Vieš ako sa používa tuhý šampón?
Organické a prírodné produkty sú čoraz obľúbenejšie. Sú ale takéto šampóny cenovo dostupné a môžeš si ich dovoliť bez toho, aby zmenu pocítila tvoja peňaženka? V dnešných dňoch máme šťastie, pretože na výber je mnoho variant prírodných šampónov a dokonca aj bez obalu, v tuhom stave, čo pomáha aj našej Zemi. Otázkou je či vieš, ako sa tuhý šampón správne používa.
Výhody prírodných šampónov
Jedným z najväčších bonusov pri používaní organických a prírodných produktov je to, že neobsahujú syntetizované chemikálie. Väčšina bežných šampónov obsahuje tri hlavné chemikálie. Prvou z nich je dodecylsulfát sodný (SLS), ďalej laurytsulfát sodný (SLES) a parabény. SLS a SLES sa pridávajú do šampónov, aby penili. Parabény sa využívajú ako konzervačné látky. Štúdia dokonca preukázala, že parabény súvisia s rakovinou prsníka, keďže ich našli v niektorých z nádorov. Ich prepojenie je zatiaľ nejasné. Všetky tieto chemikálie ti môžu niekedy spôsobiť alergické reakcie a podráždenie pokožky. Prírodné šampóny v sebe toto riziko nástrahy neobsahujú.
Nájsť alternatívy, ktoré ti vyhovujú môže byť zložité. Prírodné šampóny bez obsahu síranov nepenia toľko ako klasické šampóny a môže to byť pre teba nezvyk. Na druhej strane kvalitné šampóny dokážu urobiť s tvojimi vlasmi zázrak, pričom nezaťažujú kvalitu vlasu ani prírodu. Môže sa zdať, že prírodné šampóny v sebe riziko nástrahy neobsahujú. V skutočnosti je pravdou, že aj niektoré prírodné látky môžu spôsobiť alergické reakcie. Preto je veľmi dôležité, aby si sa pri podráždení pokožky po použití prírodného šampónu poradil so svojim doktorom. Preto ti odporúčame vyberať si šampón s prírodnými zložkami, ktoré nie sú pre tvoje telo alergénom.
- Ako si vybrať správny šampón a koľko zložiek by mal obsahovať
- Dozvieš sa to, ako chemikálie zo šampónov ovplyvňujú potravinový reťazec
- Predstavíme slovenské prírodné značky šampónov
- Čo je to tuhý šampón
Šetrenie planéty
Okrem vysušovania pokožky môžu chemikálie, ktoré sa používajú pri výrobe vlasových produktov, znečistiť naše životné prostredie. Aj pri každodennej sprche vypúšťame odtokom do prostredia cez šampóny a mydlá rôzne chemikálie. Možno na to nie vždy myslíš, ale táto voda následne postupuje do pôdy, riek a morí.
SLS presakuje do vodných tokov z našich spŕch, pričom sa preukázalo, že táto chemikália zabíja určitý druh organizmov, ktorým sa živia ryby. Ide o proces, ktorý negatívne ovplyvňuje celý potravinový reťazec. Naopak prírodné šampóny sú vyrobené z biologicky odbúrateľných materiálov, ktoré sa rozložia v pôde bez toho, aby spôsobovali akékoľvek znečistenie.
Prírodne zdravé vlasy
Nie je žiadnym tajomstvom, že prírodné produkty sa po celé storočia používajú na liečenie rôznych chorôb, ochorení pokožky ale aj ako čistiace prostriedky. Prírodné ingrediencie sú čoraz viac vyhľadávané a v dnešných dňoch je po organických produktoch oveľa väčší dopyt, ako pred pár rokmi. Už nejde o výsadu skupiny ľudí, ktorá je zvláštna a miluje prírodu nezvyčajným spôsobom.
Zárukou kvalitných prírodných produktov sú certifikáty, ktoré udeľujú nezávislé inštitúcie. Pre získanie certifikátu musí kozmetická značka spĺňať určité podmienky týkajúce sa zloženia, procesu výroby, testovania výrobkov, využitia pracovnej sily, získavania surovín, spôsob konzervácie,či parfemácie. Kvalitná prírodná kozmetika nie je testovaná na zvieratách.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Potrebuješ vôbec to, aby tvoj šampón penil
- Ktorá slovenská značka kozmetiky vznikla ako koncept z čistiacich prostriedkov
- Má tuhý šampón také isté účinky ako klasické šampóny
- Ukážeme ti zero waste značky prírodných šampónov zo Slovenska