Americké sci-fi s čínskymi hercami nás ohúrilo.
Režiséri snímky Swiss Man Army Daniel Kwan a Daniel Scheinert sa dlhé roky pripravovali na natočenie svojho najlepšieho filmu kariéry. Everything Everywhere All at Once je originálnym sci-fi, v ktorom postavy cestujú multivesmírom a rôznymi alternatívnymi dimenziami. V nich stretávajú odlišné verzie ľudí, ktorých poznajú.
Originálne využitie multivesmíru, o ktorom môže Doctor Strange len snívať
Hlavné je však to, že človek schopný cestovať dimenziami dokáže získať akékoľvek zručnosti a skúsenosti hociktorej inej verzie samého seba. Majiteľka práčovne Evelyn sa tak dokáže naučiť kung-fu, profesionálne kuchynské techniky, operný spev či profesionálnu akrobaciu. To všetko v priebehu sekundy, kým načíta talent ostatných verzií samej seba z iných dimenzií.
Tie sa jej zídu, keďže sa musí postaviť nebezpečnému nepriateľovi, ktorý ničí celý multivesmír. Aj motivácie a vykreslenie záporáka majú v tejto snímke veľký a emotívny zvrat. Hlavná postava na konci filmu pochopí, že ak sa na veci nepozeráme očami toho druhého, aj obyčajné záležitosti v živote nám môžu pripadať ako veľmi negatívne, až nebezpečné.
Skvelý akčný sci-fi film je pod povrchom emotívnou rodinnou drámou
Everything Everywhere All at Once je navonok geniálne napísaným a natočeným sci-fi filmom, ktorý strieda jeden kreatívny nápad za druhým. Všetky tieto originálne sci-fi elementy však slúžia základnej dejovej kostre, ktorou je vzťah matky k svojej dcére, otcovi a manželovi. Film je akousi terapiou rodinných vzťahov vykreslenou v absurdnom sci-fi prostredí.
Užiješ si ho aj v prípade, ak nepochopíš motivácie postáv a stratíš sa v deji, ktorý občas dokáže byť komplikovaný. Odhadujeme však, že na druhé pozretie tento film doceníme ešte viac, keďže sa v ňom skrýva množstvo skrytých odkazov. Zápletka filmu a emotívny zvrat sa však dajú pochopiť už na prvýkrát.
Akčné sci-fi dokáže byť aj prekvapivo emotívne, keď sa hlboko zaryje do psychických a rodinných problémov rodiny hlavnej postavy Evelyn. Tvorcovia tieto scény navyše skomponovali veľmi originálne.
Multivesmír im otvoril možnosti, vďaka ktorým vykreslili vzťah medzi postavami v množstve prostredí a spôsobmi, ktoré ťa zanechajú v nemom úžase. Napríklad scény so skalami fungujú až prekvapivo dobre (pochopíš, o čom rozprávame, ak si film pozrieš).
Veľa muziky za málo peňazí
Podarili sa aj akčné scény, aj keď miestami pôsobili už trochu prehnane. Film je skvelo natočený a oceníš v ňom aj vynikajúci strih. Bez neho by sme neboli schopní zorientovať sa v multivesmíre a rôznych šialených scénach. Tvorcovia snímku natočili za 25 miliónov dolárov, čomu sa verí len ťažko.
Vo filme sa neustále niečo deje a často len vďaka existencii vizuálnych, počítačových trikov. Film sa odohráva v množstve rôznych prostredí a vizuál miestami vyzerá lepšie ako v drahom blockbusteri. Vysokej kvalite filmu pomohli aj herci na čele s Michelle Yeoh, ktorú tvorcovia uprednostnili pred Jackiem Chanom.
Nový Jackie Chan?
Ironické je, že herec Ke Huy Quan, ktorý hrá Evelyninho manžela Waymonda, pripomína práve Jackieho Chana. Jednak svojím výzorom, jednak v akčných scénach. Z hľadiska hercov bol najmilším prekvapením a dúfame, že ho ešte v hollywoodskych filmoch uvidíme.
Nekonečný nával originálnych, kreatívnych a vtipných scén
Everything Everywhere All at Once je originálnym sci-fi filmom s podarenou akciou a prekvapivo veľkým množstvom vtipných scén. Tvorcovia film preplnili kreatívnymi nápadmi, či už to boli vtipné maličkosti, alebo vynaliezavé a jedinečné dialógy, respektíve ozaj podarené spôsoby, akými sa postavy prepojili so svojimi alternatívnymi verziami.
Len pred pár dňami sme v kinách videli komiksovku Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Everything Everywhere All at Once je však oveľa lepším filmom o multivesmíre, ktorý naplno využíva jeho potenciál. Je obrovská škoda, že tento počin v slovenských kinách neuvidíme.
Tak nejako sme si už však zvykli, že slovenskí distribútori každý rok ignorujú niekoľko celovečerákov, ktoré sa následne poľahky zmestia do rebríčkov najlepších 20 či 10 filmov daného roka. V tomto prípade nás to veľmi trápi, keďže si z toho dôvodu túto úžasnú snímku nepozrie množstvo ľudí, ktorí sa o nej ani nedozvedia. Everything Everywhere All at Once udeľujeme deväť bodov z desiatich.
Jediným negatívom je v našich očiach niekoľko scén, ktoré by sa mohli skrátiť. Film má takmer dve a pol hodiny a miestami to cítiť. Nie že by bol nudný, ale nájdeš v ňom dve-tri scény, ktoré sa zbytočne naťahujú.
PS: Odporúčame nepozerať trailer a o filme si nič viac nezisťovať. Užiješ si ho viac, ak nebudeš vedieť, čo ťa čaká.