Kedy treba začať dopĺňať kolagén, ako si vybrať a aké účinky od neho môžeš reálne očakávať? Má zmysel kupovať si ho, ak si mladý a športuješ striedmo?
Kolagén je novodobý hit, ktorý valcuje najmä influencerské instagramy. Vraj ti vyhladí vrásky, posilní kĺby, napraví imunitu, ochráni pred koronavírusom... Vlastne ti podľa všestranných sľubov má zmeniť mizernú existenciu na skvelý život.
Medzi influencerské propagátorky sa v uplynulých mesiacoch zaradila napríklad Zuzana Plačková, ktorá preferuje verziu s príchuťou papáje a kúskami 24-karátového zlata. Kolagén propagovala aj česká influencerská hviezda Nikola Říhová alebo napríklad aj Ivana Gáborík, pričom vzorku kolagénového doplnku prednedávnom dokonca ponúkali aj ako darček k známemu slovenskému printovému magazínu pre ženy.
Takýchto príkladov sa kopí čoraz viac a je celkom normálne, že ľudia si prestávajú byť istí, čo vlastne tieto doplnky robia, na čo sú v nich iné látky či kúsky zlata a ako si správne vybrať.
Oslovili sme biochemikov, expertov na výživu, dermatológiu a pohyb, aby sme zistili, či sú tieto tvrdenia aj vedecky podložené. Skôr než vytiahneš kreditku, prečítaj si, čo vlastne ten bájny kolagén je a kedy (ak vôbec) ho potrebujeme do tela dopĺňať.
Lepidlo, ktoré ti pomôže nerozpadnúť sa a vyzerať k svetu
Kolagén tvorí v tvojom tele takmer všetko: štruktúru kože, kostí, šliach, vláknitej chrupavky, spojivových vláken a zubov, vymenoval nám expert na biochémiu Pavel Blažíček, vedúci laboratória špeciálnych metód Alpha medical. Nájdeš ho v elastickej chrupavke, ktorá tlmí nárazy, v tkanivách svalov či tepien a je zodpovedný za pružnosť a odolnosť tvojej kože či vlasov. Slovom, je takmer všade a drží ťa pohromade.
Ide o bielkovinu, tvorí zhruba tretinu všetkých bielkovín v našom tele a v medicíne či kozmetickom priemysle má naozaj svoje opodstatnenie. Okrem toho má potenciál zlepšiť vzhľad vlasov a pokožky, rovnako aj zdravie kĺbov a kostí. Chemik dodáva, že navyše podporuje proces trávenia a môže pomôcť aj pri chudnutí.
Toto všetko znie bravúrne, a keďže kolagén máme prirodzene v tele, tieto funkcie – tiež veľmi prirodzene a dobre – plní aj sám od seba. Nanešťastie ho vekom strácame a neexistuje spôsob, ako to zastaviť. Prepáč.
„Starnutím sa tvorí menej a menej kolagénu,“ potvrdila nám aj dermatologička Nadezhda Brabcová, ktorá sa špecializuje na vlasy a zdravie vlasovej pokožky. O svojom odbore rada hovorí aj na Instagrame a pomáha ľuďom robiť informované rozhodnutia pri starostlivosti o vlasy. V praxi často rieši aj následky ubúdajúceho kolagénu.
Hovorí, že optimálne množstvo dosiahneme vo veku 25 až 30 rokov, potom to už s nami ide dolu vodou. Neradostnú správu má pre päťdesiatnikov: v tomto veku majú už len zhruba polovičné množstvo kolagénu, nový už telo netvorí takmer vôbec.
SPOILER: Nemôžeš len sedieť a čakať od kolagénu zázraky
Všetci oslovení odborníci sa zhodujú na tom, že bez starostlivosti o svoje telo akési doplnky výživy fungujú len vo veľmi obmedzenej miere, ak vôbec. Medzi rizikové radí Blažíček nadmerné množstvo rafinovaných sacharidov a cukru, ktoré znemožňuje rekonštrukciu kolagénových buniek.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo nedostatok spánku alebo slnečné žiarenie ničia kolagénové zásoby.
- Čo robiť pre pekné vlasy (podľa dermatologičky).
- Ako si chrániť kĺby a kedy im už treba dodávať kolagén cez doplnky výživy.
- Či naozaj dokáže kolagénový doplnok pomôcť s bolesťami alebo s vráskami na tvári.
- Ako by si si mal podľa odborníkov vyberať ten správny kolagénový doplnok.