Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
9. októbra 2020 o 12:30
Čas čítania 4:38
Miriam Rumanková

Prírodné šampóny, ako cesta k zdravým a krásnym vlasom

Prírodné šampóny, ako cesta k zdravým a krásnym vlasom
Zdroj: Instagram/monikakalickahair
MÓDA KOZMETIKA A STAROSTLIVOSŤ O KOŽU
Uložiť Uložené

Vieš ako sa používa tuhý šampón?

Organické a prírodné produkty sú čoraz obľúbenejšie.  Sú ale takéto šampóny cenovo dostupné a môžeš si ich dovoliť bez toho, aby zmenu pocítila tvoja peňaženka? V dnešných dňoch máme šťastie, pretože na výber je mnoho variant prírodných šampónov a dokonca aj bez obalu, v tuhom stave, čo pomáha aj našej Zemi. Otázkou je či vieš, ako sa tuhý šampón správne používa.


Výhody prírodných šampónov

Jedným z najväčších bonusov pri používaní organických a prírodných produktov je to, že neobsahujú syntetizované chemikálie. Väčšina bežných šampónov obsahuje tri hlavné chemikálie. Prvou z nich je dodecylsulfát sodný (SLS), ďalej laurytsulfát sodný (SLES) a parabény. SLS a SLES sa pridávajú do šampónov, aby penili. Parabény sa využívajú ako konzervačné látky. Štúdia dokonca preukázala, že parabény súvisia s rakovinou prsníka, keďže ich našli v niektorých z nádorov. Ich prepojenie je zatiaľ nejasné. Všetky tieto chemikálie ti môžu niekedy spôsobiť  alergické reakcie a podráždenie pokožky. Prírodné šampóny v sebe toto riziko nástrahy neobsahujú. 


Nájsť alternatívy, ktoré ti vyhovujú môže byť zložité. Prírodné šampóny bez obsahu síranov nepenia toľko ako klasické šampóny a môže to byť pre teba nezvyk. Na druhej strane kvalitné šampóny dokážu urobiť s tvojimi vlasmi zázrak, pričom nezaťažujú kvalitu vlasu ani prírodu. Môže sa zdať, že prírodné šampóny v sebe  riziko nástrahy neobsahujú. V skutočnosti je pravdou, že aj niektoré prírodné látky môžu spôsobiť alergické reakcie. Preto je veľmi dôležité, aby si sa pri podráždení pokožky po použití prírodného šampónu poradil so svojim doktorom. Preto ti odporúčame vyberať si šampón s prírodnými zložkami, ktoré nie sú pre tvoje telo alergénom. 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako si vybrať správny šampón a koľko zložiek by mal obsahovať
  • Dozvieš sa to, ako chemikálie zo šampónov ovplyvňujú potravinový reťazec
  • Predstavíme slovenské prírodné značky šampónov 
  • Čo je to tuhý šampón 

Šetrenie planéty

Okrem vysušovania pokožky môžu chemikálie, ktoré sa používajú pri výrobe vlasových produktov, znečistiť naše životné prostredie. Aj pri každodennej sprche vypúšťame odtokom do prostredia cez šampóny a mydlá rôzne chemikálie. Možno na to nie vždy myslíš, ale táto voda následne postupuje do pôdy, riek a morí.


SLS presakuje do vodných tokov z našich spŕch, pričom sa preukázalo, že táto chemikália zabíja určitý druh organizmov, ktorým sa živia ryby. Ide o proces, ktorý negatívne ovplyvňuje celý potravinový reťazec. Naopak prírodné šampóny sú vyrobené z biologicky odbúrateľných materiálov, ktoré sa rozložia v pôde bez toho, aby spôsobovali akékoľvek znečistenie. 

 

Odporúčané
Suché a lámavé vlasy sú postrachom každej ženy, ktorá sa o seba stará. Čo je ideálne na rozštiepené končeky a ako sa vyhnúť odfarbovaniu? Suché a lámavé vlasy sú postrachom každej ženy, ktorá sa o seba stará. Čo je ideálne na rozštiepené končeky a ako sa vyhnúť odfarbovaniu? 3. januára 2018 o 17:10


Prírodne zdravé vlasy

Nie je žiadnym tajomstvom, že prírodné produkty sa po celé storočia používajú na liečenie rôznych chorôb, ochorení pokožky ale aj ako čistiace prostriedky. Prírodné ingrediencie sú čoraz viac vyhľadávané a v dnešných dňoch je po organických produktoch oveľa väčší dopyt, ako pred pár rokmi. Už nejde o výsadu skupiny ľudí, ktorá je zvláštna a miluje prírodu nezvyčajným spôsobom.

Zárukou kvalitných prírodných produktov sú certifikáty, ktoré udeľujú nezávislé inštitúcie. Pre získanie certifikátu musí kozmetická značka spĺňať určité podmienky týkajúce sa zloženia, procesu výroby, testovania výrobkov, využitia pracovnej sily, získavania surovín, spôsob konzervácie,či parfemácie. Kvalitná prírodná kozmetika nie je testovaná na zvieratách.

Pridaj sa do klubu REFRESHER+
Základné
5 €
Účtuje sa raz za 4 týždne
1,25 € / Týždeň
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Menej reklám
150 kreditov každé 4 týždne na nákup benefitov
Ročné - 17 %
60 € 50 €
Účtuje sa raz za rok
0,96 € / Týždeň
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Úplne bez reklám
2 000 kreditov ihneď na nákup benefitov
Zdieľanie článkov kamošom
Všetky možnosti predplatnéhoMám zľavový kód
Dokončením súhlasím s pravidlami a podmienkami portálu Refresher.
Pridaj sa do klubu REFRESHER+

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Potrebuješ vôbec to, aby tvoj šampón penil 
  • Ktorá slovenská značka kozmetiky vznikla ako koncept z čistiacich prostriedkov
  • Má tuhý šampón také isté účinky ako klasické šampóny
  • Ukážeme ti zero waste značky prírodných šampónov zo Slovenska
Dočítať článok
Máš už predplatné?
Prihlásiť sa
Dočítať článok
Poslať sms
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 89073 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Odomknúť cez SMS
Tento článok
Poslať sms Ako to funguje?
Všetky články na mesiac
🤩 Len 1,50€ navyše
POSLAŤ SMS Ako to funguje?
Po odomknutí získaš
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Napr.: Bielenie zubov v Dr. Úsmev ZDARMA , Dentálna hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA alebo 2 kopčeky zmrzliny od Koun ZDARMA
Zobraziť všetky (9)
Domov
Zdieľať
Diskusia