V Ukrajincoch prežíva kozácky duch, charakterizovaný vnútornou slobodou a vôľou postaviť sa za svoje záujmy.
Historik Michal Šmigeľ pôsobiaci na Katedre histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa hrdo hlási k svojej rusínskej identite. Vyučuje dejiny 19. a 20. storočia aj dejiny Sovietskeho zväzu a venuje sa výskumu v oblasti dejín stredovýchodnej Európy. Túžbu po slobode a súdržnosť Ukrajincov, ktorým dejiny dlhodobo odopierali vlastnú nezávislosť, si podľa neho na Slovensku do veľkej miery nevieme predstaviť. Michal Šmigeľ považuje ukrajinský boj o vlastný štát za historickú výzvu a hovorí, že v histórii neexistujú jednoduché odpovede na zložité otázky.
V Refresheri ti neprinášame len prehľad aktuálneho vývoja udalostí, ale aj širší historický, spoločenský, ekonomický i politický kontext rusko-ukrajinského konfliktu. Našu prácu môžeš podporiť predplatným služby Refresher+.
Kedy sa začínal formovať ukrajinský národ a čo predchádzalo vytvoreniu samostatnej nezávislej Ukrajiny?
Prvé národno-buditeľské procesy začali vznikať v druhej polovici 19. storočia. Ten novodobý zdravý nacionalizmus úzko súvisel s formovaním ukrajinskej inteligencie, v tej dobe nazývanej Rusínmi či Malorusmi. Ukrajinský národ – nácija – sa formoval postupne pod vplyvom európskej vlny novodobého nacionalizmu. Prvotný proces tvorby národa vrcholiaci začiatkom 20. storočia prvým vyhlásením ukrajinskej nezávislosti v roku 1918 bol čiastočne prerušený v dôsledku boľševizácie východnej Európy až do referenda v roku 1991.
Územie Ukrajiny je a aj historicky bolo atraktívne a oblasť medzi riekami Visla a Donec označujeme ako kolísku Slovanstva. Táto mimoriadne bohatá a úrodná oblasť s priaznivými klimatickými podmienkami hrala dlhodobo aj rolu obilnice východnej Európy. Boj o tieto územia začal na konci stredoveku, keď bola veľká časť dnešnej Ukrajiny začlenená do stredovekého Poľského štátu, ktorý siahal od Pobaltia až po Čierne more. V 17. storočí do hry vstúpil Moskovský štát s narastajúcimi imperialistickými ambíciami.
Na ukrajinských stepiach žili kozáci. Aká je ich historická rola?
Medzi kozákmi (t. j. Ukrajincami, ktorí utekali pred poľskou nadvládou do neosídlenej zadneperskej stepi) sa vytvorilo liberálne, slobodné myslenie, ktoré by sme dnes s trochou nadsádzky mohli nazvať aj ako demokratické. Záporožskí ukrajinskí kozáci sa postupne stali akýmsi nárazníkom medzi Poľskom a mongolsko-tatárskymi štátmi, neskôr Tureckom (ktorému patril od 15. do 18. storočia juh dnešného územia Ukrajiny, tzv. Krymský chanát) a, samozrejme, aj Ruskom. Kozáci žili na úrodných stepiach, plnili si povinnosti voči štátu a výmenou za to vyžadovali veľkú mieru slobody. Kozácky duch slobody sa na území Ukrajiny dlhodobo zakorenil a prispel k formovaniu ukrajinskej svojráznosti.
Nájdeme pozostatky kozáckej identity aj v tej ukrajinskej?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy a za akých okolností vyhlásila Ukrajina prvýkrát nezávislosť.
- Aký vplyv má ruský tlak na mentalitu Ukrajincov.
- Prečo nemôžu Slováci do hĺbky pochopiť ukrajinský postoj.
- Čo na území Ukrajiny spôsobili vlny rusifikácie a kolektivizácie.