V nemocnici je takmer stovka pacientov. Na škodlivé účinky upozorňuje aj štúdia.
Elektronické cigarety sú často považované za oveľa zdravšiu alternatívu k bežnému fajčeniu. E-liquidy v náplniach obsahujú oveľa menej alebo dokonca žiadny nikotín a z vaporizérov má vychádzať len neškodná para.
Odborníci však upozorňujú, že hoci sú na tom e-cigarety lepšie než tie klasické, vdychovaný aerosol môže mať od neškodnosti ďaleko. Laboratórne testy v ňom našli ťažké kovy, toxické či karcinogénne látky.
.@CDCgov is now investigating 94 cases of vape-linked lung illness across 14 states. https://t.co/4t7rYxEjo7
— ASTHO (@ASTHO) 19. augusta 2019
Server cnet teraz navyše upozorňuje, že nemocnice v USA prijali zvýšený počet pacientov so závažnými pľúcnymi problémami po vdychovaní dymu z takýchto vaporizérov. Od júla ich bolo 24 a celkovo takmer sto, naprieč 14 štátmi.
Väčšina sa sťažuje na kašľanie, ťažké dýchanie, únavu, zvracanie a bolesti hrudníka, pričom dva z extrémnych prípadov skončili poškodenými pľúcami alebo uvedením do umelej kómy.
Nová štúdia tiež hovorí, že e-cigarety významne vplývajú na činnosť cievneho systému. Výskumníci z Pensylvánskej univerzity vzali 31 zdravých nefajčiarov, ktorých podrobili magnetickej rezonancii pred a po vdychovaní e-cigariet s beznikotínovou náplňou. Odhalili zúženie ciev, zníženie obsahu kyslíka v žilách a pokles krvného tlaku.
Upozorňujú, že hoci samotné zloženie e-liquidov môže byť neškodné, toxické látky sa z nich uvoľnia až po zahriatí náplne. V hľadáčiku je hlavne glycerol a propylénglykol.