Toto je 10 najzaujímavejších projektov spod rúk domácich architektov a interiérových dizajnérov za rok 2021.
Architektúra a interiérový dizajn na svetovej úrovni z domáceho prostredia. Takto by sme v stručnosti opísali obsah dnešného článku, v ktorom sa pozrieme na najzaujímavejšie nehnuteľnosti zo Slovenska a z Česka.
Vlastný heliport, súkromné móla, kryté bazény, výhľady na prírodné krásy či zariadenie vyrobené podľa predstáv majiteľov. Tým všetkým sa môžu pýšiť domy a byty, ktorých cena sa vo viacerých prípadoch pohybuje nad miliónom eur a získajú si aj tých najnáročnejších fanúšikov dizajnu a architektúry.
Vila Vlastibořice – SIAL architekti a inženýři
Realizácia jednotlivých plánov architektov v spolupráci s majiteľmi nehnuteľnosti trvala takmer štyri roky, avšak finálny výsledok rozhodne stojí za pozornosť. Vila Vlastibořice sa nachádza na okraji nádhernej krajiny Českého raja a má 680 štvorcových metrov.
Hlavnou požiadavkou klientov bolo vytvorenie jednoduchých a vizuálne čistých priestorov s maximálnym využitím prírodných materiálov. Tandem architektov v zložení Michal Hušek a Magda Sobotková zvládol uvedené zadanie dokonale a ako hlavný stavebný materiál použili kameň.
Okrem spální a priestrannej obývacej miestnosti v dome nechýba ani vnútorný bazén, respektíve súkromné wellness. Záhrada s vlastným heliportom sa rozprestiera na ploche 16 200 štvorcových metrov, pričom novovysadená zeleň plne rešpektuje pôvodné druhy rastlín a stromov vo svojom okolí.
Bratislava – ZEIT architects
V priebehu marca nám odhalil vizualizácie svojho nového bývania Michal Yaksha Novotný. Hlava labelu F*CK THEM sa po rokoch života na Miletičovej ulici rozhodla pre zmenu a mieri do najväčšieho apartmánu v novom rezidenčnom projekte Vajnorská 21, ktorý navrhol ateliér CAKOV + PARTNERS.
O návrh interiéru s výmerou 173,6 štvorcového metra sa postaral tím ZEIT architects. Hlavnou požiadavkou na architektov bolo vytvorenie čistého dizajnu, ktorý sa bude niesť v ázijskom štýle. Všetkým miestnostiam dominujú prírodné materiály v tlmených tónoch, ktorých krásu podčiarkujú výrazné farebné akcenty, ako napríklad ostrovček v kuchynskej časti.
Yaksha plánuje dvojpodlažný priestor využívať na bývanie, ktoré príležitostne premení aj na galériu so súkromnými vernisážami. K bytu patrí aj obrovská terasa s výmerou 43,1 štvorcového metra a výhľadom na viacero krás Bratislavy, vrátane Koliby.
Nový Jičín – Marek Jan Štěpán
Z Bratislavy sa presunieme do Nového Jičína, kde stojí stavba roku 2021 v Českej republike. Ide o nadčasovú dvojpodlažnú vilu od architekta Mareka Jana Štěpána, ktorá vznikala dlhých osem rokov.
Vila má tri výškové platformy. V úrovni ulice je vstupné betónové podlažie, kde sa nachádza zázemie. Hlavná obytná časť so spoločenskými priestormi je vyvýšená o necelé podlažie nad úrovňou ulice, zatiaľ čo oddychová (nočná) zóna je o ďalšieho pol metra vyššie. Obe úrovne sú z dreva a priamo nadväzujú na trávnaté átrium, ktoré je jadrom celého bývania. Na átrium sa viaže aj objekt sauny s ochladzovacím bazénom.
Interiér s podlahovou plochou na úrovni 350 štvorcových metrov sa nesie na rovnakých vlnách ako exteriér, pričom dominantnými prvkami sú drevo, betón a sklo. Za pozornosť určite stoja aj vonkajšie priehľady z jednotlivých izieb či dizajnérske kusy nábytkov.
Byt HLB – Kuklica-Smerek & Juraj Hubinský
Veľkometrážny byt z nášho hlavného mesta po druhýkrát, tentoraz na Holubyho ulici v Starom Meste. V tomto prípade ide o prácu architektov Kuklica-Smerek a Juraja Hubinského, ktorí si odviedli skvelú prácu a vďaka rekonštrukcii zmenili starú nehnuteľnosť na bývanie snov.
Stále však má atmosféru starej Bratislavy, čo bolo požiadavkou klienta. Základom návrhu pri rekonštrukcii 150 štvorcových metrov podlahovej plochy bolo vytvorenie spojeného spoločenského priestoru, ktorý funguje rovnako pre všetkých členov rodiny, ako aj jednotlivca.
Dobový charakter nehnuteľnosti architekti získali aj vďaka materiálom, ktoré mu dávajú vyniknúť v plnej kráse a my proti tomu nenamietame. Práve naopak, obdobné bývania sú pre nás veľkým zdrojom inšpirácie.
Krkonoše – Fránek architects
Chránené územie Krkonôš a dom v nadčasovom dizajne pre mladú rodinu s hrubou podlahovou plochou na úrovni 470 štvorcových metrov. Približne takto by sme charakterizovali projekt z portfólia českého ateliéru Fránek architects, do ktorého sme sa zamilovali na prvý pohľad.
Bývanie zasadené do panenského prostredia je príkladom harmónie medzi človekom a prírodou. Zatiaľ čo z vonkajšieho pohľadu je celý dom vrátane strechy obložený lepenými smrekovými doskami, vo vnútri je stredobodom pozornosti biela farba, ktorú nájdeš všade, kam sa pozrieš.
Podľa slov architektov obdobne čisté a minimalistické domy požadujú silné osobnosti, ktoré majú jasnú predstavu o svojom smerovaní, mieste na tomto svete aj o hodnotách.
Šajdíkove Humence – ponuka realitnej kancelárie Svoboda & Williams
Koncom septembra sme v ponuke realitnej kancelárie Svoboda & Williams našli túto nehnuteľnosť pri jazere v rezorte Penati Golf s cenovkou 1 260 000 eur. Mimochodom, stále je na predaj.
Štvorizbový rodinný dom s vlastným mólom sa nachádza len približne hodinu cesty autom od Bratislavy a rozprestiera sa na parcele s výmerou 900 štvorcových metrov. Predáva sa kompletne zariadený a v areáli vyhľadávaného rezortu je možné okrem golfu aj bicyklovanie, člnkovanie či rybolov. K dispozícii sú aj vonkajšie tenisové kurty.
Samotná stavba má rovných 200 štvorcových metrov podlahovej plochy a ponúka nadštandardné zariadenie, vrátane inteligentnej technológie od firmy Loxone, ktorou je možné ovládať celú domácnosť.
Kostelec nad Ohří – ADR
Dom, aký si ešte nevidel. Keď sme prvýkrát videli tento projekt z portfólia architektov ADR, spadli nám sánky. Nehnuteľnosť, ktorá má 1 000 štvorcových metrov a pozemok s výmerou 82 500 štvorcových metrov, sa nachádza v areáli starej tehelne.
Majiteľ sa do pozemku zamiloval, keď nad ním letel vo vrtuľníku, a ihneď ho kúpil. Zadaním pre architektov následne bolo vytvoriť obytný komplex pre celú rodinu, vrátane budovy pre správcu areálu. Súčasťou požiadaviek boli okrem samotného domu taktiež vinice s pivnicou na výrobu vlastného vína, športovisko, stajňa pre kone, hangár a pristávacia plocha pre vrtuľník.
Hlavná nehnuteľnosť je stavba monolitickej formy s dĺžkou viac ako 100 metrov, sústredená na detailné vyznenie použitých materiálov. Charakteristickými prvkami sú atmosféra interiéru, intenzívne prepojenie s exteriérom, jednoduchosť a prirodzenosť, ako aj pokora ku kontextu miesta a náročným potrebám majiteľa.
Dom pri Bratislave – Rado Rick designers
Ako zmeniť nevýrazný dom z 80. rokov minulého storočia na moderné bývanie s puncom luxusu, nám ukázal tím Rado Rick designers, a to nielen prostredníctvom fotografií, ale aj videa.
Majitelia pôvodne plánovali len jemnú úpravu dennej časti, ktorá by im umožnila dom o niekoľko rokov neskôr dobre predať. Počas tvorby návrhov sa však uvoľnil malý domček prilepený o hlavnú stenu a nápad spojenia oboch bývaní prišiel úplne prirodzene. Už nešlo len o kozmetické vylepšenia, ale o zásahy do kostry stavby.
Celá rekonštrukcia prebiehala na etapy a trvala 6 rokov, počas ktorých rodina väčšinu času bývala v dome. Majitelia skonštatovali, že renovácia tohto formátu bola jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré kedy spravili, a pri pohľade na video a fotografie nemôžeme nesúhlasiť.
Zlín – Petr Janda
Dom ako vystrihnutý z filmu. To boli prvé slová, ktoré nám prišli na um, keď sme po prvýkrát videli projekt s názvom Lazy House od architekta Petra Jandu. Futuristická stavba sa nachádza v Zlíne a je výnimočná zo všetkých stránok.
Samotný dom má úžitkovú plochu 345 štvorcových metrov a architekt ho navrhol ako kompaktný solitérny objem na štvorcovom pôdoryse s pootočením dispozície vnútri plášťa. Kompozícia je vytvorená do svahu vďaka zapustenému spodnému podlažiu. Rotácia dispozície umožnila rozmiestnenie obytných miestností po obvode tak, že si udržujú vlastnú intimitu aj výhľadovú logiku.
K dispozícii je aj vyhrievaný bazén, samostatná vínna pivnica a prekryté vonkajšie sedenie z dreva, ktoré nám vyrazilo dych a nič krajšie sme dodnes nevideli.
Praha – Perspektiv
Dynamická časť Prahy ako na dlani a približne 200 štvorcových metrov obytnej plochy, ktorým dominujú prémiové materiály a vstavané zariadenie v kombinácii s luxusným dizajnom od architektov zo štúdia Perspektiv. Presne taká je posledná nehnuteľnosť v dnešnom článku z Karlína.
Byt sa nachádza v novom rezidenčnom komplexe a architekti dostali pri jeho navrhovaní voľnú ruku, a to vďaka tomu, že nehnuteľnosť bola dispozične nepopísaným listom. Priestorom dominujú veľké formy, vkusná estetika a minimalizmus, vďaka čomu vynikajú detaily v najvyššej kvalite vyhotovenia aj už spomínané materiály.
Celá nehnuteľnosť je lemovaná terasami.