Na Slovensku máme približne 5 000 moslimov a moslimiek. Jednou z nich je aj mladá Lenka.
25-ročná Lenka je matkou, manželkou a vierovyznaním moslimkou. V rozhovore nám vysvetlila, ako sa jej s rodinou žije na Slovensku – v poslednej krajine Európskej únie, v ktorej nestojí žiadna oficiálna mešita.
Prebrali sme tiež to, ako k jej viere pristupuje okolie, prečo si radšej na verejnosti nezahaľuje vlasy a kto sa jej vyhrážal smrťou. Ďalej nám porozprávala o tom, ako komunita slovenských moslimov nazerá na bývalý Islamský štát a radikálnych islamistov, a prečo ich Lenka prirovnáva ku kotlebovcom.
- Ako sa zo slovenskej kresťanky stala moslimka
- Aké boli prvé reakcie jej rodiny
- Ako si máme vysvetliť časti z Koránu, v ktorých sa spomína násilie
- Ako Lenka reagovala na vyhrážky smrťou
- Čo majú podľa Lenky spoločné teroristi a kotlebovci
V akej viere ťa vychovávala rodina?
Bola som vychovávaná v rímskokatolíckej rodine, takže som v podstate k Islamu prešla z kresťanstva. Dosť vecí mi však na kresťanstve z logického hľadiska nesedelo, a keď som išla na vysokú školu, začala som sa zaoberať rôznymi náboženstvami, ktoré som sa snažila skúmať. Išlo o viaceré kresťanské prúdy, ako kalvíni, evanjelici, ale napríklad aj judaizmus. Takže nebolo to tak, že by som ihneď prestúpila na Islam. Trvalo to roky.
Ako si na začiatku vnímala islam?
Spočiatku sa mi vôbec nepozdával, keďže sa ku mne v prvej vlne dostávali hlavne tie negatívne informácie, ktoré väčšinou nie sú ani úplne pravdivé.
Teroristi kazia mienku o islame. Väčšinou sú to veľkí fanatici, ktorí nemajú s komunitou moslimov nič spoločné.
Kedy teda nastala zmena, pri ktorej si sa stala moslimkou?
Dlho som pochybovala o tom, prečo by mal byť Ježiš považovaný za Boha, ak sa modlil k Bohu a hovoril o Bohu. Keďže som následne Ježiša prestala vnímať ako Boha, nemohla som byť kresťankou. Naďalej som ale verila, že je niečo nad nami. Mala som teda tendenciu k niečomu sa radiť.
Skúmala som preto napríklad hinduizmus či budhizmus. Budhizmus mi prišiel ako dobrá životná filozofia, taká praktická do života a dá sa používať aj v islame – ale viac som v ňom nevidela. A hinduizmus je viac polyteistický ako rímskokatolická viera, takže to určite nebolo pre mňa. Z abrahámovských náboženstiev mi zostal už iba judaizmus a islam, a keďže som uznávala Ježiša ako proroka, „zvíťazil“ Islam.
Ako na to reagovali doma?
Tak ako bežne reagujú ľudia na Slovensku. Nadšení teda neboli (smiech).
Takže to brali skôr negatívne?
Hej. Väčšina ľudí si spája islam s terorizmom a inými extrémistickými prvkami, ale nepozerajú na teologickú stránku. Ľudia nazerajú hlavne na kultúrne prvky a záležitosti v moslimských krajinách, ktoré veľakrát nemajú s islamom veľa spoločné. Niektoré krajiny, ktoré ľudia považujú za moslimské, nemajú moslimskú vládu ani moslimské zákony. Nie je dobré, keď ľudia zmiešavajú kultúru s náboženstvom, potom si množstvo vecí zle vysvetľujú.
Vyhrážal sa ti niekto na Slovensku za tvoju vieru aj smrťou?
Našla by som niekoľko príkladov. Paradoxne to boli ľudia, ktorí najviac kričia, že moslimovia sú tí, ktorí hromžia proti druhým násilím a zabíjaním. Neviem, či by toho boli schopní, ale radšej sa takým ľuďom vyhýbam.
Máš takúto skúsenosť zo sociálnych sietí alebo z ulice?
Aj to, ale aj z rodiny. Avšak čo človek v danej situácii môže spraviť? Asi len počkať, kým takí ľudia vychladnú. Niektorí potom ľutujú, čo povedali, ale nie je to veľmi príjemné. Ľudia to zväčša neberú ako slobodný výber viery, ale ako nejakú zradu rodiny či vlasti. Ale Slováci boli predtým pohania, takže neviem, aká zrada vlasti by sa tým konala.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- S akými mýtmi o islame sa najčastejšie stretáva
- Ako majú moslimovia podľa Koránu vnímať neveriacich
- Čo hovorí slovenská komunita moslimov na teroristov
- Prečo si Lenka na verejnosti nezakrýva vlasy
- Či si môže moslim vziať nemoslimku