Praktické rady pre výber kozmetických darčekov aj pre tých, ktorí o kozmetike nič nevedia.
„Pokiaľ poznáte konkrétnu značku kozmetiky, ktorú používa obdarovaný, kozmetika je podľa mňa vynikajúci darček. Patrí do nášho denného života a je to spotrebný materiál, ktorý budeme stále potrebovať,“ hovorí kozmetička Ivana Šiket, ktorá vlastní beauty salón IIVS.
Vianoce sú za rohom (my vieme, rok 2020 trvá už približne päť rokov, ale Vianoce fakt budú) a ak ešte stále premýšľaš nad darčekmi, dovoľ nám trochu ti poradiť. S profesionálnou kozmetičkou Ivanou Šiket a s dermatologičkou Karolínou Baumgartnerovou sme sa rozprávali o tom, ako vybrať kozmetiku pod stromček. Hovorili sme aj o konkrétnych značkách a zozbierali sme pre teba praktické tipy, ako nikoho darčekom neuraziť a na čo si pri kúpe treba dať pozor.
- či je lepšie darovať kozmetiku na tvár alebo na telo;
- podľa čoho vyberať darčeky, ak nemáš šajnu o krémoch, sérach a ingredienciách;
- ktorým ingredienciám sa treba podľa expertiek na kožu vyhýbať,
- a naopak, ktorým produktom zaručene nič nepokazíš.
1. Kozmetika pre pleť, telo alebo vlasy?
„Ja si myslím, že kozmetika je vhodný darček,“ hovorí dermatologička Karolína Baumgartnerová. „Nemusí byť iba pleťová, nepoznám človeka, ktorý by sa nepotešil napríklad luxusnejšiemu sprchovému gélu a telovému mlieku.“ Nemusíš sa teda pri výbere sústreďovať len na kozmetiku určenú na tvár.
Hoci sme už o tom, ako si vyskladať účinnú rutinu hovorili, na Vianoce ti skôr odporúčame vyberať celú rutinu iba ľuďom, ktorých poznáš veľmi dobre. Potrebuješ vedieť, čo momentálne používajú, aký majú typ aj stav pleti, či vôbec vedia používať a vrstviť kozmetiku a najmä, či nie sú alergickí alebo nemajú problém s citlivosťou. Hocičo, aj jednoduchý krém z lekárne, by im potom nemusel sadnúť a tvoj darček sa minie účinku.
View this post on Instagram
Ak je človek, ktorého chceš obdarovať, kozmetický začiatočník a predsa len mu chceš kúpiť kozmetiku, siahnuť môžeš napríklad po overených značkách, ktoré ponúkajú kvalitnú základnú starostlivosť a sú vhodné aj pre citlivú kožu, napríklad Cerave či La Roche-Posay.
Dobrou voľbou by mohla byť aj dekoratívna kozmetika, ale len v prípade, že sa vieš trafiť do vkusu človeka, ktorý si ju rozbalí pri stromčeku. Uprednostni rúže či očné produkty pred produktami na tvár, kde je niekedy ťažké kúpiť si správny odtieň aj sám pre seba.
Mnohé zahraničné značky ponúkajú vyčerpávajúce informácie o produktoch a konkrétnych kožných problémoch, medzi najznámejších edukátorov patrí napríklad materská firma Deciem, ktorá produkuje niekoľko kozmetických značiek. Toto však môže zabrať veľmi veľa času a odporúčame takéto predvianočné štúdium len v prípade, že niečo už o skincare vieš.
Bezpečnejším výberom je trojka sprchový gél, telové mlieko a krém na ruky. Nájdeš ich v krásnych baleniach a sú to produkty, ktoré využije každý, aj keď nie je veľkým nadšencom kozmetiky.
Pri vlasovej kozmetike ti odporúčame navštíviť kaderníctvo (ideálne je, ak dokážeš zistiť, kam chodí obdarovaný a rovno si od jeho kaderníka vypýtať sadu určenú pre jeho vlasy). Cenovo dostupné a zložením kvalitné možnosti ponúka Inkey List, kde nájdeš aj podrobné vysvetlenie o jednotlivých zložkách a produktoch.
Síce je web v angličtine, nie je napísaný iba zložitým jazykom chemikov, navyše si môžeš vytvoriť svoj vlastný darčekový balíček (môžeš prihodiť aj produkty na tvár či na telo). Majú aj niekoľko predpripravených balíčkov, ktoré obsahujú 3-5 produktov a stoja 20-45 €. Rozdelené sú podľa zámeru (napríklad pre rozjasnenie pleti) alebo typu vlasov či pokožky (napríklad pre kučeravé vlasy alebo pre mdlú pokožku).
Vybrať si môžeš aj spomedzi prírodných šampónov – v tomto článku ti poradíme, ako si vybrať, ako ich používať a aké sú výhody a nevýhody prírodných produktov na vlasy oproti tým so syntetickými látkami.
Koniec koncov je však jedno, čo svojim blízkym z nekonečných kozmetických možností kúpiš, no v ďalších častiach článku ti poradíme aj konkrétne produkty, ktorými si nespôsobíš vianočné faux pas.
View this post on Instagram
2. Ako nakupovať pre ľudí, ktorých dobre nepoznáš
Krém proti vráskam síce môže byť účinný, ale ak obdarovaného nepoznáš, môžeš ho uraziť. Antiaging produkty sa hodia už pre ľudí nad 30 rokov, no zrejme nechceš svojej kolegyni-rovesníčke, ktorú si si vytiahol v rámci firemného Ježiška, naznačiť, že vyzerá staro.
Možno si si všimol, že kamoška nedávno konečne zvíťazila nad akné, no na tvári jej ostali škvrny (bežná vec po zápaloch kože). Medzi sérom na bielene kože a sérom na zjednotenie tónu pleti nemusí byť v ingredienciách veľký rozdiel, no len jedno z nich tejto žene naznačí, že je príliš tmavá či fľakatá a mala by s tým niečo robiť. Zlaté pravidlo teda je: dávaj si pozor na nápisy na obaloch, nielen na ingrediencie na druhej strane.
Čiže aj v prípade, že vieš, aký kožný problém rieši tvoja svokra alebo vzdialený príbuzný, uisti sa, že mu kupuješ neutrálne znejúcu kozmetiku. „Pre zdravú a žiarivú pleť“ znie lepšie ako „zbav sa vyrážok a čiernych bodiek“, hoci môže ísť o produkty s podobným zložením a zámerom.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorý kozmetický produkt je podľa expertiek najlepšou voľbou pod stromček,
- na aké ingrediencie si treba dávať pozor,
- či sú niektoré kozmetické produkty predávané na Slovensku toxické,
- a kde kúpiš kvalitnú kozmetiku s tým, že ti ju stihnú doručiť do Vianoc.