Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. marca 2024, 14:30
Čas čítania 5:09
Jana Chovancová

Pocit nedostatočného života: Čo robiť, keď ti Instagram spôsobuje FOMO a neustále sa porovnávaš s druhými?

Pocit nedostatočného života: Čo robiť, keď ti Instagram spôsobuje FOMO a neustále sa porovnávaš s druhými?
Zdroj: Canva
ZDRAVIE DUŠEVNÉ ZDRAVIE INSTAGRAM SOCIÁLNE SIETE
Uložiť Uložené

Ľudia sa radšej pochvália, ako by mali riskovať, že povedia niečo trápne. Porovnávame sa s idealizovanou a vyretušovanou verziou života iných ľudí. Prečítaj si užitočné tipy, ako s tým bojovať.

Úzkosť a depresiu môžeš mať aj z Instagramu. Sociálne siete nám poskytujú neobmedzený prístup do životov cudzích ľudí (respektíve len do vybranej časti ich životov, ktorá má o nich vytvárať obraz).

A to nielen našich kamarátov a známych, ale aj celebrít, pri ktorých máme tendenciu držať s nimi krok a napodobňovať ich životy. Práve to môže v mnohých vyvolať pocit subjektívneho nedostatku a sústavného porovnávania sa.

Odporúčané
Slovák Marek o fentanyle: O tom, že ho užiješ, nemusíš ani tušiť. Kamarát pod vplyvom havaroval, ja som sa cítil ako na obláčiku Slovák Marek o fentanyle: O tom, že ho užiješ, nemusíš ani tušiť. Kamarát pod vplyvom havaroval, ja som sa cítil ako na obláčiku 4. marca 2024, 9:30

Často sa ľudia stretávajú práve s pocitom, že nemajú dostatok času a peňazí. Necestujú toľko, koľko by chceli, nevenujú dostatočne veľa času svojim koníčkom a napriek tomu, že mnohí v práci drú od rána do večera, nemajú luxus ako iní.

V kontexte tejto témy sme na Instagrame vytvorili anketu, z ktorej sme vybrali tri respondentky. Nina, Natália a Sára nám porozprávali, v akých chvíľach majú pocit nedostatočnosti a čo s ním robia.

Zároveň sa k téme vyjadruje aj psychologička z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied Magdaléna Petrjánošová. V závere článku ti prináša aj tipy, ako pocitu nedostatočnosti „vykrútiť krk“. 

Kvalitný obsah môžeme tvoriť najmä vďaka našim predplatiteľom. Preto ak sa ti naša tvorba páči a chceš podporiť redakčný tím, staň sa aj ty členom klubu Refresher+

Málo motivácie, času aj peňazí

Pocit nedostatočného života ovplyvňuje aj množstvo času stráveného na sociálnych sieťach. Najhoršie je scrollovanie.
Pocit nedostatočného života ovplyvňuje aj množstvo času stráveného na sociálnych sieťach. Najhoršie je scrollovanie. Zdroj: Canva

Nina sa prvýkrát s pocitom nedostatočnosti stretla v poslednom ročníku strednej školy, keď sa začala pripravovať na prijímačky na vysokú školu. „Zozačiatku som bola všetkými sociálnymi sieťami veľmi ovplyvnená a len tíško som závidela svojim rovesníkom, ako trávili voľný čas. A ja som ho veľa nemala…“ opisuje teraz už 24-ročná študentka medicíny. 

Odporúčané
Týždeň som skúšala v spánku podprahové (subliminal) správy, ktoré mi mali zlepšiť život. Dostala som chrípku Týždeň som skúšala v spánku podprahové (subliminal) správy, ktoré mi mali zlepšiť život. Dostala som chrípku 10. apríla 2024, 12:30

Nina sa postupne naučila tento pocit filtrovať. Popri štúdiu, ktoré bolo časovo veľmi náročné, nemala na výber. Najskôr nevenovala svojim negatívnym pocitom veľkú pozornosť, keď sa jej však toho v živote nakopilo viac, pochopila, že s tým niečo treba robiť. 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 155643 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • S čím sa museli popasovať Nina, Natália a Sára, keď mali pocit nedostatočného života.
  • Prečo je porovnávanie sa s inými osobami zlé a aké novodobé metódy existujú.
  • Aké pocity v tebe môže vyvolať porovnávanie sa s inými ľuďmi.
  • Čo je najlepším liekom na pocit nedostatočnosti.
Domov
Zdieľať
Diskusia