Máš aj ty kamošov, ktorí sa pravidelne otužujú, a rozmýšľaš, že s tým začneš tiež? Poradíme ti, ako postupovať a na čo si dávať pozor.
Otužovanie spočíva v tom, že svoje telo krátkodobo vystavíš teplotnému šoku. Vďaka tomu sa organizmus postupne zocelí a budeš vedieť lepšie zvládať pobyt v chlade. Napríklad, už sa ti len tak ľahko nestane, že počas zimy vybehneš na pár minút von bez bundy a hneď schytáš nádchu. Posilnenie imunity však rozhodne nie je jediná výhoda, ktorú získaš.
Prečo vyskúšať otužovanie?
Odborníci zistili, že otužovanie môže prinášať hneď niekoľko zaujímavých benefitov pre ľudské telo. Napríklad, dokáže zmierňovať opuchy či bolesti. Pri nižších teplotách sa totiž rozširujú cievy, v dôsledku čoho do tkanív prúdi viac okysličenej krvi. Dochádza tak k rýchlejšej regenerácii a hojeniu zranení.
Okrem toho má otužovanie pozitívny dosah aj na srdcovo-cievny systém. Zlepšuje totiž krvný prietok a zároveň zvyšuje hladinu bielych krviniek, čím podporuje imunitu.
Zaujímavosť: Jedna štúdia z roku 2016 dokázala, že otužovanie môže významne znížiť riziko ochorení. V pozorovanej skupine ľudí, ktorí sa pravidelne otužovali, klesla chorobnosť až o 29 %.
Otužovaním k šťastnému životu
Pri otužovaní dochádza k vylučovaniu endorfínov a zmierneniu stresu. Skočenie do chladnej vody či studená sprcha môže byť skvelým odreagovaním sa po náročnom dni. Zároveň ťa perfektne nakopne k lepším fyzickým alebo mentálnym výkonom. Niektoré zdroje tvrdia, že otužovanie dokáže zmierňovať riziko neurodegeneratívnych ochorení a prejavy určitých alergií.
Otužovanie a chudnutie
Keď si v studenej vode, prirodzene sa ti zvýši tep a rozprúdi krv. Dochádza tak k zrýchleniu metabolizmu a telo účinnejšie spaľuje tuky. Ak sa snažíš zhodiť prebytočné kilogramy, otužovanie sa ti oplatí zaradiť do každodennej rutiny!
Je otužovanie vhodné aj pre teba?
Športové otužovanie v jazerách s chladnou vodou je vhodné najmä pre ľudí vo veku od 17 do 40 rokov. Začať s ním však treba postupne. Ak tvoje telo nie je zvyknuté na chlad a rozhodneš sa ísť kúpať do vody s teplotou 10 °C, riskuješ, že prechladneš alebo si privodíš iné zdravotné ťažkosti.
Miernejšie formy otužovania, napríklad sprchovanie sa v chladnej vode, sú vhodné prakticky pre každého – aj pre deti vo veku menej ako 17 rokov alebo starších ľudí. Vo všeobecnosti však platí, že otužovanie môže byť rizikové pre osoby s kardiovaskulárnymi a pľúcnymi chorobami či astmou. Ak ťa trápia nejaké zdravotné problémy, radšej sa vopred poraď so svojím lekárom.
Začať s otužovaním je jednoduché!
Asi najľahší spôsob, ako začať s otužovaním, je sprchovanie sa v studenej vode. Zozačiatku úplne postačí, keď počas večernej či rannej sprchy prepneš teplotu na približne 15 °C na 15 sekúnd. Potom si opäť pusti teplú vodu. Tento čas postupne predlžuj, až kým sa nebudeš celý čas sprchovať výlučne v studenej vode.
Proces otužovania je postupný, trvá aj niekoľko mesiacov. Aby si tvoje telo ešte rýchlejšie privyklo na chlad, v noci sa prikrývaj len tenkou plachtou. Prípadne večer, keď je vonku chladno, skús vyjsť na balkón či terasu len v krátkom tričku a pobudni na nej niekoľko desiatok sekúnd.
Otužovanie v jazerách
Keď cítiš, že tvoje telo je po niekoľkých týždňoch či mesiacoch domáceho otužovania pripravené na väčšiu výzvu, môžeš si vyskúšať športové otužovanie v jazere so studenou vodou. Predtým je však dobré navštíviť lekára, ktorý potvrdí, že si fit a nehrozia ti zdravotné problémy.
Prvé otužovania v jazerách je dobré absolvovať so skúsenými otužilcami, ktorí ti dajú konkrétne tipy, ako postupovať a ktorým chybám sa vyhýbať. Dávaj si pozor hlavne na čas strávený vo vode. Pri teplote 10 °C by mal priemerný otužilec stráviť vo vode 20 minút, pričom otužovať sa odporúča 2 až 3 razy týždenne.
Ako sa otužovať počas leta?
V lete nie je veľa možností na kúpanie sa v jazerách so studenou vodou. Otužovať sa však vieš v sprche. Prípadne, kúp si záhradnú hadicu, ktorou sa počas horúcich dní budeš ovlažovať pri pobyte vonku. V Lidl letáku nájdeš kvalitné záhradné hadice za super ceny. Skvelým príkladom je flexibilná hadica s dĺžkou až 15 metrov, ktorá ponúka nielen možnosť nastavenia silného prúdu, ale taktiež jemného rozprašovania. Stačí ju teda len pripojiť k vodovodnému kohútiku, pustiť studenú vodu a otužovanie sa môže začať!
Dýchanie pri otužovaní
Pri otužovaní je dôležité správne dýchať. V tomto smere stoja za pozornosť dýchacie techniky, ktoré vymyslel známy Holanďan Wim Hof. Spočívajú v kombinácii hlbokých nádychov, výdychov a zadržaní dychu. Keď sa ich budeš držať, lepšie precítiš prítomný okamih a nebudeš tak intenzívne vnímať chlad.