Politická satira rezonuje v spoločnosti. Ak do politikov nebudeme rýpať, necháme im voľné ruky, tvrdí Martin, zakladateľ stránky Cecove meme.
Posledné roky sa do povedomia domácej scény tvorcov politickej satiry čoraz intenzívnejšie dostáva aj meme stránka s názvom Cecove meme. Jej zakladateľom je 28-ročný Martin, ktorý sa však na rozdiel od iných známych „memečkárov“ nebojí vystupovať verejne bez anonymity. Aktuálne má na Instagrame takmer 25-tisíc sledovateľov a tento počet neustále rastie.
Podľa Martinových slov rezonuje politická satira v spoločnosti viac ako tradičné memečka. „Snažím sa byť nezávislý. Ak aj politik, ktorého som niekedy volil, spraví nejaký prešľap alebo má na triku kauzu, bez ľútosti spravím obrázok aj o ňom. Moju stránku sledujú mnohí slovenskí politici, no nijako ma to neovplyvňuje. Nerobím rozdiely, snažím sa uťahovať si zo všetkých rovnako,“ tvrdí v rozhovore Martin, zakladateľ stránky Cecove meme.
- Či cíti morálnu zodpovednosť za svoje memečka, ktoré sledujú desiatky tisíc ľudí
- Ktoré meme musel vymazať
- Z čoho si nerobí srandu
- Či sa s ním politici, ktorí sledujú jeho meme stránku, nesnažili skamarátiť a „udobriť“ si ho
- Akú ponuku mu dala jedna politická strana
- Ako sa mu vyhrážali Kotlebovci
- Či si nemyslí, že spolupráce so značkami mu uberajú na kredibilite
Asi túto otázku dostávaš pravidelne, ale čo znamená Ceco?
Ceco je moja prezývka už od základnej školy, keď sme boli ešte malí fagani. Úprimne, neviem ako to vzniklo, ale legenda vraví, že som v prvej triede cucal fľašky od pitia a všetko možné (smiech). Tak mi začali hovoriť Cuco a neskôr to pokročilo na Ceco. Príchodom na strednú a aj mimo školy som sa všetkým predstavoval ako Ceco. 70 percent ľudí, ktorí ma poznajú, nevedia, že moje krstné meno je Martin. Vždy sa čudujú, keď im to poviem. Takže je to môj pseudonym, pod ktorým ma všetci poznajú.
Tvojou doménou je predovšetkým politická satira. Myslíš že tá rezonuje v spoločnosti viac ako „tradičné“ memečka zo života?
Určite áno. Sú to vlastne reakcie na udalosti, ktoré rezonujú našou spoločnosťou. Niekedy sú to dosť vážne témy, občas už aj samotná udalosť pobaví ľudí. Tradičné memečka zo života sú naopak reakcie daného autora na veci, ktoré sa stali jemu a ľudia sa v tom niekedy nájdu.
Politická satira reaguje na činy politikov. A to sa týka nás všetkých. Nemali by sme pred tým zatvárať oči. Lebo ak to nebudeme riešiť a rýpať do toho, necháme našim politikom voľné ruky. Niekto robí pre médiá, niekto v žurnalistike. A ja sa snažím touto formou.
Na rozdiel od iných známych satirických stránok si drvivú väčšinou memečiek tvoríš sám. Kedy robíš výnimky a ako často?
Vždy, keď mám chvíľu času, tak chytím do ruky mobil a prečítam si udalosti daného dňa. Vždy sa snažím potom zareagovať memečkom. Niekedy ich spravím aj 5 naraz, no von vydám vždy len jedno na danú udalosť. To, ktoré si myslím, že najviac zaujme ľudí.
Ak si myslím, že by aj iné mali ísť von, tak ich pridám len na story a ľudia si to už prezdieľajú medzi sebou. Posty sú len moja tvorba. Občas sa však stane, že podklad iného memečka sa hodí viac na aktuálnu udalosť, a tak ho niekedy komplet prerobím, no podklad nie je môj.
Samozrejme, že si pozriem memečka aj iných stránok a ak ma niečo zaujme, tak ich prezdieľam na svoju story s označením autora. Hlavný post je však väčšinou len a len moja tvorba. Potom už je to na ostatných meme stránkach, či si to zoberú k sebe, no nemám čas to sledovať a kontrolovať. Tak ako na začiatku, tak aj teraz sa snažím pridávať len moju tvorbu, inak by som to nebol už ja.
Tvoje obrázky sledujú desaťtisíce ľudí. Cítiš morálnu zodpovednosť?
Samozrejme. V porovnaní s tým, keď som začínal, išla tá zodpovednosť prudko hore. Ľudia veľmi pozorne sledujú každý jeden post a sú najlepší kritici. No vždy sa snažím vyjadriť podľa vlastného uváženia a až po prečítaní overených zdrojov. Nechcem šíriť hoaxy, proti ktorým sám bojujem a upozorňujem na nich v mojich storkách.
Nezvyknem si robiť srandu zo smrti ani spomínať rodinných príslušníkov politikov. Napríklad deti sú u mňa tabu. Veľakrát nemôžu za činy svojich rodičov a bolo by nefér útočiť na rodinu.
Servítku si pred ústa spravidla nedávaš. Stalo sa ti už niekedy, že si urobil tak zákerný alebo neúctivý obrázok, s ktorým si si povedal, že si už asi prekročil hranicu a vymazal si ho?
Práve tie obrázky nechávam, lebo to tak v danú chvíľu cítim. Väčšinou sa ale ľudia ohradia v komentároch. Vždy mi ho ale skôr, či neskôr sám Instagram vymaže.
O čo išlo?
Párkrát som sa dotkol cirkvi, kedy sa dosť ľudí ohradilo, no väčšinu to pobavilo a moji fans to už pochopili.
Myslíš, že satira a humor majú nejakú hranicu?
Humor nemá hranice. Človek si môže vystreliť z akejkoľvek témy a z kohokoľvek aj za cenu verejného lynču. Je to skôr na danom autorovi alebo danom adminovi stránky, do čoho chce ísť a do čoho nie. Videl som na Instagrame srandu už z každej vážnej témy. V čase prvej vlny koronavírusu zabávali ľudí hlavne memečka o ňom. Či už to bolo v zahraničí, tak aj u nás. Ľudí to vtedy bavilo a tiež môžeme povedať, že vtedy išlo o vážnu tému.
Predsa len sú asi aj nejaké témy, z ktorých si nerobíš srandu ani ty.
Ja si nezvyknem robiť srandu zo smrti. Vtedy väčšinou len informujem na storke. A nezvyknem spomínať ani rodinných príslušníkov politikov a iných ľudí. Napríklad, deti sú u mňa tabu. Veľakrát nemôžu za činy svojich rodičov a bolo by nefér útočiť na rodinu. Nerobí sa to ani pri verbálnej komunikácii. Je to také nepísané pravidlo.
Vyhrážajú sa ti ľudia, keď si robíš srandu napríklad z Kotlebovcov?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či nemá tendenciu si menej uťahovať z politikov, ktorí ho sledujú na Instagrame
- Čo mu politici píšu do správ
- Aký mal problém s influencerkou
- Ako sa prejavuje rivalita medzi meme stránkami
- Aký hlbší cieľ a význam má stránka Cecove meme
- Prečo ľutuje niektoré spolupráce s firmami