Ľudia sa radšej pochvália, ako by mali riskovať, že povedia niečo trápne. Porovnávame sa s idealizovanou a vyretušovanou verziou života iných ľudí. Prečítaj si užitočné tipy, ako s tým bojovať.
Úzkosť a depresiu môžeš mať aj z Instagramu. Sociálne siete nám poskytujú neobmedzený prístup do životov cudzích ľudí (respektíve len do vybranej časti ich životov, ktorá má o nich vytvárať obraz).
A to nielen našich kamarátov a známych, ale aj celebrít, pri ktorých máme tendenciu držať s nimi krok a napodobňovať ich životy. Práve to môže v mnohých vyvolať pocit subjektívneho nedostatku a sústavného porovnávania sa.
Často sa ľudia stretávajú práve s pocitom, že nemajú dostatok času a peňazí. Necestujú toľko, koľko by chceli, nevenujú dostatočne veľa času svojim koníčkom a napriek tomu, že mnohí v práci drú od rána do večera, nemajú luxus ako iní.
V kontexte tejto témy sme na Instagrame vytvorili anketu, z ktorej sme vybrali tri respondentky. Nina, Natália a Sára nám porozprávali, v akých chvíľach majú pocit nedostatočnosti a čo s ním robia.
Zároveň sa k téme vyjadruje aj psychologička z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied Magdaléna Petrjánošová. V závere článku ti prináša aj tipy, ako pocitu nedostatočnosti „vykrútiť krk“.
Kvalitný obsah môžeme tvoriť najmä vďaka našim predplatiteľom. Preto ak sa ti naša tvorba páči a chceš podporiť redakčný tím, staň sa aj ty členom klubu Refresher+.
Málo motivácie, času aj peňazí
Nina sa prvýkrát s pocitom nedostatočnosti stretla v poslednom ročníku strednej školy, keď sa začala pripravovať na prijímačky na vysokú školu. „Zozačiatku som bola všetkými sociálnymi sieťami veľmi ovplyvnená a len tíško som závidela svojim rovesníkom, ako trávili voľný čas. A ja som ho veľa nemala…“ opisuje teraz už 24-ročná študentka medicíny.
Nina sa postupne naučila tento pocit filtrovať. Popri štúdiu, ktoré bolo časovo veľmi náročné, nemala na výber. Najskôr nevenovala svojim negatívnym pocitom veľkú pozornosť, keď sa jej však toho v živote nakopilo viac, pochopila, že s tým niečo treba robiť.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- S čím sa museli popasovať Nina, Natália a Sára, keď mali pocit nedostatočného života.
- Prečo je porovnávanie sa s inými osobami zlé a aké novodobé metódy existujú.
- Aké pocity v tebe môže vyvolať porovnávanie sa s inými ľuďmi.
- Čo je najlepším liekom na pocit nedostatočnosti.