tou „novou chrípkou“, pozn. red.] aj reálne trpí, ale spolu s ním v rámci nejakej spolupatričnosti poslušne aj my všetci ostatní. A najmä poslušne čakáme a čakáme a nechávame si život a budúcnosť len tak pretekať pomedzi prsty, lebo z mocných tvorcov vlastnej reality sa stali poslušné ľudské bábky, ktoré uverili niečomu, čo nedáva absolútne žiaden zmysel...“

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Alex Wortex (@alexwortex69)

Jedným z rozdielov medzi chrípkou a koronavírusom je počet obetí. Na koronavírus na Slovensku podľa NCZI k dnešnému dňu zomrelo 5 952 ľudí, pričom ďalších 1 249 ľudí zomrelo na iné ochorenie, no boli zároveň aj nakazení koronavírusom. Prvé úmrtie sa potvrdilo 30. marca 2020. To, že koronavírus za sebou necháva viac obetí ako chrípka, sme vedeli už v lete 2020, ešte pred druhou vlnou.

Pre porovnanie, na chrípku v minulej sezóne zomrelo 40 ľudí„Počas chrípkovej sezóny 2018/2019 bol vírus chrípky potvrdený u 40 zosnulých,“ uvádza ministerstvo s odvolaním na Úrad verejného zdravotníctva. Rezort zdravotníctva zároveň upozorňuje, že počet obetí by bol oveľa vyšší, keby vláda nezačala zavádzať prísne opatrenia, vďaka ktorým sa darí šírenie koronavírusu spomaľovať. Slovenko má však aj prírastok obetí koronavírusu za jeden deň väčší ako v prípade chrípky za celé merané obdobie (v sezóne 2018/2019).

Odporúčané
Nakupujeme s hygieničkou počas pandémie: rozmysli si, kedy ideš nakúpiť, čo ideš nakúpiť, a na pitie z plechovky zabudni Nakupujeme s hygieničkou počas pandémie: rozmysli si, kedy ideš nakúpiť, čo ideš nakúpiť, a na pitie z plechovky zabudni 9. novembra 2021, 9:30

Znížiť počet prípadov chrípky pritom do značnej miery pomohli aj vakcíny, tú proti koronavírusu k dnešnému dňu dostalo zhruba 250-tisíc ľudí (len 62 700 z nich už dostalo aj druhú dávku). Koronavírus okrem toho zahlcuje aj naše nemocnice, v niektorých sa už musia rozhodovať, koho budú zachraňovať a koho už nie. Nestíhajú ani pohrebné či kremačné služby, pričom takýto chaos chrípka nespôsobila celé roky.

S vyjadreniami slovenskej influencerky sa v komentároch mnohí nestotožňujú a kritizujú ju za to, že so svojím vplyvom rozsieva pochybnosti o opodstatnení opatrení. Bez nich by bola podľa komentujúcich situácia ešte horšia.

Odporúčané
Minister vnútra Mikulec: Ak sa Slováci nezačnú správať zodpovedne, na rad príde povinná štátna karanténa (Rozhovor) Minister vnútra Mikulec: Ak sa Slováci nezačnú správať zodpovedne, na rad príde povinná štátna karanténa (Rozhovor) 11. februára 2021, 17:48
Domov
Zdieľať
Diskusia