Okrem povinnej štátnej aj domácej karantény sme sa s ministrnom vnútra rozprávali o voľbe nového policajného prezidenta, vlne zatýkania, podmienkach väzby a nálade v koalícii.
Minister vnútra Roman Mikulec Refresheru potvrdil, že je dnes jeho rezort pripravený na spusenie povinnej štátnej karantény v prípade, že si to bude situácia vyžadovať. „Samozrejme, nechceme do toho ísť, ale boj s pandémiou nie je len zodpovednosť ministerstva vnútra, ďalších ministerstiev, či vlády. Je to zodpovednosť všetkých ľudí na Slovensku,“ uviedol v rozhovore šéf rezortu.
Dôvodom sú podľa neho najmä mutácie koronavírusu a taktiež skutočnosť, že mnohí Slováci nedodržiavajú opatrenia. Policajný zbor podľa ministra Mikulca dlhodobo monitoruje aj dianie na sociálnych sieťach a aktívne vyvodzuje dôsledky. Riešia tiež Štefana Harabina bez rúška na proteste a Kotlebov snem v čase zákazu vychádzania.
Roman Mikulec vylúčil, že by aktuálne zásahy NAKA v rámci akcií Očistec, Judáš alebo Božie mlyny boli politicky motivované. Týmto argumentom najčastejšie operuje predseda Smeru. „Robert Fico nech sa pozrie do zrkadla, lebo on je ten, ktorý robil politické procesy na Slovensku,“ uviedol minister vnútra.
- V akom stave našiel Roman Mikulec ministerstvo po Robertovi Kaliňákovi a Denise Sakovej
- Či sa máme pripraviť na povinnú štátnu karanténu a ako by mala vyzerať
- Či má vláda pripravené aj dostatočné legislatívne podklady k štátnej karanténe
- Prečo môže byť aplikácia eKaranténa nedostačujúca pri súčasnej situácii
- Akú záruku dáva Roman Mikulec v prípade akcií Očistec alebo Judáš, keď vylučuje, že sú politicky motivované
Dali sme možnosť pýtať sa aj čitateľom, jedna z mála slušných a zároveň frekventovaných otázok bola, ako sa máte.
To je dobrá otázka (smiech). Ako kedy.
Asi ste čakali niečo hrošie. A momentálne?
Momentálne dobre.
Vystriedali ste v kancelárii Roberta Kaliňáka a Denisu Sakovú. Čo ste museli urobiť ako prvé?
Úprimne, problémov bolo veľmi veľa a stále je. Samozrejme, všetci vedia, že situáciu nám absolútne skomplikovalo to, čo si ešte pred rokom nikto z nás nevedel predstaviť. Pandémia nám zobrala a stále berie veľmi veľa času a priestoru na to, aby sme mohli robiť bežnú prácu.
V akom stave ste našli rezort?
Rezort sme prebrali so sekerou 280 miliónov eur. Chýbali výstrojné súčiastky pre policajtov, neboli spustené verejné obstarávania na výstroj ani na oblečenie a výzbroj. Neboli zabezpečené ani verejné obstarávania na obnovu vozového parku. Preto sme, bohužiaľ, v situácii, že policajti musia vykonávať prácu vo vozidlách, ktoré majú priemernú najazdenosť 220-tisíc kilometrov a priemerný vek deväť rokov. Treba si spraviť obraz o tom, akým spôsobom sa robila koncepčná práca. Takto by som mohol pokračovať ďalej.
Zanedbané je adekvátne slovo?
Áno.
O ministrovi vnútra sa vždy hovorí ako o druhom najsilnejšom človeku v krajine po premiérovi, cítite sa tak?
Nad týmto vôbec nerozmýšľam, ani sa tak necítim. Som človek, ktorý sa snaží robiť svoju prácu najlepšie ako vie a hlavne spolupracovať. Som tímový hráč, čo je podľa mňa veľmi dôležité. Mne sa s kolegami spolupracuje veľmi dobre a myslím aj kolegov mimo ministerstva vnútra v rámci vlády.
Hovorí sa, že aj keď ste ministrom, veľa vecí riadi pán Jaroslav Spišiak (pozn. red. bývalý policajný prezident). Unikol aj dokument s nepotvrdenou autenticitou pokynov pre NAKA stred a západ, kde sa pán Spišiak spomínal.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či si Mikulec myslí, že vláda vydrží 4 roky
- Či sa označuje skôr za konzervatívca alebo liberála
- Ako sa s odstupom niekoľkých týždňov pozerá na kauzu Lučanský
- Či očakáva zlepšenie podmienok vo väzbe
- Ako chce policajný zbor motivovať mladých ľudí, aby sa stali policajtmi
- Ako polícia rieši napríklad podnecovanie na porušovanie opatrení na sociálnych sieťach a či riešia aj Harabina a Kotlebu