Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
9. júla 2022, 14:30
Čas čítania 10:50
Adam Novosad

Odborník na epidemiológiu: Keď sa nenakazíš na Pohode, nakazíš sa na druhý deň v električke. Na lockdowny nevidím dôvod (Rozhovor)

REFRESHER KORONAVÍRUS KORONAVÍRUS KARANTÉNA KORONAVÍRUS PRÍZNAKY KORONAVÍRUS SLOVENSKO SYMPTÓMY KORONAVÍRUSU
Uložiť Uložené

Odborník na epidemiológiu Martin Pavelka z ministerstva zdravotníctva si nemyslí, že momentálne je dôvod na akékoľvek opatrenia.

„Treba jasne komunikovať, že doba pandemická sa skončila. Každý už v sebe má nejaký level protilátok a imunity, ako populácia sme na tom lepšie. Namiesto doby pandemickej podľa mňa vstupujeme do doby reinfekcií. Vieme žiť s covidom za cenu, že ho chytíme každý rok. Možno aj dva-trikrát,“ konštatuje odborník na epidemiológiu Martin Pavelka z ministerstva zdravotnícva o tom, ako budeme s koronavírusom žiť v nasledujúcich rokoch.

Na otázku, či dnes majú zmysel plošné opatrenia ako lockdowny, ktoré nás obmedzovali skoro dva roky, má jasnú odpoveď. „Treba si uvedomiť, že ak sa človek nenakazí na Pohode, tak sa nakazí na dovolenke v Chorvátsku alebo cestou v električke. Každý si tým prejde,“ hovorí. Konštatuje, že nový nebezpečný variant raz rozhodne príde, ale zatiaľ nikto nevie, či nás to čaká o rok alebo o päť rokov.

pavelka
Zdroj: MZ SR

Pre mnohých ľudí už dnes koronavírus prestal existovať.

Všetky aktuálne dostupné fakty ukazujú, že covid sa stáva ochorením s ľahším priebehom a nižšou smrtnosťou práve preto, že populácia je premorená, očkovaná a boostrovaná. Žiť s covidom nie je o tom, že ho budeme ignorovať, ale skôr o tom, že sa ním nakazíme každý rok.

Odporúčané
V Číne sa koronavírusom nakazilo 250 miliónov ľudí za prvých 20 dní decembra, tvrdia hrozivé uniknuté dokumenty. Ako je to možné? V Číne sa koronavírusom nakazilo 250 miliónov ľudí za prvých 20 dní decembra, tvrdia hrozivé uniknuté dokumenty. Ako je to možné? 25. decembra 2022, 12:00

Teraz bude záležať na tom, ako sa ním chcem nakaziť. Chcem sa nakaziť tak, že budem mať ťažký priebeh a bude mi hroziť riziko dlhého covidu, alebo sa chcem pripraviť na budúce vlny tak, že sa zaboostrujem dávkou vakcíny?

Aj preto momentálne na ministerstve zdravotníctva vymýšľame stratégiu, podľa ktorej by bolo najlepšie, aby sme vedeli identifikovať aktuálnu mutáciu a zaočkovať ľudí predtým, ako nový variant prejde do populácie a spustí novú vlnu infekcií.

Na Slovensku aktuálne robíme málo testov. Z čoho na ministerstve vychádzate, keď vyhodnocujete riziko novej vlny?

Riziká sa v porovnaní s minulými rokmi posunuli. Už nám neumierajú ľudia, pri takej premorenej a zaočkovanej populácii, ako máme my, je dnes smrtnosť koronavírusu nižšia ako pri chrípke. Naozaj sme z toho covidu dokázali spraviť bežnú chrípku vďaka tomu, že sa očkujeme a niekoľkokrát sme ochorenie prekonali.

V takom prostredí je otázne, či treba naďalej vynakladať financie na testovanie. Na chrípku takisto netestujeme každý rok, ani na nádchu. Zdroje potrebné na testovanie nie sú malé a dajú sa využiť lepšie. Osobne som zástancom toho, že riziká covidu už nie sú také akútne a kritické.

Každý z nás sa azda stretol s koronavírusom minimálne raz, v prostredí variantu omikron je ťažké nájsť ľudí, ktorí nie sú premorení. To v človeku zanecháva imunitu, ktorá sa pre vírus stáva samolimitujúcim faktorom.

S akými dátami teda pracujete?Dáta zbierame z odpadových vôd, nemocníc aj okolitých krajín. Nepotrebujeme vedieť presný počet ľudí, ktorí sa nakazili, ani nepotrebujeme rovnako presné čísla ako pred rokom, keď sme potrebovali vypočítať dosah na nemocnice. Áno, prípady nám budú rásť, aj ľudia v nemocniciach budú pribúdať, lebo budú pribúdať prípady vo všeobecnosti.

Odporúčané
Mozgy tínedžerov zostarli počas pandémie o niekoľko rokov, tvrdí nový výskum Mozgy tínedžerov zostarli počas pandémie o niekoľko rokov, tvrdí nový výskum 10. decembra 2022, 10:00

S každou novou vlnou skončí v nemocnici menej ľudí. Máme k dispozícii vakcíny, máme antivirotiká, ktorými vieme manažovať ťažké prípady, ktoré by možno pred rokom zomreli. Teraz je dôležité byť skôr informovaný o tom, čo nás čaká a neminie. V odpadových vodách vidíme trend rastu a genetické sekvencie ukazujú, že omikronové varianty BA.4 a BA.5 už predstavujú tretinu prípadov u nás.

Na druhej strane, vidíme, že v okolitých krajinách sa vlny už začali naplno a nespôsobili tam krízu. Portugalsko či Juhoafrická republika vlny zvládli, mali síce nárast hospitalizácií, ale nezaťažilo to nemocničný systém ako v minulosti.

Čo sa na základe všetkých vyhodnotených dát bude diať na Slovensku v najbližšom čase, keď naplno udrie nová vlna variantov omikron?

Môj pohľad na aktuálnu situáciu je determinovaný viacerými štrukturálnymi faktormi. Pred dvoma rokmi, keď do populácie vstúpil nový koronavírus, sme boli všetci náchylní na infekciu a nikto z nás nemal žiadny level imunity. Vinou toho mohol vírus nabrať takú silu a vyžiadať si toľko škody na životoch a zdraví.

Dva roky po začiatku pandémie sme v inej situácii. Sme zaočkovaní, zaboostrovaní a ľudia sú premorení. Každý z nás sa azda stretol s koronavírusom minimálne raz, v prostredí variantu omikron je ťažké nájsť ľudí, ktorí nie sú premorení. To v človeku zanecháva imunitu, ktorá sa pre vírus stáva samolimitujúcim faktorom.

Odporúčané
Problémy s dodávkami jedla, dennodenné testovanie a krik z okien. Prečo Šanghaj nezvládol lockdown a čo to môže predznamenať? Problémy s dodávkami jedla, dennodenné testovanie a krik z okien. Prečo Šanghaj nezvládol lockdown a čo to môže predznamenať? 5. mája 2022, 9:30

Nový variant síce vie spôsobiť infekciu, no musí bojovať proti imunite, ktorú v tele vybudoval predošlý variant. Vďaka tomu riziko hospitalizácie výrazne klesá v tomto prostredí v porovnaní so začiatkom celej pandémie alebo s obdobím jari minulého roku, keď zomieralo 100 až 120 ľudí denne.

Hovoríte, že dnes sme už v úplne inej situácii a nezomiera nám 100 ľudí denne.Treba jasne komunikovať, že doba pandemická sa skončila. Každý už v sebe má nejaký level protilátok a imunity, ako populácia sme na tom lepšie. Namiesto doby pandemickej podľa mňa vstupujeme do doby reinfekcií. Vieme žiť s covidom za cenu, že ho chytíme každý rok. Možno aj dva-trikrát.

To nie je atypické pre koronavírusy, ktoré spôsobujú napríklad bežnú nádchu, lebo aj nimi sa vieme nakaziť viackrát ročne. V tomto nový koronavírus konverguje tam, kam ostatní členovia tejto skupiny vírusov. Vidíme, že reprodukčné číslo sa s každým variantom zvyšuje, a tak budeme vidieť premorovanie vo veľmi krátkom čase.

Príde nová vlna, nakazí sa tretina a možno aj polovica Slovenska, ale ako rýchlo príde, tak rýchlo upadne. Už to nebudú fatálne pandemické vlny spôsobujúce sociálne a ekonomické škody na životoch a zdraví. Toto bude skôr otravné.

My sa toho nedožijeme, ale ultimátne sa zrejme nový koronavírus vyvinie do podoby, v ktorej nás bude ovplyvňovať ako obyčajná sezónna nádcha. Toho sa možno dožijú naše deti, ktoré budú vystavované vírusu od útleho veku a ako tridsiatnici budú mať za sebou možno 30 či 40 expozícií. Tak ďaleko zatiaľ nie sme, ale už dnes sa premorujeme a nadobúdame čoraz lepšiu imunitu.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Facebook/Žilinská nemocnica

Sú dnes antigénové testy akokoľvek nápomocné v súčasnej situácii?

Pre informáciu áno. Stále verím v hodnotu informácie. Ja mám doma antigénové testy, ktoré občas použijem, ak ma bolí hrdlo, nech si môžem byť istý.

Má zmysel testovať sa napríklad v prostredí, kde žijete s dedkom a babkou, alebo idete na návštevu k niekomu, kto patrí do zraniteľnej kategórie osôb a vás škriabe v hrdle. Hodnota tam stále je, ale už je naozaj skôr informačná a význam má len pre istú skupinu ľudí. Antigénové testy dnes vnímam už viac ako informačný prostriedok pre pacienta a občana, aby mohol robiť lepšie rozhodnutia.

Je najpravdepodobnejší scenár novej vlny ten, že za veľmi krátky čas sa nakazí obrovské množstvo ľudí a celá vlna potom upadne?

To je bez debaty. Keď máte vírus s veľmi vysokým reprodukčným číslom, tak budete mať vzostup za veľmi krátky čas a veľmi rýchlo sa môže nakaziť značná časť populácie. Následne sa deje to, že si vírus rýchlo míňa svoj rezervoár osôb náchylných na infekciu, ktorý keď vyčerpá, tak už nemá koho nakaziť a krivka tak rýchlo, ako vystúpila hore, začne padať dole.

Odporúčané
TOP 3 v piatok: Slovenskí hokejisti nepôjdu do finále, najmladšia obeť covidu-19 mala len 23 rokov, hypotéky sa začínajú zdražovať TOP 3 v piatok: Slovenskí hokejisti nepôjdu do finále, najmladšia obeť covidu-19 mala len 23 rokov, hypotéky sa začínajú zdražovať 18. februára 2022, 20:00

Ministerstvo zdravotníctva pred pár dňami oznámilo, že síce očakáva novú rýchlu vlnu koronavírusu, ale štát zatiaľ neplánuje zaviesť plošné opatrenia ako kedysi lockdowny. Mohli by sa vrátiť napríklad povinné respirátory v MHD a interiéroch?

Mnoho opatrení by už dnes bolo zbytočných. Už v minulosti som v našom rozhovore povedal, že ak bude reprodukčné číslo trochu vyššie, tak je to game over. Je hranica reprodukčného čísla, za ktorou už vírus neviete kontrolovať.

Stačí sa pozrieť na generačný čas nových variantov. Generačný čas mi hovorí, za aké obdobie sa stanem infekčným – ako dlho bude trvať, kým budem od svojej nákazy schopný infikovať iných ľudí. Tento čas je teraz dva dni, a preto neviete dohľadávať kontakty.

Kým sa objavia symptómy, kým kontaktujete doktora, kým príde výsledok testu a kým s vami epidemiológ spraví dotazník o kontaktoch, prejde týždeň a vy ste už medzitým nakazili ďalších ľudí, ktorí nakazili ďalších ľudí. To klasické dohľadávanie kontaktov nemá zmysel a nemalo zmysel už pri variante delta.

Takže v triedach na školách nemajú takéto opatrenia zmysel.

Ak vám buchne celá trieda, tak neexistuje kapacita, ktorou by niekto mohol robiť epidemiologický výskum v škole. Tradičné kapacity a mechanizmy, ktoré máme na kontrolu infekčných chorôb, by sme minuli za pár týždňov.

Odporúčané
Chodíš s niekým, kto nie je zaočkovaný proti koronavírusu? Podľa terapeutky by ste mali stavať váš vzťah nad všetko ostatné Chodíš s niekým, kto nie je zaočkovaný proti koronavírusu? Podľa terapeutky by ste mali stavať váš vzťah nad všetko ostatné 18. februára 2022, 14:30

Školy sa vždy stávali ohniskami, lebo ak sa pozriem na to, koľko ľudí sa nakazí, ak dám pozitívnu osobu do uzavretého prostredia, v triedach to bolo skoro 100 percent. Aby sme dohľadávali tieto kontakty, museli by sme mať armádu 100-tisíc epidemiológov.

Treba si uvedomiť, že imunita proti samotnej nákaze sa napriek prekonaniu koronavírusu ani vakcíne neudrží príliš dlho. Dlho však vydrží imunita proti ťažkému priebehu ochorenia. Ak ste sa už raz nakazili omikronom alebo iným variantom covidu, alebo ste zaočkovaní a zaboostrovaní, je nepravdepodobné, že by ste mali ťažký priebeh.

Samozrejme, objavia sa výnimky, lebo sa pohybujeme po populačnej krivke, ale pre populačný priemer to platí. V prostredí, kde nevieme robiť opatrenia, tak nemusíme robiť opatrenia, lebo profil covidu je dnes oveľa prijateľnejší. Teraz nevidím žiadny dôvod na opatrenia, ale som si istý, že tie opatrenia raz znovu prídu.

Martin Pavelka
Zdroj: archív Martina Pavelku

Množstvo ľudí sa čuduje, ako je možné, že nová vlna covidu sa tentoraz začína už na začiatku leta. Môžu za ňu nové varianty omikronu BA.4 a BA.5?

Ide podľa mňa o kombináciu faktorov. Varianty hrajú svoju úlohu, lebo dokážu dobre obísť imunitu, ktorá bola nadobudnutá nielen očkovaním, ale aj prekonaním. Vo Veľkej Británii teraz vidíme ľudí, ktorí sa nakazili omikronom a teraz sa znovu nakazili variantom omikronu BA.4.

Odporúčané
Ako funguje nová vakcína Novavax, ktorá práve prichádza na Slovensko? Môže presvedčiť aj antivaxerov odmietajúcich očkovanie Ako funguje nová vakcína Novavax, ktorá práve prichádza na Slovensko? Môže presvedčiť aj antivaxerov odmietajúcich očkovanie 6. februára 2022, 17:30

Imunita je po štyroch-piatich mesiacoch od prekonania alebo očkovania tak nízko, že sa môžete znovu nakaziť. Preto hovorím, že riziko nákazy trikrát do roka je reálne. Áno, budeš mať výbornú ochranu proti ťažkému priebehu, ale si znova náchylný na infekciu. Odkedy si ľudia v zime dávali boostrovacie dávky, klesla im imunita a vrátili sa do rezervoára osôb, ktoré môžu nové varianty znovu nakaziť.

Tento rok sa už ľudia tešia na veľké letné festivaly, ktoré posledné dva roky museli oželieť. Na druhej strane tu máme začiatok novej vlny. Predpokladám však, že štát už v lete nebude do organizovania hromadných akcií nijako zasahovať. Malo by vôbec zmysel rušiť takéto festivaly?

Keby som sa k tomu postavil machiavelisticky, tak poviem, že nevidím dôvod, prečo stopnúť veľké festivaly a eventy, lebo my chceme, aby bolo všetko otvorené, aby sme sa vrátili do sociálneho normálu, len s vedomím, že sa nakazíme. To je ten trade off – budeme žiť normálne, ale budeme sa neustále reinfikovať.

To je diametrálne odlišná politika oproti tej, ktorú razí Čína. Čína ani za svet nechce dopustiť, aby sa jej populácia nakazila a premorila, no my sme sa od začiatku pandémie výrazne premorili. Boli straty na životoch, no keď sa teraz premorujeme v prostredí vakcíny a prekonania ochorenia, tak premorovanie už nie je nebezpečné.

Treba si uvedomiť, že ak sa človek nenakazí na Pohode, nakazí sa na dovolenke v Chorvátsku alebo cestou v električke. Každý si tým prejde. To najrozumnejšie riešenie vyzerá tak, že vždy pred začiatkom novej vlny si človek dá boostrovaciu dávku vakcíny.

Odporúčané
Epidemiologička Bražinová: Na povinné očkovanie je už pri omikrone neskoro (Rozhovor) Epidemiologička Bražinová: Na povinné očkovanie je už pri omikrone neskoro (Rozhovor) 26. januára 2022, 12:30

Samozrejme, raz určite prídu nové varianty, ktoré nám spôsobia problémy. Vieme to na 100 percent, že prídu, len nevieme, či to bude o rok alebo o päť rokov. To sa nedá povedať, na to by sme potrebovali krištáľovú guľu. Vieme iba zaručiť, že prídu. Potom môžeme hovoriť o opatreniach a novej vakcíne.

Chorvátsko hlási začiatok novej vlny a letné dovolenky sú v plnom prúde. Vidíte v najbližších mesiacoch priestor na sprísňovanie podmienok na hraniciach?

Nevidím na to ani apetít, ani dôvod. Ani vo Veľkej Británii som nezaznamenal, že by chceli obmedzovať režim na hraniciach. Omikron je taký rýchly, že mapa výskytu covidu by sa nám neustále menila z týždňa na týždeň. Teraz je to Chorvátsko, predtým to bolo Portugalsko, potom to bude Francúzsko alebo Srbsko. Kým vyrobíme mapu, už ju budeme musieť prepisovať.

Môžeme si spraviť exkurziu do minulosti. Britský variant alfa alias kentský variant identifikovali v septembri roku 2020 v Kente, pričom na Slovensku sa stal dominantným v marci 2021. Relatívne malé územie z Británie na Slovensku mu trvalo prejsť viac ako pol roka. Teraz k nám nový omikron prišiel z Portugalska za necelé dva mesiace, za päť týždňov. A čoskoro u nás bude dominantný.

Čím má vírus vyššie reprodukčné číslo, tým sa rýchlejšie šíri a skracuje čas na akúkoľvek prípravu. To bude charakteristické pre ďalšie vlny. Budeme vidieť, že to v nejakej krajine buchne, a budeme mať možno mesiac na boostrovanie. Časovanie, logistika a plánovanie boostrových dávok bude strategická misia, na ktorú sa musíme pozrieť. Musíme to načasovať tak, aby sme boli pripravení tesne predtým, ako príde nová vlna.

Najlepšia imunita je širokospektrálna imunita. Vedecké štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí koronavírus prekonali a zároveň sú zaočkovaní, majú najlepšie šance v boji proti novému koronavírusu.

Koronavírus nielenže zabíja, ale vie organizmus človeka často trvalo poškodiť. Vieme už dnes, aké následky môže mať opakovaná reinfekcia?

Pri reinfekciách je klinický priebeh miernejší ako pri predošlých ochoreniach. Stále je tu riziko dlhého covidu, ale to riziko je výrazne nižšie v populácii, ktorá je zaočkovaná. Očkovanie riziko dlhého covidu znižuje o viac ako polovicu.

Odporúčané
TOP 3 v utorok: Slovensko je na dostrel Ruska, na pozitivitu stačí aj domáci antigénový test, kryptomeny prudko padajú TOP 3 v utorok: Slovensko je na dostrel Ruska, na pozitivitu stačí aj domáci antigénový test, kryptomeny prudko padajú 25. januára 2022, 20:00

Covid je špecifický tým, že môže organizmu ublížiť, keď človeku privodí ťažký priebeh, ale ten ľahký priebeh už vieme perfektne zvládať. Nevidím dôvod vyhýbať sa reinfekcii tak, že by sme zavádzali lockdowny. Vírus sem príde napriek lockdownu. Ide iba o to, aby sme minimalizovali svoje osobné riziká očkovaním.

Dočítal som sa, že vedci označujú za najlepšiu ochranu hybridnú imunitu. Znamená to kombináciu plného očkovania a prekonania.

Najlepšia imunita je širokospektrálna imunita. Vedecké štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí koronavírus prekonali a zároveň sú zaočkovaní, majú najlepšie šance v boji proti novému koronavírusu. Buď sa vôbec nenakazia, alebo majú často len asymptomatický či ľahký priebeh. Ich imunita je najkomplexnejšia.

Z toho vyplýva, že ak som covid prekonal, nemal by som zbytočne váhať a dať sa zaočkovať. Práve vtedy má očkovanie zmysel, lebo sa dostanem do exkluzívneho klubu, kde majú ľudia tri dávky spolu s prekonaním – to je o level imunity navyše.


Ak niekto dostal boostrovaciu tretiu dávku v decembri, je v tejto chvíli ešte vôbec chránený?

My, ktorí sme booster dostali v decembri, už nie sme dobre chránení. To je presne dôvod, prečo sa dejú reinfekcie a vzniká nová vlna. Ten efekt boostrovacej dávky z decembra sa postupne vytráca, ak sa už nevytratil celý, no stále nám zostáva veľmi kvalitná imunita proti ťažkému priebehu.

Odporúčané
Večeru a pivo si dajú v reštaurácii len zaočkovaní a vyliečení z covidu, na párty treba tri dávky (Otázky a odpovede k opatreniam) Večeru a pivo si dajú v reštaurácii len zaočkovaní a vyliečení z covidu, na párty treba tri dávky (Otázky a odpovede k opatreniam) 18. januára 2022, 18:30

Veľa ľudí zaujíma, čo sa deje s novou vakcínou vyvinutou priamo na omikron, ktorú vyvíja Moderna. Hovorí sa o novej prichádzajúcej vlne. Mal by človek s boostrom z konca minulého roka ísť na štvrtú dávku čo najskôr, alebo by si radšej mal počkať na novú vakcínu od Moderny?

To je otázka za milión. Moderna vyvíja bivalentnú vakcínu, ktorá má podľa dát o 1,75-krát lepšiu imunitnú reakciu ako monovalentná vakcína, takže, samozrejme, bude lepšie zaočkovať sa tou vakcínou od Moderny.

Lenže čo ak príde vlna skôr, než Moderna bude schopná distribuovať svoju novú vakcínu? Moderna odhaduje, že distribúcia novej vakcíny bude možná v septembri až októbri. Čo ak príde vlna teraz v júli a auguste? Je podľa mňa vždy lepšie očkovať sa niečím ako ničím. Žiaľ, nežijeme v ideálnom svete, takže toto bude najťažšia strategická úloha, ako to načasovať.

Existuje riziko, že nestihneme očkovať bivalentnou vakcínou, pretože je lepšie očkovať monovalentnou vakcínou minimálne rizikové skupiny obyvateľstva, aby sa ochránili pred tým, čo teraz prichádza.

Veľa sa rozpráva o lieku Paxlovid. Čo by o ňom mal vedieť bežný človek? Našli sme už popri vakcínach skutočný liek na covid?

Tieto antivirotiká sú veľmi dobré. Vo vedeckých štúdiách majú veľmi dobrú efektivitu, čiže aj v prípadoch, ktoré sú vysoko rizikové a naozaj pri nich hrozí ťažký priebeh, dokážu tieto lieky priebeh zvrátiť a otočiť šance vo váš prospech.

Odporúčané
PREHĽAD: Takto budú vyzerať opatrenia počas 4. vlny koronavírusu. Platí aj režim OP+, výhody budú mať aj nezaočkovaní PREHĽAD: Takto budú vyzerať opatrenia počas 4. vlny koronavírusu. Platí aj režim OP+, výhody budú mať aj nezaočkovaní 17. januára 2022, 19:19

Sú to lieky, ktoré sme hľadali dva roky a nakoniec sme ich našli. Pamätáme si, ako sme prechádzali cez ivermektín až po rôzne zvláštne lieky. Tieto majú za sebou štúdie a merateľný efekt. Nevidím dôvod vracať sa k opatreniam aj preto, že máme vakcínu aj liečbu a covid vieme dosť dobre manažovať s nástrojmi, ktoré zatiaľ máme.

Na záver trošku zamyslenia. Keby ste si mali predstaviť, že sa svet v najbližších mesiacoch vyvinie ideálnym spôsobom, ako by to vyzeralo? 

V ideálnom prípade vynájdeme vakcínu, ktorá bude mať 100-percentnú efektivitu a nový koronavírus budeme vedieť eradikovať. To by bol ideálny svet, ale to je v nedohľadne. Teraz si minimálne predstavujem svet, v ktorom budeme fungovať na spôsob chrípkovej vakcíny.

Bude skvelé, ak budeme vedieť aktuálne cirkulujúci variant identifikovať pred vrcholom novej vlny a predídeme tak zbytočným stratám na životoch a sociálnym komplikáciám. Mysleli sme si, že sme už veľmi ďaleko a koronavírus sme predbehli, no on začal mutovať a ukázal nám presný opak.

Domov
Zdieľať
Diskusia